Dragos M

Antifurt rulota

42 postări în acest subiect de discuţie despre Antifurt rulota

Antifurt rulota

Ilie Minea

Ovidiu, daca se poate, spune cum se cheama senzorii de prezenta si de unde i-ai  cumparat. Ai facut ceva probe cu ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Buna @Ilie Minea,

  Senzorul de perimetru este Directed 508D si alarma este Tomahawk TW-9010 cu o distanta de detectare a pagerului intre 100m si 400m in functie de ce obstacole intalneste.

 Ca pret senzorul 200lei si alarma 350lei. Cele doua dispozitive se pot gasi aici : Senzor de perimetru si alarma

Legatura senzorului de perimetru se face in paralel cu cel de shock , dar mare atentie ca alarma dupa 5 prezente date de senzor nu va mai bipai sirena sau daca s-a lovit senzorul de shock de 5 ori consecutiv. Asa ca pentru elimina aceasta situatie eu am facut un montaj electronic separat de alarma vezi in topicul Securitatea rulotei folosind firele ce merg de la senzorul de perimetru pentru zona a II-a de detectie, fire care le-am dus la acel montaj cu buzzer!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Cati senzori ai folosit? Si daca se poate, fotografii cu amplasarea lor. Cu asta sunt mai mult decat indiscret, doar daca consideri , ca nu reprezinta un pericol pt.tine. Daca vrei, poti trimite pozele pe e-mail, ca sa fim mai discreti. Ma intereseaza plaja lor de actiune. Multumesc pt. amabilitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

2 sezori.

Vad ca cel de perimetru l-am montat cu electronica in sus, daca se monteaza invers va piui la fiecare pisica ce trece pe sub rulota!:)

Cel de shock pe chederul de la geamul din fata!

Senzor perimetru.PNG

Senzor shock.JPG

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Asta pentru cei care sunt mai iscusiti si folosesc o a doua roata :default_big_grin: , sau in caz ca ati pierdut cheile de la antifurt!:default_doh:

 

 

DSC0123.jpg

 

Pentru asta ar putea fi folosit senzorul antitractare! senzor antitractare

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Ovidiu, de ce in fata ai pus pe cel de soc si nu de prezenta?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea
în urmă cu 9 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

Asta pentru cei care sunt mai iscusiti si folosesc o a doua roata :default_big_grin: , sau in caz ca ati pierdut cheile de la antifurt!:default_doh:

 

 

DSC0123.jpg

 

Pentru asta ar putea fi folosit senzorul antitractare! senzor antitractare

Cu asa antifurt, posibil sa ramai macar cu rulota, pe asfalt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Din cate vad nu sunt prea multi interesati de acest subiect, cu toate ca daca va uitati pe acest grup  de facebook din Germania

cat de mult se fura in Europa, o sa va minunati..., dar se pare ca la noi este o vorba..." poate nu o fura chiar pe a mea... :default_big_grin:"

 

Revenind la anitifurt, cred ca cel mai sigur ar fi blocarea rotilor in asa fel incat sa nu se vada, astfel hotul nu stie ce-l asteapta sa se poata pregati cu scule...

Blocarea franei in asa fel incat sa nu se vada ar fi o optiune foarte buna, e clar ca daca e blocata nu o poate lua

O alta optiune ar fi blocarea picioarelor, sa nu se poata ridica..., dar aici e un pic complicat mai ales daca rulota are picioare "big foot" ...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Blocarea franei, ar fi cea mai buna  solutie. Rulota nu se poate deplasa si nu ar putea desface nici rotile, chiar daca desfac prezoanele, blocate de saboti.Ar trebui o maneta de frana de mana ascunsa undeva sa nu atraga atentia.O idee cred , ca ar fi posibilitatea , de a se actiona maneta de frana din interiorul rulotei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu
în urmă cu 11 ore, Ilie Minea a scris:

Ovidiu, de ce in fata ai pus pe cel de soc si nu de prezenta?

 

 Cel de shock ajuta, daca umbla cineva la portbagajul rulotei! E deajuns o mica atingere/lovire a fetei din plastic si senzorul o sesizeaza! Ce am noroc e ca nu se declanseaza, daca trece pe langa ea vre-un tractor, o masina mare etc.!

 La cel de perimetru, doar acolo i-am gasit loc sa sesizeze cel mai bine miscare pe langa geamuri, mai ales cel din spate!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cui ii permite configuratia, se poate incropi un zavor mare montat pe sasiu in spatele rotii, care atunci cand e tras, sa treaca printr-o deschizatura/gaura a jantei.

Sau o tija de cornier care sa fie bagata prin gaura jantei si sa se prinda in spate de sasiu.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Ovidiu, in necunostinta de cauza, senzorul de perimetru actioneaza  in exterior,  deduc , ca geamul nu-l ecraneaza.Corect? Cel de soc este chiar asa de sensibil?Pe asta de soc l-ai cumparat tot de la aceasi firma cu cele de perimetru?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Cel de perimetru actineaza si inauntru daca te misti prin rulorta si in exteriorul rulotei la vreo 1-2m de geamuri!

Cel de shock se poate regla sensibilitatea lui dintr-un potentiometru la fel si la cel de perimetru zona de actiune!

Senzorul de shock se vinde cu tot cu alarma!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Tocae
La 12/17/2017 la 8:52, Ovidiu-Betty a scris:

Lacătul nu e pentru hoți... Însă pntru a le da de lucru în caz că le vin idei, am obișnuitul cui de siguranță ce blochează și maneta sistemului antibalans Alko 1300 ( https://www.pieseremorci.ro/piese-remorci/antifurturi/antifurt-al-ko-ak-1300.html ) și mai am blocajul pe roata ( https://m.okazii.ro/antifurt-roata-blocaj-roata-cu-cheie-275mm-bit-520809-a182280478).

Ultimul, din punctul meu de vedere e cel mai ok.

 

Ovidiu antifurtul de pe butuc (cel cu cheie) poate fi folosit si cand este rulota cuplata pe masina sau doar in stationare?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Da, tot timpul. Și ține blocată și "clapeta" sistemului antibalans AlKo. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu Dan

Vad ca nu este atat de mare interes pentru subiectul asta din pacate. Adaug si eu o solutie, nu e chiar anti-furt cat mai mult o cale de a gasi hotul. 

https://velocate.com/vcuniversal/ . Am vazut ca pe rulotele mai noi este recomanda de producator (tabbert, knaus, weinsberg). Credeti ca ar fi o solutie?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanutz

este bun si un GPS tracker, dar cred ca cel mai bine este o improvizatie handmade care sa blocheze frana de mana 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.