Dragos M

Camera wireless mers inapoi rulota

64 postări în acest subiect de discuţie despre Camera wireless mers inapoi rulota

Camera wireless mers inapoi rulota

Dragos M

As vrea sa montez o camera de mers inapoi pe rulota, insa nu vreau sa ma impiedic in fire si as vrea sa fie wireless, ce parere aveti ? are cineva montat pe rulota o astfel de camera ? aveti vreo recomandare a unui model anume ?

Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Achim

Eu mi-am luat asa ceva. Merge wireless pe telefonul mobil.

Aici am postat despre sistem

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Nu prea as vrea pe telefon..., ideal pe un display la oglinda retrovizoare...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Eu am avut camera asta cand am venit din UK cu rulota.

Foarte utila, mai ales in Germania unde toti zboara pe autostrada. In Bucuresti am ratat drumul pe centura si a terbuit sa tranversez tot Bucurestiul.

Merita toti banii.

image.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

iei un telefon ieftin cu ecarn maricel pe post de display ce il montezi cu suport pe geam in dreptul oglinzii retrovizoare :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Pare ok..., nu prea vad distanta de la care merge wireless, ca ar fi cam 12 metri scazand botul masinii raman 11 metri...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Mare atentie la calitate/brand deoarece nu toate asigura transmisie wireless stabila (stiu un coleg care s-a confruntat cu aceasta problema). Produsul din link are sistem de navigare (inutil in cazul ca are automobilul) si alte facilitati dar nu rezulta de nicaieri ca sistemul este wireless (WiFi stim cu totii ca este altceva...).  ...Posibil sa nu fi inteles eu...

 

Completez:  Eu posed acest sistem, video si audio (transmisie pe 1.2GHz):  https://www.amazon.com/1-2ghz-Wireless-Camera-Receiver-Supply/dp/B010A667GO.   Nu prea i-am dat importanta.  Transmisia din rulota (geamul din spate) pana in casa este stabila pana la cca. 10m. Este foarte sensibil la ecrane (pereti cu metal). Il voi monta la primavara.

 

20171213_124038.jpg

20171213_124121.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Am citit pe un forum din Germania despre o camera wireless care ar interactiona cu modulul can-bus de la masina si nu ar merge cum trebuie.., sa fie adevarat ? (se referea acolo la masinile noi, care stim cu totii ca sunt pline de electronica...)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Eu am cumparat camera wireless, cu antenele incorporate ( in camera, respectiv in monitor ) cu intentia de a evita la maxim prezenta firelor.  In prospect scria ca este pentru camioane si ca are o raza de actiune de 100m. Am montat camera pe exterior, deasupra geamului din spate al rulotei si cu monitorul ( cam mare la 10 inches ) pus pe bord am obtinut rezultate foarte bune  la testul initial. Din pacate, in mers imaginea se pierde in viraje sau la manevre de parcare cu spatele. Singura explicatie pe care am gasit-o este ecranarea semnalului de catre peretii laterali ai rulotei si/sau ai masinii. Sistemul cu camera video in spatele rulotei mi se pare foarte practic pentru ca te ajuta la mersul inapoi, dar si la rularea pe sosele unde poti vedea daca ai in spate o masina care se pregateste sa intre in depasirea ta. In felul asta am renuntat la prelungirea oglinzilor retrovizoare. ( cred ca nu este legal, dar oricum nu m-am impacat deloc cu ele )  Pe viitor, intentionez sa-mi iau un alt sistem care sa aiba antenele pe fir si sa montez antena camerei  pe geamul din fata al rulotei,   iar cea a monitorului pe geamul din spate al masinii.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
în urmă cu 9 ore, Dragos M a scris:

Am gasit acest sistem https://m.ebay.de/itm/Auto-LKW-PKW-Funk-Rueckfahrsystem-Rueckfahrkamera-mit-7-Monitor-12-V-24-V-/181515654813

Nu pare prea "chinezarie"...., cei care se pricep la partea tehnica, ce parere aveti merita banii ?

 

  Intr-adevar, pare a fi un device facut special pentru tarile civilizate ai caror cetateni dispun de venituri decente.  Prezentarea tehnica este extrem de saracacioasa, zgarcita chiar, as putea spune. Mai mult decat pretul si faptul ca display-ul are 7" nu se dezvaluie mare lucru. Analizand poza (mufele pt. conectare), pot deduce ca instalatia dispune si de sunet. Camera are LED-uri pentru iluminare in infrarosu, accesoriu totalmente ineficient, deci inutil. Este un accesoriu folosit pentru a face impresie asupra cumparatorului si...atat (imi asum ceea ce spun !). Dupa cum se observa (printre randuri), vanzatorul nu isi asuma calitatea ceea ce priveste intreconectarea si sincronizarea dispozitivelor (distanta si conditiile), nu mentioneaza frecventa de lucru a purtatoarei, s.a.  Eu privesc cu oarecare rezerva astfel de oferte de marfuri fara dezvaluirea transparenta a caracteristicilor garantate si asumate.

    Ceea ce mentioneaza colegul @M. Bunea privitor la instabilitatea comunicarii este racila veche si, din pacate, deloc rara. Am ajuns si eu la concluzia ca este necesar ca antenele trebuie sa aiba posibilitatea de a se "vedea" intre ele (fara interpunerea de ecrane).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Deja m-ati bagat in ceata...:default_big_grin:

Ceva profesional am gasit decat de la firma Luis, dar preturi pe masura...

Chiar nu stiu ce sa cumpar...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Problema nu este deloc complicata si, surprinzator poate, mai ieftina.  Dispozitivele care vor realiza legatura wireless sunt ceva de acest tip: https://www.aliexpress.com/item/1-PC-2-4GHz-Wireless-AV-Sender-TV-Audio-Video-Transmitter-Receiver-PAT-330-New/32807283905.html?spm=2114.search0302.3.2.4073afc1HpQVT7&ws_ab_test=searchweb0_0, searchweb201602_0_10152_10151_10609_51102_10594_10059_10312_10314_10534_10313_10610_10084_100031_10083_10107_10304_10307_10604_10603_10605_10341_10065_10142_10340_10068_10343_10541_10342_10301_10345_10103_10344, searchweb201603_0, ppcSwitch_0&algo_pvid=c0dd5dbe-516a-4b39-9d0d-fc3148408c93&algo_expid=c0dd5dbe-516a-4b39-9d0d-fc3148408c93-0

dar nu trebuie sa te calezi neaparat pe acest model. Exista multe altele.  (Nu am aprofundat cautarea)

Emitatorul se va aseza la geamul din fata al rulotei iar receptorul se va pozitiona la luneta masinii (bineinteles, ambele amplasate in interiorul vehiculelor).

Sistemul va fi unul obisnuit, cu transmisie video (si audio, daca vrem) pe cablu (nu wireless).

Camera, amplasata in spatele rulotei se va conecta cu cablul la emitator iar monitorul de la bordul masinii se va conecta cu cablu la receptor.

Si...gata ! Transmisia video va fi stabila.

 Costul total nu cred ca va depasi 250 lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

 

în urmă cu 2 ore, Dragos M a scris:

Deja m-ati bagat in ceata...:default_big_grin:

Ceva profesional am gasit decat de la firma Luis, dar preturi pe masura...

Chiar nu stiu ce sa cumpar...

 

@George M.  a pus un link de la Berger (catalog online) cu ceea ce-ai nevoie !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
17 minute în urmă, George M. a scris:

@Florea Mihai-Micki    oooofff  Daca servesti, da si lingurita ! Un link si o pagina din catalog durea manuta ?

 

Un simplu search si ...iata-l aici , maestre ! :)

 

La 9.11.2017 la 13:52, George M. a scris:

 

Pe site-ul lor e ... p'aici:

 

https://www.fritz-berger.de/elektro/navigationssysteme-rueckfahrsysteme/rueckfahrsysteme/

 

Modificat de Florea Mihai-Micki
add site

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

Greu cu aceste dispozitive. De ceva vreme caut, caut si iar caut. Am citit cred 2 romane pe tema asta. De ce? Nu am la motorhome așa ceva. Am  de toate , dar sistem de mers înapoi nu. 

Nu vreau sa dezvolt, dar concluzia mea e una singura, cele cu fir is cele mai indicate.ca e pe 2, 4 GHz sau 1, 2  nu contează, interferente tot vor fi. Am găsit pe un site italian, la 170 euro, Inovtech se numește kitul. Cred ca ăla va fi montat, dar acum e la odihna motorhome, . 

Repet, e doar părerea mea, bazată pe ce am citit si discutat cu cei ce au instalat așa ceva. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@George M.  Nu mi am propus  sa intru in dispute sterile . 

Daca , intr adevăr cineva vrea sa afle ceva de la mine, am mail. Simplu, fără ofense sau trimiteri subtile.

Va rog frumos ca acesta discuție referitoare la ce vreau sau nu vreau , sa se oprească aici.

  Acesta e site-ul  :

http://www.ceresacampershop.it/prodotto/retrocamera-motorizzata-con-monitor-7/

Modificat de Klaudiu Boghiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Multumesc @Mihnea Stoenescu

Din pacate link-ul catre site-ul Berger nu ma ajuta cu nimic, am intrat si eu acolo dar daca nu te pricepi cauti acu in carul cu fan...

Multe postari fara rost..., va rog sa va abtineti de la comentarii inutile...

@Klaudiu Boghiu  cred ca e ok modelul acela de camera insa este cu fir, pe camper si eu am ales tot cu fir, e simplu..., insa pe rulota e destul de complicat cu fir, de aceea caut ceva wireless...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Dragos M, eu cand am postat m-am gandit ca poti folosi acest sistem (este o nevinovata propunere:)):

   Monitor, model foldabil   (~21$)             https://www.aliexpress.com/item/During-promotion-high-resolution-4-3-folding-screen-monitor-plastic-shell-material-for-assist-car-parking/32728894406.html?spm=2114.10010108.1000014.9.1d4a1f3bYCoxgb&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=de757d10-78b6-45fb-b512-4c04456307bf&tpp=1

   Conectare wireless 2, 4G (~ 28$)            https://www.aliexpress.com/item/REDAMIGO-2-4GHz-150M-Digital-STB-Sharing-Device-Wireless-A-V-Transmitter-Receiver-Audio-Video-With/32669678824.html?spm=2114.10010108.1000023.12.51608671Iddp6d

   Camera (~ 6, 50$)        https://www.aliexpress.com/item/2016-HD-CMOS-Car-Reverse-Rear-View-Backup-Camera-Auto-Car-Rear-View-Camera-Monitor-System/32694853589.html?spm=2114.search0104.3.123.OF8Z1u&ws_ab_test=searchweb0_0, searchweb201602_4_10152_10065_5000015_10151_10344_10068_10345_10342_10343_51102_10340_10341_5130015_10609_10541_10084_10083_10304_10307_10301_10610_5080015_10312_10059_10313_10314_10534_100031_10604_10603_10103_10605_10594_5060015_10142_10107, searchweb201603_1, ppcSwitch_5&algo_expid=650d75e1-80e3-479b-9bd4-bee997bf6e75-18&algo_pvid=650d75e1-80e3-479b-9bd4-bee997bf6e75&rmStoreLevelAB=0

Deci, cam pana in 240 lei.

In aceste conditii realizezi dezideratul de nu a avea fir intre masina si rulota cumulat cu o transmisie buna, sigura (intrucat nu va mai exista un ecran compact si/sau miscator in cursul rularii) si la un pret rezonabil (este pacat sa investesti mult in asemenea instalatie).  Fire cu capete RCA vor fi in interiorul fiecarui vehicul (masina: bord - luneta; rulota: geam fata - spate rulota). Varianta: camera din spatele rulotei poate fi amplasata si la geamul din spate (in interior). Personal, nu gasesc ca este vreo dificultate sa pozezi un fir in interiorul unui vehicul (asa cred eu...).

 

   Numai bine !

   

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Domnule Stoenescu, ceea ce propuneti dumneavoastra este solutia cea mai ieftina si mai fiabila, dar presupune o legatura prin fire intre rulota si masina, ceea ce eu vreau sa evit.

De aceea cred ca voi opta pentru un kit ca cel din linkul urmator,   cu camera montata in spatele rulotei, iar antena ei pe geamul din fata. Legatura intre ele se face cu cabluri cu mufe RCA.

La masina antena monitorului va fi pe geamul din spate, iar monitorul montat pe tavan in dreptul oglinzii retrovizoare este rabatabil astfel incit cind este utilizat sa fie in dreptul oglinzii, iar atunci cind nu-l utilizez sa stea rabatat pe tavan.  Exista si kituri cu doua camere si daca una este montata pe masina te ajuta la parcarea cu spatele in spatii mici.

https://www.lightinthebox.com/renepai-7-inch-monitor-wireless-170-hd-bus-car-rear-view-camera-bus-high-definition-wide-angle-waterproof-cmd-camera_p4827503.html?prm=1.3.5.5

 

Fiecare isi poate alege solutia care-i convine.

Cu stima

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@M. Bunea  pare ok aceasta camera dar la acel pret ma indoiesc sa fie prea calitativa...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Enache

Dragos, daca vrei ceva de calitate ia un kit fpv pofesional pentru drone.

 http://www.mxshop.ro/accesorii-dji/kit-fpv-drona-dji.html

sau

https://www.olx.ro/oferta/kit-fpv-transmisie-receptie-video-cu-ecran-si-camera-ID6emZ0.html#299f5a40e1

Sunt si altele mai ieftine, daca vrei pot cauta si iti recomand ceva

Merg 2 km garantat transmisie 4k etc..

Sistemul multimedia al masinii are intrare av? Mai  toate astea mai pricopsite au. 

In cazul asta pui receptorul in cotiera sau torpedou sau unde ai intrarea, acolo ai si bricheta 12v. 

Camera o poti lua dupa preferinte dar la 12 v si cu ir mai puternic, si o alimentezi de la bateria rulotei impreuna cu transmitatorul.

Mai toate cele prezentate aici in link-uri sunt jucarii..

 

Uite https://www.olx.ro/oferta/fpv-transmitator-receptor-audio-videoav-600-mw-eachine-boscam-5-8-g-32-ID7rtFI.html la un pret decent.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.