Emil Vinteler

Sasciori, judetul Alba, off camping iarna, Revelion

7 postări în acest subiect de discuţie despre Sasciori, judetul Alba, off camping iarna, Revelion

Sasciori, judetul Alba, off camping iarna, Revelion

Emil Vinteler

Ei, ca sa-i raspund prietenului @Marian Popa, inca una pe ziua de azi, mai de iarna, ca sa nu se supere colegii care au vazut numai locatii de primavara-vara-toamna.:noroc:

De data aceasta, suntem in Sasciori, judetul Alba, un sat destul de aproape de oras ca sa aiba tot confortul civilizatiei, destul de aproape de traditii ca sa-si pastreze specificul sasesc, ca obiceiuri si arhitectura. Ca arhitectura, predomina specificul sasesc, cu casele alineate una langa alta, unite prin zidurile comune, ca niste fortarete si portile inalte, care nu te lasa sa vezi curtea. Oamenii locului au un comportament in care se impletesc rigurozitatea saseasca, ordinea, disciplina  cu ospitalitatea si voia buna autohtona. Loc frumos, oameni primitori. :OK:

LOcalizarea GPS :latitudine Sasciori: 45.87:autorulota:
Longitudine Sasciori: 23.58.

SE poate urca spre Oasa,   Barajul și Lacul Oaşa din județul Alba,   Locul din Munții Șureanu unde poposesc turiștii înainte de Poarta Raiului sau Transalpina. Cateva vorbedespre acest loc, aflat relativ aproape: 

 Lacul se află la o altitudine de 1.255 de metri, are o suprafață de 441 de hectare și o capacitate de 136 milioane de metri cubi de apă (capacitatea de umplere este de 0, 93 la sută), fiind cel mai mare dintre lacurile de acumulare amenajate pe cursul râului Sebeș.

Barajul Oașa, amplasat în Defileul Oașei, a fost construit din anrocamente cu mască de beton armat și funcționează din anul 1979. Are înălțimea la coronament de 91 de metri, lățimea maximă la bază de 250 de metri (în zona taluzului), lățimea la coronament este de 10 metri, iar lungimea maximă ajunge la 300 de metri. 

Ambele maluri care înconjoară lacul pot fi străbătute atât pe jos, cât şi cu maşina. Pe malul drept – Oaşa Mare – zărim Transalpina, sau Drumul Regelui, iar cel stâng poartă numele de Oaşa Mică; de aici se vede cel mai înalt pisc al Munţilor Şureanu – Vârful lui Pătru, care ajunge la o înălţime de 2.130 de metri. Turiştii sunt atraşi de frumuseţea zonei, de drumeţii, dar şi de pescuit – cei mai căutaţi peşti sunt păstrăvul, cleanul şi crăietele. Aproape de Barajul Oaşa se află Mănăstirea Oaşa, o oază de linişte şi viaţă duhovnicească. Peisajul din vecinătatea Lacului Oaşa este impresionant în orice anotimp. E fermecător albastrul apei vara, deopotrivă ne încântă albul zăpezii ce-l acoperă iarna şi nu putem să nu remarcăm bogăţia de culori a naturii la venirea toamnei.

Dacă iubiţi natura şi mergeţi pe Valea Frumoasei nu ezitaţi să poposiţi la Barajul Oaşa, unde vă aşteaptă o privelişte de basm. Şi dacă aţi ajuns la munte trebuie să aveţi parte şi de farmecul nopţilor petrecute în natură, la o cabană, aproape de frumuseţea fără asemănare a pădurii.

Rcunosc ca m-aminspirat ca sa va descriu locatia, dar trebuie vazuta ca sa fie apreciata.Eu cunosc senzatia, amanuntele le-am preluat. :default_109:

Ne-am campat intr-un loc inedit,  :default_big_grin:, in  fata portii prietenilor nostri, unde ne-am petrecut revelionul cu gasca. 

Chiar daca am fost  numai noi cu rulota, ocazia a fost de pomina, cu zapada, foc de tabara, sanius si bulgareala. 

Sa avem o iarna frumoasa, colegi rulotisti!!:cu-rulota::rulotisti:

 

DSC_0055.jpg

20141231_133903.jpg

20141231_133834.jpg

20141231_133847.jpg

20141231_133903.jpg

20141231_160314.jpg

20141231_162339.jpg

20141231_222945.jpg

20150101_151233.jpg

20150101_152751.jpg

20150102_123146.jpg

20150102_123901.jpg

20150114_152408.jpg

20150114_152411.jpg

20170101_104141.jpg

  • Like 9
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Din nou felicitari si multumiri @Emil Vinteler:OK:

Chiar mi s-a facut dor de o iesire iarna, pe zapada...:default_emoticons-animated-3:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
1 minut în urmă, Daniel P a scris:

Din nou felicitari si multumiri @Emil Vinteler:OK:

Chiar mi s-a facut dor de o iesire iarna, pe zapada...:default_emoticons-animated-3:

Pai nu e departe, daca ninge la 1 decembrie .:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Asa e...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Chiar că da ! Zice bine @Daniel P. Şi mie mi-ai făcut poftă de o ieşiere cu şi la zăpadă.

Faină prezentarea şi locul ! Mulţumim ! :noroc:

Modificat de Ovidiu-Betty
corectare
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Multumim de prezentare @Emil Vinteler!

Da, e alta atmosfera sa iesi iarna cu casa dupa tine, iar cand te cobori sa vezi in jurul tau ca totul este alb!:)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.