Cris

Vacanta in Grecia- Alexandroupolis

11 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanta in Grecia- Alexandroupolis

Vacanta in Grecia- Alexandroupolis

Cris

Am plecat spre Grecia, fiind prima iesire si cu toata trupa dupa noi am ales sa mergem in Alexandroupolis.

Drumul pe care l-am ales a fost Bucuresti – Giurgiu – Ruse – Veliko Tarnovo – Nova Zagora – Radnevo – Galabovo – Simeonovgrad – Harmanli – Lyubimets – Svilengrad.

Am alimentat cu motorina in tara apoi, in ultimul oras inainte de granita , adica in Lyubimets, unde am iesit un pic de pe autostrada si imediat in dreapta sunt 2 benzinarii- Pret motorina 1.89 leva, se plateste cu cardul fara probleme.

Vigneta , la intrarea in Bulgaria, am achizitionat-o dintr-o benzinarie Lukoil de pe drum, dupa ce am oprit in Shell si nu le mergea pos-ul. Deci am platit-o cu cardul.Se poate lua si de la Moll dar nu era chiar in drum si cum am gasit la Lukoil nu m-am mai stresat.

Drumul nu ma asteptam sa fie asa liber. La Svilengrad am avut in fata 3 masini la vama, deci am trecut foarte repede. Apoi am luat drumul sprte Soufli sa vizitam Muzeul Matasii. Si aici drumul foarte repede, foarte bine semnalizat. Sunt unele lucrari dar sunt bine semnalizate si se merge bine pe acea portiune.

Am ajuns la Muzeul Matasii din Soufli, intrarea 3 euro/.adult, la etaj ti se face o prezentare video de la vierme pana la firul de matase, foarte interesanta, apoi poti vizita incaperile care spun totul.

Dupa aceasta pauza am mers spre Alexandroupoli, am gasit un orasel micut, plin de motoscutere sau motoare. Pe acolo cam toata lumea se deplaseaza cu asa ceva.

Ne-am oprit mai intai la Santa Rosa sa vedem conditiile. Intr-adevar arata f bine, este situata pe plaja   curat, linistit, loc de joaca pt copii dar....locul de campare nu are pic de umbra, asa ca ne-am indreptat spre Camping Municipal.

Un camping foarte generos, cu locuri foarte bine delimitate pt rulote si pentru corturi, cu umbra, cu iesire pe plaja, toalete foarte curate, destule, apa calda non-stop, au taverna si minimarket - care din pacate era cam gol cred ca din cauza ca era spre sfarsit de sezon.

Avem minimarket in apropiere in care gasesti de toate, Lidl, Jumbo la iesirea din oras, Metro, langa Jumbo dar nu va asteptati sa fie la fel ca la noi, Praktiker, paculet, etc.

Asa ca am stat 6 zile aici , unde ne-am simtit super. La intoarcere am venit prin Makaza si la fel, drumul a fost foarte lber. In vama am avut aprox 10 masini, dar s-a mers repede.Drumul l-am facut in aprox 8 - 9 ore.

  • Like 3
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cris

O străduță plina cu motoscutere, baile termale Trayanopolis, Delta Evros, campingul

 

IMG_20170904_135728.jpg

IMG_20170903_171535.jpg

IMG_20170903_161523.jpg

IMG_20170903_161350.jpg

IMG_20170903_102007.jpg

IMG_20170903_102021.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim @Cris pentru detalii si imagini! :OK:

E cat se poate de clar ca ai avut un concediu reusit si v-ati simtit foarte bine...:bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Frumos... si destul de aproape de Ro...

Multumim pentru poze si detalii ! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel

Multumim pentru detalii si poze ! Felicitari !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei B

Multumim ! La mai multe !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Cris, se poate niste preturi de la camping?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru
în urmă cu 14 ore, Ilie Minea a scris:

Cris, se poate niste preturi de la camping?

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Constantin Nedelcu

Foarte frumos explicat ruta;

@Cris imi poti spune te rog conectare la curent ce fel de conexiune este?

Cu stima

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.