Venera

Murighiol Delta Dunarii

18 postări în acest subiect de discuţie despre Murighiol Delta Dunarii

Murighiol Delta Dunarii

Venera

Stiti cumva daca se poate campa offcamping la Murghiol sau la Corbu? Pt Corbu am vazut discutii si am inteles ca langa plaja e interzis, dar stiti daca exista posibilitatea de a campa undeva mai departe? Chiar si cativa km? Avem bicicletele cu noi si ii putem duce si pe copii asa. Multumesc mult. Am dori sa stam cateva zile si in camping poate, pt excursie cu barca si ciorba de peste. Dar vrem si low budget, offcamping, pt mai multe zile. La fel si la mare, si in  Delta. Merci inca o data.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

La Corbu se poate campa si off-camping, sus pe mal...:)

Vezi topicul de mai jos! :salutare!:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Si la Murghiol am stat off-camping prin 2010...Am gasit loc in fasia de padure situata intre digul de protectie si bratul Sf. Gheorghe...Am dat si la pescuit, dar acum nu mai stiu ce-o fi p-acolo...:)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Buna @Venera!

 

Eu ce am gasit asa la o cutare pe net ar fi aici la Diadema! Cred ca e un fel de camping!?

 

k2A52jI.jpg

 

 Se trece de Murigheol si se ajunge in zona asta(vezi foto jos), dupa care se contiunua pe drum tot drept, iar dupa catva metrii se face stanga si se intra intr-o poienita care e paralela cu bratul Sf.Gheorghe!

N2VOQwT.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Venera
On 06/22/2017 at 17:10, Drinovan Ovidiu a scris:

Buna @Venera!

 

Eu ce am gasit asa la o cutare pe net ar fi aici la Diadema! Cred ca e un fel de camping!?

 

k2A52jI.jpg

 

 Se trece de Murigheol si se ajunge in zona asta(vezi foto jos), dupa care se contiunua pe drum tot drept, iar dupa catva metrii se face stanga si se intra intr-o poienita care e paralela cu bratul Sf.Gheorghe!

N2VOQwT.jpg

Aha vom incerca cu siguranta locul acesta. Multumim mult. Stiti de vreo reuniune de rulotisti prin zona delta/mare vara aceasta?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Venera
On 06/23/2017 at 22:17, Venera a scris:

Aha vom incerca cu siguranta locul acesta. Multumim mult. Stiti de vreo reuniune de rulotisti prin zona delta/mare vara aceasta?

Dupa o oprire scurta la vulcanii noroiosi de langa Buzau si o trecere cu bacul la  Braila (cam invechit echipamentul de acolo, in paranteza fie spus), am ajuns si in delta, mai exact la Murighiol. Am stat 2 zile in camping la Laguna Albastra, destul de dragut locul, insa pt rulote nimic amenajat in afara locurilor de campare propriu-zise, dintre salcii. Adica dusuri cu apa rece de la zona de piscina, wc-uri la fel, de la piscina. Fara chiuvete pt vase. Piscina se plateste separat. Camparea a fost 50 lei pe zi, piscina 25 lei de adult. Am facut si o excursie cu barca in delta, pt mine a fost prima oara si a fost wow sa vad pelicani de aproape si cormorani si alte minunatii. Acum stam la malul dunarii, putin mai incolo, la Diadema. Avem curent pt 10 lei pe zi. Fara apa sau dus (separat, 5 lei fiecare dus). Fara wc. De aici intentionam sa mergem spre cetatea Enisala si lacul Jurilovca. Aveti ceva propuneri de campare off in acea zona?

Adaug si ceva poze din ultima parte a calatoriei.

IMG_20170627_143151.jpg

IMG_20170628_111135.jpg

IMG_20170628_162758.jpg

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Venera :salutare!:
Multumim frumos pentru poze si descriere.:bravo:
Si eu am fost campat tot pe acolo si aceleasi impresii le am in legatura cu...campingul.:default_109:
Vacanta placuta in continuare.:default_emoticons-animated-3:

2017-05-30 09.44.26.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Se plateste la Diadema pentru rulota, masina si persoana? A fost ok acolo (drumul pana acolo, iarba, curatenie, liniste, tantari :default_big_grin:)! Se poate pleca din acel loc cu barca?

 De la Jurilovca  ma gandesc ca puteti trece cu barca la Gura Portitei! Poate merge sa campati off langa cetate sau lasa rulota undeva in sat in siguranta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

  Delta Dunării este frumoasă tot timpul anului ! Și noi am vizitat acest camp , lăsăm pozele să vorbească :IMG_0326.JPG.7d42f2f7d80f777e11630dcae1faba83.JPGIMG_0322.JPG.1416a1f97091bb9b529d0184d990cc0f.JPGIMG_0336.JPG.fcf1c69b2f4a78381c4dae3b238c1953.JPGIMG_0384.JPG.3552073e9a775f9e24d0cf8826a0b479.JPGIMG_0482.JPG.9f17d848952a8ba176aca89b909b8f72.JPGIMG_0500.JPG.1073203e60d68f71abd8ecbd01b6dc5b.JPGIMG_0439.JPG.f561abe4ec61a3b9db750737cad1b701.JPG

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Venera

La Diadema se plateste 10 lei pt curent. Insa nu este sursa de apa. Se poate folosi wc-ul hotelului plutitor (Diadema), contra cost (nu mai stiu cat, nu l-am folosit) si dusul de acolo (5 lei / dus). Drumul este ok aproape tot, este asfalt bun pe dig si putin offroad in padure, dar putin si nimic de speriat. Constat acum ca nu am nicio poza cu locul de acolo, doar cu o parte a terasei vaporului transformat in hotel. Iarba este ok, umbra este doar pt stat la masa sau odihna, dar nu si pt rulota.

IMG_20170701_195846_1.jpg

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Venera

De la Diadema din Murighiol am plecat spre Enisala, am stat offcamping in padurea Babadag, dupa satul Visterna. Minunat!!! Liniste, aer fain, ploaie ca de munte, cicade cat cuprinde, copiilor le-a placut mult. De acolo am vizitat cetatea medievala Enisala si cetatile grecesti Libida si Orgame, ultima in Jurilovca (foaarte placut locul, la intrepatrunderea lacurilor Razim si Babadag). Tot de acolo am fost si la Gura Portitei, 20 minute cu barca.

IMG_20170703_162723.jpg

IMG_20170704_204240.jpg

IMG_20170704_122208.jpg

IMG_20170704_105850.jpg

IMG_20170705_095911.jpg

  • Like 1
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Venera
în urmă cu 22 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

 Se plateste la Diadema pentru rulota, masina si persoana? A fost ok acolo (drumul pana acolo, iarba, curatenie, liniste, tantari :default_big_grin:)! Se poate pleca din acel loc cu barca?

 De la Jurilovca  ma gandesc ca puteti trece cu barca la Gura Portitei! Poate merge sa campati off langa cetate sau lasa rulota undeva in sat in siguranta!

Am raspuns mai jos, mai putin legat de barca. Daca ai barca ta, poti pleca de acolo cu ea. Daca nu, la campingul Laguna Albastra, de fapt la 200 m de el, se afla debarcaderul de unde pleaca barci in delta. De la Diadema pana la Laguna Albastra sunt vreo cativa km. Tantari sunt ca peste tot in delta, nu scapi de ei, cel putin in perioada asta. Apar seara pe la 9 si sunt vorace.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Venera

Ca sa continui: din Visterna am plecat azi, cu gand de Corbu. Dezamgire totala. Drum aiurea (la urcare a trebuit sa golesc rulota de chestii grele, ca sa pot ajunge la drumul de pamant de sus), iar acolo taxa de campare 15 lei pt nimic. La umbra nu puteai ajunge cu rulota, nu aveai strop de apa dulce acolo, nimic. Asa ca am ajuns la Techirghiol, intr, unic camping in curtea unei case, linistit, umbros, cu apa, wc, dus si curent. 35 lei. Pt cine intereseaza, adresa este strada Pescarusului nr. 5. Foarte aproape si de Eforie Nord (am dat o tura cu bicicletele pe malul lacului si apoi la mare, cu copiii, dupa ce am ajuns).

IMG_20170706_203908.jpg

IMG_20170706_151545.jpg

  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Venera :salutare!:

Un sejur mununat va dorim.

Multumim de informatii.

Noi suntem langa Tuzla off.

Este destul de ok.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea Constantin

Concediu placut !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Cred ca acest camping din Techirghiol se numeste Otilia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Venera
în urmă cu 21 ore, Gabriel Schuster a scris:

Cred ca acest camping din Techirghiol se numeste Otilia.

Asa este :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

In primul rand buna seara a toata lumea si bine v-am regasit .Da sepoate campa off. dupa ce treceti de Diadema continuati drumul{de pamant] si veti vedea pe partea staga mai multe intrari eu am intrat pe a treiacu Logan 1;4 si rultafleetwood de 1000kg. fara probleme.Taxa platita la Tulcea [pensionarii gratis. Atentie la ploaie. Fir intins.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      De 1 Mai, 5 echipaje din Ploiesti doresc sa viziteze Delta Dunarii. Am dori sa ne campam, in dreptul insulei mai jos de Murighiol.
      A intrat cineva dintre dumneavoastra cu rulota in aceasta  locatie? 
       Atasez si harta pentru confirmare a locatiei.

    • Sorin  Leitoiu
      de Sorin Leitoiu
      !!
      Incepe sa se vada vacanta si la mine.Cel mic a terminat cu capacitatea , urmeaza sa prindem liceul pe care il vrem, intre timp suntem la Murighiol la o mica pescuiala.
      Sper ca observati tinuta speciala pe care o abordez pentru a inpresiona pestii 
      Ce sa va spun , am cumparat lipitori si rame de 250 ron, bere de 150 ron...bine ca avem frigider, si am prins 3 pestisori de 30 ron 
      Pentru curiosi intrarea este 10 lei pe zi de persoana daca se pescuieste la Dunare, se poate trece numai prin ferma piscicola respectiva si 50 ron pe zi daca pescuiesti in ferma , dar cu eliberarea pestelui .
      In rest numai de bine 




    • Andrei Coval
      de Andrei Coval
      Salutare domnilor! Maine, 26 iulie, intentionez sa merg off camping la Murighiol. Stiu ca se putea ajunge pe dig undeva in zona insulei. Aveti idee daca mai este accesibil drumul pentru rulota? A mai fost cineva de curand? Taxa de acces in rezervatie trebuie platita si pentru rulota sau doar pentru auto? 
       
      Va multumesc anticipat!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.