Vizitator

Camping Pefkari - Thassos

16 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Pefkari - Thassos

Camping Pefkari - Thassos

Vizitator

Campingul Pefkari a fost o alegere norocoasă. Am făcut, de curiozitate, un tur şi pe la celelalte, dar mi s-au părut ba prea mari şi aglomerate, ba prea slab dotate, în timp ce Pefkari ne-a oferit acea necesară combinaţie de condiţii bune cu linişte, intimitate, umbră, apă limpede şi un cor de greieri căpiaţi, activi exact când ai fi tras un pui de somn la prânz – ei bine, de ultimii puteam să ne lipsim, dar erau şi ei incluşi în pachet.Treaba cu greierii a tinut vreo trei zile, asa ca nu va speriati.
Campingul este dotat cu tot ce este nevoie:
• Grupuri sanitare (duşuri, chiuvete, toatele) curate
• Terasa cu gratar
• Chiuvete pentru spălat vase si alimente
• Maşini de spălat
• Masa de calcat cu fier de calcat
• Internet wireless
• Electricitate
Grupuri sanitare sunt decente si multe, se face des curăţenie, m-au amuzat dintotdeauna prezenţa odorizantelor, mai ales că spaţiul este cumva în aer liber, nefiind închis ermetic. Există nişte lăzi mari frigorifice si frigidere în care toată lumea pune mâncarea şi toată lumea o găseşte tot acolo (cel mult se mai schimbă locul dar nu dispare).
Tot în camping aveţi acces la un minim necesar: o terasă restaurant de genul self-service cu preţuri decente şi mâncare grecească sau internationala, un magazin din care puteţi lua mancare de dimineaţă sau de gătit, îngheţaţă, bere…
Plaja este curată şi înconjurată de pădure sau stânci. Iar apa, ca peste tot în Grecia, este limpede precum râsul unui copil. Apă in care peştii mici mişună nestingeriţi. Spre seară pe plajă se face sport, se joacă volei, badminton sau orice altceva aveţi în dotare. Nisipul este amestecat cu pietre, de aceea, pentru partea cu sportul poate că nu v-ar strica încălţările adecvate.
Acest camping mi-a placut cel mai mult, daca voi mai merge in Thassos tot aici voi campa .Toti stateau la mese, cu lumanari, romantici, serveau cina si apoi un pahar de vin, ca si noi de altfel, liniste, nu manele si tarani, lumea te saluta respectuos, dar nu se uita la ce faci, ce mananci, se uita la tine doar cand te saluta. Iti este si jena sa faci galagie.
Calitatea serviciilor din acest camping pur si simplu nu are comparatie cu unele campinguri de pe litoralul romanesc. E ca si cum ai compara un restaurant frantuzesc cu kebabu' de la colt.

Despre locuri de vizitat in continuarea acestui topic.

Preturile sunt pe :http://www.camping-pefkari.gr/prices

CONTACT:

Camping Pefkari Beach
GPS:
40.615581, 24.599783

Email:
info@camping-pefkari.gr

Telefon:0030-25930-51190 ; 0030-25930-51595

Fax:0030-25930-51190

0cCxWyi.jpg

V023Okk.jpg

IOaUMTd.jpg

Bn1rWZF.jpg

RR1dnmM.jpg

4eA7A8g.jpg

PtwdFbH.jpg

b9crVD2.jpg

zAB3MjT.jpg

UktHabO.jpg

uNAgYms.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Felicitari Cipri pentru prezentarea facuta!Frumoasa mai e apa din marea de acolo:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Traseu Barlad- Bucuresti -Ruse – Makaza - Thassos(Limenas) - Pefkari : 900 km.Consumul masinii :12-13 litri /100km..
Distanta Ruse – Makaza : ~365 km.
Taxe drum Bucuresti Thassos:
Pod Giurgiu – Ruse: 12 lei la dus – 2 € intors
Vigneta Bulgaria: 5 € sau 10 leva (13 € sau 26 de leva pentru o luna sau 34 € sau 67 de leva pentru un an)
Taxa de autostrada pe autostrada la greci in punctul de taxare Egnatia Odos: 6 euro(masina si rulota)..Pretul traversarii cu ferryboatul este de 45 de euro pe sens(masina+rulota+2 persoane).

Traseu:

Se merge pe drumul E 85 care trece prin localitatile Ruse – Biala – Veliko Tarnovo – Gurkovo – Stara Zagora – Dimitrovgrad – Haskovo – Kardzali- Makaza – Komotini – Keramoti. Pe acesta l-am testat la intors.
La dus , la iesirea din campingul Veliko Tarnovo, GPS-ul ne-a dus printr-un traseu muntos de 100 km( am facut la dreapta pe drumul 53 prin Elena la Sliven)care se poate compara cu Transfagarasanul.Drumul este asfaltat cu rampe si pante foarte mari si pe alocuri foarte ingust.Asadar nu faceti la dreapta la iesirea din camping.
Putin dupa Kardzali urmeaza o portiune de drum nou construit, bine semnalizat, spre punctul de frontiera Makaza. Avantajul acestei rute este ca TIR-urile nu au voie pe acest drum. Dupa aproximativ 40 de kilometri veti ajunge la vama bulgaro-greceasca.
La Makaza, dupa cum va este norocul. Am inteles ca se sta uneori mult, noi am stat maxim 20 de minute la dus si 30 de minute la intors. Dupa Makaza sunt 23 de kilometri pana la Komotini, de unde intrati pe autostrada Egnatia Odos, pe directia Xanthi-Kavala, pe care mergeti vreo 75 de kilometri pana la exit-ul spre Chrysoupoli.
Veti intalni indicator de iesire spre Thassos si Chrysoupoli, iar dupa alti 20 de kilometri ajungeti in Keramoti, de unde luati feribotul spre Thassos. Gata, sunteti in Thassos!

Drumul 53 prin Elena la Sliven

VzUbWwR.jpg

Drumul 53 prin Elena la Sliven

x2aK2U6.jpg

Drumul 53 prin Elena la Sliven

N8tJVId.jpg

Punctul de frontiera Makaza

KeRwca2.jpg

Punctul de frontiera Makaza

PlU5l9a.jpg

De la Makaza pana la Komotini

mGB5QcI.jpg

De la Makaza pana la Komotini

Pst3pIU.jpg

Ferry

l5useRh.jpg

Sa aveti pufuleti la voi, trebuie sa manance si pescarusii ceva!

bajqHc1.jpg

Thassos

2nRZ6Sg.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Bravo Ciprian!
Foarte-foarte tare expunerea (amanuntita, exacta, interesanta), cat si pozele extrem de frumoase.

Felicitari!!!!   hi   superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salutari tuturor,

la rugamintea colegului @Ursu Florin am trecut pe la Camping Pefkari in Thassos si am realizat cateva fotografii!

La intrare Pefkari Camping da impresia ca e intretinut si organizat asa cum trrebuie.

Exista o receptie, unde am intalnit o persoana nu tocmai prietenoasa. Desi vorbea engleza, mi-a intins imediat o carte de vizita si mi-a spus ca detalii gasesc pe site.

Exista un Mini Market, tinut de Sofis (doamna din fotografie), care ne spunea ca putem gasi la ea lucrurile de baza.

Exista Restaurant, unde nu e permis accesul cu caini.

La dusuri si toalete n-am putut face fotografii pe ntru ca erau acolo cateva persoane. Insa n-am fost atat de incatat de curatenie.

De altfel, dupa ce treci de zona de intrare si incepi sa bantui printre rulote, incepe sa fie prezenta si dezordinea.

Plaja e destul de larga, dar nu e nisip fin

Nu erau decat cateva campere, toate cu numar de Germania!

WP_20170614_13_04_51_Pro.jpg

WP_20170614_13_04_57_Pro.jpg

WP_20170614_13_05_08_Pro.jpg

WP_20170614_13_05_35_Pro.jpg

WP_20170614_13_05_41_Pro.jpg

WP_20170614_13_06_07_Pro.jpg

WP_20170614_13_08_05_Pro.jpg

WP_20170614_13_08_09_Pro.jpg

WP_20170614_13_08_27_Pro.jpg

WP_20170614_13_08_57_Pro.jpg

WP_20170614_13_09_02_Pro.jpg

WP_20170614_13_09_10_Pro.jpg

WP_20170614_13_09_46_Pro.jpg

WP_20170614_13_10_10_Pro.jpg

WP_20170614_13_10_23_Pro.jpg

WP_20170614_13_10_37_Pro.jpg

WP_20170614_13_11_01_Pro.jpg

WP_20170614_13_11_07_Pro.jpg

WP_20170614_13_11_33_Pro.jpg

WP_20170614_13_12_08_Pro.jpg

WP_20170614_13_12_15_Pro.jpg

WP_20170614_13_12_28_Pro.jpg

WP_20170614_13_12_51_Pro.jpg

WP_20170614_13_12_56_Pro.jpg

WP_20170614_13_13_16_Pro.jpg

WP_20170614_13_13_39_Pro.jpg

WP_20170614_13_14_01_Pro.jpg

WP_20170614_13_14_05_Pro.jpg

WP_20170614_13_14_21_Pro.jpg

WP_20170614_13_14_38_Pro.jpg

 

WP_20170614_13_15_21_Pro.jpg

 

 

 

WP_20170614_13_16_17_Pro.jpg

WP_20170614_13_16_42_Pro.jpg

WP_20170614_13_16_45_Pro.jpg

WP_20170614_13_16_49_Pro.jpg

WP_20170614_13_16_51_Pro.jpg

WP_20170614_13_17_36_Pro.jpg

WP_20170614_13_17_44_Pro.jpg

WP_20170614_13_17_49_Pro.jpg

WP_20170614_13_19_08_Pro.jpg

WP_20170614_13_19_16_Pro.jpg

WP_20170614_13_16_07_Pro.jpg

WP_20170614_13_15_23_Pro.jpg

WP_20170614_13_14_57_Pro.jpg

WP_20170614_13_16_01_Pro.jpg

  • Upvote 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumim frumos  @Radu Ghita :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

:multumesc!:. In concluzie sa mai cautam. Stiu ca e unul frumos in estul insulei. Camping prinou. Poti campa langa plaja sau printre copaci

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru

Prea multa reclama pentru aceasta insula , tot romanul are un vis , sa mearga pe io insula greceasca . La preturile de acolo si adunand si costul vaporului , poti merge in aceeasi bani in zone din Grecia mai putin " romanizate " , fara manele , vedetisme , samd.

Eu prefer zonele mai putin turistice .

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Multumesc mult @Radu Ghita, cred ca o sa ma îndrept spre Camping Golden Beach pana la urma, astept sa ajunga si @Dragos M acasa sa imi dea ceva detalii despre zona in care se afla acum, poate chiar nu mai trec pe Thassos.

 

@Doru Negru la 23 de ani nu au cum sa imi placa zonele de litoral mai putin turistice. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
în urmă cu 2 ore, AdrianRada a scris:

:multumesc!:. In concluzie sa mai cautam. Stiu ca e unul frumos in estul insulei. Camping prinou. Poti campa langa plaja sau printre copaci

Ar trebui sa fie langa Skala Prinos. Eu l-am cautat, dar n-am dibuit decat o placuta extrem de stersa de intemperii. Drumul catre camping nu l-am aflat :nedecis:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada

Eu il stiu de la prima vizita pe insula. Hotelul a fost langa camping :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Negru
On 6/24/2017 at 12:11, Ursu Florin a scris:

Multumesc mult @Radu Ghita, cred ca o sa ma îndrept spre Camping Golden Beach pana la urma, astept sa ajunga si @Dragos M acasa sa imi dea ceva detalii despre zona in care se afla acum, poate chiar nu mai trec pe Thassos.

 

@Doru Negru la 23 de ani nu au cum sa imi placa zonele de litoral mai putin turistice. 

 

 

@ Ursu Florin - Multi inainte Florine, cand vei ajunge si tu la 47 ai sa gusti altfel distractia, vei invata sa te distrezi

 

Spre exemplu, eu prefer un camping retras si linistit, fara muzica tare, sa fie cu umbra, fara terase zgomotoase, cluburi, lansari de artificii, injuraturi si urlete ale  vedetelor  sezoniere sau bananiere cum vrei sa le spui .

 

Prefer spre exemplu Camping Semizcumocamp langa Silivri unde cand am chef merg , ma plimb , stau in locanta si mananc alaturi de o bere rece , dar vin la rulota si este liniste, nu imi toceste nimeni nervii in concediu .

 

Sau Laguna Vilage - Bulgaria in capatul statiunii Nisipurile de Aur , umbra , liniste , plaja proprie , terasa - vreau balamuc ma urc pe bicicleta sau cu pejosul si in 5 min sunt pe faleza in nisipuri unde  iti  face parul maciuca de terase , cluburi , tiribombe , porumb fiert , gogosi samd , apoi revin la rulota , liniste , racoare , relaxare .= concediu .

 

Ori Camping Municipal Alexandroupoli - liniste, umbra , taverna, plaja proprie mare si neaglomerata , Lidl aproape pentru aprovizionare , piata de peste in port , seara la 500 m incepe faleza prina de taverne cu diverse specificuri , cofetarii muzica , baruri , cluburi si apoi inapoi la umbra si liniste .

 

De ce sa merg intr-un loc unde urla muzica non stop , zbiara bizonii unul la altul de la o terasa la alta , manele , restaurante cu meniu in limba romana si la oferta ceafa cu cartofi prajiti , ciolan cu fasole , si alte mancaruri specifice mediteraneene ?

 

Dar ma rog , gusturile nu se discuta .

 

Concediu placut , te asteptam cu impresii din Thassos !!

 

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lupu Ciprian

Cred ca te-ai grabit @RADU Ghita

sa faci o prezentare  destul de modesta pt acest camping....daca-mi permiti ... iti spun ca am stat 10 zile aici si   e de nota 9 din 10 sau 8 din 10 ca sa nu il umflu .... intr adevar nu e de top , dar  fata de Golden Beach care  e  un insectar aglomerat ......aici e mult mai bine ...  NU Stiu cum o fi in PRinos , poate stie Ciocan MArian ... el a fost cred ...

 

+  intimitate

+ aproape de plaja

+ magazin si terasa in incinta  cu preturi cat  de cat OK

+ personal la receptie care mie mi s-a parut amabil 

 + pret f bun sub 20 eur am primit si discount

+ poti sa  inchiriezi barca de aici 

 

-  departe de Limenaria , aproape doar de PEfkari care e ceva mic...

- nu e gazon pe jos e ceva ce vezi des in Grecia nici pamant nici zgura

- nu faci gratar la rulota faci doar la gratar unde  e locul amenajat

 

Va voi pune si poze...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Diferenta e ca @Radu Ghita a fost doar in vizita, fara rulota si un pic in extrasezon..., insa remarca lui e binevenita pt ca cei care merg in extrasezon sau ma rog la inceputul sezonului sa stie la ce sa se astepte..., pe cand tu @Lupu Ciprian daca ai fost in sezon si ai stat 10 zile e normal sa ai o alta impresie...

Asteptam si de la tine poze, sa putem face o comparatie...

:multumesc!:

Cu cat mai multe opinii si comparatii despre un camping cu atat mai bine :)

.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salut @Lupu Ciprian

 

Sunt foarte la obiect observatiile lui Dragos. N-am fost in sezon!

 

Mai mult, daca ai rabdare sa recitesti postarea mea, eu n-am dat o cotatie campingului si n-am sfatuit pe nimeni nici sa se duca, nici sa-l ocoleasca.

N-am prezentat decat observatiile mele si cred ca sunt indreptatit sa fac asta! :default_big_grin:

 

In alta ordine de idei, ma bucur pentru tine si pentru ceilalti care au fost sau vor merge acolo, ca ai petrecut zile placute acolo. Iti urez sa ai parte in continuare de iesiri minunate si sa ne incanti apoi privirea cu povestiri si imagini.

 

:salutare!:

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lupu Ciprian

@Radu Ghita

Salut si iti multumesc pt rapsuns/ detalii .

 

EU am cautat sa nu  fiu acolo chiar un sezon plin mai ales ca dupa 1 iul se scumpeste cam peste tot ...

 

Am sa pun poze mai multe

 

Sofia de la magazin si terasa a fost f amabila...

De asemenea  doamna de la receptie  a  fost   ok    cu observatia ca n ai voie sa te plimbi prin camping cu bicicleta sau sa faci gartar in alta parte decat in locul amenajat  de ei ..

 

IN rest tot ok .

INdreapta se poate pescui langa stanci prinzi si la paine  ceva de gen baby dorada  .. eu am prins cred 20 buc in    2 h   dar toti mici de 50gr..... :)  mai mici decat carasul "palmier"......

 

Te distrezi ....

 

Mai am inca 80 de poze...

 

20150630_185444.jpg

20150630_185454.jpg

20150701_195139.jpg

20150701_195042.jpg

20150701_195054.jpg

20150701_195239.jpg

20150701_195220.jpg

20150630_185432.jpg

20150630_183654.jpg

20150701_195454.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Radu Ghita
      de Radu Ghita
      Salutari tuturor!
       
      In scurtul periplu prin Tassos, la jumatatea lui iunie a.c., pentru un plus de informatie util colegilor rulotisti am trecut si prin Camping Dedalos.
      Situat tot in estul insulei, cu vedere catre continent si catre platformele de foraj marin din larg, campingul nu impresioneaza decat prin organizarea, mai buna dupa parerea mea, a accesului catre locurile de campare, a spatiilor sanitare (3 grupuri de-a lungul campingului), fiecare incluzand toalete si dusuri pentru barbati si femei si chiar o remiza pentru spalatul veselei, alaturi de o alta pentru spalatul rufelor.
       
      In rest totul lasa de dorit: curatenia in intregul camping, zonele pentru gratar (doua la numar) cam degradate, plaja cu multe pietre si uneori ingusta pana la disparitie, faptul ca in anumite alveole n-ai putea sa bagi rulota decat daca tai copacii crescuti anapoda.
       
      La momentul in care am ajuns eu acolo, erau parca nu mai mult de 4 rulote, cetateni bulgari, pozitionate in partea cea mai sudica a campingului.
      Se faceau incercari timide de pregatire pentru sosirea turistlor, adica o Wola scormonea plaja, probabil ca s-o mai niveleze.
       
      Las imaginile de mai jos sa graiasca in locul meu



















































  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.