Gigi Borteanu

Camparea restrictionata la Cheia si Valea Valsanului

9 postări în acest subiect de discuţie despre Camparea restrictionata la Cheia si Valea Valsanului

Camparea restrictionata la Cheia si Valea Valsanului

Gigi Borteanu

Vreau sa anunt rulotistii care mergeau la Cheia ca s-a restrans camparea off!

Ieri am facut o oprire la la locul unde campez de obicei si am aflat ca pe partea stanga (venind de la Maneciu) pana la intrarea in localitate nu se mai campeaza deoarece este declarata pasune(fonduri apia), plus ca au aparut propietarii...care si-au revendicat locurile !!!

Toti cei care campau acolo sau mutat la intrarea in Cheia dupa pod pe dreapta unde nu era loc de aruncat un ac.Cei care nu erau la rulote aveau lipit pe usa anunt sa paraseasca zona pana marti apoi vor fi amenati cu 1000 / 3000 lei.

Nu mai spun de corturi si harmalaia care era, imi pare rau ca nu am putut face poze, fiind la volan.

Aceeasi problema este si pe valea Valsanului, chiar daca esti pe locuri chiar si private jandarmii vin si dau amenzi chipurile...legea piknicului"sau act de la propietar am observat ca au inceput defrisarile la greu si cred ca de aceea suntem alungati!

  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

Pacat de frumusetile din acele zone!

Daca se continua tot asa cu defrisarile astea probabil in scurt timp aceste locuri au sa ramana doar o amintire!

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lupu Ciprian

se poate merge la Rusu in curte mai sus pe stanga Spre  VALEA NEAGRA  tot  in Cheia  si s eplateste ceva modic  eun fel de  admin acolo un om ... ..      e perimetru inchis  civilizat  pazit daca plecati de la rulote .

Am sa va pun si coordonate  gps  

 

e  aici 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Vizireanu

Cred ca ar trebui sa facem o iesela cu rulotele in fata GUVERNULUI off.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Preda

Am fost eu săptămâna trecută. Se poate merge liniștit, nu am intampinat nimic de genul restricții. 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea
49 minute în urmă, Andrei Preda a scris:

Am fost eu săptămâna trecută. Se poate merge liniștit, nu am intampinat nimic de genul restricții. 

Unde, la guvern?

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Preda
în urmă cu 1 oră, Ilie Minea a scris:

Unde, la guvern?

La Cheia.:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

La "Rusu", este o solutie, dar acolo incap pe teren in jur de 10-12 rulote, pana la 100-150 care sunt in zona, e o problema.

Locurile of, se pare ca se restrang pe zi ce trece. Rulotisti se inmultesc destul de rapid.Grea problema de rezolvat si nici campinguri noi, nu se infiinteaza in zona asta de centru-sud.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare tuturor. As vrea sa ajung in zona Alba Iulia pentru 2 nopti si sa ma campez off camping. Apoi vreau sa merg in Maramures fara rulota. Daca este vreun coleg prin zona unde sa pot lasa rulota in siguranta 3-4 zile, v-as fi recunoscator. Va multumesc pentru orice sfat. 
    • Iulian Ene
      de Iulian Ene
      Salutare!
       
      Sunt un mare iubitor al plimbarilor in Romania, in special pe bicicleta. De data aceasta, am decis ca bicicletele sa le punem pe o rulota si sa plecam o saptamana prin frumoasa noastra tara.
      Deocamdata, am inchiriat o rulota cu care, in premiera, voi pleca timp de o saptamana prin Romania, in zona muntilor Banatului, Retezat, Orastiei, Defileul Dunarii, mai exact traseul ar fi Bucuresti - Petrosani - Sarmizegetusa - Hateg - Muntele Mic - Poiana Marului - TransSemenic - Resita - Oravita - Moldova Noua - Drobeta-Turnu Severin - Ponoarele - Bucuresti.
      Dupa aceasta experienta, ma gandesc si la varianta de a cumpara o autorulota.
      Am citit cam ce trebuie stiut la prima experienta de genul acesta.
      Ceea ce m-ar interesa acum ar fi daca pe traseul sus-mentionat, puteti sa imi recomandati locuri unde am putea campa peste noapte fara probleme. Si apropo de probleme, poti ramane cu autorulota peste noapte, in orice loc cu indicator de parcare, fara sa te trezesti cu vreo amenda? Multumesc frumos!
    • Ene Rica
      de Ene Rica
      Buna ziua, ne propunem sa ajungem in acest week-end in Brasov sau in apropiere. Dificultatea este reprezentata de oferta de locuri de campare pentru aceasta perioada a anului. Ne poate ajuta cineva cu informatii vis-a-vis de un loc de campare (autorulota)? Multumim frumos! Toate cele bune!
    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Pentru ca toata lumea intreaba aici despre campinguri din diverse zone, m-am gandit sa atasez o lista cu campingurile autorizate de Ministerul Turismului. Lista este ordonata pe judete pentru a fi mai usor de cautat. Atasez un format excel editabil pentru cine vrea sa il descarce si sa il modifice dar si un pdf ce nu va putea fi modificat pentru cei ce vor doar sa consulte aceasta lista oricand nemodificata. 
       
      Campinguri autorizate.pdf
      Campinguri autorizate.xlsx
    • Daniel P
      de Daniel P
      Dragi colegi
      Va propun sa respectam traditia si sa organizam o intalnire care sa marcheze deschiderea sezonului rulotistic 2018, pe platoul situat la intrarea in statiunea Cheia din judetul Prahova, asa cum am facut anul trecut ...
      Vedeti detalii in topicul de mai jos...
       
       
      Motivele alegerii locatiei sunt aceleasi:
      - acces usor la locul de campare in caz de vreme nefavorabila;
      - locatia libera in aceasta perioada, stiindu-se faptul ca din primavara pana- n toamna este full de rulote si corturi si nu se mai pot organiza intalniri de 15 - 20 echipaje;
      - si cel mai important, poienile pline de ghiocei si flori de primavara care trebuiesc admirate, nu? 
      Sa simtim ca a venit primavara...
      Va multumesc, sper sa ne strangem cat mai multe echipaje si vremea sa fie de partea nostra...ca de restul ne ocupam noi 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.