Petru Munteanu Stoica

Incarcare cu GPL butelii de freon R134a

17 postări în acest subiect de discuţie despre Incarcare cu GPL butelii de freon R134a

Incarcare cu GPL butelii de freon R134a

Petru Munteanu Stoica

Buna ziua stimati colegi,  
Dupa ce am cautat sa nu mai fie acest subiect pe undeva, va supun atentiei o intrebare..

Lucrez intr-o reprezentanta auto, unde destul de des se golesc butelii de Freon, pe care colegii mei, dupa golire, nu mai au ce face cu ele.. Sunt aproape identice cu buteliile tip "olandeze", cu o capacitate de 12.3 L.
Colegii mi-au dat doua butelii din astea goale, insa nu stiu daca suporta incarcarea cu GPL sau gaz. Am cautat ne internet insa nu am gasit nimic pe acest subiect!
Daca m-ati putea ajuta, cu pareri sau date concrete, as fi super multumit.

 

 

IMG_20170530_100455.jpg.2409873b6986a07fa3f5c572f72d10a4.jpgIMG_20170530_103905.jpg.49dc603136f5974fddb1c48d8eb89e3a.jpgIMG_20170530_104029.jpg.854bcb06df4f5614b47003d608cef095.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

@Petru Munteanu Stoica

Eu am tăiat in iarna 2 butelii din care faci tu referire, asta pentru a le folosii in alte scopuri! 

Am vazut ca sunt mult mai usoare decat buteliile de gaz, deci mai "subtiri in carne"! Nu stiu cat de rezistente sunt, ce sa zic!:nedecis:

Parerea mea este sa-ti achizitionezi butelii normale, nu sunt foarte scumpe sa zici ca cine stie ce economi faci!

"Nu te juca cu focul"!:default_emoticons-animated-3:Scuze,  este doar parerea mea!

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Nu sunt bune!!! Trimite-le rapid la mine :default_big_grin:.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petru Munteanu Stoica
în urmă cu 4 ore, George B a scris:

Nu sunt bune!!! Trimite-le rapid la mine :default_big_grin:.

 

Eu va trimit una, dacă îmi spuneți cu ce o încărcați,  GPL sau gaz și dacă rezista la presiunea respectiva... Știți ceva ce nu știm noi?:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Petru Munteanu Stoica   Pe manerul acela de tabla este poansonata presiunea   Pr 4, 2 bar.

Din experienta iti spun ca o butelie cu GPL, lasata in soare, trece lejer de 6 bar presiune. Deci din start nu-ti recomand aventura asta.

In alta ordine de idei, nu vreau sa intru in polemica cu absolut nimeni, dar grosimea tablei din care e confectionat recipientul nu este determinanta. Exista vase de expansiune de la 150 la 300 l, realizate din tabla la fel de subtire, dar care lucreaza linistit la 10 bar. Sau, daca ai ocazia, dupa golirea unui stingator P6  demonteaza-l ca sa vezi ce grosime are tabla!

La cap de scala, manometrul care le echipeaza, arata 28 bar !!!!. Concluzia: conteaza materialul din care e facuta tabla si tehnologia de realizare.

Asa, sa nu uit - o butelie de gaz se incarca la cel mult 80% din volum. Si indiferent ce recipient folosesti, ai grija sa nu aiba in interior o teava (asa ca la sifon), ca n-o sa-ti iasa niciodata gaz din butelie, ci numai lichid (gaz lichefiat).

 

Sfat:

1. mergi la o firma care instaleaza si repara instalatii GPL auto. Sigur gasesti la ei butelii recuperate (cilindrica, nu toroidala). Aia, cu mici modificari e mult mai sigura decat ce vrei tu sa folosesti. Eu am cumparat una cu 50 lei.

2. la fel de buna e o butelie de compresor. Astea lucreaza la 10 bar. La fel, cu mici modificari ai o butelie sigura. Eu am recuperat una de 140 litri si o folosesc de mai bine de 2 ani . Incap linistit in ea 100 litri GPL

 

 

Acum, ca tot veni vorba, iti adresez si eu o intrebare: nu vrei tu sa completezi la profil locatia si anul nasterii, asa cum a procedat majoritatea?

Multumesc anticipat!

 

Scuze, m-am cam intins cu vorba (scrisul)!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Sa fie primit :)

In primul rand, pt rulote exista si butelii confectionate din fibra, iar altele din aluminiu. Nu greutatea este aspectul principal.

In al doilea rand buteliile de freon sunt testate la 20 de atmosfere, iar GPL-ul  ajunge la max 15 in conditii de temperatura normale. Daca le arunci in foc, este alta treaba.

Foloseste cu incredere caci esti in deplina siguranta :)

 

Vezi Butelie usoara sau butelie aluminiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Din cate cunosc, ISCIR nu pomeneste de butelii din fibra ci doar din otel, din cupru sau din aliaje de aluminiu.  Vezi PT C12 - 2003 art 2.1.4

La buteliile pentru  Dicloro-1, 2-tetrafluoro-1, 1, 2, 2-etan (R 114)  presiunea minima de verificare, prevazuta de prescriptie, este de 10 bar. La fel ca la recipientii pentru butan.

 

De asemenea pentru R 115 presiunea minima de incercare a buteliei 25 bar, R 12  minim 18 bar, iar la R 22  minim 29 bar

In aceiasi prescriptie, este prevazuta presiunea minima de incercare pentru buteliile de propan  minim 25 bar

 

Dar eu tot n-as folosi butelia aia, decat daca n-am vazut eu virgula si pe maner e poansonat 42 bar  in loc de 4, 2 bar. Fiecare face insa cum doreste!

As putea sa cer unui amic de-al meu, seful unei regionale ISCIR, un punct de vedere neoficial. Dar nu cred ca merita deranjul.

 

Cu consideratie,

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manole Marius

Eu folosesc o asemenea  butelie de 3 ani.

Vara si iarna si nu mi s-a intamplat nimic, o incarc full! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manole Marius

Trimite-mi si mie 2, îți dau bani pe ele!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Din cate cunosc eu, presiunea gazului intr-o butelie pe care o achizitionezi din centrele unde dai la schimb butelia goala, este undeva la 4 bari...

DAR, in cele pe care le incarci ci GPL, ajunge pe la 16 bari...Concluzia o trage fiecare, eu unul m-as feri sa o incarc cu GPL...:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

@Radu Ghita

Si cum ramame cu buteliile GPL special facute pt rulote?

Un link am dat, una aproape identica am cumparat personal din Olanda, rulota prietenului are un model asemanator.

Sunt TRANSPARENTE, nu aliaj din otel, cupru, aluminiu, inox sau alte materiale.

Fac poze, aprofundez si revin cu explicatiile necesare.

Garantat, asa cum spunea si colegul Marius, nu exista nici un inconvenient sa nu fie folosita.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 10 ore, Eugen David a scris:

@Petru Munteanu Stoica

Eu am tăiat in iarna 2 butelii din care faci tu referire, asta pentru a le folosii in alte scopuri! 

Am vazut ca sunt mult mai usoare decat buteliile de gaz, deci mai "subtiri in carne"! Nu stiu cat de rezistente sunt, ce sa zic!:nedecis:

Parerea mea este sa-ti achizitionezi butelii normale, nu sunt foarte scumpe sa zici ca cine stie ce economi faci!

"Nu te juca cu focul"!:default_emoticons-animated-3:Scuze,  este doar parerea mea!

 

 

Cineva spunea ca nu vrea sa intre-n polemica cu nimeni referitor la grosimea tablei si greutatea buteliilor! 

Nici n-ar fi trebuit sa amintească, putea sa se abțină la aceasta fraza!

Erau suficiente argumentele!

Eu unul m-am ferit sa argumentez cu cifre/ date / citate, pur si simplu nu vad rostul pentru asa ceva!

Am spus ca am tăiat in alte scopuri 2 butelii, n-am stiut ca trebuie detaliat raspunsul cu date privitoare la rezistenta materialelor, tehnologie de prelucrare, de exploatare...

Pus si simplu, nu e STAS nu corespunde! Vorbim de o butelie ce se încarcă cu gaz sub presiune nu de un simplu foc sub un ceaun!

Dar Dumnezeu cu mila, fiecare face ce vrea!

Eu in continuare n-as folosii asa ceva, cand o butelie normala/casnica o găsesti la 80-100 de lei! 

De rulota, capacitate mai mica la 60 lei,  acum ca o fi de aluminiu, de fibra ori de ce, dar sunt dedicate pentru gaz nu pentru freon!

 

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Promit sa cer cuiva parerea asupra oportunitatii postarilor mele viitoare, ca sa fiu absolut sigur daca ar trebui sa mai postez sau ar fi cazul sa ma abtin.

 

Pana atunci insa trebuie sa precizez ca:

- am spus ca nu vreau sa intru in polemica cu nimeni

- n-am spus ca nu vreau sa intru in polemica cu cineva!

 

Si ramane asa cum am spus!

Orice viitoare referire la treaba asta, e de natura sa aduca atingere onoarei si demnitatii celui care o va face! Daca are!

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Apropo, cum spuneam si eu la rândul meu "nu doresc sa intru-n polemica cu nimeni" cu toate ca terte persoane îmi atrag indirect atentia "desii spun ca nu vreau s-o faca" ca de fapt metalele sunt "de rezistente si valori ale acestora diferite"!

Mare brânză, oricine stie asta! Nu facem aici cursuri de rezistente materielor!

Mai ales ca si "ei" folosesc butelii contrafacute dupa cum "singuri" afirma!

Eu spuneam doar atat: 

 

On 30.05.2017 at 11:39, Eugen David a scris:

@Petru Munteanu Stoica

Eu am tăiat in iarna 2 butelii din care faci tu referire, asta pentru a le folosii in alte scopuri! 

Am vazut ca sunt mult mai usoare decat buteliile de gaz, deci mai "subtiri in carne"! Nu stiu cat de rezistente sunt, ce sa zic!:nedecis:

Parerea mea este sa-ti achizitionezi butelii normale, nu sunt foarte scumpe sa zici ca cine stie ce economi faci!

"Nu te juca cu focul"!:default_emoticons-animated-3:Scuze,  este doar parerea mea!

 

O spun si o repet, este doar parerea mea!

Chestia cu onoarea este relativa, ceva de genul "cine zice zice pentru el"!

Eu n-am apelat/rugat niciodată in legatura cu nimic aceea persoana, in schimb ea nu stiu daca poate afirma acelasi lucru!:nedecis:

Aici ar fi ceva ce ar avea de fapt legatura cu "onoarea"! Zic eu!

  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@George B salut!

 

Cu toata stima, eu n-am afirmat ca nu exista sau ca nu se folosesc. Eu doar am afirmat ca nu sunt reglementate ISCIR!

On 5/30/2017 at 18:17, Radu Ghita a scris:

Din cate cunosc, ISCIR nu pomeneste de butelii din fibra ci doar din otel, din cupru sau din aliaje de aluminiu. 

Probabil ca, intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, se va rezolva si treaba asta!

 

Problemele apar atunci cand o butelie explodeaza si produce victime.  Pentru ca anchetatorii intreaba:

- daca butelia era omologata;

- daca omologata fiind, a mai fost si verificata la termenul scadent:

- daca au fost folosite improvizatii. etc.

Iar consecintele sunt penale.  

 

Asta am vrut sa spun!

 

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petru Munteanu Stoica

@Radu Ghita, Am completat datele lipsa. Imi cer scuze, eu asa stiam ca le-am completat (chiar primisem felicitari de ziua mea).. S-a intamplat ceva de s-au sters.

 

Revenind la subiect, sa stiti ca pe butelii scrie "42 bar" si pe cealalta "47 bar", fara virgule intre cifre. Cele doua pe care le-am primit le-am dat unui coleg si prieten tot pentru rulota, sa experimenteze el, prima data :amuzat:. Doar la asta sunt buni prietenii.

 

L-am rugat sa-mi trimita o fotografie doar cu presiunea la care rezista. Ce am depistat (asa la prima vedere), o butelie avea robinet ca si cea "olandeza", insa cu filet normal, insa celalta are un robinet mai "altfel".. revin si detaliile astea.

 

Multumesc mult pentru detaliile tehnice.. Am observat ca sunt indicate niste normative carora se supun aceste butelii EN 13322-1, insa nu le-am gasit sa le descarc "for free", precum nici nu stiu caror normative se supun buteliile de gaz/gpl pe care le utilizam cu suuces la rulote, nu de alta insa asa am putea sa facem comparatie intre ele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Petrica, (da-mi voie sa-ti spun asa!), daca scrie 42 bar, le poti folosi linistit !

 

Totusi o verificare suplimentara nu strica, respectiv  aer comprimat la 10 bar pentru 24 de ore.  Sau daca stii pe cineva, la o statie de incarcat tuburi de oxigen, sa o duca pana in 20 de bar presiune, ar fi perfect.

Daca nu apar deformari plastice, nu rasufla atunci sigur ca sunt OK

 

M-am referit mai sus la PT C12    Poate iti va oferi detalii suplimentare!

 

Multa bafta!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Emanuel F.
      de Emanuel F.
      Salutare grup! as avea nevoie de ajutor vostru, am un mini convector s 78/26 de la Juno, si vreau sa-l il instalez pe rulota deoarece nu am soba pe ea si preturile sunt cam maricele si nu prea  imi permit in perioada asta.
      Problema este ca am duze de GN si as vrea sa le pun pe GPL dar nu gasesc niciunde! am apelat chiar si la un prieten in germania sa sune la producator sa intrebe daca are duze pentu el iar producatorul a spus ca este un model mai vechi si din pacate nu se mai gasesc/fabrica duze pentru modelul pe care il am.
      Intrebarea mea este stiti o persoana care poate modifica duza sau poate are cineva " o duza" pt el. 
      L-am probat si duza lui de GN dar flacara era galbena si am inteles ca nu este Ok. 

       










    • Daniel P
      de Daniel P
      Salutare prieteni   ! 
      Vreau să vă informez despre o ofertă atractivă zic eu,  pentru cei care vor să-si schimbe vechile butelii din metal de pe rulota sau camper, cu unele mult mai ușoare din material compozit in sistem buy-back.
      Se oferă un discount de 100 lei la predarea unei butelii fară guler, astfel că butelia din compozit se poate achizitiona cu 350 lei. Sau 180 lei la predarea uneia cu guler și se mai plăteste 270 lei pentru achizitia noii butelii din compozit.
      Detalii mai jos... 
      https://auto-rulota.ro/tehnice/livrare-gratuita-la-domiciliu-butelii-de-gpl/
    • Stefan M
      de Stefan M
      Salut,
       
      Nu am gasit pe nicaieri o lista cu benzinariile sau locurile de unde se poate cumpara/schimba o butelie cu propan in Romania.
      Va propun sa le centralizam aici, pe orase si tipuri. Cred ca ar fi de ajutor pt toata lumea, in special pentru cei in tranzit prin anumite orase.
       
      Bucuresti/Ilfov - Butelii GasPeco 10 kg
      Petrom Șoseaua București-Ploiești 2 (Fantana Mioritia) Petrom B-dul Tudor Vladimirescu nr. 64-78 (13 Septembrie) OMV Bulevardul General Vasile Milea (Politehnica) OMV Șoseaua Chitilei 1, București  OMV Domnesti,  Sos. Centura, Domnesti  
      Astea sunt cele pe care mi le-a comunicat reprezentatul Gazpeco pt. Bucuresti saptamana trecuta.
      Va astept cu completari
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare colegi,
       
      Astazi cei de la RV Travel au incarcat pe canalul lor de YouTube un scurt tutorial despre instalatia de gaz. L-am vazut pe Liviu Gal de la MotorHome explicand in detaliu ce se intampla in compartimentul de butelii/rezervoare cu gaz si la ce trebuie sa fim foarte atenti. Mici detalii pe care multi nu le cunosc, folositoare indeosebi incepatorilor si nu numai. Mie mi-a placut foarte mult cum explica si cum atrage atentia asupra "criminalilor" din domeniu!
      Clipul il gasiti aici si va urez vizionare placuta, urechile ciulite si creierul in alerta!
       
      Pe canalul RV Travel veti mai gasi reportaje excelente si cred eu folositoare pentru a face lumina in diferite zone ale agrementului cu rulota/autorulota.
    • SashaC
      de SashaC
      Salut! 
       
      Doresc să cumpăr ladă frigorifică cu alimentare la 12v/220v/gaz. Dacă are cineva de vânzare să dea un semn. Mulțumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.