Cristian A

Automatizare circuit electric rulota

32 postări în acest subiect de discuţie despre Automatizare circuit electric rulota

Automatizare circuit electric rulota

Cristian A

   Atasat e schema electrica finala dupa care am facut automatizarea (si pozele  atasate la inceputul topicului sunt dupa aceasta schema).

   Pe langa micile modificari de legaturi, in plus apar doua butoane (sau comutatoare).

   Am constatat ca automatizarea e prea automata, ca sa ma exprim asa.

   Totul comuta automat, nu mai este nevoie de nici o interventie, camping sau off camping, dar...

   1. Daca mergi camping o saptamana, de exemplu, dupa o zi sau doua, doresti sa decuplezi redresorul auto (incarcatorul). Am introdus butonul B1. Am observat ca redresorul intra pe modul de mentenanta (intretinere) acumulator si e OK, dar de ce sa mearga aiurea inca cateva zile (sau sunt redresoare care nu au acest mod de functionare sau sunt unele care se supraincalzesc).

   2. Daca mergi off camipng si nu ai consumatori de 220V ca (sau nu ii folosesti decat ocazional), merge invertorul in gol si papa curent (cei drept nu foarte mult dar in cateva zile de off camping se aduna). Pentru asta am introdus butonul (comutatorul) B2 (eco) pe plusul alimentarii invertorului. Fara buton merge pe automat, tot timpul, cu buton se poate si opri cand se doreste economisirea energiei din acumulator.

     Automatizarea merge si cu si fara aceste butoane, sau comutatoare.

Automatizare var. 2.pdf

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristi A.

Faina treaba!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin Dinu

Salut Cristian A

 

Cateva sfaturi ( nu e musai sa fie si luate in seama :salutare!:

Pune cabluri mai groase intre redresor, acumulator, invertor.

Pentru panoul fotovoltaic este foarte indicat sa folosesti un regulator, de preferat MPPT,  

Daca nu folosesti un regulator la panou, in timp, vei scurta viata acumulatorului deoarece ai un AGM deepcycle fara intretinere. pe scurt - varfuri de tensiune necontrolate -> acumulatorul fierbe -> se umfla si gata minunea. 

Renunta la transformator, ai redresor, Daca tot vrei sa il ai ca si back`up , schimbal cu o sursa in comutatie, consuma mult mai putin curent. 

 

(P.S. am tot citi pe acest forum si am observat o oarecare orientare catre acumulatori cu GEL; va recomand sa nu faceti aceasta achizitie. 

de ce? - acumulatori cu gel sunt foarte pretentiosi la curentul de incarcare. daca scapi tensiunea de sub control , acesti acumulatori nu pot fierbe pentru a elimina gaze, ei creaza bule in interiorul gelului etc etc etc.. pana ramai cu un acumulator frumos, lipsit de capacitate ) 

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P

Salut @Cristian A,  

Merci mult pentru postarea acestei scheme de automatizare, eu am descoperit-o din greseala cand cautam mai multe informatii despre transformatorul Dometic. Si eu tocmai am cumparat o rulota Weinsberg 480EU 2017 si studiam instalatia pentru independenta off camping. Voi analiza in detaliu schema si voi incepe sa adun piesele pentru realizarea acesteia pentru cand va fi vremea mai prielnica, dar avand in vedere ca aceasta discutie a fost in 2017 intrebarea mea este daca ai mai modificat pentru optimizarea acesteia? Si eu vreau sa apelez la un panou fotovoltaic tip valiza pentru ca nu vreau sa dau momentan gauri in rulota.

Merci mult anticipat pentru feedback si numai bine !  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Marinas

Salut,

 

La o privire cu atentie a schemei de automatizare am observat ca in cazul in care invertorul functioneza, tensiunea 220V ~ generata de acesta, va actiona (conform schemei) bobinele contactoarelor, ca atunci cand rulota este conectata la priza, fapt nedorit. Acest fapt va genera o cuplare/decuplare a contactoarelor. Este cumva o scapare, ? schema a fost pusa in practica ? (stiu ca subiectul este vechi, dar acum am gasit schema, fiind interesat in montarea unui invertor in noua rulota Weinsberg 420QD 2021).

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
în urmă cu 15 ore, Andrei Marinas a scris:

Salut,

 

La o privire cu atentie a schemei de automatizare am observat ca in cazul in care invertorul functioneza, tensiunea 220V ~ generata de acesta, va actiona (conform schemei) bobinele contactoarelor, ca atunci cand rulota este conectata la priza, fapt nedorit. Acest fapt va genera o cuplare/decuplare a contactoarelor. Este cumva o scapare, ? schema a fost pusa in practica ? (stiu ca subiectul este vechi, dar acum am gasit schema, fiind interesat in montarea unui invertor in noua rulota Weinsberg 420QD 2021).

 

 

 Trebuie sa verific, sa vad daca mai am schema. Am implementat-o pe doua rulote, dar fara invertor.  Si eu am un Weinsberg. Acumulatorul ll-am montat pe bornele panoului existent la rulota, bat + si bat - .  Panoul rulotei trece automat pe 220 cand e alimentata in priza..  Invertorul l-am legat direct pe acumulator, invertorul are deja protectii si la intrare si la iesire,  iar de la iesire am tras o priza separata de 220, in caz de nevoie, nu o folosesc, totul e pe 12v. . La fel, am legat pe acumulatori si panourile, prin intermediul regulatorului.  Schema de automatizare era pentru o rulota care nu are nici un circuit electric. Poti lega, eventual, iesirea din invertor la circuitul de 220 al rulotei, iar inainte de legatura, montezi un intrerupator, sau automatizare cu un releu sa nu se intalneasca tensiunile de 220 cand e alimentata rulota in priza.

 Am cautat si gasit schema….consumatorii sunt alimentati de la invertor prin intermediul unor contacte normal inchise. Cand e alimentata rulota la priza  aceste contacte se deschid si impiedica alimentarea de la invertor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Asta e singura chestie care imi lipseste si mie. Automatizarea aceea cu alimentarea 220V din exterior se intalneste cu 220V de la invertorul intern.

Ca sa nu am problema asta am tras si eu separat un prelungitor de la invertor si il folosesc doar cand nu am 220V din extern, separat. Prizele din rulota raman fara curent, doar pe 12V am, ca imi e frica ca uit sa decuplez 220V de la invertor si bag priza in exterior si sa nu faca ceva poc.

In rest all good.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Dragos M
      de Dragos M
      Tocmai m-am intors din concediu ce a constat intr-un circuit de aroximativ 3900 km, cu cateva locatii din Grecia.
       

       
       
      Am plecat undeva pe data de 16 Iunie cu destinatia intiala Parga, drumul a fost prin bulgaria pe ruta Sofia, va pot spune ca acest drum s-a inbunatatit mult fata de cum era acum vreo cativa ani, este autostrada destul de multi km, de la Ruse se merge pe national aproximativ 200 km, apoi se urca pe autostrada si se merge pana aproape de vama (Kulata) sa zic cu vreo 70 km inainte se termina autostrada, urmand ca imediat dupa ce se trece in Grecia sa inceapat iar autostrada.., (ca si concluzie ne-au luat-o inainte mult Bulgarii la capitolul autostrazi...)
      Pana la destinatia care o aveam in plan Parga, sunt din Ploiesti in jur de 1100 km, iar noi nu facem atatia km dintr-o bucata asa ca la sfatul colegului @Traian M am oprit in campingul Odyssea undeva langa Paralia Katerini...
      Am ajuns la acest camping undeva pe la ora 17:00 ne-a condus de la receptie spre locul de campare pe niste alei destul de inguste..pentru camperul meu..., am observat ca nu exista nicio rulota sau camper in acel camping, era plin numai de rulote stationare, acoperite cu prelate, acoperisuri...nici nu prea vedeai rulotele cat erau de acoperite..., camping-ul nu vi-l recomand, este destul de urat, neingrijit si costa si 24/Euro/noapte..., vedeti mai jos pozele din el care spun totul...
       

       

       

       

       

       

    • Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Dragi colegi,  
      pentru că, încet, încet aparatura de 12 V se tot adună la rulotă, doresc să-mi pun cât mai multe circuite separate pe 12 V. Vreau să trag prize și lumină în compartimentul din față al rulotei, am televizor și decodor șamd. Actualmente, circuitul meu electric arată cam așa:  
       
      fotos kostenlos
       
      Am căutat în tot orașul Suceava, la magazine și la second, un tablou de siguranțe pentru mașină, cu cât mai multe siguranțe. Nu am găsit. 
      La bazar am dat de un tip care vindea un tip de suport, dar nu mi-a plăcut. Era cu fișe/ papuci. Eu vreau ceva cu șuruburi, ceva serios care să poată prinde ca lumea firele. Unde mă sfătuiți să mai caut? 
      Vă rog să mă ajutați cu sfaturi. Mulțumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.