Ursu Florin

Cadita Dus Crapata | Reparatie

44 postări în acest subiect de discuţie despre Cadita Dus Crapata | Reparatie

Cadita Dus Crapata | Reparatie

Ursu Florin
On 27.04.2017 at 10:17, Costica V. a scris:

La cum arată, e clar ca si podeaua de sub ea este slăbită, moale, lăsată!

Pe poziție nu se poate repara, are multe crăpături.

Cauta un meseriaș, sau cel puțin unul care a mai reparat/ lucrat cu fibra, cu ceva experiența.

La tine, după ce ți- o repara pe spate, trebuie si pe fata chinuita si apoi vopsita total!

Astăzi am dat cadita jos de pe rulota. Mi-a luat putin pana sa imi dau seama cum scot WC-ul dar am rezolvat.

Podeaua nu este moale absolut deloc, cadita ă fost putin lipita de podea cu niste mastic.

Cadita am dus-o la COMPOZITE Brasov, o firmă care se ocupă cu plastice, fibra de sticla, etc.

Luni este gata, o sa repare crăpăturile iar dedesubt vor administra fibra de sticla cu rășină pentru întărire. M-au asigurat că o sa fie ca noua.

Am tot ținut să imi toarne alta din fibra, dar au spus că pana la iarna nu au timp sa faca o matrita.

 

20170721_175233.jpg

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Cadita a fost reparata, crapaturile au fost lipite, iar ea a fost dublata cu fibra de sticla pe dedesupt. S-a intarit foarte bine, nu mai flambeaza cand calci pe ea. Recomand firma care s-a ocupat, pretul a fost de 220 lei pentru reparatie.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vilceanu

Salutare,

Am avut si eu o problema asemanatoare la cadita. Eu reconditionat toata partea din fata a podelei deci oricum dadeam cadita jos. Am cautat sa cumpar una dar nu am gasit asa ca a trebuit sa o repar eu. Am cumparat kit de reparatie fibra de sticla de la dedeman undeva pana in 50 RON si cuprinde tesatura si rasina cu intaritor. Dupa ce am degresat bine partea de jos a caditei am taiat tesatura dupa care cu o pensula am intins rasina. F mare atentie la cantitatea de interior deoarece risti sa arunci toata rasina. Eu am facut in cantitati mai mici acoperind cate o suprafata mica. Imaginile vorbesc de la sine.

Spor ! 

20170520_103826.jpg

20170520_103830.jpg

20170528_145355.jpg

20170528_145401.jpg

20170528_145405.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

:bravo:@Vilceanu

lucrare de maiestru. M-ai inspirat, trebuie sa fac si eu acelasi lucru la mine. Ai si vopsit la interior sau doar ai intarit-o?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Vilceanu, mie mi-au dat un strat cam de 5mm de fibra pe tot spatele caditei, au si umplut gaurile de pe fundul caditei ( cele de la modelul in relief ), mi se pare un pret ok cat m-a costat reparatia.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vilceanu

    Si la mine sunt umplute gaurile (cand dai cu rasina intra automat in orice orificiu), dar eu am preferat sa fac eu lucrarea pentru ca a durat putin (2-3 ore cu tot cu intarit)

@Alin Opran doar am intarit-o, am vrut sa o dau cu ceva dar nu am mai apucat si pana la urma am montat-o asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
34 minute în urmă, Vilceanu a scris:

dar eu am preferat sa fac eu lucrarea pentru ca a durat putin (2-3 ore cu tot cu intarit)

...ai avut ajutor de la JAGERMEISTER :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Aceeasi problema si la mine, am identificat-o in dimineta aceasta, la mine s-a sectionat pe rotund in jurul scurgerii pentru ca am tinut dopul pus si era mai voluminos si am tot calcat pe el si a fortat in scurgere care nu avea sustinere dedesubt. Acum trebuie sa gasesc o scurgere de diametru mai mare care sper sa se potriveasca, am demontat aproape toata baia ca sa pot scoate cadita. Cateva poze:

20170904_123915.jpg

20170904_125744.jpg

20170904_143613.jpg

20170904_143633.jpg

20170904_143633.jpg

20170904_143649.jpg

20170904_135011.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Da, nu am gasit niste scurgeri care sa fie putin voluminoase dedesubt asa ca ramane varianta cu reparatie cu fibra de sticla, practic trebuie sa umple toata gaura si apoi o taiem la diametru de 5cm. Cu ocazia asta o sa-i fac si o rigidizare completa.

Stie cineva vreu atelier care repara cu fibra de sticla in bucuresti/ilfov?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Vad ca nu se inghesuie nimeni cu pareri, am fost la o firma care face reparatii cu fibra de sticla si baiatul de acolo mi-a zis ca fibra de sticla nu prinde pe plastic si ca nu are ce sa-mi faca, ca se desprinde in momentul in care voi calca pe ea din nou.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Pune o intrebare si aici:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Gasii o scurgere slim pt cadita cu gaura de 9cm, ocupa doar 4cm sub cadita, o sa mai largesc un pic gaura si o sa o pun pe aceasta.

20170905_163314.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Arata si bine, cred ca mai bine ca cea originala :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Chiar foarte bine arata .... unde ai gasit-o?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Traian M, trimite cadita la Brasov si o duc eu la reparat in locul in care am reparat cadita mea :) 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ma apucai de dimineata de treaba, cateva poze cu procesul de montaj sifon nou.20170906_091812.jpg.27f24673a91449e5387e95eda21b0b7a.jpg20170906_092229.thumb.jpg.fad42bd8b424688d936e196955b1c1a1.jpg20170906_092705.thumb.jpg.d221176a59ca967999007496f0e4072c.jpg20170906_092948.jpg.fcdcca47c9ded638a8037c84d89e0c99.jpg20170906_093008.thumb.jpg.6f7eb96bb355354ff4fe3e8173a1c434.jpg

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Am hidroizolat noul decupaj in podea, am sikaflex-at sifonul la imbinare, am decupat cadita pe rotund in jurul scurgerii circa 5mm ca sa intre noul sifon si am facut o proba, maine cand e uscata hidroizolatia si sikaflexul incep sa asamblez cadita la loc. Cateva poze

 

20170906_122606.thumb.jpg.6792ecea96e9e58b468e90243d598839.jpg20170906_132831.thumb.jpg.cd4d7ff5b996b7e1db24f649137b00d8.jpg20170906_130803.thumb.jpg.018651a873a4ccfd23c198d68c98fc60.jpg20170906_132508.thumb.jpg.3a3dd433ab31d873745ea4fc4c15d572.jpg20170906_131800.thumb.jpg.359d0420d0ac2175f748b368e002df17.jpg20170906_132809.thumb.jpg.43d1a09c8d315c8e6a1af875b1133597.jpg

20170906_132807.jpg

20170906_131401.jpg

 

20170906_132508.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Rulota Hobby 420
      Fabricatie Germania 1990
      4 locuri de dormit
      Frigider 12v/230v/gaz
      Iluminat 12v led si 230v
      Baterie semitractiune 100Ah si redresor Sparkfree
      Aragaz cu 3 ochiuri si chiuveta dintr-un singur blat de inox
      Baie cu WC fix cu golire exterioara si cadita dus
      Cort complet cu schelet de aluminiu si tarusi de ancorare
      Cablu pentru racordare la 230v si prelungitor (aprox 30m)
      Incalzire Trumatic
      Butelie gaz, vesela
      Cupla remorcare cu anti-furt
      Anvelope C, roata de rezerva noua
      Documente complete in vederea inmatricularii
      Nu s-au scos numere rosii
      1990€- posibilitate rate prin Kiwi finance
      0771045128
       









    • Grigore Andrei
      de Grigore Andrei
      Salut rulotisti!
      Am inceput cu tatal meu un proiect pentru rulota. Aceasta nefiind echipata cu wc si dus am hotarat sa instalam unul.
      Stiu ca unii o sa zica ca era mai bine de la afara cu, cort , dar noaptea sau cand ploua afara e nasol in cort, bine dus mai putin , macar putina apa acolo.
      Am hotarat sa renuntam la dulapul cu haine si la truma ca oricum nu functiona .
      Planul este cam asa: deasupra rotii sa fac un postament pentru wc, iar in fata wc  vine o cada din fibra de sticla cu scurgerea in gaura de la truma.
      Pereti vor fi prelungiti si placati pe interior cu un fel de placaj mai gros care este lucios si nu se umfla de la apa asa usor.
      Sper sa iasa bine , o sa atasez poze din  timpul lucrarii si cu finalul.
      Numai bine, sanatate!
       


    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Rulota Hobby classic 400, 2 locuri de dormit, baie cu WC fix, dus si chiuveta, aragaz cu 3 arzatoare, chiuveta, frigider 12v/230v/gaz.

      Incalzire gaz Truma, trape de aerisire, rezervor de apa,

      Toate geamurile au jaluzele, cele care se deschid au si plase de tantari.

      Cort exterior cu schelet metalic, cuie de ancorare,

      Cupla anti-balans, amortizoare, cauciucuri in stare foarte buna,

      Greutate proprie 750kg, masa maxima autorizata 1000kg.
      1750€
      0745576503







    • Burduja George
      de Burduja George
      Salutari!
        Pentru ca nu am mai vazut ceva asemanator ca si proiect, vreau sa va prezint cea ce am facut eu, poate va fi util pentru cineva care vrea sa se apuce de asa ceva.
        Rulota mea este un Knaus Sudwind 395 cu 2 spatii de dormit, greutate proprie 750kg cu 1000kg MMA, pe care o consider foarte potrivita pentru nevoile mele. Singurul lucru care ma deranja era baia, fiind un tip mai mare, nu stateam bine pe WC si dus nu se putea face si nu am folosit niciodata.
        La cumparare, binenteles, ca vanzatorul mi-a spus ca rulota are dus si ca se poate folosi si chiar arata bine baia, la cum era utilata. Dar, dupa ce m-am uitat acasa cu atentie, mi-am dat repede seama ca la cum este baia facuta se poate duce apa peste tot fara probleme.
        Asa ca timp de aproape 2 ani am folosit o cabina externa de dus sau dusurile din camping, pe unde am fost. Pentru ca tot aveam boiler electric instalat si instant pe gaz de la Calore, achizitionat pentru situatii de off camping, am zis ca trebuie sa gasesc o solutie.
        Asa ca, dupa ce am studiat mai multe variantecum ar fi  vopsea cauciucata, liner piscine, panouri de fibra, am decis sa tapetez toata baia cu linoleum profesional, cum se foloseste in spitale.
        Prima data am scos tot ce era in baie si am indepartat tapetul de pe pereti. Pentru ca linoleumul ales era greu (undeva la 3KG pe metru patrat) si pentru ca nu voiam ca de la vibratii sa se crape la vreo imbinare sau sudura, am fixat cu cornier de aluminiu toata marginea baii. Astfel sa rigidizat toata incinta baii.
        Am dublat pe podea, pe margini si sub wc linoleumul, pentru a simula usor o cadita. Prima oara am facut cadita si m-am ridicat cu o bordura de 10 cm pentru ca ce se scurge de pe pereti sa vina in cadita.  Partea buna si in acelasi timp si proasta este pozitia baii pe roata si nu pe spate, cresterea de greutate fiind mai usor suportata de rulota. 
        Insa alveola rotii m-a chinuit destul de mult, era mult mai simplu sa fii fost toata podeaua pe drept. Doar pentru montarea linoleumului am apelat la cineva care asta face si are scule dedicate si clar mai multa pricepere in domeniu decat mine.  Spatiul fiind mic a fost destul de migalos si a durat o zi intreaga. Dupa sudura linoleumului la toate imbinarile am venit eu ulterior si am siliconat cu un silicon incolor foarte bun de la Soudal Fix All Cristal pentru mai multa siguranta .
        Tubulatura de la vent pentru baie si spate am tras-o printr-un canal cablu, dand o gaura la partea de jos pentru ventilatia baii. Am luat in calcul si ideea ca va fi un pic mai dificil in caz ca va trebuii sa separ podeaua rulotei de restul rulotei, pentru o eventuala reparatie, dar tinand cont ca podeaua momentan este ok si am mai si terosonat-o pe dedesupt, nu cred ca voi avea probleme.
        In dreptul usii am pus o perdea pe sina si pentru a sta cat mai dreapta si a nu trece apa pe dupa ea,   am folosit banda scai pe toate lungimea ei.
       
      Am testat baia de Pasti si de 1 Mai si totul a fost super ok, sotia si fetita mea fiind foarte multumite de confortul de a face baie, in rulota unde este cald si bine. Pana la urma asta conteaza cel mai mult, restul munca si Mastercard   ......
       
      In continuare pozele.....



























    • Dan Marius
      de Dan Marius
      Salut,
      as vrea sa revopsesc chiuveta, cada de la dus si alte cateva elemente, toate provin dintr-o rulota si sunt crem, le vreau albe. Par a fi din plastic, ce fel de vopsea as putea folosi, am gasit ceva pe baza de apa care in specificatii zice ca e buna pentru orice suprafata. Ce parere aveti?
      Multumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.