Ursu Florin

Cadita Dus Crapata | Reparatie

44 postări în acest subiect de discuţie despre Cadita Dus Crapata | Reparatie

Cadita Dus Crapata | Reparatie

Ursu Florin

Va salut, ultima oara cand am iesit cu rulota am ridicat covorasul din baie si ce sa vad, cadita de dus crapata pe un colt ( semirotund ). Crapatura este cam de 2-3 cm lungime. Nu stiu cum a crapat, pentru ca nu sa scapat nimic pe ea. O pot repara cu ceva fara sa o dau jos?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Silviu Pascu

Salut, caditele de dus crapa  si sub greutatea noastra. In spatele caditei, pe laterale, in anumite zone nu exista  structura lipita de aceasta . O simpla lovitura sau calcarea cu calcaiul mai apasat de acel colt poate duce la craparea acesteia.Din pacate la rulotele mai noi se intampla din ce in ce mai des. Am citit si eu forumurile de afara si sunt o gramada de dezbateri pe marginea calitatii materialului din care sunt facute caditele de dus dupa 2000. Depinde de zona, se poate da o gaura cu un burghiu de 2 si apoi cu o seringa de 100 ml se poate introduce silicon sanitar de calitate. Asa ii asigura o "proptea". Zona, dupa ce este degresata bine, poate fi colantata cu un colant de calitate. Asta daca nu vrei sa demontezi baia sa poti scoate cadita pt a o repara cu fibra.

Spor!

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu ma gandeam sa iau ceva fibra pentru barci si sa o fac pe deasupra dupa care sa smilgheruiesc pana la nivel.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Te referi la gelcoat...

Nu stiu cum face priza pe plastic. In plus daca nu rezolvi problema ''din spate'' nu ai sorti de izbanda :(

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Ursu Florin eu as demonta cadita as lipi bucata crapata si daca spui ca-i asa subtire as pune si o plasa de fibra pe spatele caditei ca sa o intaresc.:noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Reparatia trebuie facuta numai pe spate, deci trebuie scoasa!
Reparatia pe fata/deasupra, daca nu esti de meserie, daca nu ai mai facut asa ceva, nu iese,
iese o ''tiganie'', urata, nu poti sa o scoti la nivel ( fara sa se observe), etc.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Imi e foarte greu sa scot cadita pentru ca vine sub wc,  sub chiuveta si imi e ca nu o sa o mai pun cum trebuie :tamp:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Verifica pentru inceput daca rasinile fibrei de sticla ataca materialul caditei . Apoi cred ca cel mai bine ar fi cum a recomandat calegu injectie de ............ intre cadita si pardoseala (eu as folosi poliuretan HD )dupa injectare se poate chitui cu rasini fibra amestecate cu pudra de talc(fara fibra)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Cred ca pana la urma cea mai buna solutie este sa dau cadita jos si sa o repar pe dedesupt, problema este ca mi se pare foarte greu sa o dau jos.

 

18136990_1501893199880930_585565943_n.jpg

18155439_1501893156547601_22913344_n.jpg

IMG-20170319-WA0011.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ce ma sfatuiti sa ii fac ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

 

@Ursu Florin

Cel mai bine este sa o schimbi, dar costa destul de mult. Pe ebay mai se gasesc SH sau noi. 

Sau , dupa ce o desfaci si o scoti de la locul ei, se poate  repara cu fibra de sticla pe spate sau se poate reface din fibra, depinde de tine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Se poate repara cu fibra dar solutia mai buna ar fi inlocuirea 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

De cele mai multe ori crapă în urma slăbirii podelei. 

În prima etapă încearcă să închizi crăpătura cu un mastic. Dacă intră apă sub cadă face daune foarte mari.

Apoi pregătește-te pentru o reparație costisitoare. O poți face singur, trebuie atenție la detalii și multă răbdare. 

Demontarea cădiței implică demontarea întregii băi. Dacă a pătruns apă sub cădită, este posibil să mai fie nevoie să repari ceva  la podea.

Cădița se poate repara elegant,  însă ia în calcul și varianta înlocuirii. La demontare se poate crăpa dacă materialul este îmbătrânit sau mai are alte fisuri. Este lipita de podea. Dezlipirea se face prin taierea adezivului cu o sarma otelita.

 

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu gasesc cadita ca as fi vrut sa o schimb.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Dacă o demontezi, ți-o duc undeva să ți-o repare profesional  (inclusiv vopsire la calitate auto).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

La cum arată, e clar ca si podeaua de sub ea este slăbită, moale, lăsată!

Pe poziție nu se poate repara, are multe crăpături.

Cauta un meseriaș, sau cel puțin unul care a mai reparat/ lucrat cu fibra, cu ceva experiența.

La tine, după ce ți- o repara pe spate, trebuie si pe fata chinuita si apoi vopsita total!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 1 oră, Ionut C. a scris:

Dacă o demontezi, ți-o duc undeva să ți-o repare profesional  (inclusiv vopsire la calitate auto).

O sa caut pe cineva sa o dea jos si ne auzim.

@costica V. o sa vad daca podeaua are probleme dar nu cred.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Am avut aceeasi problema si am rezolvat in felul urmator:

demontat cadita, aplicat pe spatelei ei plasa cu rasina de fibra de sticla.

La montaj, nervurile le-am umplut cu fasii de polistiren extrudat pentru o mai buna fixare si sa preia presiunea atunci cand pasesc pe ea.

Imprejur am etansat-o cu silicon sanitar de buna calitate.

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mai am o problema, ieri am umplut rezervorul cu apa dar nu era capacul pus. Mi s-a dus apa sub cadita de dus si se aude cand calc in baie. Cum usuc apa de acolo?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Iei o bormasina si dai multe gauri in podea, pana strapungi dedesubt. Apoi astepti sa se scurga apa de la sine:laughing::laughing::amuzat:

 

Bineinteles ca glumesc Florine! :58d6c6281fac7_faccinste:

Faza e nasoala. Cred ca singura solutie este, asa cum zicea si Mugurel mai sus, sa demontezi cadita. Faci reparatia fisurii cu materiale corespunzatoare si vezi si care este starea suportului de dedesubt, pentru ca e posibil sa mai fi fost evenimente de acest fel si in trecut. Daca substratul e ok, aplici unul sau doua straturi de emulsie siliconica (vezi ca am prezentat-o la topicul "in loc de boiler pentru apa calda" aici

 

Daca substratul nu-i ok, procedezi mai intai la inlocuire/reparatie (dupa caz), apoi aplici emulsia siliconica.

Pe viitor, pentru a preveni patrunderea apei sub cadita, Sikaflex FC 11 dispus in inele concentrice cat si perimetral pe fundul caditei, inainte de montaj.

 

Eu unul asa as proceda, dar tu faci cum crezi ca e mai bine! Spor la treaba si succes!:noroc:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Singura solutie pe care o vad este demonarea caditei de dus. Asa ai impuscat 2 iepuri : usuci zona si repari cadita de dus.

Spor!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Cum se demonteaza aceasta cadita de dus? A mai scos cineva ceva asemanator ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Cum ai rezolvat  problema @Ursu Florin?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salut, nu am apucat sa fac nimic. Nu prea am timp o perioada.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Urmeaza sa ma apuc de cadita de dus a rulotei, o sa o demontez si mi-a fost recomandat un loc aici in Brasov in care se toarna chestii din fibra de sticla. Iau cadita si ma duc cu ea acolo sa vad ce rezolv. Am tot cautat pe internet dar nu gasesc sa cumpar una noua, podeaua nu cred ca este moale pentru ca dupa ce a crapat cadita nu s-a mai folosit :) Daca tot demontez baia si repar cadita o sa duc la vopsit si chiuveta care este putin ingalbenita :) 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Rulota Hobby 420
      Fabricatie Germania 1990
      4 locuri de dormit
      Frigider 12v/230v/gaz
      Iluminat 12v led si 230v
      Baterie semitractiune 100Ah si redresor Sparkfree
      Aragaz cu 3 ochiuri si chiuveta dintr-un singur blat de inox
      Baie cu WC fix cu golire exterioara si cadita dus
      Cort complet cu schelet de aluminiu si tarusi de ancorare
      Cablu pentru racordare la 230v si prelungitor (aprox 30m)
      Incalzire Trumatic
      Butelie gaz, vesela
      Cupla remorcare cu anti-furt
      Anvelope C, roata de rezerva noua
      Documente complete in vederea inmatricularii
      Nu s-au scos numere rosii
      1990€- posibilitate rate prin Kiwi finance
      0771045128
       









    • Grigore Andrei
      de Grigore Andrei
      Salut rulotisti!
      Am inceput cu tatal meu un proiect pentru rulota. Aceasta nefiind echipata cu wc si dus am hotarat sa instalam unul.
      Stiu ca unii o sa zica ca era mai bine de la afara cu, cort , dar noaptea sau cand ploua afara e nasol in cort, bine dus mai putin , macar putina apa acolo.
      Am hotarat sa renuntam la dulapul cu haine si la truma ca oricum nu functiona .
      Planul este cam asa: deasupra rotii sa fac un postament pentru wc, iar in fata wc  vine o cada din fibra de sticla cu scurgerea in gaura de la truma.
      Pereti vor fi prelungiti si placati pe interior cu un fel de placaj mai gros care este lucios si nu se umfla de la apa asa usor.
      Sper sa iasa bine , o sa atasez poze din  timpul lucrarii si cu finalul.
      Numai bine, sanatate!
       


    • Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      Rulota Hobby classic 400, 2 locuri de dormit, baie cu WC fix, dus si chiuveta, aragaz cu 3 arzatoare, chiuveta, frigider 12v/230v/gaz.

      Incalzire gaz Truma, trape de aerisire, rezervor de apa,

      Toate geamurile au jaluzele, cele care se deschid au si plase de tantari.

      Cort exterior cu schelet metalic, cuie de ancorare,

      Cupla anti-balans, amortizoare, cauciucuri in stare foarte buna,

      Greutate proprie 750kg, masa maxima autorizata 1000kg.
      1750€
      0745576503







    • Burduja George
      de Burduja George
      Salutari!
        Pentru ca nu am mai vazut ceva asemanator ca si proiect, vreau sa va prezint cea ce am facut eu, poate va fi util pentru cineva care vrea sa se apuce de asa ceva.
        Rulota mea este un Knaus Sudwind 395 cu 2 spatii de dormit, greutate proprie 750kg cu 1000kg MMA, pe care o consider foarte potrivita pentru nevoile mele. Singurul lucru care ma deranja era baia, fiind un tip mai mare, nu stateam bine pe WC si dus nu se putea face si nu am folosit niciodata.
        La cumparare, binenteles, ca vanzatorul mi-a spus ca rulota are dus si ca se poate folosi si chiar arata bine baia, la cum era utilata. Dar, dupa ce m-am uitat acasa cu atentie, mi-am dat repede seama ca la cum este baia facuta se poate duce apa peste tot fara probleme.
        Asa ca timp de aproape 2 ani am folosit o cabina externa de dus sau dusurile din camping, pe unde am fost. Pentru ca tot aveam boiler electric instalat si instant pe gaz de la Calore, achizitionat pentru situatii de off camping, am zis ca trebuie sa gasesc o solutie.
        Asa ca, dupa ce am studiat mai multe variantecum ar fi  vopsea cauciucata, liner piscine, panouri de fibra, am decis sa tapetez toata baia cu linoleum profesional, cum se foloseste in spitale.
        Prima data am scos tot ce era in baie si am indepartat tapetul de pe pereti. Pentru ca linoleumul ales era greu (undeva la 3KG pe metru patrat) si pentru ca nu voiam ca de la vibratii sa se crape la vreo imbinare sau sudura, am fixat cu cornier de aluminiu toata marginea baii. Astfel sa rigidizat toata incinta baii.
        Am dublat pe podea, pe margini si sub wc linoleumul, pentru a simula usor o cadita. Prima oara am facut cadita si m-am ridicat cu o bordura de 10 cm pentru ca ce se scurge de pe pereti sa vina in cadita.  Partea buna si in acelasi timp si proasta este pozitia baii pe roata si nu pe spate, cresterea de greutate fiind mai usor suportata de rulota. 
        Insa alveola rotii m-a chinuit destul de mult, era mult mai simplu sa fii fost toata podeaua pe drept. Doar pentru montarea linoleumului am apelat la cineva care asta face si are scule dedicate si clar mai multa pricepere in domeniu decat mine.  Spatiul fiind mic a fost destul de migalos si a durat o zi intreaga. Dupa sudura linoleumului la toate imbinarile am venit eu ulterior si am siliconat cu un silicon incolor foarte bun de la Soudal Fix All Cristal pentru mai multa siguranta .
        Tubulatura de la vent pentru baie si spate am tras-o printr-un canal cablu, dand o gaura la partea de jos pentru ventilatia baii. Am luat in calcul si ideea ca va fi un pic mai dificil in caz ca va trebuii sa separ podeaua rulotei de restul rulotei, pentru o eventuala reparatie, dar tinand cont ca podeaua momentan este ok si am mai si terosonat-o pe dedesupt, nu cred ca voi avea probleme.
        In dreptul usii am pus o perdea pe sina si pentru a sta cat mai dreapta si a nu trece apa pe dupa ea,   am folosit banda scai pe toate lungimea ei.
       
      Am testat baia de Pasti si de 1 Mai si totul a fost super ok, sotia si fetita mea fiind foarte multumite de confortul de a face baie, in rulota unde este cald si bine. Pana la urma asta conteaza cel mai mult, restul munca si Mastercard   ......
       
      In continuare pozele.....



























    • Dan Marius
      de Dan Marius
      Salut,
      as vrea sa revopsesc chiuveta, cada de la dus si alte cateva elemente, toate provin dintr-o rulota si sunt crem, le vreau albe. Par a fi din plastic, ce fel de vopsea as putea folosi, am gasit ceva pe baza de apa care in specificatii zice ca e buna pentru orice suprafata. Ce parere aveti?
      Multumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.