Marius Baltag

Renault Megane 2, 120 de cai

8 postări în acest subiect de discuţie despre Renault Megane 2, 120 de cai

Renault Megane 2, 120 de cai

Marius Baltag

La cererea lui @Daniel P, am sa scriu si eu cateva cuvinte despre noua achizitie.

Asa cum am scris la "Prezentare membru", am avut un Logan 1.6 pe benzina, 90 si ceva de cai,  din anul 2005, defapt o mai am, ca masina a ramas in familie, la parintii mei.

Noua achizitie este un Renaul Megane 2 Sedan din anul 2007, motor diesel de 1.9 Dci, 120 de cai, cu dotari full.

Cateva date despre masina:

Masa proprie: 1355

Masa totala max-autorizata: 1845

Sarcina utila: 490

Sarcina pe carligul de remorcare: 75

Remorcabila cu disp. de franare: 1300

Remorcabila fara disp. de franare: 650

Cilindree: 1870

Putere: 88kw/4000

Masa maxima in autotren: 2850

Culoare: neagra

Din date reiese ca as putea trage fara probleme o rulota in jur de 1000 de kg, sau gresesc?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Sa o stapanesti sanatos! :OK:

21 minute în urmă, Marius Baltag a scris:

Din date reiese ca as putea trage fara probleme o rulota in jur de 1000 de kg, sau gresesc?

Normal ai 1300kg, cred ca 1000-1100 e indicat sa tragi cu ea. :noroc:

Link către postare
Daniel P

S-o stapanesti cu placere @Marius Baltag, drumuri bune si fara evenimente neplacute! :noroc:

Link către postare
George B

Nu ai voie sa tractezi o remorca cu MMA-ul mai mare de 1000 kg.

Te limiteaza masa in autotren de 2850 kg, din care scazi MMA-ul masinii 1845 si-ti rezulta un MMA pt rulota de 1000 kg.

(asta daca ai pus corect cifrele).

Si DA, se joaca cu una 1000kg :bravo:

Link către postare
Viorel C.

Sa stapanesti cu drag noua achizitie si drumuri fara evenimente neplacute!

Link către postare
Marius Dan

La multi km fara probleme, tizule!

Link către postare
Marius Baltag

Multumesc pentru raspunsuri, acum stiu la ce sa ma orientez, nu am ce sa fac cu limitarea de masa maxima autotren.

Am inceput sa studiez piata de rulote cu MMA mai mic sau egal cu 1000 kg.

Cand o sa vina vremea de achizitie o sa deschid un topic in "Sfaturi Achizitionare Rulota".

• Upvote 1

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Buna Marius

Sant multe pareri, dar cel mai bine ca sa vezi cat poti sa tragi cu masina ta uita-te aici !

Tu cu carnet B ai voie sa ai ansamblu  masina-rulota pana la 3500 kg. Dar poate masina ta sa traga ansamblu.?

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
      Inca sunt intre rulota vs autorulota ... dar cum preturile la autorulote sunt destul de maricele .... tind sa ma duc spre rulota daca si gasesc ceva pe gustul meu.
      Apropos cele mai ieftine autorulote le-am gasit in Franta ... leboncoin.fr
      Rulota trebui sa contina obligatoriu:
      2 paturi suprapuse
      salon de luat masa
      pat matrimonial fix
      frigi mare
      si cabina de dus separata

Astea fiind spuse atasez un layout ....
      Acum stiu ca probabil mai sunt si altele ... daca ma puteti ajuta cu ce modele mai au layout-ul la fel sau similar v-as fii recunoscator ... si cam la ce pret ajunge una, bugetul inca nu este stabilit, dar as tinde pana in 10k ... stiu ca la banii astia autorulota cum vreau eu dupa 2006/7 nu sunt ... 

Acum alta intrebare eu as dori la rulota apa curata sa am rez de 200L si respectiv murdara la fel ... se poate asa ceva ?
      Golirea apei se face ca la autorulota ? adica tragi de tija respectiva si se goleste rezervorul ? sau este altfel ?
      Banuiesc ca toaleta / golirea este la fel ....

Dupa cum vedeti in poza ... usa de intrare este langa patul mare fix ... daca ar fii in partea cealalta ar fii si mai bine ... cred ca sa zic la un Hobby am vazut invers ...

Daca se poate sa ma ajutati cu modele ar fii super ... si preturi estimative ....

MMA sa fie pana in 1700kg, pt care oricum trebui sa fac extensie la B96.

Multam fain ...

• Angelo
      de Angelo
      Renault Grand Scenic, 1.9 DCI, 131 C.P.
      Câteva poze cu mașina mea! Nu e cea mai frumoasă, dar e a mea!

• ANDREI DRAGOS
      de ANDREI DRAGOS
      Ma bucur ca am gasit acest forum!
      Sunt Andrei din Iasi si sunt interesat de achizitionarea unei rulote pentru vacante si minivacante. Nu am intrat niciodata intr-o rulota, deci voi avea nevoie de multe sfaturi de la voi. abia astept sa se incalzeasca pe tru a inchiria una pentru cateva zile.
      Suntem 4 in familie (2 flacai de 4 ani acum) si avem o Toyota Hilux (probabil pot trage dupa mine aproape orice rulota in ceea ce priveste MMA).
      Voi cauta pe forum o sectiune unde sa postez ce imi doresc de la o rulota. daca nu gasesc, voi reveni aici.

Va multumesc ca ma primiti alaturi de voi!
      Pe curand!
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare.
      Am o rugaminte .
      Ma gandesc sa achizitionez o autorulota noua model 2019 pentru inchiriere in Constanta.
      Are cineva experienta cu asa ceva ?
      Se va achizitiona in regim leasing si as dori sa stiu daca imi acopera macar ratele.
      Va veni pregatita cu sistem pentru tv si panouri.
      Pt tv pot gasi antena sh...sau ce sistem se poate folosi ?

Va multumesc pentru ajutor.
    • Bogdan C.
      de Bogdan C.
      Buna seara, prieteni!
      Dupa o scurta informare in topicul "Ce am mai achizitionat pentru rulota mea", unde mentionam ca am achizitiomat un nou tractor, a venit vremea prezentarii tractorului.
      Acesta este un Renault Trafic, 1.9 Dci, 101 cai putere, varianta cu 6 trepte, 6 locuri fara perere despartitor (autoturism). 
      La prima vedere ne-a placut, fiind o masina foarte ingrijita, pana acum fiind folosita ca masina de familie in tara ei natala. 
      Starea de functionare este la fel de buna. Dupa schimbarea consumabilelor obligatorii la cumpararea unui autovehicul second hand, schimbarea unui stop crapat si transformarea in 8+1(asa pentru orice eventualitate), am efectuat RAR-ul si a fost inmatriculata. 
      In poze apare si micutul salvat de pe drum, care a fost primit noi stapani.
      Intre timp, facem si subcategoria BE. 
      Scoala e facuta, sala s-a luat cu 11, mai este doar traseul care este programat in 21 ianuarie 2019. 
      Deci ne pregatim pentru sarbatorile de iarna, asteptand cu nerabdare sezonul de ruloteala 2019.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.