Marius Baltag

Renault Megane 2, 120 de cai

8 postări în acest subiect de discuţie despre Renault Megane 2, 120 de cai

Renault Megane 2, 120 de cai

La cererea lui @Daniel P, am sa scriu si eu cateva cuvinte despre noua achizitie.

Asa cum am scris la "Prezentare membru", am avut un Logan 1.6 pe benzina, 90 si ceva de cai,  din anul 2005, defapt o mai am, ca masina a ramas in familie, la parintii mei.

Noua achizitie este un Renaul Megane 2 Sedan din anul 2007, motor diesel de 1.9 Dci, 120 de cai, cu dotari full.

Cateva date despre masina:

Masa proprie: 1355

Masa totala max-autorizata: 1845

Sarcina utila: 490

Sarcina pe carligul de remorcare: 75

Remorcabila cu disp. de franare: 1300

Remorcabila fara disp. de franare: 650

Cilindree: 1870

Putere: 88kw/4000

Masa maxima in autotren: 2850

Culoare: neagra

Din date reiese ca as putea trage fara probleme o rulota in jur de 1000 de kg, sau gresesc?

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! :OK:

21 minute în urmă, Marius Baltag a scris:

Din date reiese ca as putea trage fara probleme o rulota in jur de 1000 de kg, sau gresesc?

Normal ai 1300kg, cred ca 1000-1100 e indicat sa tragi cu ea. :noroc:

0

Link către postare

S-o stapanesti cu placere @Marius Baltag, drumuri bune si fara evenimente neplacute! :noroc:

0

Link către postare

Nu ai voie sa tractezi o remorca cu MMA-ul mai mare de 1000 kg.

Te limiteaza masa in autotren de 2850 kg, din care scazi MMA-ul masinii 1845 si-ti rezulta un MMA pt rulota de 1000 kg.

(asta daca ai pus corect cifrele).

Si DA, se joaca cu una 1000kg :bravo:

0

Link către postare

Sa stapanesti cu drag noua achizitie si drumuri fara evenimente neplacute!

0

Link către postare

La multi km fara probleme, tizule!

0

Link către postare

Multumesc pentru raspunsuri, acum stiu la ce sa ma orientez, nu am ce sa fac cu limitarea de masa maxima autotren.

Am inceput sa studiez piata de rulote cu MMA mai mic sau egal cu 1000 kg.

Cand o sa vina vremea de achizitie o sa deschid un topic in "Sfaturi Achizitionare Rulota".

1

Link către postare

Buna Marius

Sant multe pareri, dar cel mai bine ca sa vezi cat poti sa tragi cu masina ta uita-te aici !

Tu cu carnet B ai voie sa ai ansamblu  masina-rulota pana la 3500 kg. Dar poate masina ta sa traga ansamblu.?

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Serban
      de Serban
      Buna seara,  

Sper sa intru si eu cat mai curand in clubul vostru, momentan caut o rulota.
      M-ar interesa sa aiba 5 locuri de dormit si sa fie usoara...dupa parerea mea de nestiutor ideal ar fi 900 kg mma.
      Am un Suzuki Vitara 1.6 benzina , cutie AT, 4X4, masina goala are 1260 kg.
      Rulota as vrea sa fie solida, sa reziste la tavaleala, fara dus, cu wc si daca se poate sa aiba si apa calda ar fi super.
      Daca ar avea si cort nu mi-ar parea rau. Buget maxim 6000 euro, ideal ar fi pe la 3000-4000 euro,
      cu banii ramasi poate facem ceva imbunatatiri, reparatii etc.
      Ceva sfaturi?
    • Razvan Marinescu
      de Razvan Marinescu
      Salutare Frumoasa comunitate!

Asa cum zice si titlul, am trecut de la un Jeep Wrangler la tot un Jeep Grand Cherokee ., diesel motorizare de 3 Ltr si 250 cai.. an 2011 
        Nu de alta dar fiind fan Jeep , am zis sa nu tradez marca
       .
      Am facut alegerea , in primul rind pentru confort..   Wranglerul fiind mai mult ptr Off road .. 

Sa ne vedem sanatosi la urmatoarele intilniri..

si udam si noua achizitie

• Tarita Mihai
      de Tarita Mihai
      Buna seara !
      Sunt la inceput  de drum .Nu am am mai avut rulota pana acum .
      Am o rugaminte si mai multe sfaturi pentru  a lua o decizie care ar fi cea mai buna pt bugetul meu care este undeva maxim 2500 E  ?
      Am cateva optiuni ...Rulota Kip 48T, 2 paturi și baie cu wc fix? Sau Rulota Beyerland Sprinter 350 DD ? Rulota marca Chateau An 1993 ?
      Cu mult respect si scuze daca nu am postat unde nu trebuia...Si sper ca am sa primesc cele mai bune sfaturi ...
    • Alin Opran
      de Alin Opran
      Va salut dragi colegi rulotisti!

O parte dintre voi ma cunosc si stiu ca sunt in cautarea unei rulote noi. Pentru cei care (inca) nu ma cunosc, cateva cuvinte: Pana in primavara la iesirea de la Valea Cerbui din vacanta copiilor am avut o rulota Hobby Prestige 560 cu MMA 1500 kg trasa de un Tiguan 2.0/140 CP 4x4. Cum aceasta rulota nu m-a multumit dpdv al spatiului interior (5, 8m/2.15) am vandut-o si sunt in cautarea unei noi rulote.
      Ce doresc a achizitiona este una cu axa dubla, 3 locuri de dormit (in 2 sa se doarma, unul de luat masa) cu baie cu cabina dus separata, fridiger cu congelator separat, clima si daca se poate, si cu mover.
      Dilema este ca o asemenea configuratie dorita de mine se inscrie la un MMA din min. 1.700 kg pana la 2.000 kg. Tiguanul poate tracta (si frana) pana la 2.200 kg, MMA-ul lui fiind 2.260 kg, carligul montat este de 2.500 kg.
      Stiu, o sa mi se spuna ca nu pot tracta cu categaria B

Daca printre voi este cineva care a mai avut o experienta cu tractarea la asemenea greutati masina vs. rulota rog sa o impartaseasca si cu mine, aici.
      Multumesc anticipat!

• Sorin Peiu
      de Sorin Peiu
      Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez o rulota din Cluj si as dori sa stiu daca ar putea sa ma ajute cineva in vizualizarea rulotei, pentru a nu bate atata drum degeaba. As fi recunoscator pentru ajutorul acordat. 

Va multumesc anticipates si astept cu interes sfaturile voastre.

Va salut,
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.