Alinluca

Inflitratie usoara in dulapul superior

9 postări în acest subiect de discuţie despre Inflitratie usoara in dulapul superior

Inflitratie usoara in dulapul superior

Alinluca

Astazi cand am mers la rulota am observat o usoara infiltratie in dulapul superior undeva pe la mijlocul rulotei partea dreapta

Dupa cautari si intrebari cred ca ar fi pe la sina

Ajutati-ma va rog cu sfaturi

Se poate da sina jos si cu ce s-ar putea da pentru a etansa zona?

Am observat ca sunt niste suruburi destul de mici 

Daca se da sina jos se mai poate prinde la loc ?

Se mai potrivesc aceleasi suruburi sau trebuie improvizat?

Se poate face ceva fara a da sina jos?

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Problema infiltratiei sigur este de la sina. S-a uscat masticul sub ea. Eu unul ti-as recomanda remasticare totala in acest caz. Sina se poate da jos, se pune mastic si se pune sina la loc. Daca nu te pricepi indicat ar fi sa apelezi la cineva priceput.

@Alinluca te rog sa iti actualizezi datele de profil.:multumesc!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinluca

Multumesc frumos

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu mai folosesti aceleasi hozsuruburi, cumperi altele noi de aceiasi dimensiune...Spor! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Indicat e sa găsești niște șuruburi din aluminiu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975
On 09.04.2017 at 16:10, Alinluca a scris:

Astazi cand am mers la rulota am observat o usoara infiltratie in dulapul superior undeva pe la mijlocul rulotei partea dreapta

Dupa cautari si intrebari cred ca ar fi pe la sina

Ajutati-ma va rog cu sfaturi

Se poate da sina jos si cu ce s-ar putea da pentru a etansa zona?

Am observat ca sunt niste suruburi destul de mici 

Daca se da sina jos se mai poate prinde la loc ?

Se mai potrivesc aceleasi suruburi sau trebuie improvizat?

Se poate face ceva fara a da sina jos?

 

 

 

Niste poze ar fi de mare ajutor, sa vedem care ar fi punctele slabe ale modelului tau de rulota.

Pe la sina este cel mai putin probabil sa ai infiltratii. Imagineaza-ti doua coli de tabla parte peste parte, adica partea de sus este peste partea de jos in asa fel incat apa sa treaca de pe una pe cealalta, ca la casa, ceva de genul tablei de pe casa, doar asa ca sa iti faci o idee. Ambele suprafete vin presate de acea sina sub care este un mastic, care , daca e de fabrica, si dupa 20 de ani este la fel ca nou., abia reusesti sa o dezlipesti (sina). Asadar este fff putin probabil sa intre pe la sina. Pune ceva poze sa vedem despre ce este vorba, ok? Apa poate intra prin dreapta, sa zicem dar in interior sa vezi pata de umezeala muuuul mai la stanga, caci apa se prelinge, si iese acolo unde are tendinta sa ... balteasca. Mai poate aparea si fenomenul de capilaritate, adica se ... duce umezeala prin lemn si se intinde pata de umezeala. Iti cam da durere de cap infiltratiile astea, trebuie stopate cat de repede poti.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinluca

Sper sa ajung in weekend la rulota sa fac poze

Ma gandesc ca din alta parte nu stiu de unde

Daca ar fi de pe pavilion ar fi existat si pe plafon

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefanita Stancu

Buna dimineata,

Cum au spus si colegi mai sus trebuie identificat locul pe unde se infiltreaza . Nu-i mare lucru sa dati sina jos va trebuie putina indemanare. Pentru etansare va recomand un mastic butilic. Puneti va rog poze.

@Ursu Florin Suruburi de aluminiu ? sau ai vrut sa specifici inox? Nu cred ca ar fi indicat sa foloseasca suruburi de aluminiu la sina. Colegul nostru are nevoie de sfaturi practice, utile si de materiale care se procura relativ usor.

O zi buna

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Stefanita Stancu, am vrut sa zic suruburi de inox, multumesc pentru corectie :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ringhilescu Ciprian
      de Ringhilescu Ciprian
      Bun gasit prieteni,
      Acum trei zile a cazut cerul pe mine. Am mers la rulota, cu gandul doar de a scoate frigiderul si a-l da peste cap de vreo cateva ori, intrucat refuza sa mai raceasca si sa inghete, corespunzator. Surpriza am vazut-o chiar de la intrare. O infiltratie de toata frumusetea chiar in fata usii, care s-a extins pana sub frigider. Este drept ca in ultimele zile la Iasi a plouat foarte mult si pe toata durata acestor zile, rulota a ramas usor inclinata pe partea dreapta, pe cric, pentru ca trebuia sa ii schimb cauciucul. Pe unde ar fi putut intra apa, prin zona de aerisire a usii este posibil? Atasez poze. Va multumesc pentru ajutor!




    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Așa cum spune și titlul postării sunt în căutarea unei glisiere (sina), eventual set/pereche, cu dispozitiv de agățare pentru sertarul (cosul) de sub spalatorul bucătariei. Lungimea glisierei extinse este de aprox. 45 cm. Anexez si foto pentru a fi mai explicit. Multumesc anticipat pentru ajutor!
       


    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Oferim servicii pentru rulote si autorulote:
      - consultanta si montaj accesorii
      - consultanta si montaj sisteme fotovoltaice
      - reparatii structuri rulote si autorulote
      - lucrari de intretinere periodica (remasticare, gresat, igienizare bazine de apa cu ultraviolete).
      - spalat interior si exterior, detailing, tratament mobilier, polishare, vopsitorie
      - conversii campervan
       
      Programari la telefon 0785226373
       
    • Mihai P
      de Mihai P
      Cand am cumparat rulota (acum doua - trei saptamani) am constatat la verificare ca are podeaua usor infiltrata langa rezervorul interior de apa curata (sub bancheta, in zona osiei).
      Am luat-o asa si m-am apucat de reparat.
       
      Cel mai important - sa ma asigur ca rezervorul a fost sursa apei. Am mers in sus pe perete si nu ajunge sub geam (e clar ca peretele a “supt” de jos in sus, nu s-a prelins pe el), nu ajunge nici macar la busonul extern de alimentare cu apa). Am verificat sina de jos, e masticata f bine. Ramane doar rezervorul, care avea gaurit furtunul de alimentare. O sa intre si rezervorul in probe, sa ma asigur ca nu are vreo fisura.
       
      Am demontat bancheta care acoperea zona, sa pot lucra cum trebuie.
       
      Am dat linoleul la o parte.
       
      Am inceput sa curat partea putreda si am avut surpriza sa gasesc niste termite mutate in polistiren, asa ca am taiat suficient cat sa ramana lemn sanatos si polistiren curat - vezi pozele. Preventiv, am dat si cu un spray de gandaci / furnici pe toata zona.
       
      Acesta e stadiul lucrarii azi. 
       
      Ceva idei, sugestii si / sau reclamatii pana acum?





    • Andron N
      de Andron N
      Buna ziua , am și eu geamurile de la rulota care sau dezlipit dublurile ! 
      Va rog daca știe cineva cu ce as putea sa le lipesc la loc dublurile , un mastic ceva sau o solutie de lipit plexic !
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.