Dan Marius

Antena satelit portabila

13 postări în acest subiect de discuţie despre Antena satelit portabila

Antena satelit portabila

Dan Marius

Salut,

ma gandeam sa imi cumpar o antena satelit portabila(cea din poza) pentru camper.

Are cineva idee ce programe se pot prinde in Romania cu ea? Mai trebuie sa cumpar ceva , vreo cartela de acces  sau merge pur si simplu?

Va las un link cu toate detaliile , poate ma lamureste si pe mine cineva....si apropo, pretul este de 60 lire.

Este scumpa ?

Este ieftina ? 

Merita sa o iau?

Aici gasiti detaliile :  Aldi 

Va salut!

antena.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

CristianG

Salut Danuț !

Ce am vazut in linkul ala nu are prea multe detalii daca receiverul are sau nu slot pentru cartela CONNAX , adica sa poti baga o cartela preplatita sa vezi mai multe posturi . E posibil sa prinzi cu acel receiver posturi care sint FTA  adica (free to air) cateva posturi romanesti si in mare parte straine daca nu are slot pentru cartela.

Referitor la antena propriu zisa (ligheanul) e cam pocnitoare fiind de diametru mic te cam chinui sa prinzi satelitii ca e prea mic si are captarea limitata . Stiu ce vorbesc ca am avut unul si ma chinuiam :default_doh:sa fac treaba cu el , tot unul de 60cm i-ti recomand sa nu te chinui .

Stima !:noroc:

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius
în urmă cu 8 ore, Cristian Gutescu a scris:

Salut Danuț !

Ce am vazut in linkul ala nu are prea multe detalii daca receiverul are sau nu slot pentru cartela CONNAX , adica sa poti baga o cartela preplatita sa vezi mai multe posturi . E posibil sa prinzi cu acel receiver posturi care sint FTA  adica (free to air) cateva posturi romanesti si in mare parte straine daca nu are slot pentru cartela.

Referitor la antena propriu zisa (ligheanul) e cam pocnitoare fiind de diametru mic te cam chinui sa prinzi satelitii ca e prea mic si are captarea limitata . Stiu ce vorbesc ca am avut unul si ma chinuiam :default_doh:sa fac treaba cu el , tot unul de 60cm i-ti recomand sa nu te chinui .

Stima !:noroc:

Salut si merci de raspuns, ai idee ce programe romanesti se pot prinde gratuit? Cum ti se pare pretul (60 lire)? Ma gandesc sa o cumpar si daca ma chinui rau cu ea as putea sa cumpar alt , , lighean''. Merci!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Gasesti in Romania mai ieftine. Cea mai buna dimensiune eficienta -diametru mai comod de transportat este de 80cm.

Cumpara cartela FreeSat cu 90lei pt. un an si prinzi aproape toate posturile romanesti.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Multumesc pentru sfaturi, m-ati mai luminat un pic . Va salut!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Am avut si eu si inca mai am o astfel de antena de 38 cm...:salutare!:

Datorita diametrului mic, in tara o poti folosi numai pe satelitul Thor 6 si televiziunea Focus Sat, altele nu merg...Programele libere pe care le receptionezi sunt vreo 5-6 ( Romania TV, Music Chanel, UTV, Inedit, TV, Speranta TV, TV Sud-Est si cam atat...:default_doh:)

Vezi in topicul de mai jos ce s-a discutat pe acest subiect! :noroc:

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Am priceput in mare ideea cu antenele, o sa ma mai gandesc ....va salut!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Marius

Salut , cine se pricepe la antene satelit si imi poate lasa un numar de telefon sa ma lamureasca cu cate ceva ? Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian23

Cele mai bune si performante antene satelit se gasesc accesund https://www.facebook.com/AnteneIulian .La 0767014723 aveti acces la toate informatiile despre antene satelit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Denisnetwork
La 27.03.2018 la 23:31, Dan Marius a scris:

Salut , cine se pricepe la antene satelit si imi poate lasa un numar de telefon sa ma lamureasca cu cate ceva ? Multumesc!

+40724757547

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Salut, are cineva sistem de tv-satelit, cum se spune "fara abonament? Este pe net de vanzare cu 500ron . Sugesti, pareri, etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

George, in necunostinta de cauza, toate cele insirate se pot folosi gratis? Ajuta la vizionarea programelor tv fara abonament? Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Eugen

Salutare tuturor, nu stiu daca este ok aici intrebarea mea dar fiind la inceput si nou pe acest forum nu am stiut unde sa fac aceasta intrebare.

Detin un TV care il pot conecta la 220v cu un inverter, am mai procurat in timp o antena parabolica mare (cred ca de 80 cm ) cu LNB ( a fost a unui vecin care a folosit-o de la cei de la Orange, cred ), intrebarea mea este urmatoarea: daca cumpar un reciver pot prinde ceva canale TV ? Nu sunt inpatimit al Tv, dar cred ca este bun sa fie acolo pentru cand te plictisesti sau inainte de somn. Ma puteti ajuta ce fel de reciver as putea cumpara ? sfaturi, pareri etc ... Multumesc mult.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Dragi colegi rulotisti, donez o antena satelit provenita de pe rulota mea. Banuiesc ca merge, cand am luat rulota avea si televizor insa eu vreau sa fug de televizor nu sa il iau cu mine off camping. Deci,  daca cineva are nevoie, donez cu mare drag instalatia de antena satelit proaspat demontata. Ma puteti gasi la 0723346855. Atasez cateva poze:
       
       



  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.