Dan Varga

Rulota vs. Camper / Autorulota

80 postări în acest subiect de discuţie despre Rulota vs. Camper / Autorulota

Rulota vs. Camper / Autorulota

Marius Viorel
La 18/10/2022 la 21:25, Cornelsavu a scris:

Mai sunt câteva lucruri de luat în calcul. Noi după 8 ani de rulota am trecut la autorulota, dar principalul lucru care ne-a făcut sa trecem la autorulota a fost faptul ca iesim fff des iarna la ski.

Cu rulota era imposibil.

Nu sunt multe parcari de partii care sa te primeasca cu rulota si chiar daca ar exista, sa ajung seara la 11 noaptea in parcare si sa fie bocna in rulota nu e chiar placut. Apoi sa mai stau sa bag si apa in rezervor sau sa ii port de grija apei gri cand afara erau -20, - 26 de grade nu as face.

Iarasi am intampinat situatii cu polei unde nu mi-as fi dorit sa mai am si 7m de rulota in spate, la camper ii pun lanturi si gata.

Au fost weekenduri in care am facut ba Transalpina, ba Straja unul dupa altul la ski. Cu rulota ar fi fost fff obositor iarna, noaptea pe ninsoare sau ploie. Cu camperul a fost mult mai usor si datorita pozitiei inalte la condus.

Lipsa mobilitatii in tarile civilizate se rezolva usor cu inchirierea unei masini.

Un alt avantaj in cazul in care ai copii este ca se pot duce fff usor la baie daca esti intr-un ambuteiaj. 

Astea sunt iarasi motive foarte bune pentru autorulote si pentru mine.

Mai fratilor, imaginati-va voi asa: suntem 6 oameni in fie ea rulota/autorulota. Consumam la apa de n-ai idee. Sa-l vedeti pe Marius cum sta seara cu furtunul de apa la umplut rezervorul de vreo 2-3 ori (doar seara ca in restul zilei mai pui), basca mai e si vreo 10 grade sau mai frig, etc. In rulota am rezervor de 45L. E mic pt noi. O autorulota sanatoasa de 6 locuri are minim 100-110L rezervor de apa curata. Esti boier. Maxim 1 data pe zi daca as alimenta, ziua, si aia e. 

Ma repet, eu fac ft multe activitati pe langa rulota pe care multi dintre voi nu le faceti asa des din lipsa de consum/membrii familie as zice eu.

Deci pana si alimentarea cu apa e o corvoada la mine. Si nu am City Water. E umplere clasica.

De aici sunt si altele dar nu le mai discutam. Am dat doar un exemplu.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Viorel

Am o intrebare vizavi de autorulota si 6 locuri de dormit. Am vazut cu Alcov ca sunt 6 locuri usor. Dar daca vrei o Semi-integrata, ai patul in spate 2 pers, cel din mijloc ce se coboara din plafon 2 pers, iar celelalte 2 unde? Ca eu nu prea imi imaginez. Aveti un exemplu ceva? Weinsberg vad ca nu are.

Link către postare
Cornelsavu

Weinsberg nu am studiat caci nu ma intereseaza. Dar se pot face pat canapelele de sub patul electric. Nu trebuie sa il cobori pana jos. Il lasi la jumatate si ai scara ca sa te sui in el.

Eu tot caut un model care sa nu imi blocheze usa atunci cand patul este coborat.

Link către postare
Dragos M
în urmă cu 18 ore, Cornelsavu a scris:

Eu tot caut un model care sa nu imi blocheze usa atunci cand patul este coborat.

Am avut eu un Dethlefs (editia de 30 ani) semi integrat, la care patul avea o "tesitura" si cand era coborat se putea folosi usa normal..., si mai sunt modele care au patul decupat pentru a putea folosi usa.

Link către postare
Marius Viorel
La 15/11/2022 la 12:53, Cornelsavu a scris:

Weinsberg nu am studiat caci nu ma intereseaza. Dar se pot face pat canapelele de sub patul electric. Nu trebuie sa il cobori pana jos. Il lasi la jumatate si ai scara ca sa te sui in el.

Good point!

Oricum, ca idee, pt mine primeaza ft mult adunatu si plecarea/sosirea. Pierd enorm de mult timp cu copiii pe partea asta. Un camper e perfect pt asa ceva. De asta la fiecare e diferit.

Link către postare

Veste buna pentru toti rulotistii de pe ForumRulote.ro. De acum, toti membrii acestui forum beneficiaza in 2022 de o reducere de 10% la toate accesoriile de rulote si autorulote comandate de pe www.xgocamping.ro. COD REDUCERE: FORUMRULOTE10 . Comanda acum !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Sergiu Chirau
      de Sergiu Chirau
      Dragi membrii,

de 2 saptamani sunt proaspat posesor de autorulota. Un vis din copilarie:)

Sa inceapa aventurile cu noul membru al familiei.
      De cativa ani am pus ochii pe modelul acesta inedit de HOBBY 600 *(vehicul atestat istoric). Insa anul acesta mi-a aparut in viata din nou, nu am stat pe ganduri si exact ca un copil in perioada craciunului , am ajuns sa ma bucur zilnic de aceasta decizie.
      Normal, fiind in 88, are cateva bube - infiltratii panouri laterale (geam buctarie+geam sufragerie), in podea, +trapa bucatarie,  2 geamuri crapate in dormitor , si probabil accesoriile pe care nici nu le am testat inca.
      Acest model de Fiat Ducato este atestat istoric, motorul de 2.5 D trage bine, pe dedesubt nu are rugina si in rest Doamne ajuta!
      Vreau sa o pun la punct pana in feburarie si sa plec vreo 3 luni cu ea pana in portugalia.

Apreciez informatiile de pe acest forum. Ma bucur sa fac parte din acest grup de iubitori de rulote si autorulote.
      Drumuri bune tuturor si cat mai putine infiltratii:)

• Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Daca este un coleg care are sursa pt rulota Miko MK375 si are probleme cu ea, sau se pricepe sa scimbe sursa lui diferita cu probleme cu alta de tipul Miko MK375, o ofer cu draga inima. Mergea perfect in momentul demontarii, are multe circuite, poate incarca si bateria rulotei cu 2A parca. A fost data jos in urma unui upgrade. Tinand cont ca e grea, constructie old school, rodicare personala din Otopeni.
      Primul venit, primul servit.
      Seara buna dragi colegi rulotisti,
      Cristian Bednar

• Cristian Ionita
      de Cristian Ionita
      Bun gasit dragilor!
      Mi-am schimbat masina si am plecat sa vad cum se comporta tractand rulota. Ce sa spun, cam uitam ca am rulota dupa mine! Am petrecut cateva zile de vis in Cheile Rasnoavei... Abia astept sa ne reintalnim cu totii la o mare adunare de rulotisti.

• Nicolae Anghel
      de Nicolae Anghel
      Salut . Mă numesc Nicu și sunt nou pe acest forum și începător cu rulota. Cu familia mea locuim in Olanda și am o mașină cu numere de Olanda și o rulota tot cu numere de Olanda. Vara aceasta am dorii sa plecam in vacanta și o sa ajungem și prin Romania . Am însă o nelămurire .Aici asigurarea mașinii acoperă și rulota dar nu știu dacă în România este valabil. As fii foarte recunoscător dacă mă puteți ajuta cu problema asta
    • Csaki Attila
      de Csaki Attila
      Caut sa cumpar frigider rulota marimea 82 innaltime si 52, 5 latime.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.