Emil Vinteler

Locatie off camping Muntele Baisorii-judetul Cluj

6 postări în acest subiect de discuţie despre Locatie off camping Muntele Baisorii-judetul Cluj

Locatie off camping Muntele Baisorii-judetul Cluj

Emil Vinteler

Buna seara din nou, colegi rulotisti. Continuand postarile anterioare va mai prezint inca o locatie, ultima din seara aceasta, dar  promit sa revin in zilele urmatoare cu alte locuri potentiale pentru intalnirile noastre rulotiste.

Statiunea Muntel Baisorii se afla cam la 54km distanta fata de Campia Turzii. Drumul nu este dificil, se urca pe munte pe o panta destul de lina, dar luuuunga. 

Daca mergi iarna, poti sa te instalezi pe platoul destul de mare din zona cabane-hotel si te trezesti intr-o baie de culori si alb sclipitor a zapezii. Partia de sanius este destul de scurta, partia de schi este destul de dificila( dar o zicem noi, care nu suntem fani ai sporturilor de iarna ). Va atasez si cateva poze ca sa judecati singuri daca merita sau nu sa veniti si in zona noastra. Va salut!hi

DSC_0064.jpg

DSC_0065.jpg

DSC_0066.jpg

DSC_0072.jpg

DSC_0073.jpg

DSC_0076.jpg

DSC_0077.jpg

DSC_0079.jpg

DSC_0082.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciurea Sorin

Super locatie Emil , cred că va-ți distrat de minune !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Aveti multe locatii frumoase in zona, multumim ca ni le faci cunoscute si noua! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Emil Vinteler

Fain Emile, tare fain!nay

Uite ca mi-ai adus aminte de tinerete,  de armata! 

Mai sus de Muntele Baisorii la 15 km este Muntele Mare.

Acolo se afla pe vremuri era o UM de radiolocatie, poate o mai fi si acum nu stiu! Proaspăt posesor de permis auto B, C , E , in "77 dupa cutremur, de la Timisoara din batalionul de scoala soferi am fost "imprastiati" pe la diferite unitati militare!

Eu si încă un coleg am avut "nenorocul" de a fi repartizati la Varful Muntelui,  asa-i spunea unitatii!

Este se-ntampla pe 18 aprilie "77. Era zăpadă sus, iarna de la cabana Muntele Baisorii nu se putea urca decat pe jos ori pe schiuri!

Drumul pana la unitate il dezapezeau soldații dar dupa 15 mai.

Pe atunci nu se afla acolo decat o cabana, nu stiu dac-o mai si astazi? In cursul verii a inceput constructia unui hotel dar in februarie "88 la liberare era tot in stagiu de fundatie!

Era o partidele sky unde se organizau concursuri in mod special intre UM, dar si civile!

Acolo am lucrat pe un M 461, cu nr A 42056 cu care aproape zilnic coborâm un Cluj ori la Turda! M-ul il preluarea de la un băiat din Cluj cel chema Mitrea!

O Doamne ce vremuri!tamp

Daca nu coboram cu M-ul coborâm cu un Zil nr A-14031.

N-am sa uit niciodată numerele acelor masini!

Am avut ocazia sa practic soferie si pe munte dar si in urban!

Iarna daca nu se putea urca pana-n unitate, noi soferii stateam in Turda la o alta UM de radiolocatie dupa atelierele regimentului de tancuri pe drumul spre Bogata pe langa mormântul lui Mihai Viteazul!

Uite cu postarea ta m-ai facut curios sa vad pe vin ce se mai facut pe acolo si anul asta am sa trec câteva zile pe acolo, este fain si vara!

Am tot "batut multa vreme drumul Clujului" aproape săptămânal dar n-am reusit niciodată sa ma abat pe acolo, undeai pui caci catre casa puteam s-o scurt de la Iara spre Campeni apoi la Alba!

Scuze pentru off topic, dar m-au cam  "luat valul amintirilor"!hi

Promit sa vin si eu in vara in complectare cu poze!

Numai bine!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Buna ziua.Unitatea militara exista si acum face parte din baza 71 aviatie Campia Turzii, se face tura 2 saptamani pe muntele Mare 2 acasa.Personal nu am fost dar am colegi care duc provizii sus pe munte.Pe Muntele Baisorii sunt multe cabane si pensiuni .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Emil Vinteler

Acum nici eu desii stau la tara n-am fost adus cu pluta! tamp M-a adus "barza"! :amuzat:

Stiu ca s-au facut nu numai acolo cabane, peste tot, dar eu făceam referire la vechea cabană, pe care cine-a frecventat locația in acele timpuri n-are cum sa n-o stie! Era singura!

Avea câteva camere la etaj si la parter sala de restaurant cu barul unde mai "piscam"  si noi cate ceva! 

Dar se pare ca si drumul s-a schimbat, pe atunci urca prin pădure doar si nu chiar lin din localitstea Muntele Bsisorii spre cabana!

Am profitat de ocazie si m-am uitat pe Google maps , intrarea sunt foarte multe cabane si drumul este deviat dupa Muntele Baisorii, urmează un curs mai lin si nu prin pădure!

Si atunci cadrele la UM se schimbau vara la saptamana si iarna la 2 săptămâni!

S-auzim numai de bine! nay

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Exemplu: Eu, Florin Smolnicki, plec mâine din Suceava (punctul A), la Iași (punctul B).
      Iau cu plăcere un bagaj din Suceava, pentru un coleg din Iași și i-l duc în fața casei.
      Același lucru îl poate face un alt coleg din localitatea C pentru un coleg din localitatea D.
      Și astfel ne ajutăm între noi. Ne putem cunoaște mai bine și mai repede. Putem aduce în siguranță obiectele comandate.
      Concret: La sfârșitul săptămânii viitoare plec pentru o zi de la Suceava, la Roman. Dacă are cineva nevoie de dus ceva de la Suceava la Roman, sau invers, îl rog să-mi spună.
      Concret: Am cumpărat din București niște materiale pentru rulotă. Este vreun coleg care vine săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare la Suceava? Sau știți pe cineva din București care vine în curând la Suceava?
    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
    • Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna rulotistilor!
      Suntem o familie cu 2 fetite( 9 si 5 ani) care isi doreau de mult sa cumpere o rulota pentru ca obisnuiesc sa-si  petreceaca vacantele cu cortul.
      Anul acesta se implinesc 10 ani de la casatorie si cadoul nostru este o rulota fleetwood din 2002. Suntem inca in procesul de inscriere si speram ca intr o saptamana o sa avem numere negre pe ea si sa fie gata pentru analiza amanuntita.
      Precizez ca noi nu am vazut niciodata o rulota, prima vazuta, prima cumparata. Stiu ca nu a fost foarte bine asa dar nu ne am putut abtine. Problema noastra in acest moment este ca nu stim cum functioneaza aparatele din ea si toate "chestiile" din ea.
      Sper ca  sa gasesc rezolvare la profesonalistii de aici.
      Inca citesc informatii din forum ca sa gasesc raspunsuri si cand o sa fiu gata ....o sa va intreb.
      Multumesc mult
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.