Vizitator

Service rulote si auto, in Bucuresti

84 postări în acest subiect de discuţie despre Service rulote si auto, in Bucuresti

Service rulote si auto, in Bucuresti

Vizitator

Pentru inceput doresc  sa aflu parerea voastra in ceea ce priveste oportunitatea deschiderii unui service pentru rulote in Bucuresti.

Cati dintre voi au probleme cu rulota? si cati sunt dispusi sa apeleze la un service ?in loc sa o faca in fata blocului sau "pe campiile patriei" ceea ce insemna cateodata doar improvizatii de moment.

Astept raspunsurile voastre , deoarece pot beneficia de un spatiu (o hala) in care pot demara aceasta activitate de intretinere si reparatii rulote indiferent ca este vorba de : mecanica , frane, gaz , electrica, apa , caroserie, schimb anvelope + echilibrat, vopsitorie , reparatii interioare si exterioare la caroserie, inlocuiri sau montari de trape, geamuri , capace de vizitare, etc......

Dat fiind faptul ca este o hala inchisa activitatea se poate desfasura normal pe perioada de iarna , pana la inceperea noului sezon, in asa fel incat sa nu pierdem zilele frumoase stand cu rulota la service.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Salut ! :*  Scuze nu sunt din Bucuresti dar dupa parerea mea este chiar necesar , imperios de necesar deschiderea unui astfel de servis , de altfel si a unui magazin cu produse specifice rulotelor, atat sh cat si noi. Sunt destul de putine astfel de servisuri si magazine in tara. Am vazut asta cautand acum dupa diferitele echipamente ce le-am cumparat si le-am luat cam de peste tot ghidandu-ma dupa oferta si pret ( calitatea fiind aceiasi ). Apropo, spuneai nu demult ca mergi la Pitesti  )}[  pentru a-ti "izola, antifona, ignifuga " rulota, si asta cu programare doar . Asa ca spor la treaba, "  ggb dai bataie " si pune-ti proiectul "pe picioare  w;?". Sper sa alegi calea cea care crezi ca este mai buna ! superok . Bafta si noroc !..."fiecare reusita incepe cu decizia de a incerca !"

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Multumesc pentru incurajare si suport.

Deocamdata este in stadiul de proiect demararea acestei activitati, si sunt in cautarea variantelor optime de pret.

Spatiul de lucru este disponibil , dar nu este MOKA , adica trebuie platita o chirie. Pe langa acesta se aduna curentul , incalzirea, si bineinteles un mic profit ( nu cred ca este vreunul care sa faca doar munca voluntara in folosul comunitatii).

In functie de interesul detinatorilor de rulote voi concretiza sau nu acest service.

Pe langa reparatii voi incerca sa fie disponibile si cateva "consumabile" ; cu toate ca rulotele nu sunt foarte complicate sunt foarte dificile in ceea ce priveste piesele componente in sensul ca variantele de constructie sunt diferite de la o serie la alta a aceleiasi marci , inmultit cu numarul de producatori( europeni , si mai nou cei de peste Canal , englezii) insemna o gama vasta de piese si componente.

 

Vom vedea ! j;[

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca

  Este o ideie  dar si altii se extind aflind din surse, ploiesteanul a lasat de inteles ca din vara nu va mai repara in fundatura, isi face garaj in curte la Cimpulung AG. Se extind si ei.

Bafta, daca crezi ca ai sa te poti ocupa cum trebuie ai toata admiratia.

Nu uita ca "Stapinul invata sluga hoata "

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Nu prea ma interseza ce face Liviu , si nu cred ca o sa se mute la Campulung Arges , pentru ca acolo este Gerald  - olandezul de la Exis . El a tras tare sa isi inchida bucata aia de curte pe care o are si unde inghesuie cate 2-3 rulote, asa ca nu il vad plecand de acolo.

In alta ordine de idei , am fost astazi iar la hala. 

Hala este o anexa a unui service auto   Auto K9  , situat undeva langa targul de masini de la Vitan, in Bucuresti.

Daca pentru masinile reparate se aplica sloganul "Ca noua!" , tot asa va fi si pentru rulote Rulota K9 ( rulota ca noua)

Pe langa masini va incepe si acesta activitate de reparatii rulote si, poate mai nou, si de vopsitorie a rulotelor. Pentru cei care vor sa isi refaca autocolantele de la rulota desemenea vom gasi solutii, fie ca este vorba de cele interioare fie ca este vorba de cele exterioare (logo marca , sau bricolaj)

Eu voi fi primul, si voi duce rulota mea acolo, pentru ca de sambata va demara activitatea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Busca

Ce bine ca ai adus vorba de colante , vreau si eu amanunte, ale mele s-au mai decolorat si as vrea sa le schimb

Am vrut sa spun ca cei de la exis isi fac o hala pentru reparatii, imi pare rau daca ai inteles gresit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Astazi am dus rulota mea la hala , si m-am ocupat doar de probleme de organizare ( spalat pe jos , raft, scule )

De luni voi incepe cu o revizie la sistemul de franare si cu demontarea frigiderului ( asta nu vrea sa mai mearga pe 12V)

295pwfr.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Astazi am rezolvat-o cu frigiderul. gbb

L-am dat jos si am ajuns la concluzia ca nu mergea pe 12V din cauza intrerupatorului. Am schimbat intrerupatorul , am curatat lamelele de la radiatorul din spate frigiderului , le-am vopsit impreuna cu toate conductele , si dupa cateva ore bune de munca l-am pus inapoi la locul lui.

Am inlocuit suruburile de prindere cu unele putin mai groase, asa ca slabe sperante sa se mai miste din locul lui.

Mai am sa vopsesc bucata aia de tabla dintre aragaz/plita/ghiuveta si frigider si sa termin de montat butoanele.

Merne6D.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Astazi am dat jos amortizoarele de la roti , si am gasit bucsile de la capete un fel de "varza".Murata. Praf toate 4. Le-am scos la presa , si sper sa gasesc cat mai repede altele ca sa le inlocuiesc.

Am pregatit pentru vopsit ornamentul dintre aragaz si frigider , panoul din fata , jantele.

Voi posta poze numai in  momentul in care vor fi gata fiecare in parte.

Deocamdata "sap la greu". w;?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am gasit un atelier unde mi-au inlocuit bucsile de la amortizoare.
Le-am montat astazi la loc. Acum sunt ca noi  biggrinaw

a4xv5u.jpg

2utt8jq.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am pus rotile si am gresat-o la punte si la culisa

 

1z4ihj8.jpg

1zbro05.jpg

24ep1qx.jpg

27zaheg.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Salut Adrian sa ma contactezi daca ai nevoie de piese ca o sa incerc sa te ajut daca vrei.De pe aici te pot rezolva si cu second si cu noi.Apropo de turela aia ventilata ce dimensiune vrei ca nu ai spus?Intra putin pe ebay .co.uk si vezi ce este pe acolo ca am vazut cate ceva nou la pret bun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Remorcile nu se incadreaza la autovehicule de nici un fel , pentru ca nu au motor ( nu se pot deplasa prin mijloace proprii de propulsie)

Sunt doar vehicule , si sunt exceptate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AVASILOAE

Dle Adrian, mai este valabil anuntul privind service-ul din Vitan si anume K 9.Vreau sa fac o revizie la frane si stau in zona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Da , se poate.

Va trimit pe privat un numar si un telefon de contact .

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius N.

Va salut, am fost in primul concediul cu rulota. A fost ok ! acum sunt in dilema : s-o vand si sa caut una mai noua sau sa bag bani in " vechitura" .Sunt inclinat spre a 2 varianta ( ca deja o cunosc). De aceia va cer un sfat : unde gasesc un service specializat (bun) in care s-o bag pt.reparati . Sunt din C-ta si e de preferat Bucuresti sau Ploiesti.

Modificat de Marius N.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@mircea, nu sunt genul de persoana care sa faca, sau sa doreasca raul cuiva (pana la o anumita limita) si nu vreau sa caracterizez pe cineva cu care nu am avut de-a face direct. 
Meseriasii la care fac referire, sunt persoane care se lauda pe net (vezi Facebook).
Nu ma apuc eu acum sa-i nominalizez si nici orasul de unde sunt, de aceea am scris ca ei sunt cei care trebuie sa-si atraga clientii, sa li se duca faima de buni meseriasi in rulote.
Tot ce pot scrie, este ca am discutat telefonic cu fiecare in parte (3 la numar), i-am recomandat si apoi am primit telefoane de nemultumiri. Si atunci !!
Daca eu le-am facut invitatia sa vina pe forum, sa posteze si sa atraga clienti, iar ei m-au ignorat, este normal din partea mea sa le dau numele, facandu-le reclama,  fie ea si negativa?!! Nu cred.
Forum nostru este deschis tuturor care doresc sa ajute, sa indrume si sa rezolve probleme cu si despre rulote.
Nu stiu daca m-am facut inteles, fiindca scrisul, este mai greu de inteles ca si vorbitul /.;

Dar, sper sa existe si alti colegi care sa faca recomandari, ca doar avem o tara destul de mare, iar numarul de rulote este mai mereu in crestere si astfel trebuie sa apara si cei care sa le intretina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

@mircea

Bre , lasa-i pe aia de se cred meseriasi sa "cante la alta masa" , ca si eu sunt satul de ei ca de mere padurete. M-am lovit de ei in trecut si de buni ce au fost precum si de ce caractere au ................mai bine lipsa . De aia am si incercat sa fac ceva in sensul deschiderii unui service , dar in vremea aia  nu au fost solicitari si am renuntat pentru moment , dar nu si la idee.

Cine vrea recenzii despre unul sau altul sa le ceara pe privat , ca daca ne apucam sa-i balacarim pe aici o sa spuna ca avem ceva personal cu ei. Asa cum spunea si Viorel , si eu am vorbit cu ei si i-am rugat sa deschida aici topicuri cu servicii dar degeaba , si lucrul asta ma face sa cred ca evita forumurile ca sa nu vorbesca lumea de rau despre ei in cercul asta al rulotistilor. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Asa cum spuneam mai devreme , nu am renuntat la ideea deschiderii unui service de rulote in Bucuresti.

Voi incerca in zilele urmatoare sa identific o alta locatie care s-ar preta la o asemenea activitate , si de aceea vreau sa stiu daca sunt colegi care au nevoie de ajutor in reparatia/reconditionarea rulotei . Nu de alta dar nu vreau sa umblu iarasi de nebun , sa caut , sa gasesc , dar sa nu prezinte interes pentru comunitate.
Cei care au de facut reparatii la rulote sunt rugati sa ma contacteze pe privat , sau la numarul din semnatura . Sper sa aveti putina perspectiva si sa reparati rulotele acum cat sezonul este "mai subtire" si a nu lasati totul pentru la vara.

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

Pot "sprijini" si eu. La rulote nu ma pricep deloc, cum am mentionat, dar pot inlocui mobilierul din interior si saltelele. Asta e ocupatia mea, sau va pot da multe sfaturi pe acest segment.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Adrian, daca deschizi acel service de rulote , clienti vei avea.La cate cotete pe roti , majoritatea infiltrate, circula in tara asta vei avea de treaba de nu mai organizezi iesiri la Tantava.La Darmanesti , la ora asta , sunt la reparat trei rulote si doua campere.Majoritatea din Bucuresti, Nicu e mai scump dar in schimb face treaba buna.Fenomenul a luat amploare , drumurile sunt asa cum sunt, asa ca  cineva trebuie sa repare atelajele din dotare.Felicitari pentru initiativa si bafta.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Si eu consider ca un atelier specializat pentru reparatii si intretineri casute, cu preturi de bun simt si lucrari facute de calitate, este binevenit.
Daca nu incerci, nu vei sti niciodata daca poti!
Succes!superoksuperokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Am fost astazi si am vazut o hala inchisa de vreo 60mp ( adica pot incape lejer 2 rulote ) undeva la iesirea din Bucuresti spre Alexandria - intre "facultatea" Rahova si centrul comercial Leroy Merlyn.
Este intr-o curte mare , betonata , si undeva alaturi exista si o rampa ( canal de vizitare) , deasemenea acoperit .

Asadar , ii astept pe cei interesati sa ma contacteze .
Ca si lucrari , se poate face de la reparatii de sobe , frigidere , caroserie , pana la termiozolatii ale podelei ( placarea prin exterior cu extrudat si acopeirea cu un strat de solutie hidroizolanta).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laur S.

Doamne-ajuta sa deschizi un service pentru rulote in capitala! hi 
Poate bag si eu un magazin cu piese si accesorii pentru rulote in apropiere ! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ce te face sa crezi ca nu m-am gandit si la asta ? :ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.