Radu Ghita

Tractare furgon din Olanda pana in tara

17 postări în acest subiect de discuţie despre Tractare furgon din Olanda pana in tara

Tractare furgon din Olanda pana in tara

Radu Ghita

Va salut, stimati colegi!

Am de gand sa transform o dubita  in autorulota. Detin un Renaul Master ce se afla intr-o conditie foarte buna doar ca nu-i tocmai potrivit pentru transformare.

Vreau sa aduc de afara (Olanda , Germania, etc. ramane de vazut) o duba H2L2  sau H2L3  cu motorizare identica dar defecta!

Doar pentru exemplificare masina ar putea fi cea din linkul urmator: Renault Master 2.5 dCi L2H2

"Fahrzeug nicht fahrbereit Motor dreht nicht  Grüne Plakette "

Intrebarea este simpla : Pot sa aduc duba remorcata la stanga si daca da in ce conditii?

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Nu exista aceasta posibilitate de remorcare fiindca este total interzis tractarea de autovehicule pe autostrada, indiferent de modalitate, fie cu cablu, sau cu bara de remorcare.

 

Incearca si cauta pe cineva cu platforma si totul va fi in regula.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Bună  Radu , dacă nu găsești  băieți care să-ți aducă , zi-mi si vorbesc eu cu ceva băieți care sunt specializați numai pe adus dube  aici la Zalău e  cel mai mare aflux de mașini de afară  ! Toate cele bune și spor in realizarea proiectului tău !superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Multumesc tare mult pentru precizari!:-)

Ma gandesc ca nu-i chiar asa ieftin sa aduci o duba pe platforma.

Si daca la pretul dubei defecte se adauga o suma semnificativa pentru transport, atunci mai bine dau banii pe una functionala.

 

@Viorel      Totusi de dragul intrebarii - pe autostrada nu-i permis, dar pe drumurile nationale?

@Ciurea Sorin  Ma gandesc sa ma duc sa o aduc eu insumi. Fac o plimbare si vin si cu masina. Oricum treaba asta se va intampla doar la primavara.

Raman dator pentru intentia de ajutor  nay

 

Cu stima,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Parerea mea este sa-ti faci toate calculele, sa nu te aventurezi la un astfel de drum, fiindca, chiar daca cumva te gandesti sa faci traseul la intoarcere pe nationale, nu cred ca vei economisi mare lucru. Ma refer la bani, timp, dar mai ales la stres.

Imagineaza-ti cum este sa vi, sau sa fi tractat peste 1000 de kilometri tamp

Nu stiu daca ai mai fost tractat, sau ai tractat pe careva, dar trebuie sa sti ca nu este "floare la ureche" un astfel de drum biggrin

Adusul pe platforma te scuteste de multe, mai ales de faptul ca furgonul va ajunge in siguranta acasa.

 

Acestea sunt parerile mele, mai departe decizi cum consideri ca este mai bine pentru tine.

Succes oricum!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Deci, teoretic pe nationale se poate tracta? Nu este interzis?  E bine de stiut !!

 

Da,   am experienta asta - am tractat un autovehicol aproape 400 km, de la Turnu Severin la Ploiesti.

 

Mai departe insa sunt de aceiasi parere cu tine, anume  ca-i prea mare aventurahi

LE.  Cand mai trec catre Severin, daca te nimeresti acasa si daca esti de acord  poate schimbam cateva cuvinte.

 

Iti doresc o seara minunata!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Din cate cunosc, pe nationale se poate tracta un vehicul.

Despre intalnire, oricand, cu placere!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Cred ca nu faci mare afacere cu tractarea la fel cum a zis si Viorel. Sar putea sa iesi mai rentabil daca o aduci pe platforma :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Salut.

Abia azi am vazut topicul. Eu te-as sfatui sa cauti o masina in Romania, ai sanse mari sa iesi mai ieftin. O masina buna in Germania sau Olanda n-o vei gasi mai ieftina decat in Romania. Acolo, cele mai multe sunt revandute de dealer-i, care au clientii lor regulati in estul Europei. Chiar si la un astfel de "samsar" poti avea surpriza sa gasesti mai ieftin aici decat in vest.

La achizitia unei dube in vederea transformarii ar fi bine sa ai grija in primul rand la starea caroseriei si abia dupa aceea la motor si suspensii, articulatii. Reparatia caroseriei este cea mai scumpa si cel mai greu de realizat impecabil. Mecanica se rezolva mult mai ieftin si mai facil. Sunt foarte multe parcuri de dezmembrari unde poti gasi piese in stare foarte buna, inclusiv motoare. Caroseriile Renault Master sunt galvanizate, deci nu vei avea probleme cu rugina mult timp, cu conditia sa nu fi fost accidentata inainte.

Eu am transformat un L3H3 din 2009, mi se pare o caroseri solida, mult peste Fiat Ducato. La aspect, spatiu interior, pozitie la volan, demaraj,  este mai bun Ducato. Acum lucrez la un Fiat Ducato si inca nu m-am hotarat pe care o voi pastra.

Ai grija la inaltime, af fi bine sa probezi inainte (nu stiu ce inaltime ai), tine cont ca mai pierzi 8-10 cm cu izolarea podelei si plafonului.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Ai zis ca masina nu este functionala?

Adica nu ai nici directie nici frane?

In acest caz , UITA varianta cu tractarea 2000km !!!!

Eu am adus o duba((2, 5 t) din Austria pe platforma si cu greutatea pe platforma exista controale.

Merg si eu pe aceeasi varianta propusa de Ionutz.Cauta in Romania cu rabdare!

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Radu Ghita

Ti-am vazut profilul, m-am "crucit efectiv" ca o persoana la vârsta ta poate gândii asa ceva!tamp

Cum se mergi ori sa duci remorcat o masina pe o asemenea distanta?:ascratch:

Ti-ai fi facut tu niste planuri vis a vis de costurile de transport dar ti-au dat cam cu virgula!

Eu zic , fiind o masina defecta, fara directie, frane... n-ai cum s-o aduci decat pe trailer, platforma etc...

Bunăoară băieții de aici aduc din Germania cu 800 de euro, 2 masini.

Pentru o masina am plătit 400 de euro din Dortmund...1700 de km pana acasa.

Acum o dubita cum vrei tu cate kg are?

N-o poți pune si tracta cu orice masina!

Dar in mod sigur vei iesii mai ieftin, pentru dubita probabil n-o sa-ti ia 400 dar probabil 500! 

Inchipueti  ca nici pe roti nu iesi mai ieftin!

Ti-ai facut socoteala ca nu poți tracta o masina neanscrisa nici pe Romania, unde este caz penal, darămite dincolo!

Probabil asta cu masina neanscrisa ti-a iesit din calcul!tamp

Este altceva pe platforma, nu-ti trebuie nici numere, nici tuff, nici al 2-lea sofer, nici multe altele!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Stimati colegi,

va multumesc tare mult pentru bunavointa si raspunsuri!

@Eugen David si tie iti multumesc frumos pentru "apreciere", dar nu e cazul sa intri in panica - gandirea mea e in regula!

Asa este am renuntat la idea de a aduce de afara.

 

Dar daca n-as fi pus intrebarea, as fi primit asa multe sfaturi bune?

 

Stima,

Radu Ghita

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

@Radu Ghita, daca vrei sa faci acest pas poti inchiria o platforma si merge dupa ce doresti, dar ai nevoie de un sofer cu categoria BE si o masina care sa se incadreze la  masa remorci tractate!

Exemplu de pret pentru inchiriere platforma:

Trolii auto

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Ovidiu, iti multumesc tare mult !:-)

Numai ca, asa cum am mentionat in postarea precedenta, am renuntat la ideea de a aduce o masina de afara.

Mai mult decat atat - mi-am cumparat deja o rulota!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 14 ore, Radu Ghita a scris:

 

Numai ca, asa cum am mentionat in postarea precedenta, am renuntat la ideea de a aduce o masina de afara.

Mai mult decat atat - mi-am cumparat deja o rulota!

 

"No apai" asa da! :clapping: S-ai parte de ea cu drag si bucurie!superok

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.