Ursu Florin

Cum spalam rulota ?

37 postări în acest subiect de discuţie despre Cum spalam rulota ?

Cum spalam rulota ?

Ursu Florin

Buna seara, ma gandesc sa cumpar un WAP pentru a spala rulota cand ma intorc acasa. E ok sa dau cu acest aparat cu presiune? Trebuie un detergent special ?

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Fereste cat poti zona trapelor si a geamurilor pentru ca nu rezista la presiunea WAP-ului si bagi apa in rulota...doh

Eu am spalat acoperisul cu un furtun cu presiune si a patruns apa de jos in sus pe sub capacul trapei, asa ca, ai grija...;)

Sampon auto, ce altceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Sustin cele spuse de @Daniel P, si eu am spalat rulota cu aparatul cu presiune si a intrat apa pe la una din trape.

Alta data am spalat-o cu furtunul (presiunea de la retea), cu perie moale si detergent auto si a iesit foarte bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Si eu sustin cele relatate de @Daniel Psuperok
Spalata cu furtunul la presiune normala si cu o perie buna e perfect. j;'
Nu risti sa inunzi rulota.:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

In manualul rulotei mele scrie clar ca NU se spala cu instalatii cu presiune de apa. Mi se pare foarte normal. Samsarii fac astfel de spalari (din nestiinta sau "la viteza"); ca atare sa nu ne miram ca parti din mobilier le gasim afectate. Eu am spalat-o cu detergent (de care s-a nimerit), diluat in apa calduta si cu peria (cu coada si fara), manual. Apa a fost de la furtun, cu debit mic (reglat din robinet). Dupa spalare am sters cu laveta.

Este firesc sa intre apa pe la trape intrucat acestea sunt constructiv NEETANSE, cu scopul asigurarii ventilatiei  prin circulatia aerului ce vine prin orificiile din podea (a se studia constructia acestora, vizibile fiind zabrelele al caror singur rol este pentru circulatia aerului numai cand trapa este inchisa). Fluxul este redus, dar TREBUIE sa existe.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre

Eu , desi am aparat de spalat cu presiune , pt masina, nu am folosit asa ceva la curatarea rulotei.Inainte de a o acoperi cu husa am luat-o la mana cu o perie mai moale si un burete cu solutie de apa cu sampon auto si unde era mizerie mai pronuntata cu cif .S-a curatat si dupa aceea s-a sters cu o carpa uscata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Fara sa stiu, sa citesc pe undeva, am spalat rulota de cateva ori cu un aparat de presiune+spuma activa, a iesit foarte bine si nu am observat probleme de infiltratii!

Dupa ce am citit, cele scrise mai sus, o sa trec la furtunul din curte.

O seara buna tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

NU categoric: rulota nu se spala cu aparatele cu presiune de apa, din foarte multe motive!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Cred ca sunt cel mai puturosbiggrinam spalat-o o singura data in 18 luni.

La interior cei drept o bibilesc zilnic.

Are rost momentan sa o spal daca este curata???:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Pai daca este curata inseamna ca a stationat sub husa:D. Bineinteles ca munca ar fi lipsita de utilitate (!). 

Intre altele, si eu posed aparat de spalat cu presiune dar nu-l folosesc la rulota. Foarte rar la masini (mai mult spal curtea). Nu ca nu s-ar putea folosi daca ai multa grija unde sa indrepti jetul. Dar grija mi se pare mult prea obositoare (sa eviti:  trapele, care pot chiar sa-si "ia zborul", grilele frigiderului, grilele de ventilatie de la toaleta, bucatarie, evacuare gaze boiler, soba; dupa aceea sa verifici in interior peste tot daca a intrat cumva apa si daca, da, sa o stergi... ).

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Mihnea Stoenescu nu am husa si momentan nici nu cumpar.Unii colegi m-au sfatuit sa o las asa cu conditia sa dau zapada de pe ea...si sa o bata vantul altii sa ii pun o folie de protectie peste acoperis si atat.Stau la bloc si este parcata sub balcon si  au spalat-o ploile pana acum. Cand am cumparat-o am dus-o la spalatorie. biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Deci renunt la Wap si raman la furtun. Maine chiar daca e sarbatoare imi fac pacat si o curat putin cu o perie si cu detergent :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Sorin Leitoiu, inseamna ca locuiesti si ai umblat prin locuri dubios de curate. Pe a mea se stransese un jeg in numai 5 luni (gainati, fulgi, o mare diversitate de excremente de insecte, frunze, funingine, praf, etc.)... Asta, fara spalat panou fotovoltaic si balegi, pe care le spalam la fiecare cursa (in Romanica drumurile se repara cu plombe ecologice, adica balegoase) ! Oricat le evitam, tot le gaseam lipite (parca cu Prenadez !).

Modificat de Mihnea Stoenescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Am sa va prezint, in cele ce urmeaza, o metoda infailibila de spalat rulota. Pasul 1 : urmaresti prognoza meteo. Pasul 2  cand se apropie ploaia, iei peria si galetusa cu detergent auto si sapunesti in mare viteza toata rulota. Pasul 3 : cand vine ploaia, intri repede in casa si cu o bere rece in fata, te uiti pe geam cum natura iti clateste rulota de sampon. xllPasul 4 : cand ploaia s-a potolit, cu burta plina de bere, iesi afara si stergi cu pielicica de caprioara rulota. Pasul 5 : cand ai terminat intri in casa si repeti operatia de alimentare a stomacului propriu cu inca o tura de bere.xll Simplu ca buna-ziua. Va doresc succes!:laughing:hi

PS. Daca ploaia tine toata noaptea, sari peste pasul 4 si executi pasul 5

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@mircea mai in gluma mai in serios cam asa sta treaba.

.Cand ploua si se opreste putin, pun scara  dau de pe  pe acoperis mizeria si frunzele mai sterg pe ici pe colo .

Cand plec si eu undeva dau pe geamuri cu spray de curatat geamuri , sterg cu hartie si tot asa.

Majoritatea ustensilelor de curatat de tot felul , inclusiv vopsea le-am luat de la lidl.

Zilele trecute un coleg spunea ca a curatat gentile auto cu detergent de cuptor ....am facut la fel azi si a dat rezultatsuperok

Bere beau doar vara, acum o tuica si un vin e suficientsuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu am spalat-o de mai multe ori cu spalatorul cu presiune, am unul micut ce este drept. Tehnica e sa dai perpendicular cu jetul pe rulota si cu putina atentie pe langa geamuri si trape. Iese brici. Nu trebuie sa bagi jetul pe sub ele. Ca detergent folosesc Supermafrasol de la MAFRA. Curata beton. Mie nu mi-a intrat apa dar cei drept primul lucru pe care l-am facut dupa ce am cumparat rulota a fost s-o remastichez cu SIKAFLEX peste tot in jurul trapelor si chederele la geamuri si la toate imbinarile unde mi s-a parut mie ca ar fii posibil sa se infiltreze apa. Am bagat vreo 7-8 salamuri de sikaflex de 600ml in total.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Bine ca am citit acest subiect ca eram gata sa merg la spalatorie, dar raman la perie si sampon auto.Sa fiti sanatosi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Eu am spalat cu Karcher-ul de mai multe ori rulota. Chiar am insistat in unele locuri pe plafon. Nu am  avut probleme si nu voi renunta la metoda asta. Ca si detergent folosesc spuma activa de la Mafra. Cum spunea si @Traian M curata foarte bine.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Trebuie sa iau foarte bine rulota la spalat, oare daca dau cu CIF se duce vopseaua ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Eu am cumpărat o perie cu coada telescopică, cu robinet și racord de 1/2. Coada de lungește până la 2 metri. Mie mi de pare foarte practica

borg-perie-spalat-masina-cu-coada-extensibila-3384b3eaa16b01d12b-196-146-2-95-1.jpg

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Eduard

Salut, :salutare!:

Am spalat rulota cu un sampon auto concentrat, pe care l-am folosit in dilutie 1/20, burete si  cu apa. Dupa ce am dat cu samponul pe rulota, a inceput sa se scurga de pe rulota un lichid aproape ca laptele de alb, am dat cu apa si am constatat cateva urme (destul de multe ) de decolorare, ba chiar in unele locuri am vazut ca a disparut vopseaua. Aveti idee, de asa ceva, eu unul nu am mai auzit pana acum ? Samponul l-am folosit si pe masina, dar in afara de a curata, altceva nu a facut. Rulota este din 1992 iar pe timpul iernii, sta intr-un garaj, insa acum pe vara am lasat-o de aproximativ o luna, afara in soare.  Multumesc pentru raspunsuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Stratul de vopsea e foarte subtire pe rulota fata de cum este la masini, eu am incercat sa curat cu benzina lipiciul ramas dupa un stiker pe rulota si am reusit sa iau vopseaua si sa ajung la aluminiu, am fost nevoit sa pun alt stiker in loc. Poti pune si tu niste stikere cu floricele sau ce doresti pe unde e luata vopseaua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Augustin

Salutare daca ati folosit tratamente , ceara , polis pe rulotele voastre care au avut cel mai bun efect? Am tot citit si nu am gasit multe recomandari in acest domeniu.

Asi vrea sa ii redau stralucirea la rulota mea . Pe ici pe colo sa mai matuit si partea de plastice si fibra asi vrea sa le  redau stralucirea.Am vazut multe filmulete cu produsele MELLERUD

dar ei le aplica pe rulote si caravane relativ noi care stralucesc din start. Am discutat si cu baietii ce fac polisuri auto dar nu au si nu se baga la polisuri pt.rulote si nici recomandari nu mi- au facut. Astept recomandarile voastre si va multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Ionescu

Buna seara dragi colegi ! Azi am reusit sa scot rulota din terenul unde o parcasem ! Destul de complicat fiind dezghetat si pe un timp ploios ! Dupa un drum de 40 km arata ca dupa razboi ! Nu am apucat sa o spal si asa a ramas ! Oare cauzeaza acel noroi pana ajung sa o curat !!!?

IMG_9545-03-02-19-03-41.jpeg

IMG_9542-03-02-19-03-41.jpeg

IMG_0134-15-02-19-11-17.jpeg

IMG_0136-15-02-19-11-17.jpeg

IMG_0129-15-02-19-11-17.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Depinde când ajungi s-o speli...:)

O săptămână-două nu cred că e problemă...dar dacă trece mai mult timp, s-ar putea să mai rămână ceva pete pe plastic...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.