Daniel P

Televiziune Freesat sau alt operator?

51 postări în acest subiect de discuţie despre Televiziune Freesat sau alt operator?

Televiziune Freesat sau alt operator?

Draghiciu Dumitru

Buna ziua

 

Cine are abonament la TELEKOM (DOLCE ) are dreptul la 2 cartele in acelasi abonament. Daca vrei si decodor care este la 12V il poti cumpara de la ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Am schimbat titlul topicului, pentru ca se discuta despre mai multi operatori de televiziune, nu doar despre Freesat... ceea ce nu e rau. :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Bun titlu @Daniel P superok
Multumim mult.:-)
Asa se poate discuta la modul general in legatura cu firmele de televiziune.
Multumim!!!hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

La Dolce poti primi pana la 4 cartele la un abonament.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
8 hours ago, Ciurea Sorin said:

 și se poate face shering in casă fără cabluri doar radio până la patru aparate la o cartelă ce pot viziona canale diferite deodată . Toate bune Florin și Radu !

 

Sorin, scuza-mi nestiinta, te rog frumos sa detaliezi un pic!  Concret  ce fel de echipament trebuie pentru treaba asta, cum se interconecteaza, de unde se poate procura.

Multumesc mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Abonamentul il alegi in functie de ce vrei sa vizionezi si cat de des il utilizezi. Daca vrei sa-l foloseti doar ocazional la iesiri cu rulota iar in rest sa stea in magazie, FOCUS SAT este cel mai potrivit. Pretul este OK pentru numarul de canale si ai facilitatea de al activa lunar doar printr-un SMS. In schimb daca ai iesiri permanente si mai folosesti DTH-ul si acasa, FreeSat este cel mai convenabil la pret. Totul se rezuma la cat esti dispus sa investesti...

Modificat de Cristian Ionita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
în urmă cu 11 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

Buna ziua

 

Cine are abonament la TELEKOM (DOLCE ) are dreptul la 2 cartele in acelasi abonament. Daca vrei si decodor care este la 12V il poti cumpara de la ei.

Seara bună , Nea Dumitru mai nou si Dolce dau patru cartele cu aparate imperecheate  , eu am montat la cineva la o cabană la munte de două săptămâni !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Da la fiecare decodor 2 cartele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Nu Nea Dumitru am montat o antenă cu un LNB cu 4 iesiri care am alimentat semnal la patru aparate separat in living si trei dormitoare care pot viziona programe independent unul de celălalt -decodor imperecheat cu cartela lui fiecare .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Eu am abomament tv prin satelit de la TELEKOM si am primit in acelasi abonament o cartela gratuita si am cumparat de la TELEKOM un decodor si o antenna pe care le folosesc la rulota. Dar a doua cartela este gratuita in  acelasi abonament. Deci un abonament cu doua  cartele.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
On 22.11.2016 at 22:11, Ursu Florin a scris:

Eu ma bag la Orange, nu de alta dar prietena mea lucreaza acolo si imi iese abonamentul aproape degeaba superok

 

receptorul de la orange este pe 12 volti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu am primit încă echipamentul, dar nu cred ca este pe 12v.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Eu am avut cablu pana-n toamna cand am renuntat la el! Avand cartela de Focus sat i-l folosesc si acasa, plecand cu rulota o iau cu mine!

Ei bine, am cerut de la ei inca un receptor in custodie si inca o cartela, am LNB-ul cu 2 iesiri, pentru a viziona independent pe 2 tv-uri

Datorita faptului ca am doar 6 luni de folosinta platita, mi s-a cerut plata anticipat a inca 8 luni, si plata instalarii 60 de lei!

Acum eu folosesc abonamentul de 30 de lei, deci 240 de lei si montajul = 300 lei cu aparatura-n custodie!

Cel putin voi avea 8 luni abonament platit!

Am zis ca n-am nevoie de montajul lor, suppar dar mi s-a spus ca asa-i regula!tamp

Pe receptoarele cumparate direct de la ei sunt "asezate/memorate" canalele altfel decat pe cele cum am eu "Amiko", unde sunt imprastiate toate printre cele 400 si de canale!

Mi-a luat ceva timp sa le sortez la favorite dupa optiunea mea!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

Daca acum doua zile ma bucuram ca merge "instalatia de satelit", azi am avut o surpriza neplacuta. Reciverul de la Digi a crapat. Desi la intrarea lui am semnal de calitate foarte buna, reciverul nu mai prinde nimic, L-am resetat, am sunat la info call, am urmat toti pasii pe care mi a spus tanti de acolo si....nimic. Trebuie sa il duc in service. :angry:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Am găsit second hand decodor la preț de 40 lei (dolce, romtelecom, si mai avea si de la alte firme, romtelecom parca la 12 v) si antena parabolibica de 60 cm. sau 80 cm. la preț de 30 lei cu lnb. Inclus.Televizorul il am, la 12/220 volti SVC cu dvd. Ce sfat i-mi puteți da ? Ce sa cumpăr.                              Cel puțin in camping as avea televizor. Urmează si panou solar, dar mai este pana acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@laurentiu, e clar: totul pe 12 V. Tot ce se poate lua, ia pe 12 V. Și pe 220.

 

Reciever Amiko, la liber (și pe 12 și pe 220V)! Antenă cât mai mică la diametru, de 38 sau 40 cm.

 

Crede-mă, funcționează antena! Prinzi mai greu semnalu, dar îl prinzi. Restul e comfort!

 

Totul cât mai ieftin! Totul făcut din improvizații. Totul să fie gratuit! Cât mai puține cheltuieli!

 

Dacă se poate... MOCA!

 

În acest mod trebuie să operăm. Investiții minime, rezultate maxime. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@laurentiu, antena camping, aeea mica de 38-40 cm functioneaza doar pe FocusSat...Daca vrei sa mergi pe alt operator ( Fresat, Dolce sau Digi) ia-ti gandul de la achizitionarea ei...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Astazi mi-a venit si mie echipamentul. antena mica ( ovala ), reciver ( foarte mic 10 cm are lungime si vreo 6 latime ), LNB. Din cate am citit pe transformatorul de la reciver ar merge la 14v, se poate conecta la baterie ?

 

16118584_1370772316326353_1109902187_n.jpg

16121959_1370737622996489_1758538545_o.jpg

16144018_1370772296326355_328824132_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

La ce firma l-ai comandat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am facut abonament la Orange, 2.9 euro pe luna :clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Din cate stiu, trebuie sa platesti lunar, chiar daca nu folosesti seviciul, deci si in lunile cand nu folosesti rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Ursu FlorinAceastă dilemă am avut-o și eu askc. Majoritatea colegilor spun că televizorul funcționează la bateria rulotei, însă bateria trebuie să fie tot timpul foarte bine încărcată.

 

@Daniel P, chiar m-ai făcut curios, acum ceva timp în urmă /.;

Am fost la RDS în Suceava și m-am interesat de oferta lor. 

Poate mai interesează pe cineva.
Iată aici, pentru colegii noștri, câteva informații utile de la RDS, pentru televiziunea prin satelit:

 

IMG_20170117_0001.jpggratis bilder

 

IMG_20170117_0002.jpggratis bilder

 

O seară plăcută tuturor!


 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Da, trebuie platit lunar, dar am facut un calcul scurt, eu la orange platesc 150 lei pe an :) 

M-am gandit sa cumpar echipamentul de la FOCUS dar :

- Echipament ( recicer, cartela, antena, lnb ) 400 lei

- Incarcatul  undeva la 30 lei ( sigur incarcam de 4-5 ori pe an ) 120-150 lei pe an :) 

Nu am nu stiu ce programe, sunt 39 programe romanesti ( toate cele care prezinta interes: Stiri, sport, muzica )

Practic am evitat cumpararea echipamentului si platesc tot atat si il folosesc cand vreau eu :) 

@Daniel P, poti sa imi zici daca acest reciver merge la 12v ?

 

P.S: Pretul de 13 lei este pentru ca prietena mea lucreaza la Orange si are niste reduceri, la pret normal este 18 lei pe luna :) 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@ilie F1A 

 

La RDS, dacă îi anunți din timp (cu vreo două săptămâni înainte), mi-au spus că te pot deconecta maxim trei luni pe an. 

Deci, se poate. /.;

Modificat de Florin Smolnicki
Am scris incorect un cuvânt.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
10 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

 

@Daniel P, poti sa imi zici daca acest reciver merge la 12v ?

 

Nu merge la 12V, dar nici nu e nevoie...Folosesti invertorul pentru ca oricum ai nevoie de el si pentru alti consumatori...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Dragi colegi rulotisti, donez o antena satelit provenita de pe rulota mea. Banuiesc ca merge, cand am luat rulota avea si televizor insa eu vreau sa fug de televizor nu sa il iau cu mine off camping. Deci,  daca cineva are nevoie, donez cu mare drag instalatia de antena satelit proaspat demontata. Ma puteti gasi la 0723346855. Atasez cateva poze:
       
       



  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.