Mitrofan

Camping Leon la Durau 2016

12 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Leon la Durau 2016

Camping Leon la Durau 2016

Mitrofan

Salutare tuturor!

Ne-am intors azi din prima noastra iesire cu rulota. Initial am vrut sa ajungem doar pana  la Piatra Neamt dar pe drum ne-am hotarat sa mergem la Durau. Zis si facut.

Am ajuns in zona undeva pe la ora 18.00 si am campat la Camping Leon care e cam la 1 km inainte de a intra in statiune pe partea dreapta, peste un pod de lemn.

Peisajul superb, campingul e la poalele padurii si nu a fost nici foarte aglomerat, tinand cont ca era weekend.  

Pretul pt rulota 30 lei, curentul inclus. Erau bai cu dus, (curatenia lasa un pic de dorit), apa calda doar seara de la 19.00 pana dimineata, o mini bucatarie, chiuveta pt spalat vasele.

Conditii destul de bune, dar oricum eu nu am termen de comparatie, tinand cont ca e primul camping in care merg. Mie mi-a placut. Lume civilizata, liniste, fara muzica la maxim. Frumos.

As mai merge cu mare placere.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Felicitări pentru prima iesire cu rulota si multumim pentru postare si detaliile de prezentare a campingului! nay

Daca ati făcut si niște poze, ar fi bine sa le postezi, pentru ca vorba aia,  o imagine face cât o mie de cuvinte...:-)

Link către postare
Ciurea Sorin

Mulțumim de informații și la cât mai multe ieșiri cu rulota !superok

Link către postare
Drinovan Ovidiu

Un camping accesibil ca pret!

De aici se poate merge si vizita cascada Duruitoarea cu o inaltime de ~25m, dupa ce se urca si se coboara muntele tip de ~2.30ore (la dus)/.;!

Se trece si prin aproperea varfului Ceahlau, care se poate admira de pe poteca!

GnpF0QA.jpg

jjsHnWx.jpg

Link către postare
Cornel Mihailescu

Sa va fie de binenay si mii de multumiri pentru informatiile date.superok

Link către postare
Marian Nitu

Si eu am fost in acest camping la sfarsitul lui august.Eu zic ca este Ok pentru tarifele care se practica (30 lei/noapte/rulota).

Mai jos  imi permit sa atasez si niste poze 

DSC_0658.JPG

DSC_0659.JPG

DSC_0660.JPG

DSC_0668.JPG

DSC_0677.JPG

DSC_0680.JPG

DSC_0684.JPG

DSC_0685.JPG

DSC_0688.JPG

• Like 1

Link către postare
Florin Smolnicki

@Mitrofan,  @Marian Nitu 

Sunt mândru că am asemenea colegi, de prin zona mea. Sunt mândru că ați dat detalii și ați pus poze.

Mulțumim mult pentru poze. 

Fiind din zonă aș vrea să ne întâlnim. Trebuie să ținem la înălțime Moldova și Bucovina în ceea ce privește rulotismul! 

Cred că îmi veți da dreptate.

La semnătură găsiți numărul meu de telefon. Vă rog să mă sunați. VĂ ROG. Sau îmi puteți trimite numerele voastre prin mesaj privat. Poate facem o ieșire.

Ținem sus rulotismul în această parte de țară!

Link către postare
Marian Nitu

Draga Florin , vara asta am cam calcat des tinutul bucovinean ;voi reveni cu poze si cateva cuvinte si despre noul camping de la Dorna Candrenilor

Link către postare
Eugen David

Faine locuri, faine poze! superok

Felicitari colegilor pentru poze si relatare dar si pentru reusita iesirilor!

La cat mai multe iesiri, dar si pe alte meleaguri ale tarii ce nu cred sa fie mai prejos decat Bucovina! nay

Link către postare
Florin Smolnicki

Toată România e frumoasă, superbă, minunată! Este țara noastră!

@Eugen David, pentru noi este mai ușor să ne întâlnim prin zonă, aici aproape. Am avut planuri mărețe pentru vara acestui an. Un circuit de vreo 2000 de km (inclusiv prin Ardeal). Nu am reușit, din păcate, să merg decât până la mare și înapoi. Am văzut că și tu aveai planuri pentru mare, dar au intervenit unele schimbări.

Poate că la anul voi ajunge cu rulota în Ardeal f;'.

@Marian Nitu,  cu prima ocazie facem o ieșire împreună, la @Adrian Dediu    superok  ;).

Link către postare
Cristi N.

Am fost de mai multe ori in acest camping in ultimii ani si am fost multumit, dar in ultimile vizite  de anul acesta lucrurile stau altfel:

-semnalul pe Vodafone este foarte slab, uneori deloc

-nu exista wi-fi

-daca mergi dupa-amiaza sau seara la baie , nu gaseti tot timpul hartie igienica 

-iar anuntul de la receptie cu "galagia nu este permisa", este "la misto" , pentru ca gazdele nu atrag atentia persoanelor galagioase ca mai exista si alte persoane cazate in camping si asa se poate asculta muzica la un nivel ridicat pana la ora 01.00.

Cu parare de rau nu mai recomand acest camping.

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Fejer Antal

Pacat ca s-a stricat . Vroiam sa vizitez.:noroc:

Modificat de Radu B

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Mihai Pencea
      de Mihai Pencea
      De câțiva ani urmăresc cu interes grupurile de rulotisti si pasionați de natură. Recent am intrat si noi in randul familistilor cu o fetiță de aproape 8 luni. Acum ne gândim că e momentul sa trecem de la cort, la ceva mai mare, mai confortabil. 

Numele meu este Mihai, sunt din Cluj, iar visul meu este să "construiesc" un camping lângă orașul nostru frumos.

De meserie sunt inginer topograf, si abia astept sa va port prin munții apuseni (pe care uneori i-am măsurat si in patru labe). Din motive legislative, am parasit această meserie si am deschis o spălătorie auto ca sa strângem bani de camping.

Drumuri bune, relaxante si doar cu vreme bună! Va salutăm cu drag, Irina (cea mica), Andrada (mama), Arya (un bichon foarte jucăuș) si Eu.
    • Alin Opran
      de Alin Opran
      Salut comunitate de 

Daca este cineva care a campat personal in camping pe ruta Venetia - Coasta de Azur il rog sa impartaseasca aceste informatii.
      In aceasta vara voi face concediul pe ruta Bucuresti - Venetia - Coasta de Azur - Paris - Dublin si orice informatie verificata despre posibilitatea camparii va fi apreciata . Am rasfoit forumul si am gasit o singura postare referitoare la aceasta ruta, am contactat deja colegul pe privat pentru a share-ui info.

Multumesc anticipat tuturor care vor da reply 
    • Dumitru Adrian
      de Dumitru Adrian
      Un camping extrem de linistit situat in Navodari , departe de toate constructiile care sunt in zona. Poate multi dintre voi l-ati cunoscut pe Nea Costica cel ce avea camping-ul "peste gard" de Camping Ena.  
      In urma vanzarilor de teren si constructia blocurilor acel frumos loc a fost pierdut, dar acesta s-a mutat putin mai sus intre Camping Lebada si Tabara de Copii departe de sunetul si praful provocat de constructii. Nu exista un nume al camping-ului de aceea am scris numele administratorului . Va pot ajuta doar cu un numar de telefon al acestuia si niste poze pe care le-am facut weekend-ul trecut.
      Mie mi-a placut foarte mult si ma voi intoarce ori de cate ori o sa am ocazia. Numarul de telefon prin care il puteti contacta pe Nea Costica - 0740 013 585 sau 0728 019 137

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,
      Mâine dimineața plecam spre mare eu si prietena. Nu avem un plan exact pentru locatie, planuim sa cautam pe drum. Aveti vreo sugestie? 
    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Am să prezint azi un Camping, după părerea mea, mai atipic, dar cu toate facilitățile unuia care se dorește a fi respectat. 
      Campingul se află la capătul localității Sânmarghita din com. Sânpaul. În localitatea Sânpaul se ajunge pe DN-15 E-60 și se află între municipiul Tg. Mureș și orașul Iernut. 
      Cum se ajunge în Camping :
      La baza pasarelei ce traversează calea ferată din localitatea Sânpaul (dacă vii dinspre Tg. Mureș)

se virează dreapta spre centrul localității pe drum asfaltat (DC 121), se trece peste calea ferată

și se continuă drumul pe șosea până la podul peste râul Mureș,

se traversează podul și  la capătul celălalt veți găsi acest indicator de orientare artizanal
      și veți continua drumul pe DC 124 A până în loc. Sânmarghita în Camping Timulazu pe-un drum de pământ bine întreținut. 

La capătul celălalt al localității veți da de întrarea în Camping Timulazu și Arca lui Noe, aceasta fiind o microfermă de animale.

Asta deoarece Campingul este parte din Asociația Timulazu, care a fost gândită ca un proiect de integrare în sociatate și pentru a ajuta tinerii fără posibilități, nu doar financiar ci și prin crearea unui viitor mai bun.
      Invitația proprietarilor sună cam așa: "Deci dacă veniți la noi aveți parte de o vacanță frumoasa și ajutati și pe tineri și pe săteni. Nu doriți o astfel de vacanță ??" 
      Campingul este încă în lucru, dar cu toate acestea nu veți fi deranjați de teába aceasta, bucurându-vă din plin de liniște. Singurul zgomot ce se auzea pe lângă cel al naturii, era cel al motorului tractorașului de tuns iarba, patronul olandez, dând ture de zor, pentru că din ce ne-a spus soția acestuia, săptămâna aceasta așteptau un grup de voluntari din Olanda. 
      Una peste alta, campingul are toate facilitățile: curent, apă, toalete, dușuri, mașină de spălat rufe, bucătărie, două căsuțe cu camere de închiriat și o rulotă tot pentru închiriat.

Locul de campare este exact la liziera unei păduri iar când noi am fost în documentare  în camping erau trei familii de olandezi, un camper, o rulotă și încă una cu cortul.

E adevărat că e un Camping mai "peste mână" dar cine dorește liniște într-un peisaj specific Podișului Transilvaniei, este alegerea perfectă. 
      Vacanțe plăcute tuturor ! 

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.