Vizitator

Camping Cascada Putnei Lepsa

3 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Cascada Putnei Lepsa

Vizitator

In imediata apropiere a Cascadei Putna, se afla Cabana Turistica Dorina. In curtea cabanei gasiti un teren campare pentru corturi, rulote si parcare masini.

Trebuie un furtun de apa de cca. 50 m pentru ajunge la izvorul din apropiere. Toaleta este cam improvizata.

Peisajul este superb.

Pretul de cazare este de 30 lei /zi rulota

Pentru cei ce doresc un păstrăv proaspăt şi-l pot procura de la Păstrăvăria Lepşa.

De mers pe jos:Cheile Tisitei:

Cheile Tisitei

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Cu 4 km inainte de intrarea in Lepsa, intr-o curba la dreapta, pe partea stanga, apare un panou cu inscriptia "Cascada Putna".Mai departe, dupa cca. un km, tot intr-o curba la dreapta, tot pe partea stanga, apare un pod si diverse panouri cu anunturi de cazare. Se trece podul si pe partea stanga, inapoi un km, pe un drum ingust si neamenajat, gasiti o cabana. In curte, la mal, contra sumei de 30 lei/echipaj inclusiv curent, gazda va ofera: toaleta cu apa curenta (dusurile sunt in constructie), loc de gratar, chiosc acoperit, parcare si nu in ultimul rand, umbra. Exista si un bar unde puteti comanda ... ce va pofteste inima.

Atractii in zona: Parcul Natural Putna Vrancei, Rezervatia Naturala "Focul viu" de la Andreiasu de Jos,   unde puteti admira un fenomen incredibil - focul care arde continuu (foto), podgoriile Panciu, Odobeşti, Coteşti şi Jariştea, staţiunea Soveja (15 kilometri), cu Schitul Lepşa, Cascada Putnei, Cheile Tişiţei, biserica de la Străoane (ctitorie de la 1478), mănăstirile Soveja, Recea şi Vizantea, Casa Tudorei Vrâncioaia de la Bârseşti, Muzeul etnografic din Paltin. 

NDYSYo.jpg

i8ejjt.jpg

5Nx7Dc.jpg

YJ5B6f.jpg

1PS18w.jpg

tnBLgA.jpg

NN5Vo1.jpg

tR4HrS.jpg

Link către postare
Vizitator

Pe drumul ala de un kilometru, nu circula autocamioane.Nu am vazut nici unul.

Tabara de la Galaciuc, este o ruina.Pacat de locatie. Numai fiare vechi , cladiri darapanate, autovahicule si autocamioane dezmembrate.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Alin Opran
      de Alin Opran
      Salut comunitate de 

Daca este cineva care a campat personal in camping pe ruta Venetia - Coasta de Azur il rog sa impartaseasca aceste informatii.
      In aceasta vara voi face concediul pe ruta Bucuresti - Venetia - Coasta de Azur - Paris - Dublin si orice informatie verificata despre posibilitatea camparii va fi apreciata . Am rasfoit forumul si am gasit o singura postare referitoare la aceasta ruta, am contactat deja colegul pe privat pentru a share-ui info.

Multumesc anticipat tuturor care vor da reply 
    • Dumitru Adrian
      de Dumitru Adrian
      Un camping extrem de linistit situat in Navodari , departe de toate constructiile care sunt in zona. Poate multi dintre voi l-ati cunoscut pe Nea Costica cel ce avea camping-ul "peste gard" de Camping Ena.  
      In urma vanzarilor de teren si constructia blocurilor acel frumos loc a fost pierdut, dar acesta s-a mutat putin mai sus intre Camping Lebada si Tabara de Copii departe de sunetul si praful provocat de constructii. Nu exista un nume al camping-ului de aceea am scris numele administratorului . Va pot ajuta doar cu un numar de telefon al acestuia si niste poze pe care le-am facut weekend-ul trecut.
      Mie mi-a placut foarte mult si ma voi intoarce ori de cate ori o sa am ocazia. Numarul de telefon prin care il puteti contacta pe Nea Costica - 0740 013 585 sau 0728 019 137

• Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Am să prezint azi un Camping, după părerea mea, mai atipic, dar cu toate facilitățile unuia care se dorește a fi respectat. 
      Campingul se află la capătul localității Sânmarghita din com. Sânpaul. În localitatea Sânpaul se ajunge pe DN-15 E-60 și se află între municipiul Tg. Mureș și orașul Iernut. 
      Cum se ajunge în Camping :
      La baza pasarelei ce traversează calea ferată din localitatea Sânpaul (dacă vii dinspre Tg. Mureș)

se virează dreapta spre centrul localității pe drum asfaltat (DC 121), se trece peste calea ferată

și se continuă drumul pe șosea până la podul peste râul Mureș,

se traversează podul și  la capătul celălalt veți găsi acest indicator de orientare artizanal
      și veți continua drumul pe DC 124 A până în loc. Sânmarghita în Camping Timulazu pe-un drum de pământ bine întreținut. 

La capătul celălalt al localității veți da de întrarea în Camping Timulazu și Arca lui Noe, aceasta fiind o microfermă de animale.

Asta deoarece Campingul este parte din Asociația Timulazu, care a fost gândită ca un proiect de integrare în sociatate și pentru a ajuta tinerii fără posibilități, nu doar financiar ci și prin crearea unui viitor mai bun.
      Invitația proprietarilor sună cam așa: "Deci dacă veniți la noi aveți parte de o vacanță frumoasa și ajutati și pe tineri și pe săteni. Nu doriți o astfel de vacanță ??" 
      Campingul este încă în lucru, dar cu toate acestea nu veți fi deranjați de teába aceasta, bucurându-vă din plin de liniște. Singurul zgomot ce se auzea pe lângă cel al naturii, era cel al motorului tractorașului de tuns iarba, patronul olandez, dând ture de zor, pentru că din ce ne-a spus soția acestuia, săptămâna aceasta așteptau un grup de voluntari din Olanda. 
      Una peste alta, campingul are toate facilitățile: curent, apă, toalete, dușuri, mașină de spălat rufe, bucătărie, două căsuțe cu camere de închiriat și o rulotă tot pentru închiriat.

Locul de campare este exact la liziera unei păduri iar când noi am fost în documentare  în camping erau trei familii de olandezi, un camper, o rulotă și încă una cu cortul.

E adevărat că e un Camping mai "peste mână" dar cine dorește liniște într-un peisaj specific Podișului Transilvaniei, este alegerea perfectă. 
      Vacanțe plăcute tuturor ! 

• Petre
      de Petre
      Un loc de luat in seama e si Aprilia park din com.  Arcani , Jud Gorj. Pentru cei din zona si judetele invecinate e o locatie facila. Se poate ajunge acolo astfel ,  din Tg Jiu pe directia Tismana -Baia de Arama. Mai multi cunoscuti care au fost acolo s-au declarat  multumiti . Exista facilitati de campare cu cortul sau rulota , precum si la casute . Aici  este site-ul lor si aici puteti afla mai multe despre tarife.

• Alin Opran
      de Alin Opran
      Salut tuturor,

Continui postarile cu preumblarile mele prin Irlanda, momentan fara rulota 

in 28 aprilie a fost o vreme superba, numai buna de plecat in hoinareala. Daca cu un weekend mai devreme am vizitat Belfastul, in aceasta sambata am dorit sa vad orasul Wexford si imprejurimile acestuia.
      Regiunea este renumita pentru zona de litoral, se gasesc multe plaje cu nisip fin si curat precum si cu campinguri.

Ca localizare Wexford este la cca 140km sud de Dublin. Se ajunge pe autostrada M11, nu exista taxa de autostrada. Intrarea in oras se face pe un pod peste raul Slaney.
      Orasul este mic cu multa istorie, creat de vikingi in anul 800 dc, cu cladiri vechi. In centrul vechi sunt stradute inguste impartite de masini si pietoni. Mai multe detalii aici.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.