Mihai Tanase

Pregatirea rulotei pentru iarna

53 postări în acest subiect de discuţie despre Pregatirea rulotei pentru iarna

Pregatirea rulotei pentru iarna

Daniel P

Dupa ce ai dat drumul la apa, trebuia sa scoti pompa din bazinul de apa si sa sufli cu putere pe furtun, pentru a se goli complet instalatia...poti folosi si o pompa manuala de umflat saltele.../.;

Ai sa ramai surprins cata apa mai curge pe acei robineti de golire in timp ce sufli aer...doh

Eu am patit-o acum 2 ani, cand nu am sflat cu aer, a ramas apa pe instalatie, a inghetat si mi s-a spart boilerul...tamp

Sper sa nu fi patit si tu acelasi lucru...askc

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan.Alexandru

In dimineata asta am facut ce mi-ai recomandat. Nu am patit ca tine, apa era scursa din instalatie, dar in anumite portiuni mai ramasese apa si inghetase.

Am incalzit bine rulota, am scos siguranta care controleaza curentul din pompa, am deschis robinetii, scurgerile erau deja deschise, am scos furtunul din pompa si am suflat, pana s-a scurs si ultima picatura. Am sa mai verific maine daca se mai simte in acele portiuni gheata , dar nu cred. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
On 10/4/2015 at 21:23, Radu Ionescu a scris:

D-zeu stie pe unde intra, dar intra.

Rulota mea, pana s-o iau eu, a zacut nemiscata intr-un garaj timp de 2 ani. Cand am luat-o, avea prin toate cotloanele resturi de "grausor" mancat. Deci, pe cale de consecinta, intrasera, mancasera, plecasera sa-si dea obstescul sfarsit (sau nu) in alta parte, ca mortaciuni n-am gasit

 

Lat. edit:  mentionez ca nu am vazut pe nicaieri o gaura pe unde sa fi putut sa intre ....

toamna asta n-am mai avut noroc, a fost o invazie  grozava in zona, lui fi-miu i-au rontait izolatiile la cateva fire la masina si si-au facut cuib in filtrul de aer habitaclu iar in rulota m-am privit ochi in ochi cu unul !

M-a cuprins disperarea, am exclus otravuri (putea sa decedeze pe afara si sa-l manance catelul sau sa decedeze la interior si gaseam mumia la vara). Neavand capcana la indemana si pana sa aflu ce meniu prefera anul asta (in casa, anul trecut le-a placut numai slanina, anul asta nici nu s-au uitat la ea ci numai la salam si cascaval afumat), am facut un experiment: am cerut la prieteni un pic de nisip de pisica folosit si l-am pus pe o tavita in rulota. De atunci, liniste, am pus si capcana care sta neatinsa de mai mult de o luna

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.