Mihai Tanase

Pregatirea rulotei pentru iarna

53 postări în acest subiect de discuţie despre Pregatirea rulotei pentru iarna

Pregatirea rulotei pentru iarna

Razvan Marinescu

Nu stiu sigur..cit ajuta la rulota dar cind bagam duba la iernat(un Vito de 8+1) desi avea prelata pe ea..puneam in interior un dezumidificator (cumparat de la Metro sau Practiker cu silicat- saculet ) la fiecare 2 sapt schimbam saculetul si scurgeam aprox 1/2l apa...Asta in ideea ca umezeala intra vrei -nu vrei ...mai bine previi de cit sa muncesti dupa sa scoti mucegaiul .

Cred ca nu e o idee rea sa tii asa ceva in rulota..:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

Tocmai am luat de la LIDL un set de capre, ma gandesc s-o suspend un pic, sa stea si suspensiile mai relaxate dar si anvelopele - mi s-a intamplat la o masina tinuta nemiscata peste iarna, in garaj, in primavara cand i-am scos o roata am constatat ca anvelopa avea o  portiune plata pe banda de rulare, la zona care statuse in contact cu pardoseala. Am urmarit de curiozitate, si-a recapatat forma rotunda dupa o zi, doua.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

4 capre ? pentru ce ? 2 capre sub osie + 4 cale ! Rulota suspendata pe roti e la mine in curte, nu fura nimeni. Daca e in fata blocului, sincer, as scoate rotile :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Punte, sasiu, unde o fi (ideal sub sasiu dar in zona puntii, cred eu, cred ca e mai solid si nu risc sa se indoaie puntea). Ideea e, dupa mine, ca ele sa stea in zona rotii, sa preia practic rolul rotii. Bag sub ele niste bucatele de dulapi, evident, in prealabil ridic rulota cu cricul pe fiecare parte inainte sa bag capra.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu cand am luat rulota am primit si 4 capre construite special de proprietar pentru a o suspenda in 4 puncte..Eu la rulota pe sasiu am 2 bari care sunt prinse pe sasiu si podea, una in fata si una in spate unde sunt prinse picioarele calelor..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Spuneti-mi si mie rationamentul :de ce suspendati voi rulota pe capre?

Eu am tinut intotdeauna rulota suspendata numai pe calele/picioarele ei. Am ridicat-o pana cand

 cauciucurile au sub ele un cm. liber/gol. (Eu nu scot cauciucurile iarna ptr. ca stau la curte, iar

rulota sta si sub acoperis inchis, dar gasesc buna ideea de a le scoate) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Buna ziua!

Eu am acoperit rulota cu o prelata din PVC cumparata de la Dedeman .As ruga daca cineva a mai tinut-o asa peste iarna sa-mi spuna daca este pericol se mucegai , ceva, dat fiind faptul ca prelata este asezata direct pe plafonul rulotei si ma gandesc ca nu poate patrunde aerul.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Spuneti-mi si mie rationamentul :de ce suspendati voi rulota pe capre?

Eu am tinut intotdeauna rulota suspendata numai pe calele/picioarele ei. Am ridicat-o pana cand

 cauciucurile au sub ele un cm. liber/gol.

In hand-book-ul AL-Ko scrie asa:
"The Corner Steadies should never be used to jack up the caravan.
When jacking becomes necessary use the AL-KO Side Lift Jack or 2-Tonne Jack system.

Corner Steadies may be used for stability ONLY, when the caravan is in the jacked position"

Moderat Adrian V.
@Radu Ionescu te rog ca pe viitor sa pui si traducerea  , pentru ca nu toti colegii cunosc limba engleza
De data asta voi face eu traducerea .

In Instructiunile de utiizare ale sasiului Al-Ko scrie asa:
Calele din colturi nu vor fi utilizate pentru a ridica rulota.
Cand ridicarea devine necesara utilizati un cric hidraulic de 2tone.

Calele din colturi se vor folosi NUMAI in momentul in care rulota este deja ridicata ( echilibrata , pe pozitie)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Scuze ptr. traducere, nu mi-am dat seama.

Cum se regleaza orizontalitatea fata-spate, stanga-dreapta, e clar.

Citatul meu se referea la suspendarea rulotei, pentru a elibera rotile/suspensia in timpul iernarii sau pentru a schimba o roata cu pana - spunea un coleg mai sus ca foloseste pentru asta exclusiv calele din colturi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Salut,
Am vazut anuntul si sunt interesat sa cumpar si eu o husa de la Exis dar am o rulota cu lungimea de 616 cm cu lada din fata si ei au de 610cm sau 650cm As vrea sa vad daca este putin elastica,  se poate sa o vad pe a ta daca ti-a ajuns?     un numar de telefon si sun eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@MIHAI DURA eu am o husa asemanatoare cu cele de la Exis luata de pe eBay; nu este elastica deloc.
Mai bine iei una de 650 cm, la nevoie se poate modifica la un croitor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

30 cm in plus abia te ajuta sa "o imbraci" mai usor :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Mersi Gabriel pentru sfat , dar tot as vrea sa vad una inainte . Pe toate site-urile sunt puse foto cu deschiderea la usa pe partea cealalta  decat la mine , parca zici ca este facuta in Anglia  pentru rulote englezesti.    
La tine cum este?  o ai pe rulota ? pot sa vin sa o vad si eu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Descrierea pe site-ul Exis, la husa luata de mine, suna asa:

"Fermoare pe ambele parti.
Partea de jos este elasticata.
Lungime: 460 cm.
Inaltime: 220 cm.
Latime: 250 cm.

Husa pentru rulota este fabricata dintr-un material unic de calitate foarte inalta, format din patru straturi, impermeabil, rezistent la razele UV si care respinge murdaria.
Partea de deasupra al husei, "capacul", care vine pe acoperisul rulotei, este respirabil din interior in asa fel incat sa nu se creeze condens.
Colturile husei sunt consolidate tocmai pentru a preveni ruperea ei.
Datorita fermoarelor laterale exista posibilitatea de a intra in rulota ori de cate ori se doreste. Tivul husei (la baza ei de jos) este elasticat pentru a sta bine intinsa pe rulota iar saibele din plastic de pe husa asigura o aplicare usoara a ei pe rulota.
Husa se poate folosi atat iarna cat si vara."

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Mihai, eu voi pleca sambata sa duc rulota la iernat. Daca reusesc maine , te sun sa vii sa vezi husa. Daca nu, las husa acasa si ne auzim saptamana viitoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Va salut!
Cateva poze cu rulota la hibernat:
- instalatia de apa golita (inclusiv boiler) si umplut cu antigel special;
- rulota suspendata pe capre (sub punte); Motivul: descarca suspensia (toroanele de cauciuc) si cauciucurile;
- botul rulotei lasat pe suportul de pe protap (pentru apa de pe acoperis se scurge pe fata rulotei);
- toate usile dulapurilor si incintelor deschise (pentru ventilatie);
- televizorul/receiver duse in casa;
- saltelele si materialele textile duse in casa (pentru a nu mentine umezeala).
Totul arata bine dupa o luna de hibernare.biggrin Bateria avea 12, 9 V.

03 Before_s.jpg

01 Before_s.jpg

02 Before_s.jpg

....dupa dezapezire....

02 After_s.jpg

04 Before_s.jpg

01 After_s.jpg

...si capra...

05 Before_s.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Cocotata si a mea pe capre, saltele, cort duse in casa (nu de umezeala imi fac probleme ci de soareci), toate usile dulapurilor deschise, grilele de ventilatie de asemenea. Am fost inauntru acum cateva zile, husa intr-adevar respira, inauntru am gasit aer curat, proaspat, chiar se simtea un pic de "curent" dinspre grile (am 4 grile de ventilatie in partea superioara a rulotei)

_MG_9667.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

@Marinescu Ion de ce ai pus capra sub punte si nu sub sasiu? Eu zic ca era mult mai bine sa o pui sub sasiu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Salut , cum respira husa ca vad zapada pe plafon, iar din cate am citit despre huse si chiar tu ai scris mai sus ca acoprisul este facut din material sa respire.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Pare acelasi material peste tot, pe plafon si laterale. Privind dinauntru, din rulota, materialul pare perforat, chiar intra si lumina prin gaurelele alea. Apa insa nu intra.
Iar cu zapada pe plafon ... n-a zis nimeni ca se si scutura singura de zapada :ascratch:

Modificat de Radu Ionescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Salut @cornelsavu,
Am doua motive: (punctul meu de vedere):
- greutatea rulotei distribuita este preluata de sasiu, sasiul se sprijina pe osie, suspemdand, greutatea tot de osie este preluata, dar fara suspensiebiggrin (acum este rigida)i;
- am nevoie ca rulota sa se balanseze spre fata, astfel incat sa o pot inclina pe suportul (face parte din sasiu) de sub protap pentru a crea o panta.
Daca ma poti ajuta cu ceva idei, sunt foarte deschis sa ascult si eventual implementez.superok
Multumesc anticipat.hi

PS: Sasiul a fost calculat sa descarce intreaga greuatate a rulotei astfel:
- maxim 70Kg pe protap;
- restul pe osie prin intermediul suspensiei.
As dori sa nu induc sarcini nedorite in diferite puncte din cadrul sasiului.

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David


Si eu mi-am asigurat  "un pic mai din timp" un loc la rulota pentru iarna!superok

 

 

11719875_890439031009150_2037887950_n (1).jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Iata cum am pus eu caprele. Sunt 4 bucati, cate 2 de fiecare parte in fata si in spatele rotii.

20160120_074846.jpg

Si locul ei in curte.

20160120_074815-1.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan.Alexandru

Este obligatoriu sa pun antigel in instalatia de apa ? Am pipait furtunul de apa calda care pleaca de la boiler catre baie si am simtit cristale de gheata, desi am dat drumul la valvele de apa in toamna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.