Adrian Dediu

Dorna Eco Camping

12 postări în acest subiect de discuţie despre Dorna Eco Camping

Dorna Eco Camping

Adrian Dediu

Dorna Eco Camping este un camping rural, ecoturistic, situat pe o pășune idilică între munți, în apropiere de stațiunea Vatra Dornei. Oferim un loc liniștit, îngrădit, cu vedere spre munții Suhard, Călimani și Rodnei, unde vă puteți bucura de priveliște și de aerul curat, face drumeții în împrejurimi sau vizita mănăstirile din Bucovina.

 

Ca facilități, oferim:

-          apă curentă potabilă;

-          electricitate;

-          fosă septică pentru golirea casetelor;

-          loc pentru grătar și foc de tabără;

-          loc de joacă pentru copii.

 

Internet wireless gratuit este disponibil în apropiere.

 

La cerere, putem oferi oaspeților noștri produse bio (lapte, ouă, miere, dulceață etc.) din gospodăria proprie sau de la producători locali.

 

Posibilități de petrecere a timpului liber/agrement în zonă:

-          excursii de o zi în munții Suhard, Parcul Național Călimani și Rezervația 12 Apostoli, Parcul Național Rodnei, masivul Giumalău, munții Bistriței;

-          circuit pe Transrarău;

-          vizitarea mănăstirilor din Bucovina;

-          obiective turistice în Vatra Dornei: muzee, centrul vechi, parcul central, telescaunul;

-          alte activități: echitație, river rafting, canoing, tiroliană, zbor de agrement etc.

 

În plus, pe tot parcursul anului se petrec evenimente interesante (festivaluri, concerte, concursuri sportive etc.).

Cum deținem și un magazin de echipament montan și de camping în Vatra Dornei, pe str. Gh. Manoliu Nr. 1 și online (www.basecamp.ro), cei interesați de traseele montane din zonă pot achiziționa de la noi hărți și echipamentul necesar.

 

Pentru sezonul 2016, am stabilit un pret de 30 lei/echipaj/noapte (fara curent), sub forma de donatie pentru sustinerea acestui proiect.

 

Contact:

Adresa: Dorna Candrenilor, sat Dealu Floreni, nr. 1039, jud. Suceava

Tel.: 0745 037 585 – Adi; Tel.: 0740 220 215 – Ella

 

Coordonate GPS: 47.353248, 25.235288

Traseu din Vatra Dornei până în camping:

Harta Google

 

Vă așteptăm și pe pagina noastră de Facebook

 

Mențiuni importante:

Campingul nostru este în stadiu de amenajare.

Până la finalizarea clădirii cu toalete și dușuri, oferta noastră se adresează doar posesorilor de rulote dotate cu toaletă proprie.

Pentru rezervări, rugăm oaspeții să ne contacteze telefonic.

camping-rulota.jpg

camping-1.jpg

stalp.jpg

camping-rulota-2.jpg

parcele.jpg

loc-foc.jpg

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Felicitari! Se pare va o sa iasa ceva frumos din aceasta locatie. Am de gand ca anul acesta sa va fac o vizita ( daca imi permite timpul ), daca nu cu siguranta la primavara. 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Dediu

Multumim, Florin! Te asteptam oricand doresti sa vii.

 

Ture frumoase!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Nitu

Am fost la dumneavoastra in perioada 27-30 august.Din pacate nu am putut face cunostinta(erati plecat la mare)dar mama dumneavoastra a fost o gazda exemplara.Va multumim pentru ospitalitate si felicitari pentru efortul depus la amenajarea campingului.Veti avea multe de facut dar toate la vremea lor.Ne-am simtit foarte bine la dumenavoastra si cu siguranta mai venim.Cu ingaduinta dumneavoastra adaug si eu niste poze.Pe curand!

20160829_191253.jpg

DSC_0484.JPG

DSC_0492.JPG

DSC_0496.JPG

DSC_0501.JPG

DSC_0503.JPG

DSC_0551.JPG

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Adrian Dediu și voi toți colegii mei dragi,

 

Doresc să postez câteva poze și să vă spun că Adrian și Ella sunt niște oameni deosebiți! Pun foarte mult suflet în tot ceea ce fac și fac totul cu foarte mare responsabilitate.

Înainte de a pleca ei la mare le-am făcut o vizită, într-o duminică. Ne-am simțit foarte bine la ei. Mai ales copiii noștri; care s-au jucat prin curte. Parcă nu ar mai fi vrut să plecăm de acolo. Vom reveni cu drag pentru a campa câteva zile.

 

IMG_20160821_122807.jpgbild hochladen

 

 

IMG_20160821_124219.jpgbild hochladen

 

 

IMG_20160821_124222.jpgbild hochladen

 

 

IMG_20160821_130521.jpgbild hochladen

 

 

IMG_20160821_130911.jpgbild hochladen

 

Suntem alături de voi și vă așteptăm pe la Suceava hi

Modificat de Florin Smolnicki

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Dediu

Salutare tuturor!

 

Am revenit recent online dupa un concediu la mare, unde am reusit sa ne reincarcam bateriile pentru a putea continua proiectele incepute, si ne-am bucurat mult citind comentariile adaugate la postarea noastra.

 

@Marian Nitu Suntem incantati ca v-ati simtit bine la noi si ne pare tare rau ca nu am reusit sa ne intalnim. Intr-adevar, mai avem mult de lucru pana vom aduce Dorna Eco Camping la standardele vizate de noi, dar suntem convinsi ca toate planurile noastre sunt realizabile cu bunavointa Celui de sus si cu multa perseverenta. Asteptam sa reveniti si sa ne cunoastem personal. Frumos curcubeu ati prins!

 

@Florin Smolnicki Multumim pentru aprecieri, Florine. Ne-am bucurat mult sa va cunoastem, chiar daca vizita voastra a fost scurta. Ai fost prima persoana care a sustinut deschis acest proiect, inca din faza de idee, care ne-a incurajat mereu. In sfarsit, stim si noi cu cine vorbim! :) Daca inca te tenteaza ideea de campa cateva zile la noi, ne-am gandit sa-ti oferim un motiv intemeiat de revedere.

 

Prin urmare, lansam aici o invitatie oficiala de a ne vizita in weekend-ul 30 septembrie - 2 octombrie 2016, pentru a va convinge ca Bucovina e frumoasa si in straie de toamna. Aceasta invitatie se adreseaza tuturor colegilor rulotisti care doresc sa ne cunoasca si pot ajunge in zona. Inca nu am facut un program, dar va garantam un paharel de afinata, un foc de tabara si multa voie buna. Oferta speciala pentru acest weekend: 25 lei/echipaj/noapte.

Ce zici, Florine? Ar mai si cineva interesat?

 

S-auzim de bine!

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Dediu

Salutare tuturor. Venim cu câteva noutăți referitor la campingul Dorna Eco Bucovina. Am reușit sa terminam parțial partea de dușuri și toalete, respectiv am dat în folosință doua dușuri cu apa calda și doua toalete, deci din acest moment campingul este deschis și pentru corturi sau colegii care nu au toaletă proprie. În încercarea noastră de a păstra acest camping într-un loc de relaxare, muzica este acceptata doar în surdina. Concedii relaxante sa aveți! 

IMG-20190730-WA0002.jpg

IMG_20190730_194111.jpg

IMG_20190730_193658.jpg

IMG_20190725_205801.jpg

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Arata super. Este de ținut minte pt o vizita in Bucovina.

Felicitări!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Buna seara. Este deschis tot timpul anului ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut Antonaru

Deschideti dupa 15 mai?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Dediu

Salutare tuturor. După destul de multa munca, ne-am îmbrăcat straiele de vara. Noua ne place, sper sa va placa și voua. O vara frumoasa sa aveți! 

IMG_20200706_192112.jpg

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Adrian Dediu 

Tu ești un băiat foarte harnic, cu suflet nobil și cu două mâini de aur!

Știu că între timp ai mai făcut multe, multe lucruri la campingul vostru minunat. 

Foișorul tău pentru rulotă m-a lăsat fără cuvinte! Este superb! Ai avut o idee genială pentru rulotă!

Exact așa ceva îmi doresc și eu să fac pentru Graziella mea. 

Doar că un asemenea proiect, la mine, trebuie să mai aștepte.

 

Dacă nu te superi, când ai timp, atașează niște fotografii mai noi cu toate realizările recente din camping și, în special, cu foișorul acela extraordinar.

Mulți vor avea foarte multe de învățat de la tine!

Succes în continuare și spor la treabă!

 

Poate ar fi bine de amintit aici, cu siguranță sunt unii colegi interesați: Adrian are deschis și iarna.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.