Adrian Marian

Probleme podea rulota

15 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme podea rulota

Probleme podea rulota

Adrian Marian

Va salut domnilor!

Am si eu ceva probleme cu podeaua in dreptul unei cale si anume cea din partea dreapta fata de la portbagaj. Am observat de curant ca suruburile de la cala sunt cam slabe, incercand sa le strang am observat umezeala si podeaua moale. M-as baga sa desfac podeaua si sa inlocuiesc acea parte de tego dar intrebarea mea este: in ce anume se infileteaza acele suruburi de la cala, exista vreo ranforsare metalica sau ceva mai solid in podea? adica , nu cred ca acea cala sta numai in podeaua de tego. ma gandesc, ca daca sta prinsa de tego, cand calezi nu intra cala in podea? trebe sa existe ceva metalic acolo presupun. m-am uitat in portbagaj si suruburile "ies" in portbagaj unde de asemenea am umzeala care se trage de la problema cu geamul, problema de care stiu.

Umezeala mai am si la partea din fata. tot caroiajul de la geam este moale. cand ridic geamul, se misca tot caroiajul (peretele). In urma cu 1 an cand am luat rulota, am gasit umezeala pe interior intre peretele lateral si cel din fata, apa (gheata) care curgea pe stalpul dintre cei 2 pereti. Am desfacut peretele lateral, am uscat, am dat cu hidroizolatie de la penosil apoi am pus hpl.

Ma gandesc sa desfac toata partea din fata sa o refac, dar ce ma doare cel mai tare este problema calei. ce gasesc acolo? Cum sa schimb? Ce imbinari sa fac, de unde si pana unde sa decupez podeaua?

Untitled.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

De regula, in partea din fata, suruburile la picioarele de sprijin sunt fixate direct in podea, iar cele din spate au legatura facuta cu sasiul rulotei.

 

Incearca sa gasesti subiecte cu functia "cautare" din forum si vei descoperii cateva topicuri cu probleme asemanatoare intampinate de alti colegii cu infiltratiile si cum au rezolvat.

Iata cateva topicuri:

Inlocuire partiala podea rulota

- Am infiltratii

O reparatie complexa cand nu stii ce cumperi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Marian
On 5/3/2016 at 2:16 PM, Viorel said:

De regula, in partea din fata, suruburile la picioarele de sprijin sunt fixate direct in podea, iar cele din spate au legatura facuta cu sasiul rulotei.

 

Incearca sa gasesti subiecte cu functia "cautare" din forum si vei descoperii cateva topicuri cu probleme asemanatoare intampinate de alti colegii cu infiltratiile si cum au rezolvat.

Iata cateva topicuri:

Inlocuire partiala podea rulota

- Am infiltratii

O reparatie complexa cand nu stii ce cumperi

 

Am citit forumul de atatea ori incat stiu si virgulele care lipsesc din posturi. ( vorba vine). M-am documentat suficient, singura nedumerire era despre partea cu suruburile acelea daca sunt prinse in vreo armatura sau nu. Nu gasisem nimic concludent legat de ce ma framanta, de aceea am intrebat. ca de restul nu mi-e frica.

Multumesc pentru ajutor Viorel!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

am senzatia ca sunt diferente intre diferitele tipuri de sasiuri. La al meu, calele sunt prinse cam asa:

sasiu_AL-Ko.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Marian

Bravo! Mi-ai adus aminte ca am si toata cartea rulotei in 5 limbi. Si da, asa este si sasiul meu. Cu alte cuvinte, Viorel avea dreptate. Suruburile de la calele din fata vin prinse doar in podea adica in tego.

Mai ramane sa vedem cum si cat decopretez. Daca as putea as schimba toata partea din fata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Mai ma uit maine, daca o sta ploaia, dar mi-a facut impresia ca sunt prinse si de sasiu, nu numai de podea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Marian

Eu m-am uitat in portbagaj din 2 motive.

Unul fiind suruburile de la cala sa vad unde ies si daca ies, intr-adevar ies in protbagaj, dar nu se vede daca pana in portbagaj as avea vreo armatura, ramane de vazut la decopertat,  iar cel de al doilea motiv este faptul ca urmaream sistemul de prindere a peretelui din fata, care de asemenea trebuie sa-l dau jos sa-l schimb pana la tabla.

Oricum o sa consult si cartea dar canD o sa o gasesc.

A pus-o sotia bine si ca sa-si aduca aminte trebe sa-i dau un " restart" :)))

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Asta cu restartul e tare :laughing:

 

Succes pe mai departe!

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

e oarecum frumos afara asa ca m-am dus sa vad si sa pozez.

Concluzie:

Consola pe care e prinsa cala e fixata solid de sasiu, asta asigura descarcarea greutatii la sol. Prinderea de podea e prin niste suruburi destul de modeste ce par mai degraba a avea rol de a impiedica cala sa se miste stanga-dreapta.

Deci, daca decupezi zona respectiva de podea, rulota se sprijina in continuare fara probleme pe calele respective, rezistenta este data de cele 2 suruburi serioase din prima poza ce prind consola calei de sasiu

IMG_0854.JPG

IMG_0853.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Adrian Marian

Si eu am avut probleme cu podeaua. Am schimbat portiunea din fata a podelei pe o lungime de 30 cm. Primii 20 cm sunt de scandura plina acoperita cu placaj si sus si jos. Prinderile calelor cu cele doua suruburi se fac in scandura, este solida si nu trebuie sa te sperii. Verifica si pe exterior si pe interior cat anume este ud/umed. Decoperteaza din placaj si schimba pana unde ai zona uscata si neafectata/neputrezita. Este greu, dar am reusit sa o fac dintr-o bucata. Cand voi avea timp, voi posta si poze si explicatii pentru toata lucrarea.

Un sfat, daca vrei sa pastrezi rulota mai mult timp apuca-te de treaba, daca nu mai bine vinde-o ( cu atentionarea cumparatorului) si ia-ti alta, din ce imi dau seama ai o zona mare afectata.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Marian
2 hours ago, Radu Ionescu said:

e oarecum frumos afara asa ca m-am dus sa vad si sa pozez.

Concluzie:

Consola pe care e prinsa cala e fixata solid de sasiu, asta asigura descarcarea greutatii la sol. Prinderea de podea e prin niste suruburi destul de modeste ce par mai degraba a avea rol de a impiedica cala sa se miste stanga-dreapta.

Deci, daca decupezi zona respectiva de podea, rulota se sprijina in continuare fara probleme pe calele respective, rezistenta este data de cele 2 suruburi serioase din prima poza ce prind consola calei de sasiu

IMG_0854.JPG

IMG_0853.JPG

exact asa am   calele. Sa se mai inbuneze putin vremea si trec la facut inciziii :))

35 minutes ago, Gabriel Schuster said:

@Adrian Marian

Si eu am avut probleme cu podeaua. Am schimbat portiunea din fata a podelei pe o lungime de 30 cm. Primii 20 cm sunt de scandura plina acoperita cu placaj si sus si jos. Prinderile calelor cu cele doua suruburi se fac in scandura, este solida si nu trebuie sa te sperii. Verifica si pe exterior si pe interior cat anume este ud/umed. Decoperteaza din placaj si schimba pana unde ai zona uscata si neafectata/neputrezita. Este greu, dar am reusit sa o fac dintr-o bucata. Cand voi avea timp, voi posta si poze si explicatii pentru toata lucrarea.

Un sfat, daca vrei sa pastrezi rulota mai mult timp apuca-te de treaba, daca nu mai bine vinde-o ( cu atentionarea cumparatorului) si ia-ti alta, din ce imi dau seama ai o zona mare afectata.

Rulota vreau  sa o pastrez. Deci ma voi apuca de treaba.

Daca nu aveam habar de nimic, apelam la cineva priceput. Asa ca ma voi apuca de treaba. Pe  alta parte va am pe voi alaturi. Nu  mi-e teama.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Spor la treaba !

Si sa bagi poze cat mai multe, sa invete si altii care s-ar putea sa aibe nevoie !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
32 minute în urmă, Adrian Marian a scris:

 

Rulota vreau  sa o pastrez. Deci ma voi apuca de treaba.

Daca nu aveam habar de nimic, apelam la cineva priceput. Asa ca ma voi apuca de treaba. Pe  alta parte va am pe voi alaturi. Nu  mi-e teama.

 

 Corect @Adrian Marian, intr-o comunitate nu esti niciodata singur! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Sursa de infiltratie ar putea fi geamul din fata si pe la peretele lateral.Ai reusit mai exact sa localizezi locul pe unde intra apa?

Imbinare perete lateral cu fata, partea de unire a tablei de acoperis cu fata!?

Modificat de Drinovan Ovidiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Marian
în urmă cu 2 ore, Radu Ionescu a scris:

Spor la treaba !

Si sa bagi poze cat mai multe, sa invete si altii care s-ar putea sa aibe nevoie !

Fara nici o problema voi pune poze.

în urmă cu 2 ore, Drinovan Ovidiu a scris:

Sursa de infiltratie ar putea fi geamul din fata si pe la peretele lateral.Ai reusit mai exact sa localizezi locul pe unde intra apa?

Imbinare perete lateral cu fata, partea de unire a tablei de acoperis cu fata!?

Da. stiu  unde intra apa.  am sa  pun si poze în cateva minute.

Cand  am cumparat rulota, pe timp de iarna nu am observat ca la interior la stalpul dintre pertele latereal si cel frontal avea gheata. Dupa ce am dat drumu la caldura, a doua zi, am luat-o la pipait si am vazut cum sta treaba. Am scos peretele lateral si l-am refacut. Nu am  mai avut timp su pt cel frontal asa ca am neglijat  rau  facut. Pe la imbinarile tavanului pe exterior, sarise mastik-ul  iar pe vechiul proprietar la durut la basca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.