Marian_vasile

Inlocuire partiala podea rulota

20 postări în acest subiect de discuţie despre Inlocuire partiala podea rulota

Inlocuire partiala podea rulota

Marian_vasile

Buna seara!
Deoarece nu am gasit nimic asemanator in topicurile deja deschise, am lansat unul nou!

Doresc sa inlocuiesc aprox. 1 metru patrat de podea deasupra calei din dreapta spate.
Podeaua este moale in acea zona si nu mai pot folosi cala respectiva.

Daca cunoasteti persoane dispuse sa faca aceasta lucrare, va rog sa imi spuneti.
Nu vreau sa ma apuc eu sa o repar, prefer sa o faca cineva care stie despre ce este vorba.

Va multumesc!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marian_vasile

Am sa incerc sa pun si niste foto pentru a vedea despre ce este vorba!

Sper sa ma descurc. Markerul arata zona afectata.

166knef.jpg

x55ph2.jpg

n2fl8z.jpg

8wb6ds.jpg

v4mbn5.jpg

258se8x.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Pot sa va rezolv problema in mod profesional.

Referinte: podele schimbate integral la rulote si reparatii partiale la autorulote,

Ma puteti suna pentru detalii.

Ionut 0722120120

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mariuscristin

Salut Marian!

Am si  eu aceasi problema ca tine , tot pe partea dreapta sub wc.

Daca ai rezolvat problema da-mi si mie un sfat.

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Probabil ai vazut alte poze. La rulota la care lucram acum (Beyerland Quartz) se va inlocui prima treime si ultima treime din podea. Ramane nedemontata doar treimea din mijloc, insa si acolo avem de pus un petic:

20141104_112456.jpg

Ca sa revenim la topic, putem inlocui sau repara orice portiune din podea, precum si reface o podea in intregime. Am facut lucrari din ambele categorii.

Pe pagina de Facebook sunt imagini de la o rulota la care s-a refacut podeaua in intregime (KIP DE LUXE), precum si reparatii partiale la rulote si autorulote.

Postez aici pentru a impartasi din experienta noastra celor care vor sa isi faca singuri reparatiile. Totodata, cei interesati de o reparatie corecta isi pot face o idee despre munca noastra.

Raspund la orice intrebare in limita timpului.

Succes tuturor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Daca tot ai deschis discutia, ar fi bine sa faci o prezentare a produsului, eventual sa ne dai cateva pareri daca l-ai folosit.

S-ar putea sa gasesti persoane interesate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Eu sunt interesat, insa am nevoie de mai multe detalii. Te rog pune un link catre pagina producatorului sau prezinta-ne fisa tehnica a produsului. In prezent am solutii tehnice pentru remedierea acestui tip de probleme, insa oricand sunt deschis la nou.

(Aici se discuta de reparatia podelelor afectate de infiltratii. Solutia despre care vorbesti nu se aplica aici.)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Cand am fost in Olanda sa imi iau rulota, la un dealer am gasit una cu podeaua moale. Cel care o vindea a zis ca daca vreau sa o iau a doua zi ii repara podeaua folosind rasini. Dureaza doua ore reparatia. Era acolo una pe un elevator la care ii facusera operatia asta. Avea podeaua gaurita pe sub rulota si se vedeau gaurile prin care bagasera rasinile.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Asa zisa reparatie nu este decat o minciuna.

Flexibilitatea exagerata a podelei este data de scaderea rezistentei in urma infiltratiilor. Remedierea acestei probleme nu se poate face decat prin refacerea structurii de lemn, inclusiv a placajelor.

Dupa parerea mea, aceste injectii de rasini nu fac decat sa rezolve partial si doar temporar problema structurii slabite.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Exact cum la masina in loc sa tai sa pui piesa noua sau petec de tabla pui chit de fibra de sticla peste rugina ])]

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Va salut pe toti !

      Consider ca nu are rost sa mai deschid alt topic, deoarece si eu am cam aceeasi problema . Pe scurt , cand m-am intors din concediu , am bagat rulota in curte si cand am vrut sa o calez am auzit o trosnitura in pardoseala chiar la cala din spate de sub frigider, ca si cand s-ar fi rupt. Nu am mai insistat pentru ca dupa zgomot mi-am dat seama ca e posibil sa ma trezesc cu cala in frigider.De dracii ce i-am avut pe mine, am lasat-o asa, iar a doua zi cand m-am uitat atent , am constatat ca pe dedesupt se fisurase acel placaj, dar mi se si deplasase putin pe exterior coltul rulotei( aproximativ 5 mm ), dar suficient cat sa se vada acel mastic pus la imbinari.Rugamintea mea pentru cei care se pricep, este sa-mi spuna daca  inlocuirea acelei bucati din pardoseala si eventual reparatia structurii in acel colt se poate face prin interior, pentru ca nu as vrea sa ma apuc sa demontez tablaria si sinele de la exterior.Pot sa fac aceasta reparatie la mine acasa pentru ca am scule , am loc , am ceva timp, iar deplasarea pana la Ploiesti la domnul Liviu m-ar costa poate mai mult decat reparatia.Plus ca imi face placere sa mai bodicai si eu pe la ea din cand in cand.

Va multumesc voua colegilor si in special celor care intretin Forumul , pentru ca pe mine personal m-a ajutat f. mult!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Laurentiu

Inlocuirea se poate face din interior, insa trebuie lucrat si pe exterior.
Tablaria nu o demontati, insa sinele din zona respectiva si mobilierul existent in rulota in acea zona da.
Peretele si podeaua au un caroiaj de lemn,  umplut cu polistiren si peste care vine placaj, atat dedesupt cat si interior (podea si perete). Trebuie mai intai sa vedeti ce s-a intamplat, insa inclin sa cred ca a cedat lemnul (putred sau s-a smuls din holsuruburi).
Demontati in interior si demontati cala si se va vedea. Inlocuirea se poate face si pe bucati, insa este necesar sa respectati caroiajul (placajul care se inlocuieste se desface pana la jumatatea stinghiei din lemn ca sa aveti unde sa il lipiti si sa ii dati holsuruburi). Sub sina exterioara sunt bolsuruburi care "leaga" peretele si podeaua intre ele prin caroiaj, insa acesta este lipit si prins si prin interior. Alaturat va anexez cateva poze cu modul in care eu am rezolvat ca sa va faceti o idee.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR
On 06.10.2015 at 8:49, laurentiu a scris:

Inlocuirea se poate face din interior, insa trebuie lucrat si pe exterior.
Tablaria nu o demontati, insa sinele din zona respectiva si mobilierul existent in rulota in acea zona da.
Peretele si podeaua au un caroiaj de lemn,  umplut cu polistiren si peste care vine placaj, atat dedesupt cat si interior (podea si perete). Trebuie mai intai sa vedeti ce s-a intamplat, insa inclin sa cred ca a cedat lemnul (putred sau s-a smuls din holsuruburi).
Demontati in interior si demontati cala si se va vedea. Inlocuirea se poate face si pe bucati, insa este necesar sa respectati caroiajul (placajul care se inlocuieste se desface pana la jumatatea stinghiei din lemn ca sa aveti unde sa il lipiti si sa ii dati holsuruburi). Sub sina exterioara sunt bolsuruburi care "leaga" peretele si podeaua intre ele prin caroiaj, insa acesta este lipit si prins si prin interior. Alaturat va anexez cateva poze cu modul in care eu am rezolvat ca sa va faceti o idee.

 

Multumesc mult pentru explicatii, care alaturi de poze sunt suficient de sugestive! Acum stiu ce am de facut:

-demontat mobilierul din zona

-demontat sina din zona 

-demontat cala

-inlocuire putreziciuni 

Multumesc mult! Daca pe parcurs voi mai avea nevoie de un sfat , sper ca pot apela la dvs!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VLAD84

Salutare tuturor!

Eu am o problema asemanatoare la rulota cu podeaua. Am observat ca este mai moale in fata bucatariei (chiuvetei de fapt). Chiuveta este fata in fata cu baia. Dar ce este curios este ca doar placajul dintre traverse este moale. Se simte diferenta clar intre placaj si traverse. Ce am mai observat este ca numai partea din mijloc (holul) este mai moale, inspre extremitati,  (baie si chiuveta) este foarte tare. Acum, va cer o parere, este din cauza infiltratiilor sau din cauza traficului intens in acea zona?

Multumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@VLAD84, daca te prezinti in sectiunea Prezentare membru si ne scrii doua randuri si despre rulota ta, in sectiunea Rulota mea, ar fi minunat biggrin

 

Referitor la problema ta, am intalnit-o la multe modele de rulote Gruau si cred ca este moale datorita materialului folosit la podea.

Acum ce rulota detii, nu stiu, dar asteptam sa ne-o prezinti.

:-)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VLAD84

Buna seara, m-am prezentat in sectiunea respectiva. Am o Adria 4252 AD din 1991. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca nu prezinta infiltratii, este posibil ca podeaua sa fie moale, sa se arcuiasca, din cauza primul strat de placaj, care probabil s-a rupt.

Podelele sunt realizate din doua straturi cu polistirem la interior, peste care se pune linoleu sau mocheta.

 

Este bine sa verifici, cu ajutorul unei alte persoane care sa fie sus in interior, iar tu sub rulota, cum actioneaza podeaua in partea de jos.

Sfatul meu este sa incerci sa adaugi o alta traversa intre lonjeroane, in dreptul zonei respective, avand in vedere ca traversele existente sunt la distante de 140-160 cm.

Este putin de munca, dar te avantajeaza pe viitor.

 

Poate colegii au si alte idei.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
VLAD84

Nu pot sa vad cum se comporta podeaua rulotei cu cineva in ea, pentru ca are placi de tego pe "burta". Acum nu stiu, asa sunt toate, sau asta e mea e mai cu mot. Am verificat toata tubulatura. Nu am vazut nimic suspect. O sa ma mai documentez. Ce mi se pare suspect e ca daca erau infiltratii, era moale si langa baie si langa bucatarie. Asa e doar pe centru, pe culoar si doar intre traverse.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Vlad, daca este moale numai pe mijloc (daca sigur nu ai/sau nu a fost infiltratii/inundatii ),
se poate sa fie din cauza circulatiei intense pe acea zona, podeaua devenind elastica!
Placajul de sub linoleu/mocheta, cu timpul "imbatraneste" si capata o "elasticitate".   
Cred ca si asta ar putea fi o varianta/cauza,  daca este numai in acea zona !!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.