Zoltan.ezo

Iluminare si alte electrice - va cer sfatul

59 postări în acest subiect de discuţie despre Iluminare si alte electrice - va cer sfatul

Iluminare si alte electrice - va cer sfatul

Ionut C.
în urmă cu 3 ore, Emil Naghi a scris:

@Ionut C, spune-mi te rog, este aceeasi situatie si la redresorul meu ? este unul simplu? fara incarcare? nu-i asa?

20150324_145332.jpg

 

Cred ca e acelasi lucru, doar separator. Puteti verifica singuri astfel: Alimentati redresorul la 220V si masurati tensiunea pe INPUT / INTRARE / ENTREE (fara a cupla o baterie). Daca scoate cel putin 12V cc, atunci are si functie de incarcare, daca doar pe OUTPUT / IESIRE / SORTIE aveti tensiune de 12-15V cc, atunci e clar numai alimentator 12V in lipsa bateriei.

Doar la rulote englezesti am vazut astfel de redresoare, si cu functia de incarcare a bateriei. Daca vreti sa lasati nesupravegheata incarcarea, trebuie sa folositi un redresor cu circuit de incarcare (regulator de incarcare), altfel riscati sa supraincarcati (fierbeti) bateria.

In practica se poate folosi un redresor ieftin, fara circuit de incarcare, dar supraveheat. Nu incarcati niciodata bateria cu un curent mai mare de 10% din capacitatea acesteia (exemplu: baterie de 75 Ah nu se va incarca cu un curent mai mare de 7, 5 A).

Cu cat curentul de incarcare este mai mic si implicit timpul de incarcare mai lung, cu atat mai bine pentru baterie.

Cu cat bateria este mentinuta mai mult timp incarcata la capacitate maxima (de fapt cu cat e mai putin descarcata), cu atat viata bateriei e mai lunga. De aceea e bun un sistem solar: bateria este in permanenta incarcata.

Mitul cu ciclurile de incarcare / descarcare periodice este fals. Bateria trebuie mentinuta incarcata la capacitate.

E bine de incarcat periodic (lunar), chiar daca nu e folosita,  deoarece o baterie se descarca si fara consumatori externi.

Pentru asta se poate folosi incarcatorul ieftin din Lidl sau alte magazine. Are putere mica, dar are circuit de incarcare, declanseaza automat cand bateria ajunge la incarcare maxima.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu
în urmă cu 2 ore, Daniel-P a scris:

Eu am asa ceva  redresor...la fel,  recomandat pentru toate tipurile de baterii...

0690106.jpg

Eeeeeeeeeeeee....super jucaria..superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

@Adrian1975 nu este indicat sa tii aceea baterie in interiorul rulotei.

Se recomanda baterii pe gel sau daca ai la rulota cutie speciala pentru baterie care nu comunica cu interiorul si are aerisire.

Macar pana rezolvi problema ataseaza un furtunel in orificiul de evacuare al bateriei si scoate-l afara .

Vezi ca are un orificiu lateral,  unele au un stut in forma de L.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Transformatorul este un aparat electric care transforma doua sau mai multe tensiuni in curent alternativ. De la mic la mare sau invers, depinde unde aplici tensiunea de intrare, pe infasurarea primara sau secundara.

Redresorul este un montaj electronic care transforma curentul alternativ in curent (mai mult sau mai putin) continuu. Redresorul include un transformator.

Incarcatorul este un redresor echipat cu un montaj electronic care controleaza curentul continuu iesit din acel redresor, destinat incarcarii unui acumulator. Incarcatoarele moderne au control total al incarcarii, se deconecteaza in momentul atingerii unui nivel de incarcare a acumulatorului.

 

In fotografiile prezentate avem redresoare cu releu de separatie, proiectate doar pentru alimentarea cu 12V curent continuu a consumatorilor mici din rulota (suporta curenti de max. 5A, conform sigurantei), fara a avea si functia de incarcare a bateriei rulotei. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975
în urmă cu 17 ore, MARIUSGEORGE a scris:

@Adrian1975 nu este indicat sa tii aceea baterie in interiorul rulotei.

Se recomanda baterii pe gel sau daca ai la rulota cutie speciala pentru baterie care nu comunica cu interiorul si are aerisire.

Macar pana rezolvi problema ataseaza un furtunel in orificiul de evacuare al bateriei si scoate-l afara .

Vezi ca are un orificiu lateral,  unele au un stut in forma de L.

Te referi la emanatia de gaze la incarcare?

Nu m-am gandit la asta, dar ideea cu furtunul scos in exterior mi se pare tare de tot. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Buna seara dragi colegi. hi
Oare de unde pot cumpara si eu niste becuri E27 ( fasung normal) de 12 v si 20-25 w? :ascratch:
Va multumesc anticipat.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Nimic?...Nimeni?:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Pe led :ascratch:, dar care sant alea ce le recomanzi?
 La 12 v....sau 220?
Si cati watti sa aiba sa faca o lumina cat de cat buna?
Multumesc.:-)
P.S Cum adica ma complic pentru cativa miliamperi?¿

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumesc mult :-)superoknay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.