Zoltan.ezo

Iluminare si alte electrice - va cer sfatul

59 postări în acest subiect de discuţie despre Iluminare si alte electrice - va cer sfatul

Iluminare si alte electrice - va cer sfatul

Mihai Dura

Atasez filmuletul promis

Modificat de MIHAI DURA
este prea mare

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costica V.

@SERGHEIDIN NU se poate , nu este nici bine, nici logic.Asa sunt legaturile facute la tine din fabrica?
Nu are ce cauta firul de la lumina de ceata la intrarea in transformator!
La mine acea intrare este libera, nu are nimic montat, de aceea sunt curios ce se poate monta acolo.
Mai astept idei si solutii de la colegi!!!  askc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Va salut,

Am citit cu deosebit interes tot ce s-a spus in acest topic.
Eu nu sunt rulotist decat de vreo 2 ani, asa ca nu sunt in masura sa dau sfaturi, am multe de invatat de la cei cu experienta, carora le multumesc pe aceasta cale ca ne...lumineaza in multe aspecte ale rulotismului.

Acum, partea cu alimentarea rulotei, in offcamping ; acest subiect m-a framantat inca de la achizitia rulotei.
Dupa multe ore de citit pe forumuri, uitati ce am facut eu:

Am luat de pe alimentarea brichetei din portbagajul Golfului meu (acel fir de + fiind gros, de amperaj), si prin intermediul unei sigurante, un fir pe pinul de ceata din cupla carligului, si am montat sub o bancheta in rulota, o baterie BOSH (ramasa de la masina) 12V, 72 Ah, in asa fel incat aceasta baterie se incarca in timpul mersului de la alternatorul masinii.
Am introdus pe circuit si un intrerupator, pentru ca pe perioada stationarii cu motorul oprit, sa nu suga curentul din acumulatorul masinii.
Ar fi trebuit sa decuplez cupla rulotei de cea a masinii, ceea ce era destul de aiurea.

In felul asta ajung la destinatie cu bateria incarcata. Acum, in interior, am inlocuit becurile de 12V din cele doua plafoniere cu banda cu led SMD, care consuma extrem de putin.
Functioneaza si pompele de apa de la cele doua chiuvete.
Pentru incarcarea bateriei atunci cand am acces la 220V (in casa sau in alte locatii) folosesc asa ceva: INCARCATOR

Acesta stie sa incarce cam tot felul de acumulatori: Lipo / Li-ion / LiFe / NiMh / NiCad / Pb / Lead Acid

Acum intentionez sa imi cumpar un mic generator cu putere nominala: 650 W, putere maxima: 750 W care pe timpul functionarii (de regula seara) va incarca si bateria pentru ziua urmatoare. Am folosit bateria si cate un weekend prelungit si a dus iluminatul interior si pompele. Pentru telefoane folosesc chargerul de la masina.

Poate nu este cea mai buna combinatie, dar la mine functioneaza, si e destul de simpla. Un sistem cu panou solar, suna bine, dar e prea costisitor, iti trebuie acumulator special, si alte instalatii care nu se amortizeaza prea repede.

In speranta ca nu v-am plictisit prea mult, sunt gata sa invat in continuare de la toata lumea.

SAM_2181_resize.JPG

SAM_2227_resize.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Cupla fiind cu 7 pini, nu am avut alta alternativa. Pe viitor ma gandesc sa o inlocuiesc cu alta cu 13 pini, si atunci va fi rezolvata aceasta problema. Acum ideea cu dioda, e buna, doar ca nu prea ma pricep ce dioda sa pun.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian1975

Eu pe acel fir de + de pe bricheta din porbagaj am 12V permanent, si fara contact pus. Este suficient sa am o dioda ca sa nu traga curent din bateria masinii? Dioda trebuie pusa cu sensul dinspre masina spre RV, nu? Cam ce dioda ar merge pusa? Un exemplu ceva....., niste valori, caci habar nu am.

Stima.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

As recomanda sa folosesti o dioda Schottky (tensiune deschidere mica, cca 0, 3v) recuperata de la vreo sursa de PC defecta, ceva de tipul S16C40C (fabricant MOSPEC), dubla (2x8A) cu catod comun (nu te crampona pe acest tip, sunt nenumarate multe altele, eventual care suporta curenti mai mari !).
Astfel nu te va costa nimic. Reunind anozii obtii o dioda de 16A. Recomand sa o recuperezi impreuna cu radiatorul aferent. Se monteaza cu catodul (comun) spre plusul bateriei rulotei (deci anozii reuniti spre plusul luat de la bricheta, cum ai mentionat).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Eu folosesc dioda de mai jos.

Dioda.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Aceasta modificare am facut-o si eu. Am postat dealtfel intr-un topic referitor la frigidere si consider ca este buna si fara costuri mari, dar a fost catalogata drept "tziganie". 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Marinescu Ion : Probabil ca aceasta s-a gasit "prin casa", fiindca achizitionarea ei pt. asemenea functiune nu prea este "la obiect". In primul rand curentul este in afara necesarului de mare. In al doilea, nu este nevoie sa fie ultrarapida intrucat lucreaza numai in curent continuu. In al treilea, tensiunea inversa nu este necesar a trece de 40v (asa ... "cu bataie"). In al patrulea, nefiind tip "avalansa" (Schottky) se "pierd" 0, 65V care, cumulati cu caderea de tensiune pe conductoare (ma indoiesc ca instalatia lui @Adrian1975 are conductoare cu sectiuni de 4mmp incepand de la bateria masinii), duc la scaderea tensiunii de incarcare.

Deci, daca asa "s-a nimerit", fara costuri si drumuri, este bine-venita, dar nu recomand procurarea cu prioritate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Salutare!
Eu pentru economia de curent, pe langa neoanele pe 220W si cele pe 12v, mi-am achizitionat din dragon banda led si am pus cate o banda cam de un metru credca in baie, la bucatarie, 2 buc in rulota, fac lumina de vezi si pureciii:laughing:.

Pana acum am mers cu o baterie care am avuto pe masina de 75A, si era destul de suficient sa am curent in rulota cateva zile.

Acum cateva zile ca sa scap de grija curentului am cumparat un panou fotovoltaic 150W, o baterie de 155Ah, regulator si cablu suma estimata la 1140 lei. Azi le-am montat.

Se mai gasesc neoane de 4-7-10v cu leduri smd care consuma foarte putin. De exemplu un neon de 4v am dat 15 lei si face lumina destul de ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Pretul este atractiv pentru acele neoane. Este vorba despre tub (consumabila) sau un corp de iluminat cu totul?
Poti pune o informatie despre unde se poate procura (eventual o poza a corpului de iluminat cu LED-uri respectiv) ? 
Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Cand o sa ajung la rulota o sa fac o poza la neonul ala si o sa postez!

De exemplu eu am mai pus recent si i-am facut proba sambata!
La becul de afara de deasupra usii, am luat bec pe led smd de 6v lumina calda, face lumina si e ok(becul e cu fasung mic)avea bec de 40v-deci am scutit. In centrul rulotei pe interior am un bec care merge tot pe 220 si aici la fel am luat un bec cu fasung normal tot pe led smd de 6v si la fel face fata(avea bec normal).
Becurile le-am luat de la Metro, c-am piperate, dar bune.

Am luat de doi ani in curte becuri pe led smd si nu am schimbat decat acum vreo luna unul ca palpaia, in rest stau in ploaie, frig si nimic, se comporta bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Acum m-am cam lamurit... Tu ai iluminatul la 220v (AC)  si becurile de care vorbesti sunt toate la 220v cu diferite puteri in W (wati)

Eu am TOT iluminatul in rulota  la 12v (DC) cu LED alb-cald (2700 - 3200K) si ma interesa un corp de iluminat (convenabil la pret !) in care sa montez tot bec(uri) cu LED la 12v sau ceva manufacturat din banda LED (cum am facut la celelalte existente).

Pot aminti ca si eu am becuri - LED in toata casa de cativa ani buni si sunt foarte multumit.

Mda... scuze, a fost o neintelegere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Am si pe 220w si pe 12v.

 

Asa arata neonul cu led smd de 4v

neon_leduri_T5_12v.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Mihnea Stoenescu, neoanele de care-l intrebai pe Stefan sunt acestea...Are si becuri cu led la 12V la preturi atractive...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P
  • Putere 4w-12V
  • Lungime neon led 12v - 30 cm

Eu mi-am luat unul de asta, ii prelungesc cablu si vreau sa-l pun sa lumineze seara in fata cortului cand mai stau pe afara sau in cort(desi mai am 2 benzi de leduri puse pe sina care le-am folosit unul afara si unul in cort, dar asta imi place ca e tip neon si nu se mai vad ledurile).

Este mai estetic!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Multumesc, dragi colegi !  Intr-adevar, preturile sunt foarte atractive.
Neajunsul (pentru mine) este ca se oferteaza numai iluminat alb-rece.
Trebuie sa intreb daca au si cald (desi ma cam indoiesc, fiindca ar fi publicat).
Deocamdata am pregatit si eu o sina ( specializata, 1m lungime, cu capace si dispersor - 18 lei) in care sa montez banda cu LED 5050 alb-cald (o aveam mai demult).
Dilema mea este ca as vrea sa o tai in doua si sa obin 2 corpuri de cate 7W la 50cm, dar nu am decat 2 capacele de capat (se vand numai cu sina). Trebuie sa manufacturez asa ceva (nu este prea greu) sau sa renunt la ele (nu ar "da" prea bine).

@Daniel-P: Linkul imi este folositor pentru a-mi achizitiona o instalatie solara, cu un panou la 130W (regulator de 10). Ofertele mi se par atractive (calitatea, probabil ca nu este super, dar daca puterea se conserva pt. 5-6 ani, zic ca merita).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Mihnea Stoenescu, vezi ca se gasesc separat capace, sina,  dispersor... nu mai stiu exact, mi se pare ca prin Doraly am auzit...Iar in privinta instalatiei solare deocamdata site-ul respectiv are cele mai bune preturi si te poti duce personal sa vorbesti cu baiatul ca are sediul firmei la iesirea din com.Berceni spre Vidra...E un tip de nota 10 nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
On 30.11.2015 at 16:29, SERGHEIDIN a scris:

transformatorul din dotare arata asa....Este sigur un transformator cu redresor dar care este treaba cu intrarea de 12Vcc? Acolo pot conecta un acumulator? Si daca da, ca re va fi rolul lui?Se poate si incarca sau doar baga 12 vcc in instalatie?  

IMG_20151130_134508_1.jpg

Este un redresor cu releu de separatei. Pe bornele INPUT se leaga bateria rulotei, iar pe OUTPUT se leaga consumatorii rulotei. Cand alimentezi redresorul la 220V, releul va comuta alimentarea consumatorilor de pe baterie pe redresor. Dupa cum se vede pe eticheta, puterea maxima este de 75W la 12V, protejat printr-o siguranta interna de 5A. 
Nu are functie de incarcare a bateriei.
ATENTIE! Este un simplu redresor, curentul nu este filtrat si nici stabilizat. Nu alimentati direct din redresor consumatori sensibili cum ar fi electonice audio-video-TV.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi
44 minute în urmă, Ionut C. a scris:

Este un redresor cu releu de separatei. Pe bornele INPUT se leaga bateria rulotei, iar pe OUTPUT se leaga consumatorii rulotei ....

@Ionut C, spune-mi te rog, este aceeasi situatie si la redresorul meu ? este unul simplu? fara incarcare? nu-i asa?

20150324_145332.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Exact la fel, doar transformator, fara incarcare...;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Recomand un Redresor cu microprocesor si curent de incarcare de 10A. Se poate seta tipul bateriei, implicit modul de incarcare in functie de baterie. Se conecteaza direct pe baterie si poate acoperi usor consumurile pe 12V ale unei rulote. Il am si-l recomand.

1-Incarcator_Proosten_LBC_512.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Eu am asa ceva  redresor...la fel,  recomandat pentru toate tipurile de baterii...

0690106.jpg

Modificat de Daniel-P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.