Adrian Chirila

Sfat achiziție rulota - speță nouă... probabil!

14 postări în acest subiect de discuţie despre Sfat achiziție rulota - speță nouă... probabil!

Sfat achiziție rulota - speță nouă... probabil!

Adrian Chirila

Salut,

 Deoarece sunt nou pe acest forum, vă propun să purtăm sa mică discuție cu ce ma confrunt eu.

Fiind posesor de un Peugeot 508 hibrid cu 200 cp 4x4 etc., nu am voie conform actelor, sa tractez decât 775kg MMA cu sistem frânare,  așadar caut de cca 2 luni o rulota care sa aibă MMA-ul de 775kg. 

Ce am găsit sunt niște vechituri,  fără baie, dacă are baie este distrusă în rest, modele din acele vechi, pătrate...vai de mama lor.

Menționez ca nu am de gând să schimb mașina sau sa iau încă o mașină pt a tracta o rulota.

Întrebarea mea este, credeți ca pot găsi o rulotă ușoară cu baie și cu MMA-ul de 775kg? 

Mulțumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut!

In primul rand te invit sa dai "buna ziua" comunitatii in sectiunea Prezentare membru.

 

Referitor la dorinta ta, trebuie stiut si ce suma doresti sa investesti.

Exista rulote de generatie noua, destul de usoare, dar fara mari pretentii la optiunile existente.

 

Rasfoieste site-urile existente in topicul Site-uri Anunturi Rulote: Cauti sa achizitionezi o rulota? si vei reusi sa descoperi rulota care se incadreaza cerintelor tale.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Sa inteleg ca masina ta are MMA 2725kg?.Daca este asa o sa fie cam greu sa gasesti o rulota cu MMA 775 kg.Ai doua variante te orientezi catre o scoala de soferi si iei atestat pentru ansamblu de 4250 kg sau faci scoala de soferi pentru categoria B+E.In primul caz te urci cu MMA rulota la1525, in al doilea caz urci cu MMA rulota la cit permite in talon masina sa traga(adica ai voie 3500masina+3500remorca) .Oricum in prima varianta gasesti o caruta de rulote cum vrei tu sa fie la interior si la exterior care sa nu depaseasca 1525 kg MMA.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare @Adrian Chirilahi
Din cate am observat in fisa tehnica a masinii tale MMA-ul este de 2265 kg.
In caz ca nu ai vreo restrictie de greutate inscrisa in talonul masinii tu ai avea voie sa tractezi o rulota cu MMA 1235 kg.
Asta ca sa te incadrezi in cele 3500 kg cu categoria B a permisului de conducere.
Desi mi se pare putin aberant sa ai voie sa tractezi doar 775 kg(MMA) :ascratch:

PS. eu am un audi a8 cu MMA  2370 kg si am voie sa tractez un atelaj de pana la 2300 kg cu sistem de franare.

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chirila

Stați ca avem informații diferite din start....deci, pe carte apare asa :

1: masa proprie = 1.735 kg

2.total maxim autorizat = 2.265 kg

3.remorcabil cu sistem frânare= 775kg

4.masa maxima tehnica admisa  ANS ( cea care apare jos) = 2.765 KG

M-au informat de la RAR ca se ia în calcul punctul 3 deoarece chiar dacă eu pot tracta dif.pana la 3.500 ba chiar pana la 4.200kg inclusiv auto, acest auto hibrid nu e lăsat sa tragă mai mult de 775kg MMA din cauza normelor europene fiind hibrid. Chiar dacă mașina duce lejer....

Deci ne întoarcem la problema mea, ce drecu de rulota cu MMA-ul de 775kg găsesc eu? 

Mulțumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chirila
în urmă cu 8 ore, Viorel a scris:

Salut!

In primul rand te invit sa dai "buna ziua" comunitatii in sectiunea Prezentare membru.

 

Referitor la dorinta ta, trebuie stiut si ce suma doresti sa investesti.

Exista rulote de generatie noua, destul de usoare, dar fara mari pretentii la optiunile existente.

 

Rasfoieste site-urile existente in topicul Site-uri Anunturi Rulote: Cauti sa achizitionezi o rulota? si vei reusi sa descoperi rulota care se incadreaza cerintelor tale.

Succes!

D-le Viorel,

Va mulțumesc pt sugestii. 

Cat despre a deveni cu adevărat membru și a putea sa ma prezint în fata dvs atât ca persoana cat și ca posesor de rulota.... o mai amân puțin, deoarece consider ca încă nu sunt rulotist, chiar dacă asta intenționez ;-)

Stima pt aceasta pasiune și experienta voastră. Consider ca aici sunt persoane care în primul rand...știu sa trăiască. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Pffffff... @Adrian Chirila......hi
Putin cam dificil. ...dar nu imposibil.
Nu ai specificat totusi cate locuri de dormit sa aiba rulota , , , :ascratch:
@Viorel cred ca te-ar putea ajuta in gasirea unei rulote.( se ocupa cu asa ceva )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chirila
2 minute în urmă, Cornel Mihailescu a scris:

Pffffff... @Adrian Chirila......hi
Putin cam dificil. ...dar nu imposibil.
Nu ai specificat totusi cate locuri de dormit sa aiba rulota , , , :ascratch:
@Viorel cred ca te-ar putea ajuta in gasirea unei rulote.( se ocupa cu asa ceva )

Eu caut de 2 luni rulota.... 

Dorinta mea ar fi sa pot dormi cu soția si-un copil de 3 anișori în același pat, sa am o baita, încălzire și....gașcă vesela ;-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
în urmă cu 21 ore, Adrian Chirila a scris:

D-le Viorel,

Va mulțumesc pt sugestii. 

Cat despre a deveni cu adevărat membru și a putea sa ma prezint în fata dvs atât ca persoana cat și ca posesor de rulota.... o mai amân puțin, deoarece consider ca încă nu sunt rulotist, chiar dacă asta intenționez ;-)

Stima pt aceasta pasiune și experienta voastră. Consider ca aici sunt persoane care în primul rand...știu sa trăiască. 

In primul rand sa stii ca tu ai dorit sa faci parte din aceasta comunitate si este bine sa saluti, chiar daca inca nu te consideri rulotist. biggrin

 

Te-am intrebat care este bugetul pe care doresti sa-l investesti, deoarece o rulota usoara si de generatie mai noua, este ceva mai scumpa.

Este destul de greu sa gasesti ceva care sa satisfaca cerintele tale. Ma refer la baie, sau mai stiu eu ce!

Ce zici de aceste modele?

rulota Gobanna ,  rulota Wind,  sau ceva mai mare rulota Predom

 

P.S. pe acest forum adresarea sa face direct cu numele utilizatorului, fara "domnule". 

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Sunt superbe modelele prezentate de tine ()| , micute elegante si economice. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Trebuie discutat telefonic sau prin email cu proprietarul si intrebat daca detine acte.

In situatia ca detine, exista cateva variante de achizitionare.

Deoarece nu se pot face acte pentru export,  greutatea fiind pana in 750 kg,  se poate aduce pe platforma, sau chiar atasata de o masina cumparata sau nu, dar cu numere de Olanda.

In situatia ca nu detine acte, lucru destul de des intalnit la rulotele de pana in 750 kg, este mai greu de achizitionat.

Multe nu detin acte necesare inmatricularii in Romania, deoarece sunt considerate accesoriu si se inregistreaza in Olanda prin actele masinii detinute de proprietar.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Chirila

Mulțumesc, am înțeles,  mai mare dărâmă decât ocaua. 

Am sa caut intern ca sa nu-mi fac viața mai grea ;-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Te cred, daca era atat de simplu, iti garantez ca existau multe rulote cu o greutate de pana in 750 kg in Romania.

Succes si mare atentie la achizitionare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.