Cristian Popa

08.04.2016 - Camping 7 Izvoare - Herculane

13 postări în acest subiect de discuţie despre 08.04.2016 - Camping 7 Izvoare - Herculane

08.04.2016 - Camping 7 Izvoare - Herculane

Cristian Popa

Jurnal de calatorie.

Este vineri, sunt 22 de grade si este innorat. Am terminat de impachetat, agat rulota de masina, pun oglinzile si plecam. Suna telefonul, e Relu un prieten de al meu.

Eu: alo

El: baaa, veniti anu’ asta?

Eu: da venim, suntem pe drum.

El: miscati-va c…ru odata! Ati intarziat! Mai stam mult dupa voi?..........

Iesim din Timisoara pe E70. La iesirea din Timisoara, intrarea in Remetea, in parcare la “Privighetoarea” ne asteapta trei echipaje. Incruntati  ne masoara din cap pana-n picioare, dau usor din buze, se urca in masini si plecam cu totii catre campingul “7 Izvoare” de langa Herculane. Ruta este Timisoara-Lugoj-Caransebes-Domasnea-Mehadia-Herculane-Camping. Pana in Herculane am mers pe E70, drumul este foarte bun, uscat, dar a fost blindat de echipaje de politie. Din Herculane tinem directia catre Baia de Arama, drumul este ok, mai facem 10 minute pana la camping.

1.jpg

2.jpg

Intrarea in camping e un pic mai dificila pentru ca Dorel a uitat in mijlocul drumului un stalp de tensiune. Acolo ne mai astepta un echipaj care ajunsese inaintea noastra. Inainte de a pune rulotele pe pozitii mai avem de facut un lucru foarte foarte important: sa inchinam una/doua/trei beri , fiecare dupa cat il tin balamalele.

3.jpg

Pana la lasarea intunericului, au mai sosit alte doua echipaje, astfel incat eram aproape in efectiv complet. Dupa ce fiecare si-a luat cina, am aflat ca avem un sarbatorit printer noi. Am savurat cate o felie de tort, dupa care ne-am adunat sa povestim. A inceput sesiunea de “teleshopping” in care fiecare a inceput sa zica ce si-a mai cumparat: unul si-a luat scaune, altul si-a luat cadac ( inca unul cu cadac J ), altul si-a montat zeci de leduri pe rulota…

Si uite asa s-a facut ora doua si incet incet ne-am retras catre cuibusoarele nostre incalzite cu brio de truma, nu de alta, dar afara nu erau mai mult de 12 grade.

Ziua de sambata a inceput la 8 si 10 minute cand un tovaras rulotist cu vuvuzeaua din dotare anunta ca este ora la care se bea cafeaua. Dupa  cafeaua si masa de dimineata a urmat o sedinta de brainstorming, in care am stabilit programul pentru aceasta zi. Trupa (o parte din ea) a plecat catre cascada Vanturatoarea.  Traseul desi se anunta a fi unul usor, nu toata lumea a ajuns sa poata sa-l parcurga in intregime (nici eu).

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Intorsi in camping am fost intampinati cu doua ceaune mari pline cu fasole cu ciolan. Mmmmmmm, ce bunatate !!!

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Buuuun

16.jpg

Dupa masa o parte din gasca a plecat spre Herculane, altii am ramas pe langa rulote sa mai mesterim cate ceva. A pluat 15 -20 de minute, dupa care vremea a fost ok, innorat dar ok, Seara a urmat o noua sesiune de povestiri, baietii cu berea in mana, povestind despre masini, motoare, supape, senzori…., iar fetele cu pungile de seminte depanau amintiri de la alte iesiri.

17.jpg

Seara s-a incheiat destul de devreme, fiecare s-a retras in coltisorul sau. Probabil aerul de munte si oboseala unei zile incarcate si-au pus amprenta pe noi.

Duminica a inceput mult mai linistita (fara vuvuzela), micul dejun a fost urmat de o scurta drumetie, si incetul cu incetul am inceput sa strangem lucrurile cu care ne laudam cu putin timp in urma, sa adunam cortul si sa agatam rulota de cuiul masinii. In jur de ora 3 convoiul era pregatit sa plece. La intoarcere am venit pe E70 pana in Lugoj, dupa care am luat-o pe national prin Buzias. Aici am facut o oprire de o tigara

18.jpg

Cam asta afost pentru acest sfarsit de saptamana.

 

Epilog

Imi place

-          Drumul Timisoara – Herculane este foarte bun. De la Herculane pana la Camping 7 izvoare este ok, se face in 10 minute cu rulota agatata.

-          Campingul este micut, intim, foarte curat, toalete curate (toalete turcesti). Tot aici se poate goli toaleta rulotei, exista furtun cu apa rece pentru spalat recipientul. Locuri amenajate pentru gratar, pentru spalat vase (apa rece). Campingul are prize pentru current, apa potabila.

-          Pret campare masina + rulota + current = 30 lei / noapte

-          Tanti Maria (cea care se ocupa de camping) este o femeie de nota 20. Dumnezeu sa-I dea sanatate

Nu-mi place

-          Nu exista semnal gsm/net pe nici o retea, pe o raza de cel putin doi km

-          Vor sa construiasca casute in camping

-          Strandurile din vecinatate sunt lasate in paragina (nu au legatura cu campingul)

-          La fel arata si statiunea Herculane, multa indiferenta, arata ca si cum ar fi un oras parasit,

Concluzie

M-am bucurat de un loc frumos, curat, intim, de peisaje de poveste, alaturi de niste oameni cu suflet mare.

Restul e can-can…hi 

  • Like 3
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu

Foarte frumos !hi

Dupa poza cu ceaunele cu  mancare mi-am adus aminte ca am gulas la caserola, l-am incalzit la microunde si mi-am inchipuit ca am fost cu voi.superok Si am baut si o bere mica 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Ai avut toate conditiile :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitari pentru ieseala si in mod special pentru modul cum ai pus-o in pagina! superok

Va doresc sa aveti cat mai multe astfel de iesiri, cu multa distractie si voie buna!nay

 

PS ...Cel mai mult imi place poza cu coloana de rulote...:clapping:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Frumos reportajul de vacanta, felicitari !  Este o locatie de avut in vedere...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Am uitat sa spun ca sambata dimineata a mai ajuns un echipaj si in felul asta s-a completat echipa. 

Desi am citit multe lucruri urate despre 7 Izvoare, mie mi s-a parut a fi contrarul celor citite. Asta poate pentru ca inca nu a inceput sezonul, poate pentru ca inca nu erau 30 de grade, si nu s-au inghesuit multi sa vina. nu stiu. Mie mi-a placut foarte mult locul si oamenii de acolo care ne-au primit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Fain, fain, fain! :clapping:

Mai "fratilor" tot respectul si consideratia! nay

Dar din nou vin si va-ntreb, de ce nu spuneti pe forum decat dupa savarsirea faptului?

Poate mai erau doritori care doar asa de unul singur n-ar pleca de acasa!tamp

Ori poate voi banatenii, nu doriti "a va amesteca cu restul tarii"? Posibil insa si asta!:ascratch:

Multe si faine iesiri in continuare! superok

Apropo, tare mult mi-au placut a 3-a poza dar si antipenultima! Si de ce nu, toate!

Felicitari!

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Felicitari!

Foarte frumos!

Frumoasa poza cu atelajele in coloana dar si aia cu timisoreana! Se vede ca pastrati traditia! Timisorenii cu timisoreana!:laughing:

A fost bine ca nu ai prins sezonul.

In sezon e jale, am fost doar in trecere si....dar ai prins numai bine si liber tot odata.

Eu am fost de revelion (poate ai citit postarea) si atunci era si mai liniste, sau pot spune o liniste deplina!

Fata de statiunea Herculane, fata de acum 2 ani in urma, au inceput sa mai repare pe la hotelurile alea si cel mai frumos lucru e ca au facut asfalt pe partea stanga cum intri din partea cu Oravita si pana aproape de intersectia cu hotel Roman. Dar nu ai ce cauta cu rulota ca e jale, strada ingusta si se parcheaza pe ambele sensuri de abia am reusit sa trec cu masina pe acolo.

Drumul respectiv, acum 2 ani era plin cu gropi si....

Oricum e o statiune cam moarta si de fapt cam toate statiunile noastre sunt " varza" si pacat. Totul e distrus. Acum fac particularii tot felul de pensiuni " chinezarii" si strica toata arhitectura.

Intrucat de paste pe 1 mai nu pot face o ieseala cu rulota, de a doua zi ma bate gandul sa leg rulota la cui si sa  fac o saptamana de bai la Herculane! Dar sa vad cum fac cu concediul.

Deja mi-ai deschis apetitul cu pozele tale! 

Bravo! Frumos! Multe plimbari si iesiri frumoase va urez!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Mooaaaa...foarte tare frateee ! Bravo baietii ! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Foarte frumos Cristi, bravo voua tineti-o tot asa!superok()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Multumim, Adi ai putea sa ni te alaturi superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Cristian Popa.Nu am cuvinte sa descriu cat de fascinat am ramas de postarea ta.hi
Daca as avea 10 palarii , pe toate le as da jos in fata ta.superok
Superba, , ieseala". Felicitari si sa avem cat mai multe postari de genul asta .nay
RESPECT SI CONSIDERATIE.
superoknay()|

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irimias Dan
On 12.04.2016 at 21:01, Cristian Popa a scris:

Jurnal de calatorie.

Este vineri, sunt 22 de grade si este innorat. Am terminat de impachetat, agat rulota de masina, pun oglinzile si plecam. Suna telefonul, e Relu un prieten de al meu.

Eu: alo

El: baaa, veniti anu’ asta?

Eu: da venim, suntem pe drum.

El: miscati-va c…ru odata! Ati intarziat! Mai stam mult dupa voi?..........

Iesim din Timisoara pe E70. La iesirea din Timisoara, intrarea in Remetea, in parcare la “Privighetoarea” ne asteapta trei echipaje. Incruntati  ne masoara din cap pana-n picioare, dau usor din buze, se urca in masini si plecam cu totii catre campingul “7 Izvoare” de langa Herculane. Ruta este Timisoara-Lugoj-Caransebes-Domasnea-Mehadia-Herculane-Camping. Pana in Herculane am mers pe E70, drumul este foarte bun, uscat, dar a fost blindat de echipaje de politie. Din Herculane tinem directia catre Baia de Arama, drumul este ok, mai facem 10 minute pana la camping.

1.jpg

 

Intrarea in camping e un pic mai dificila pentru ca Dorel a uitat in mijlocul drumului un stalp de tensiune. Acolo ne mai astepta un echipaj care ajunsese inaintea noastra. Inainte de a pune rulotele pe pozitii mai avem de facut un lucru foarte foarte important: sa inchinam una/doua/trei beri , fiecare dupa cat il tin balamalele.

3.jpg

Pana la lasarea intunericului, au mai sosit alte doua echipaje, astfel incat eram aproape in efectiv complet. Dupa ce fiecare si-a luat cina, am aflat ca avem un sarbatorit printer noi. Am savurat cate o felie de tort, dupa care ne-am adunat sa povestim. A inceput sesiunea de “teleshopping” in care fiecare a inceput sa zica ce si-a mai cumparat: unul si-a luat scaune, altul si-a luat cadac ( inca unul cu cadac J ), altul si-a montat zeci de leduri pe rulota…

Si uite asa s-a facut ora doua si incet incet ne-am retras catre cuibusoarele nostre incalzite cu brio de truma, nu de alta, dar afara nu erau mai mult de 12 grade.

Ziua de sambata a inceput la 8 si 10 minute cand un tovaras rulotist cu vuvuzeaua din dotare anunta ca este ora la care se bea cafeaua. Dupa  cafeaua si masa de dimineata a urmat o sedinta de brainstorming, in care am stabilit programul pentru aceasta zi. Trupa (o parte din ea) a plecat catre cascada Vanturatoarea.  Traseul desi se anunta a fi unul usor, nu toata lumea a ajuns sa poata sa-l parcurga in intregime (nici eu).

 

5.jpg

 

Intorsi in camping am fost intampinati cu doua ceaune mari pline cu fasole cu ciolan. Mmmmmmm, ce bunatate !!!

 

11.jpg

 

Buuuun

16.jpg

Dupa masa o parte din gasca a plecat spre Herculane, altii am ramas pe langa rulote sa mai mesterim cate ceva. A pluat 15 -20 de minute, dupa care vremea a fost ok, innorat dar ok, Seara a urmat o noua sesiune de povestiri, baietii cu berea in mana, povestind despre masini, motoare, supape, senzori…., iar fetele cu pungile de seminte depanau amintiri de la alte iesiri.

17.jpg

Seara s-a incheiat destul de devreme, fiecare s-a retras in coltisorul sau. Probabil aerul de munte si oboseala unei zile incarcate si-au pus amprenta pe noi.

Duminica a inceput mult mai linistita (fara vuvuzela), micul dejun a fost urmat de o scurta drumetie, si incetul cu incetul am inceput sa strangem lucrurile cu care ne laudam cu putin timp in urma, sa adunam cortul si sa agatam rulota de cuiul masinii. In jur de ora 3 convoiul era pregatit sa plece. La intoarcere am venit pe E70 pana in Lugoj, dupa care am luat-o pe national prin Buzias. Aici am facut o oprire de o tigara

18.jpg

Cam asta afost pentru acest sfarsit de saptamana.

 

Epilog

Imi place

-          Drumul Timisoara – Herculane este foarte bun. De la Herculane pana la Camping 7 izvoare este ok, se face in 10 minute cu rulota agatata.

-          Campingul este micut, intim, foarte curat, toalete curate (toalete turcesti). Tot aici se poate goli toaleta rulotei, exista furtun cu apa rece pentru spalat recipientul. Locuri amenajate pentru gratar, pentru spalat vase (apa rece). Campingul are prize pentru current, apa potabila.

-          Pret campare masina + rulota + current = 30 lei / noapte

-          Tanti Maria (cea care se ocupa de camping) este o femeie de nota 20. Dumnezeu sa-I dea sanatate

Nu-mi place

-          Nu exista semnal gsm/net pe nici o retea, pe o raza de cel putin doi km

-          Vor sa construiasca casute in camping

-          Strandurile din vecinatate sunt lasate in paragina (nu au legatura cu campingul)

-          La fel arata si statiunea Herculane, multa indiferenta, arata ca si cum ar fi un oras parasit,

Concluzie

M-am bucurat de un loc frumos, curat, intim, de peisaje de poveste, alaturi de niste oameni cu suflet mare.

Restul e can-can…hi 

Foarte Frumos  ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Ciprian Mirescu
      de Ciprian Mirescu
      Salutare,  
      pentru cei care vor puțină liniste la Herculane recomand campingul Montana. Este un camping amenajat în curtea unui propietar, unde ai toate facilitățile necesare (apă, curent, grup sanitar, wc) și mai aleg o gazdă primitoare.  Nu este un loc foarte mare și este bine să suni înainte de merge pentru a îți rezerva un loc. Costul este de 40 lei /noapte. 
      Am fost la Herculane în weekendul prelungit de 15 August si era foarte multă lume în stațiune, iar în campingurile 7 Izovoare și Mos Ilie  nu puteai să arunci un ac. Pe platou sus la Coronini era gol, nu era parcat nimeni! 
      https://goo.gl/maps/AjUDTbmFZognrsbHA
       
      Drumuri bune 
       
       
       




  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.