Dani

Probleme pompa apa wc

32 postări în acest subiect de discuţie despre Probleme pompa apa wc

Probleme pompa apa wc

Dani

Legat de joaca pe care am inceput-o la rulota Viceroy Jubilee din 90.

Am umplut rezervorul cu apa, cel de sus exterior de la wc.

Nivelul indicata verde, dar cand apas pe buton scade intensitatea la lumini si pompa suna de parca ar fi blocata. Un sunet asemanator l-am auzit la un tocator de fructe si problema a fost condesantorul care da sensul de rotatie al motorului.

 Adaug faptul ca in afara de 2 becuri nu a functionat nimic deci mai revin cu postari daca ne puteti ajuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dani

Are condesatorul despre care ziceam oare?

La motorul respectiv era intr-o capsula prinsa de carcasa motorului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani

Am reusit sa pun in functiune pompa de la wc. Am demontat-o, apoi am miscat usor paletele si am bagat otet in ea.Acum merge bine.

Multumesc de sfaturi colegilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo! Felicitări! :clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Dumitrescu

La un Hobby Prestige cum pot scoate pompa de la bazinul wc, nu face nimic.

Cum o pot scoate, sa incerc intai o curatire? :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Pune un numar de telefon pentru contact rapid.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Dumitrescu
în urmă cu 1 oră, Draghiciu Dumitru a scris:

pune un numar de telefon pentru contact rapid

A-si pune dar mi-am prins urechile in setari si nu am gasit de unde :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@doru dumitrescu, nu vei putea adauga momentan un numar de telefon in semnatura deoarece ai prea putine postari in forum.

Trimite pe mesaj privat numarul si te ajut.

nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Salut  ! Incearca in felul urmator : Pe la suportul de hartie igienica tragi usor in sus de el , dupa ce va iesi tot suportul vei vedea bazinul unde se afla si pompa.. o sa vezi ce mizerie s-a depus in timp in acel loc ... scoate usor pompa si apoi curata locul cu ceva ( spirt )..eu asa am facut , dar am fost nevoit sa schimb pompa ... sper ca te-am ajutat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Dumitrescu

Ce dracie este asta si la ce foloseste? este in compartimentul cu bazinul de la wc,  

are 2 pozitii in care ar trebui sa stea., nu pare actionata de nimic...

 

Merci mult!

IMG_20160410_180306.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ninel

Salut!

Este indicatorul de nivel de umplere al rezervorului de jos .Este magnetic, in caseta de jos este un plutitor tot magnetic .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ROBERT

Buna ziua!

Am nevoie de putin ajutor, apa din rezervorul wc se duce singura in celalalt rezervor fara sa folosesc wc-ul, pompa functioneaza bine.

 Am observat ca in timpul actionarii pompei, apa contine si ceva mizerie.

Ce pot face in cazul acesta?

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@ROBERT ai probat fara bazinul de jos montat?

Exista posibilitatea sa fie fisurat cel de sus si apa sa se prelinga.

 

Mizerie poate exista din cauza depunerilor si a nefolosirii toaletei timp indelungat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ROBERT

Nu, nu am incercat.

In lacasul unde se afla rezervorul totul este uscat, apa intra direct in rezervorul de jos dar numai nu stiu pe unde.

Mai sunt si alte comunicari directe intre rezervoare?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Incearca asa cum te-am sfatuit.

Exista posibilitatea ca acela cu apa sa fi fost inghetat asta iarna si avand apa in el, sa se fi fisurat.

Numai daca scoti pe cel de mizerie vei observa daca este intradevar asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ROBERT

Multumesc, am sa incerc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
ROBERT

Am rezolvat problema, nu este nici un bazin fisurat doar ca debitul de apa de la wc este unul foarte mare circa 10 litri in 20 de secunde. Va multumesc inca odata pentru sfaturi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
On 14.04.2016 at 16:30, Paraschiv Adrian a scris:

Salut  ! Incearca in felul urmator : Pe la suportul de hartie igienica tragi usor in sus de el , dupa ce va iesi tot suportul vei vedea bazinul unde se afla si pompa.. o sa vezi ce mizerie s-a depus in timp in acel loc ... scoate usor pompa si apoi curata locul cu ceva ( spirt )..eu asa am facut , dar am fost nevoit sa schimb pompa ... sper ca te-am ajutat.

 

Salutare,

daca suportul de la hartie nu iese cand "tragi usor in sus de el" ar trebui sa fortez putin, sau risc sa rup ceva? Mentionez ca as vrea sa ajung la pompa, modelul de WC este cel din imagine( banuiesc ca si la acest model,  pompa este sub suportul de hartie)

 

20170107_002810_zpswiuc2uzg.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Eusebiu C., procedura este foarte simplă. Lucrează atent și cu încredere.

 

1. Scoți prima dată capacul locașului pt hârtie igienică.

 

1.jpgbild upload

 

2. Bagi ÎNTOARSE (adică să ai spate în spate amândouă palmele) ambele mâini în interiorul suportului de hârtie, presezi degetele înspre pereții cutiei pentru hârtie și tragi ușor în sus, ferm!, LA SENTIMENT, de suportul propriu-zis. Poți alterna forțele trăgând, când mai tare cu mâna stângă, când cu dreapta.

 

2.jpgbild upload

 

Suportul este practic un cilindru din plastic ce are în partea superioară o garnitură exterioară din cauciuc.

 

3. După ce scoți acest suport, vei vedea jos pompa de apă, în bazin, ușor stânga. Pompa este prinsă într-un suport de plastic. Acel suport este fixat cu un șurub din metal inoxidabil. Șurubul il deșurubezi cu o surubelniță cap în cruce. Bine ar fi ca șurubelnița să aibă pârghia de acționare cât mai lungă pt ca să poți acționa din exteriorul rezervorului de apă, de deasupra toaletei ca să ai loc de mișcare.

 

Părerea mea :) 

 

Spor la treabă!

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare din nou, am reusit sa scot pompa, acum am o mare dilema  unde are legatura la curent ? :ascratch:

 

Screenshot_2017-01-08-22-16-01_resized_z

 

Am facut o poza in interiorul bazinului, unde se duce acest fir ?

 

 

Conectarea la curent, ar putea fi undeva prin locul rezervorului mobil de la WC ?

20170108_193729_resized_zpscjya4qxv.jpg

20170108_193739_resized_zpse37uz7oe.jpg20170108_193750_resized_zpsuoncv4af.jpg20170108_193748_resized_zpsxsehbpam.jpg

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Dai afara bazinul de jos si te uiti cu atentie sub bazinul de sus...dedesubt, prin zona centrala vei descoperi o siguranta tip auto, pe care va trebui sa o scoti si sa o verifici daca e arsa...nay

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am verificat-o, nu este arsa  !

Despre cea din imagine vorbim, da?

siguranta.jpg

Ma interesa cum pot sa desfac  cablurile de la pompa....

Ar trebui sa desfac suruburile si sa scot cutia (cea mai ingalbenita) ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Teoretic trebuie sa gasesti conexiunea cu intrerupatorul si alimentarea de 12 v.Vezi unde vin si aceste cabluri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Oana Stoica
      de Oana Stoica
      Bună ziua, Am o rulota lunar venus 570 din 2018 și am o problema la instalația de apa dar nu ii dau de capăt.
      Anul trecut am schimbat pompa care alimenta cu apa rulota și a mers bine dar anul acesta când am pus-o în funcțiune ea merge dar continuu nu se mai oprește, scoate un zumzait .
      Ce as putea verifica din instalatie ca să îmi dau seama ca nu am altceva defect 
       
      Mulțumesc 
    • Stefan Ion
      de Stefan Ion
      Turbina (dispozitiv )anti miros wc rulota ! Garantat 0 miros chiar si fara soluții !!!! 0726193315 // 300 lei // Asigur telefonic suport instalare ! Instalare simpla , necesita alimentare 12 v si montaj întrerupător .
    • Stefan Ion
      de Stefan Ion
      Turbina (dispozitiv )anti miros wc rulota ! Garantat 0 miros chiar si fara soluții !!!! 0726193315 // 300 lei //  Asigur telefonic suport instalare  ! Instalare simpla , necesita alimentare 12 v si montaj întrerupător   .





    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Astazi, pe canalul Youtube "The Trudgians",  Dan Trudgian a postat un film explicativ extrem de bine pus la punct, prin care arata cum se utilizeaza toaleta chimica de la rulota/autorulota. In cele 8 minute, el acopera toate aspectele legate de cum se umplu/golesc rezervoarele, diferite aspecte legate de sistemele uzuale de "tras" apa, dar si sfaturi privind utilizarea toaletei la drum, dar si iarna. Filmul se poate traduce automat intr-o romana aproximativa, eu nu am urmarit subtitrarea nici in engleza (generata automat si ea!), dar este posibil sa fie greseli grosolane (inerente unei traduceri automate).
      Dan Trudgian face parte dintr-o comunitate de rulotisti din Anglia si este bine vazut printre acestia. Este autorul multor filme explicative si despre reparatii in regim DIY.
      Filmul il gasiti aici.
       
      Zile frumoase si fara... mirosuri neplacute din toaleta!
    • Adam Adrian
      de Adam Adrian
      Salutare! Folosește cineva întrerupătorul ăsta? Cu ce pompa? Pot pune o pompa externa de pe OLX  cu debit de 3l sau 6l. El oprește pompa la presiunea de 1 bar, dar nu știu dacă e de ajuns debitul acestor pompe. Mulțumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.