Mirica Valentin

Podea moale la rulota

48 postări în acest subiect de discuţie despre Podea moale la rulota

Podea moale la rulota

A. Traian

Prieteni, eu am o englezoaica de cinci locuri, ABBEY si când am luat-o a avea podeaua moale în dreptul ușii, aragazului și frigiderului.

Am tot citit pe aici și aiurea cum rezolvă unii problema, ba cu rășină, ba cu alte prostii...

Eu am montat doua traverse la o distanță de vreo 45 cm intre ele chiar sub pasajul cu pricina. Am incercat varianta cu rășină și credeți-ma, este o prostie! RĂȘINA DIZOLVA EXTRUDATUL DIN PODEA.

Am ales varianta neaoșă și am decupat cu flexul placajul, am scos polistirenul extrudat care arăta ca dracu după injectarea de rășină, l-am înlocuit cu unul nou pe un pat subțire de adeziv poliuretanic de la TITAN și apoi am așezat exact la dimensiunea decupata un placaj nou.

Nu vreau să mă laud dar cred că podeaua este acum, cum multi ar vrea sa o aibă.

Sincer, nu incercati folosirea rășinei că veți pierde și timp și bani.

IMG_20181021_160719.jpg

IMG_20181021_160709.jpg

IMG_20181021_160427.jpg

IMG_20181021_160536.jpg

IMG_20181021_160436.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

@ANGHELUTA TRAIAN treaba cu traversele merge daca podeaua se lasa cu totul, daca se lasa doar partea de sus nu te ajuta.

Ce fel de rasina ai folosit? Am citit destule legate despre aceasta rasina si nimeni nu spune ca rasina dizolva polistirenul.

Am discutat cu @Florin Males care este foarte multumit de rezultat dupa ce a injectat rasina in podea.

Din ce vad in pozele tale, pare ca ar fi o spuma, nu o rasina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Din cele vazute de mine kit-ul de rasina pentru podea rezolva problema in cazuri ca al lui Florin , cand podeaua se lasa putin. Rasina folosita NU dizolva polistirenul.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

Rășină epoxi. Nu știu ce rășină a folosit Florin. Cert e că după ce am lăsat-o să se întărească, și m-am urcat în rulota, simțeam cum pocnește podeaua sub mine... Dar compoziția rășinei care am folosit-o era identică cu cea care ii fac reclamă ăia in filmulețele alea de la englezi.

Așa că am tăiat frumușel placajul de deasupra, am scos extrudatul care arăta ca dracu (era dizolvat și întărit de la rășină), l-am înlocuit cu unul identic de 3cm, am umezit un pic și am aplicat adeziv poliuretanic de la Titan.

Am pus înapoi placaj tăiat identic după cel decupat și vreau să spun că podeaua e tare ca blatul de masa.

...Așa am rezolvat-o eu.

Oi fi folosit o rășină aiurea, nu știu.

 

Înseamnă că de fapt rasina folosită de Florin e până la urmă o rășină cu un anumit grad de expandare

 

Asta a fost experiența mea cu rășina.

Consider că așa cum am procedat cu înlocuirea e mai cușer decât cu rășină.

 

Modificat de ANGHELUTA TRAIAN
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Sunt mai multe tipuri de rasini. Depinde ce ai folosit :) Nu cred ca sunt ok cele pentru pardoseli de exemplu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Ursu Florin la ce temperatura se incalzeste folia de incalzire? Sa nu afecteze linoleumul. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Bogdan C. undeva la maxim 60 grade. Oare afecteaza?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Ursu Florin cam da. Il deformeaza. Daca nu mai rau. Cauta vafianta foliei film de pana in 35-40 de grade. Sau varianta de a pune parchet. La 60 de grade iti poate afecta chiar si polistirenul din podea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

 Salutare @Ursu Florin.60grade ? este mult! Incalzirea in pardoseala nu are voie sa se incalzeasca mai mult de 40 grade.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Dragulinescu

Nu depaseste 40 de grade folia de carbon. Scrie in descriere de 60, i-am sunat și mi-au garantat ca nu trece de 40, maxim 45 de grade și au avut dreptate.

La 60 ar trebui sa nu poți tine mâna pe folie, ceea ce nu e cazul.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

...și dacă ajunge la 60, merge de făcut o sârbă in rulotă.:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Parerea mea despre reparatiile podelelor englezesti cu rasina este ca se fac doar pentru vanzare fara probleme. Ganditi-va ca o podea moale e dovada clara ca spuma poliuretanica din interior s-a ddezlipit de ambele placaje, de fapt este dezintegrata in zonele de contact. Asta inseamna ca o reparatie cu "dopuri" de rasina va fixa cel mult cele doua placaje, dar izolatia nu va fi refacuta. Pe de alta parte, prinderea in puncte este mult mai slaba decat prinderea pe suprafata intreaga. Pentru cei care isi doresc un lucru trainic, personal recomand refacerea podelei prin decuparea unui placaj (superior sau inferior, dupa situatie), construirea unei structuri din baghete de rasinoase, completarea izolatiei cu polistiren extrudat, lipit pe ambele placaje pentru a obtine o podea izolata si rezistenta. Toate piesele din lemn se vor trata in prealabil.

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos

Buna ziua. Toata iarna am cautat pe forum rezolvare pentru podeaua mea moale, care din fericire pentru mine se lasa cu totul, nu doar partea superioara. A venit primavara si m-am apucat de rezolvarea problemei. Initial am vrut sa pun tego sub podea si a consolida cu grinzi de sustinere, dar am abandonat partea cu tego pe motiv de greutate. Am ramas la scandura de brad, care a fost dat cu 2 straturi de ulei de in. Si grinzile de sustinere sunt tot din brad, date cu ulei de in, am calculat inaltime de 70 mm, atat intra exact intre podea si ax.Cele 2 grinzi pe lungimea rulotei, in spate se sprijina pe o grinda transversala prinsa de sasiu. Grinzile prinse una de alta cu holzsuruburi de 5x90 mm si mici coltare metalice. Grinzile longitudinale sunt decupate in partea din spate in felul urmator: din fata pana la ax au inaltime de 70 mm, dupa ax a fost decupat la 50 mm, pentru a face loc scandurilor transversale. In fata nu am avut probleme cu lasatul podelei dar daca tot am facut lucrarea, sa fie si acolo grinda de sustinere sa nu am surprize pe viitor. La gata am incercat lucrarea, o data doar greutatea mea...pe urma greutatea mea cu o bere in mana si podeaua a trecut testul cu brio, nu se lasa sub pasi. In cazul in care totusi se va lasa in timp voi schimba scandurile cu tego.

IMG_20200314_155438.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Lucrare serioasă! :OK:

Felicitări @Gerzsi Janos ! :bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian

O rezolvare pentru moment, cred eu!

Lemnul ăla o să fie expus tot timpul umidității.

Oricum pentru câțiva ani merge!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
G.Janos
în urmă cu 8 ore, Adam Adrian a scris:

O rezolvare pentru moment, cred eu!

Lemnul ăla o să fie expus tot timpul umidității.

Oricum pentru câțiva ani merge!

Vedem in timp, podeaua tot lemn (placaj) este si rezista bine, inca nu se exfoliaza de la umiditate. Cu atat lucru si investitie sunt multumit daca tine catva ani. In acesti ani multe se schimba, cautam alta rulota pentru a avea ceva nou si altfel dotat, sau pentru ca copii nu mai vin cu noi si atunci rulota va fii mult prea mare doar pentru mine si d-na. :default_big_grin:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Gerzsi Janos  Felicitari pentru lucrare. :bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Astăzi am băgat rășină în podea. Placajul arata foarte bine nici urma de umezeala. Erau locuri în care polistirenul era mult foarte tasat. La un mement dat băgăm rășină într-o gaura și ieșea prin alta, atâta spațiu era între polistiren și placaj ( locul în care podeaua flamba cel mai tare). Sunt încrezător ca o sa iasă bine la final. 

Surplusul de rășină probabil ca o sa îl șlefuiesc. 

Am comandat și folia pentru încălzire. Urmează sa o montez. 

IMG_20200506_175726.jpg

IMG_20200506_175721.jpg

IMG_20200506_182151.jpg

IMG_20200506_182200.jpg

IMG_20200506_203323.jpg

IMG_20200506_203319.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Ai ceva de munca.

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Bogdan C., treaba e terminata. Montat și încălzire și mocheta :)

Podeaua e foarte tapana, nu mai flambeaza deloc. 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Ursu Florin de unde ai luat incalzirea? ce temperatura maxima are si ce consum?

 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Bogdan C. Detalii despre încălzire găsești AICI :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ringhilescu Ciprian
      de Ringhilescu Ciprian
      Bun gasit prieteni,
      Acum trei zile a cazut cerul pe mine. Am mers la rulota, cu gandul doar de a scoate frigiderul si a-l da peste cap de vreo cateva ori, intrucat refuza sa mai raceasca si sa inghete, corespunzator. Surpriza am vazut-o chiar de la intrare. O infiltratie de toata frumusetea chiar in fata usii, care s-a extins pana sub frigider. Este drept ca in ultimele zile la Iasi a plouat foarte mult si pe toata durata acestor zile, rulota a ramas usor inclinata pe partea dreapta, pe cric, pentru ca trebuia sa ii schimb cauciucul. Pe unde ar fi putut intra apa, prin zona de aerisire a usii este posibil? Atasez poze. Va multumesc pentru ajutor!




    • Claudiu Fabian Milea
      de Claudiu Fabian Milea
      Am facut o prostie, nu am schimbat anvelopele la timp, am cumparat rulota in mai si avea anvelopele originale din 2011, aratau foarte bine si m-am gandit sa le mai tin un sezon... Proasta decizie.
      La ultima iesire am patit-o, pe autostraza, la 100km/h, carcasa anvelopei de pe stanga s-a dezintegrat, am simtit o mica vibratie si un zgomot, in oglinda am vazut bucati de cauciuc ramas in urma... Am tras pe dreapta si am crezut ca am facut explozie. Am fost surprins sa vad ca inca mai era aer in anvelopa... Am vazut ca in 1km am o benzinarie si cu 20km/h m-am tarat pe banda de urgenta... Acolo am intrat in rulota si surpriza surpriza, miros de cauciuc si plin de resturi de polistiren... sub bancheta am gasit o gaura si prin ea vedeam asfaltul... am gasit si doua bucati de cauciuc... Asadar, am gaurit rulota in spatele rotii din stanga, gaura are cam 15/20cm si inca doua zone unde se vede izolatia din exterior... Norocul meu ca nu a fost ceva mai grav si periculos in trafic si ca nu a fost afectata instalatia electrica...
      Intrebarea mea este, cum o rezolv? Stiti pe cineva care pricepe la astfel de lucrari? Multumesc pentru sfaturi si idei.




    • Florin Males
      de Florin Males
      Buna ziua,  
      A sosit primavara si am început lucrările de reparații la rulota achiziționată in noiembrie anul trecut. Deocamdată am început prin eliminarea mochetei. Podeaua se prezintă bine, am doar o zona în fata intrării și una in fața cabinei de dus care vor necesita injectarea cu rășină epoxidica. La momentul achiziționării am descoperit o scurgere la utilizarea cabinei de duș. Cadița avea o fisură. Se pare că am avut noroc, podeaua nu a fost afectată. Deocamdată atât, atasez niste poze și vă țin la curent cu noutățile. Dacă știe cineva o sursă buna pentru cadiță noua, mulțumesc. 





  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.