Viorel C.

Permis categoria B sau BE

235 postări în acest subiect de discuţie despre Permis categoria B sau BE

Permis categoria B sau BE

Dragos Alexandrescu

Deoarece discutiile pe acest subiect nu se termina niciodata,  am decis vara asta sa-mi iau C, C+E.

Nu va dati seama ce senzatie de liniste am cand ma urc la volan. Pot sa iau ce masina vreau si sa trag ce vreau, fara sa-mi fac griji de MMA, etc. 

• Like 2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Am mers cu categoria B, ansamblul mai mic de 3500kg prin Bulgaria, Grecia, Ungaria, Germania, Olanda :) M-a oprit politia dar nu am avut probleme niciodata :)

Link către postare
Daniel P
în urmă cu 6 ore, Dragos Alexandrescu a scris:

Deoarece discutiile pe acest subiect nu se termina niciodata,  am decis vara asta sa-mi iau C, C+E.

Nu va dati seama ce senzatie de liniste am cand ma urc la volan. Pot sa iau ce masina vreau si sa trag ce vreau, fara sa-mi fac griji de MMA, etc. 

Intradevăr, s-au scris 11 pagini pe marginea acestui subiect și după cum lesne se poate observa, lucrurile sunt departe de fi lămurite...:default_doh:

Tot mai găseste cineva ceva de întrebat, de adăugat, de comentat, de contrazis. Vorba lui @Radu Ghita, "Inepuizabil subiectul".

Continuați! Continuati! :laughing:

• Like 5

Link către postare
Radu Catalin

Pentru a clarifica o data pentru totdeauna aceasta dilema existentiala propun urmatoarele:

La intalnirea de la Sibiu din data de 1 decembrie 2019 participantii, organizati pe comitete si comisii de lucru (comisia pentru organizarea si functionarea formului, comisia pentru siguranta circulatiei, comitetul de resurse umane, comitetul de supraveghe meteo… sau, ma rog, orice alte comisii si comitete) vor adopta prin vot o Rezolutie a comisiilor reunite ce va fi afisata pe forum in sectiunea “Bun venit in comunitatea forum rulote” :default_big_grin:.

Hotararea va putea fi adoptata numai cu UNANIMITATE de voturi si va avea caracter obligatoriu pentru orice rulotist, membru al forumului :default_big_grin:.

De asemenea va fi publicata in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene urmand ca statele membre UE sa ratifice in parlamentele nationale Rezolutia urmand sa-si modifice legislatia interna in asa fel incat sa nu contravina prevederilor acesteia.

De asemenea tarile componente ale grupurilor economice G7, BRICS sau alte asemenea vor avea obligatia includerii pe ordinea de zi a forumurilor de discutii, iar statele membre ale organizatiilor  N.A.T.O si O.N.U vor avea obligatia includerii acestor prevederi in preambulul oricarui document ce va emana de la aceste autoritati.

Orice trib sau alta organizatie de tip statal de pe suprafata planetei Pamant urmeaza ca “de indata”  sa adopte masurile Rezolutiei, ce vor avea caracter obligatoriu pentru urmatoarea suta de ani ! :default_big_grin:

Solicitarile altor entitati, de pe alte planete, vor fi puse pe ordinea de zi si vor fi discutate la o reuniune ulterioara ! :default_big_grin:

P.S. Asteptam cu interes Rezolutia :noroc:

• Like 6

Link către postare
Mihai K

Real se intampla asa:

Vehicul + rulota < 3500 = te doare undeva, B este perfect!

Vehicul + rulota >3500 <4250 = extins (B96) care este perfect legal pt Romania dar nu este recunoscut in afara (chiar daca legislatia europeana spune asta, este lasat la latitudinea fiecarei tari cum adopta aceasta problema si acel curs de B96 nu este recunoscut in afara Romaniei!!)

Vehicul + rulota >3500 (in UE) B+E

Legislatia europeana este f clara nu stiu de ce mai exista discutiile astea. In afara tarii nu exista dubioseniile de la noi!!

B+E 

C+E

...

• Like 1

Link către postare
Raul G
Real se intampla asa:
Vehicul + rulota Vehicul + rulota >3500 Vehicul + rulota >3500 (in UE) B+E
Legislatia europeana este f clara nu stiu de ce mai exista discutiile astea. In afara tarii nu exista dubioseniile de la noi!!
B+E 
C+E
...
Italia, Germania, Franța B96 este scris in permis după ce se da un examen de practica.
În Elveția nu exista B96, dar este recunoscuta și se poate tranzita fără probleme.
Ideea legislatorilor era sa facă ceva ușor, ieftin de luat.......acum în Italia nu mai este asa, diferența fiind de 100€ și un examen oral cu 5 întrebări înainte de proba practică.

Link către postare
Draghiciu Dumitru

legislatie Frantei in materie de carnete categoria B si este valabila din 2013. Asta pentru cei care cred ca stiu legislatia

Permis B96 in Franta.jpg

• Like 2

Link către postare
Radu Catalin
La 12/1/2019 la 0:44, Mihai K a scris:

Real se intampla asa:

Vehicul + rulota < 3500 = te doare undeva, B este perfect!

Vehicul + rulota >3500 <4250 = extins (B96) care este perfect legal pt Romania dar nu este recunoscut in afara (chiar daca legislatia europeana spune asta, este lasat la latitudinea fiecarei tari cum adopta aceasta problema si acel curs de B96 nu este recunoscut in afara Romaniei!!)

Vehicul + rulota >3500 (in UE) B+E

B+E 

C+E

...

Pentru a putea fi "recunoscut" acel curs oriunde pe teritoriul UE precum si in unele tari din SEE trebuie sa fie inscris pe carnetul de conducere codul "96".  Pentru a fi inscris acest cod pe carnetul de conducere trebuie sa va prezentati la SPCRPIV cu acea adeverinta/certificat si va fi eliberat un nou permis cu acel cod inscris. Daca mergeti si cu Fisa medicala, noul permis va fi valabil inca 10 ani, daca nu aveti fisa medicala, noului permis va ramane valabil pe perioada actuala.

Faptul ca incepand cu data de 19.01.2013 a fost introdusa in RO categoria B96 nu a fost un moft al nostru, al romanilor, ci a fost o obligatie a noastra de aliniere la aquis-ul comunitar. Asadar: nu este nici o dubiosenie, nu este lasat la latitudinea fiecarei tari, ci orice tara membra UE sau SEE  (include tarile din UE si suplimentar – Islanda, Liechtentein, Norvegia) + Elvetia recunoaste categoria B codul 96 ! Acest cod este inscris pe verso, stanga jos pct.12 "Coduri" (de ex. mie mi s-a inscris pe langa acest "96" si codul 01.01. - poarta ochelari de vedere)

Desi am fost destul de clar in afirmatiile de mai sus, e posibil vina si a2-a clasica intrebare: dar in Turcia e recunoscuta ? Raspuns, NU, nu e membra UE sau SEE.

P.S. Faptul ca unii circula cu adeverinta asupra lor si nu merg sa-si inscrie codul "96" pe permisul de conducere, e o chestiune tipic romaneasca :)... Da, in afara granitelor RO acea adeverinta redactata in limba romana nu e de mare folos... dar... nu inseamna ca incalcati legea, ci doar ca va dura ceva mai mult pana cand un politist va intelege ca sunteti un conducator auto care a finalizat un curs de formare sau care a promovat un test de verificare a aptitudinilor și comportamentului în conformitate cu dispozițiile anexei V.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/HTML/?uri=CELEX:32006L0126&from=EN 

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Marius Rotaru

Nu am mai raspuns pentru ca topicul este deja foarte stufos.

Dar trebuie sa spun ca nu sunt de acord 100% cu @Radu Catalin. Adica 99% din ceea ce spune este corect si clar.

Doar ca sunt si tari ce nu sunt membre UE care recunosc B96. Neapartenenta la UE nu exclude automat recunoasterea codului 96. Turcia, Albania, Elvetia ( pomenita si de coleg ) recunosc aceasta extindere a categoriei B.

Posibil sa fie si alte state ( parca spunea un coleg de o tara prin care a trecut: Serbia, Bosnia ... nu mai stiu exact ) care accepta acest cod dar pe astea le stiu eu.

Iar tendinta este de accept din ce in ce mai larg. Ba chiar erau niste zvonuri de largire din start a categoriei B pana la 4250 Kg; problema era pusa prin prisma dificultatii din ce in ce mai mari a producatorilor de campere de a se incadra in cele 3500 kg. Probleme aparute din cauza modificarilor legate de siguranta, norma de depoluare, dotari din ce in ce mai multe si complexe.

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Iulian C.

For all!

FB_IMG_1575470266036.jpg

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Constantin Bogdan
      de Constantin Bogdan
      Buna ziua, am achizitionat rulota Avondale 1997 de la un tip care le aduce din Anglia, destul de bine intretinuta. Recunosc ca m-am cam grabit un pic si puteam sa iau un an mai recent la banii pe care i-am dat. Avand in vedere ca este prima achizitie si ca ceea ce vazusem inaintea ei erau numai porcarii,  ma impac cu ideea ca data viitoare voi lua o decizie mai buna.
      Am testat rulota pe ploaie si nu se infiltreaza apa, totusi peretii, unde se imbina colturile rulotei, sunt moi in unele zone si un pic umflati cu toate ca sunt uscati.

• Laurentiu Perjeru
      de Laurentiu Perjeru
      Salutare,  
           Ma chinui de vreo 3 luni de zile sa-mi iau si eu o jucarie din asta, o casa pe roti :). Si intr-un sfarsit am reusit sa-mi iau un Bailey Senator Oklahoma din 2002. 

• Vasile Oae
      de Vasile Oae
      Desi am cumparat-o la câteva zile după Paste, abia acum pot spune că am oficial rulota. Și asta pt că de doua zile mi-au venit numerele.  Până nu am văzut-o cu numere, din superstiție nu am vorbit de ea, desi pe forum activez de ceva vreme.
      In Arges e o întreagă nebunie cu programările la RAR și serviciul înmatriculări. Durează de te saturi, si nu am fost inspirat când am făcut programrea la RAR sa o fac și pe cea la numere. Am așteptat să trec RAR-ul, sa îmi vina cartea de identitate și abia apoi am făcut programare la numere.
      Nu mai contează, acum o am valida. Mi-am făcut pt siguranță și permisul pe categoria B96 (4250 kg), desi cu mașina mea nu depășesc 3500.
      Abia am avut timp pt verificarea instalațiilor, modificat lampi de pe tub pe LED, pt o curățenie....din astea casnice. 
      Este un Swift Sandymere din 1997. Se prezintă destul de bine pentru vârsta ei.
      Dotările tipic englezești. Baie cu cabina de dus separata (asta a fost ideea mea fixa, vom vedea cat este de utila așa).
      Mover, cort.

• NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!

Am gasit pe net o firma in Marea Britanie care face la comanda ferestre noi pentru rulote, aici. Nu sunt tocmai ieftine (conform spuselor din acest video - asa am aflat si despre aceasta firma), insa se pot fabrica la dimensiunea si forma originala (mai ales cele cu forme atipice).

Dezavantajul consta in faptul ca procesul de comanda a unui noi ferestre necesita trimiterea celei sparte (inlusiv bucatile desprinse) catre sediul lor. Un alt dezavantaj este ca nu pot reface picatelele de pe conturul anumitor modele de geamuri de tip nou. La cerere ei pot asigura vopsirea acestei margini in negru sau argintiu. Si ca sa vorbesc si de avantaje, ei sustin ca tehnologia moderna de fabricare a ferestrelor este superioara celor vechi (cred ca ei se refera la cele de dinainte de anii 2000).

Sper sa va fie de folos, nu fac reclama firmei respective, stiu ca s-a vorbit pe forum si de cei de la Motorhome care aduc la comanda dupa codul geamului. Am zis sa impartasesc aceasta informatie in special pentru cei care au un necaz cu ferestre cu forme atipice.

Toate cele bune,
      Laurentiu
    • Oana Hajos
      de Oana Hajos
      Salut.
      Suntem o familie cu 3 baieti si un catel.
      Aici gasiti aventurile noastre cu rulota prin Europa
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.