Daniel P

Letca Noua jud. Giurgiu

320 postări în acest subiect de discuţie despre Letca Noua jud. Giurgiu

Letca Noua jud. Giurgiu

Daniel P

Tine foarte bine...superok

Asta -vara am avut acelasi tip de extrudat pe care l-am fixat direct pe pamant cu ajutorul acelor dibluri din plastic care se folosesc la izolarea cladirilor cu polistiren...Am nivelat putin pamantul, m-am folosit de niste nisip pentru ai da cat de cat un nivel pe orizontala si mi-am facut treaba cu el un sezon...

Acum e altceva...nu se mai pot departa placile una fata de alta, nu mai pot creste plante intre ele, nu se mai strica din cauza denivelarilor, poate doar voi schimba folia la primavara care costa doar 20 lei.../.;

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Saptamana trecuta mi-am mai achizitionat inca doua panouri fotovoltaice de 150W si ieri le-a venit randul sa le montez langa cel deja existent.../.;

Cu aceste 3 panouri de 150W si 5 acumulatori Sunlight de 100A, imi permit acum sa folosesc in week-end frigiderul rulotei pe 220V, pompa de la piscina care consuma in jur de 40W si bineinteles iluminatul pe timp de noapte...superok

IMG_2069 (2).JPG

IMG_2068 (2).JPG

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Arata ca in povestesuperoksuperokhi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Fain!/.;

Cand e soare ai pe ei~450w la 13v si 35A !Frigiderul consuma vreo 8A, dar nu e asa eficent pe curent, gazul ramanand cel mai indicat!Oare cum s-ar descurca sistemul cu un invertor si un frigider pe 220V de marime medie?

Ultimi solzi de la acoperis s-ar putea rupe dupa un timp din cauza vantului! Monteaza-le o rama sau suport de sprijin in spate!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

:-)@Drinovan Ovidiu

Frigiderul meu raceste cel mai bine pe 220V, apoi pe gaz si cel mai slab pe 12V.../.;

Daca voi avea ocazie, voi face si o proba cu un frigider pe compresor, cred ca va merge...Am un invertor de 1000W cu sinusoida pura si a dus in acelasi timp pompa din putz de 550W + o pompa apa murdara de 400W...superok

Da, o sa mai montez o sipca pe partea din spate, asa cum am procedat la ultimul acoperis pe care l-am construit pentru rulota mai veche...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ieri si alaltaieri am fost din nou la teren si am continuat cu amenajarile...

Am terminat a doua terasa pentru rulota mai veche, am mai montat niste lampi de gradina pe 12V, un proiector pentru piscina pe care in sfarsit am reusit s-o instalez...biggrin

Marti si miercuri mai am de pus la punct cateva lucruri si week-endul urmator voi organiza o chefuiala de inaugurare...:default_fac_cinste:

Voi deschide un topic separat cu invitatia pentru colegii care doresc sa ne onoreze cu prezenta...hi

 

Letca Noua

Letca Noua

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Saptamana trecuta am terminat de mesterit un felinar si niste lampi pe care le-am montat sub acoperisul terasei...

Felinarul e unul clasic, cu fitil si bazin de petrol lampant, iar lampile sunt foste lampi solare de la JYSK  pe care le-am primit cadou...

M-am gandit sa le modific si am introdus in ele aceste becuri cu led la 12V,  putere 2W, care se aprind automat la caderea noptii cu ajutorul unui senzor crepuscular tot pe 12V.../.;

Mie imi place cum lumineaza, iata cum arata!

 

 

Letca Noua

IMG_0820.JPG

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Felicitari pentru amenajarea facuta, arata superb si FELICITARI pentru iesala facuta in week-end am vazut pozele pe FB, Super Tare !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Week-endul ce tocmai a trecut am fost la teren, cu roboteala.../.;

Am facut basici la degete impletind din stuf doi pereti laterali de 2 x 3m pentru umbra, pe care vreau sa-i montez la terasa asa cum se vede in poza de mai sus...

Ia priviti aici, lucru manual! superok

IMG_2564 (2).JPG

IMG_2565 (2).JPG

IMG_2572 (2).JPG

IMG_2575 (2).JPG

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Bravo, ceva rustic!

Incet, incet, poate te apuci si faci in serie :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

La cat este de munca si de migaloasa treaba, sigur nu m-apuc...biggrin

Pentru mine insa, niciun efort nu e prea mare daca-mi place ce iese la final.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Incet încet o sa faci un parc-camping , cu rulote in loc de casuțe și ceva loc pentru musafirii care vin să campeze Daniel , ce zici te-ai gândit la un job la pensie ?superok

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu m-am gândit, dar recunosc ca imi surâde ideea si mi-ar place sa administrez un camping de rulote...cine știe, poate o voi pune in practica peste câțiva ani.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Am un bonus pentru idee, o noapte free cand trec spre mare ! si aduc apa minerala HE-BE !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Esti invitatul meu oricand...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Saptamana trecuta, inainte sa plec la Seimeni, am fost la teren unde ca de obicei,  am mai mesterit cate ceva...( va voi arata la finalul lucrarii ;) )

Am profitat de vremea frumoasa si bucuros ca la Letca Noua inca nu se aratase toamna, am facut cateva poze pe care vreau sa vi le arat si voua...Sper sa va placa /.;

 

 

 

 

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Asta e arta , , frate...hi
Felicitari si cinste tie @Daniel-Psuperok

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Foarte frumos Daniel mai ales că ai atâtea flori septembrine prin curte , tufele mov și albe !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Este un loc care iti da senzatia ca doreste sa cheme "primavara" mereu :)

Felicitari pentru lucrare si pentru design!!

aw

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Un colt de rai pe pamant!!!

Felictari!!!superok:clapping:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Acel colt de Rai merita n...Like-urisuperok. Aseara nu mai aveam .hi
E ceva minunat si nu am cuvinte sa spun .nay
Inca odata felicitari si tot respectul. j;'

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Va multumesc tuturor pentru aprecieri dragi colegi...:-)

E modul meu cel mai placut de a-mi petrece timpul liber...Imbin utilul cu placutul si pe langa un gratar, o bere, aer curat, relaxare adaug pasiunea mea pentru mesterit, gradinarit si ceva banuti pentru materiale, altfel nimic din toate astea nu ar fi posibil.../.;

Voi continua sa fac din acei 400 m patrati, mai mult decat un colt de Rai, veti vedea in 2-3 ani...Tineti aproape! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

superokDaniel n-am cuvinte ca sa-mi exprim admiratia pentru cat de frumos este hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Am incheiat operatiunea "stuful" si am inceput sa lucrez la acoperisul celei de-a rulote.../.;

Iata cum au iesit peretii laterali pentru umbra, impletiti din stuf! superok

IMG_2709 (2).JPG

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

Letca Noua

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
    • Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna rulotistilor!
      Suntem o familie cu 2 fetite( 9 si 5 ani) care isi doreau de mult sa cumpere o rulota pentru ca obisnuiesc sa-si  petreceaca vacantele cu cortul.
      Anul acesta se implinesc 10 ani de la casatorie si cadoul nostru este o rulota fleetwood din 2002. Suntem inca in procesul de inscriere si speram ca intr o saptamana o sa avem numere negre pe ea si sa fie gata pentru analiza amanuntita.
      Precizez ca noi nu am vazut niciodata o rulota, prima vazuta, prima cumparata. Stiu ca nu a fost foarte bine asa dar nu ne am putut abtine. Problema noastra in acest moment este ca nu stim cum functioneaza aparatele din ea si toate "chestiile" din ea.
      Sper ca  sa gasesc rezolvare la profesonalistii de aici.
      Inca citesc informatii din forum ca sa gasesc raspunsuri si cand o sa fiu gata ....o sa va intreb.
      Multumesc mult
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
    • Daniel P
      de Daniel P
      Dragi colegi
      Astăzi 16 octombrie, se implinesc fix 25 de ani de la cununia religioasă care a avut loc pe 16 oct. 1994. Un sfert de secol 
      Motiv pentru care, am hotărât să marcăm evenimentul cum se cuvine, organizând o petrecere la Letca Nouă, ce va dura 4 zile și 4 nopți, alături de rude, colegi si prieteni rulotiști. 
      Va exista si o mică slujbă la biserică sâmbătă la ora 13.00,  ținută în costume naționale, preparate traditionale de sezon gătite la fața locului, ( ciorbe și sarmale la ceaun, pastramă, gratar, mititei ), multă distracție și voie bună. 
      Vremea se anunță superbă, așa că vom da startul mâine seară, joi 17 octombrie, și vom încheia luni .  
      Țineți aproape! 
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.