Vizitator

Aer conditionat / da sau nu ?

55 postări în acest subiect de discuţie despre Aer conditionat / da sau nu ?

Aer conditionat / da sau nu ?

Traian M

pai nu o gauresti, scoti furtunul de evacuare pe un geam cand il folosesti provizoriu ca sa te lamuresti daca e bine sau nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Uite @Ursu Florindaca te uiti la poza a doua are grila de admisie pe laterala stanga.

1a.jpg

2a.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

My 2 cents:

 

Eu sunt rulotist de prin anii 2004 si am fost in acesti ani pe litoral cu rulota (mai multe de-a lungul anilor) de multe ori si am stat doar in camping. De cele mai multe ori locurile gasite au fost in plin soare astfel ca, pentru a racori cat de cat rulota am apelat la metodele traditionale cu deschisul geamurilor/trapelor inclusiv prosop mare ud pus in geam. Succesul depindea de cat era de cald. Pot spune ca nu era cea mai comoda/eficienta metoda.

Anul trecut, avand rulota mare (580 cm cabina) mi-am montat un AC portabil de 6.000 BTU (consum real 690w)in dulap cu practicarea unei gauri in peretele rulotei pentru evacuarea aerului cald. Binenteles ca am pus o grila etansata cu mastic ca sa nu am probleme cu infiltratia. Va pot spune ca a fost o investitie inspirata avand tot timpul in rulota cca 25-26 grade (cu 10 mai putin ca afara). Programul de functionare era de la 10 am pana la 19 pm, incontinuu.

In momentul cand mi-am achizitionat alta rulota am tinut neaparat ca sa fie dotata cu AC din fabrica. AC-ul are 6.500 BTU si consuma la racire 850W. Inca nu am apucat sa-i fac proba la mare dar am probat "instalatia" la Letca Noua unde este parcata rulota fiind in plin soare toata ziua. AC-ul isi face treaba cu brio, raceste aerul la 24-25 grade, exact atat cat am setat din programare.

Mentionez ca il voi folosi doar la mare unde stau doar in camping avand curent pentru AC. In caz de necesitate il pot alimenta din generator.

Deasemenea isi gaseste utilitatea cand vin musafiri la Letca (la gratar/piscina), neamuri si prieteni rulotisti pe care ii voi caza in rulota si le voi oferi un mediu placut :salutare!:

 

Cum spuneam, este doar parearea mea bazata pe necesitatile mele :multumesc!:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Modelele de AC:

- prima poza cel mobil folosit anul trecut la mare, intre timp l-am avut de vanzare si l-am dat.

- a doua poza cu cel montat de fabrica in tavan.

Fakir Clima 2010 -3.jpg

IMG-20170524-WA0029.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Acum pot spune si eu DA pentru AC in rulota. Am montat unul acum vreo 2 sapt. chiar l-am folosit de vreo 2-3 ori si raceste in rulota. :default_big_grin:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.