.Vizitator...

Conditii si dotari camping

14 postări în acest subiect de discuţie despre Conditii si dotari camping

Conditii si dotari camping

Salutari tuturor, in acest nou subiect as dori sa cer si sa aud  pareri despre ce si-ar dori fiecare dintre noi sa gaseasca intr-un camping unde ar veni cu placere si bineinteles sa si ramana.

In primul rand consider ca pit-urile de amplasare a caravanelor ar trebui sa pastreze loc suficient pentru a nu deranja vecinii daca se poate chiar si cu ceva bariere de vegetatie intre ele, un spatiu separat pentru instalare corturi, apa curenta si ramificatiile de curent sunt la fel de importante. Dupa asta grupurile sanitare sa fie curate si destul de incapatoare pentru un numar de persoane, sa existe un spalator de vase, chiar si o masina de spalat rufe. Un mic magazin pentru cele stricte campingului: alimente, bauturi racoritoare si numai chiar si o sectiune de inchirieri diferite articole (biciclete, atv-uri, butelii cu gaz, scaune si mese, corturi, saltele, articole sportive, etc) consumabile pentru camping cum ar fi carbuni pentru foc sau lemne si multe alte lucruri la care nu te gandesti cand pleci de acasa sau pur si simplu uiti sa le iei.

Cred ca ar mai fi interesant o piscina, o balta pentru pescuit pentru amatori ceva terenuri de sport (tenis fotbal, volei, etc) si daca in zona sunt ceva posibilitati pentru ceva trasee turistice cred ca ar fi si mai interesant.

Acum ramane la aprecierea fiecaruia ce doreste sa mai gaseasca si speranta ca proprietarii sau viitori proprietari o sa traga ceva concluzii de aici si poate pun in practica ideile care apar.

0

Distribuie această postare

Link către postare
    Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea pot sa iti spun urmatoarele :

1. romanii nu prea se dau in vant dupa campinguri in Romania ; in schimb in strainatate le cauta,

2. daca se duc in camping in Romania au nevoie doar de strictul necesar , adica : un loc ( sau pit , daca vrei ) pentru amplasarea ruotei , masina sa fie in apropiere , o sursa de curent si un robinet cu apa.

In rest nimic nu mai conteaza , pentru ca mergand pe principiul "ieftin sa fie " ii cam doare'n "bigudiu" daca ai : magazin  , inchirieri de articole , uzuale sau consumabile pentru rulota si/sau cort , pentru ca oricum sunt pregatiti de acasa cam cu tot ce le trebuie,

3. se pune totusi accent pe : curatenie , loc de depozitare gunoaie , baie , WC , dus,

4. multi dintre cei care au campinguri in Romania cad in plasa comparatiilor cu ce este "afara" uitand de :

- faptul ca  noi nu avem salariile celor de "afara",

- recuperarea unei investitii nu se face in primul an de functionare,

- trebuie sa primeze bunul simt si multumirea clientului.

Un singur exemplu iti dau aici , exemplu aproape universal valabil la noi : Baile Felix - Oradea , camping , pret 60 RON/zi/rulota in conditiile in care abslut toate pensiunile aveau afisat tariful de 50 RON/zi/camera.

Ce zici de asta ? askc

Hai sa-ti mai dau unul : camping(uri) Navodari , pret intre 90 si 120 RON/ruota/zi in conditiile in care o camera la particular este pana in 100 RON ?

Fuck  ])], Nici asa nu iese socoteala.  askc

In conditiile astea te intrebi ca prostu' de ce mama dreaku ti-ai mai luat rulota ?  waiting

1

Link către postare

Sunt multi fraieri ( ca altfel nu pot sa le spun !) care din pacate pentru ei si din fericire pentru talharii aia de la camping platesc preturile alea nesimtite.

Din grandomanie sau din prostie , este alt subiect de discutie.

Crezi ca mai functionau campingurile alea daca lumea refuza sa mearga in ele macar un an ? ])]

Eu cred ca nici jumatate de an nu aveau portile deschise.

1

Link către postare

Salutare, as vrea ca in campinguri sa fie mai multi copaci pentru umbra.

Anul acesta chiar am alergat dupa umbra.

Eu am fost cu cortul mai multi ani la Tasnad, Satul Mare si m-am simtit foarte bine dar anul acesta a fost foarte cald.

Cand imi voi achizitiona o rulota sigur as dori sa aiba si aer conditionat. Conteaza foarte mult la confortul unei vacante. sn

adrian05ro

succes in achizitionarea rulotei

o sa vezi ca intre rulota si cort este o mare diferenta in ceea ce priveste confortul , mai ales din punct de vedere al temperaturii

aerul conditionat pe rulota este o problema in plus , care daca vrei o putem discuta intr-un topic separat

0

Link către postare

Conditii?

Un pom sa am umbra, o pajiste sa pot face plaje, inca un pom cam la 2-3 m de celalalt sa intind hamacul.

Munte minim 1000 m altitudine, toate adunate la o distanta cat mai mare de o zona po****ta de gratargii de duminica si un parau cu apa rece sa stea berea, sucurile si pepenii la rece.

Cer mult?  askc

xll

adrian05ro

nu ceri mult , dar ai grija la ce iti doresti pentru ca se poate indeplini

vezi ca a mai fost unul care ne omora cu paraul rece si in 3ani nu a iesit decat de 4ori cu rulota

0

Link către postare

Chiar daca mai arunca o privire pe aici niciunul dintre ei nu o sa invete nimic atata timp cat sunt fraieri sau sado-maso care le accepta conditiile proaste si preturile piperate.

Pana nu-i arzi la bani nu o sa imbunatatesca nimic si nesimtirea o sa fie in crestere exponentiala.

1

Link către postare

Salutare.... depinde ce vrei, daca esti in camping si platesti un pret trebuie sa fii si pretentios dar noi romanii nu suntem, am fost la sfarsitul lui august acum o saptamana cu rulota la Olanesti off camping in poiana spre Comana, este frumos, raul Olanesti trece pe langa poiana cost 0, se vede diferenta dintre o rulota si cort intr-o noapte a plouat si unii din corturi au scos apa dimineata din ele si au plecat eu cu rulota am ramas bine mersi si bieinteles si cei cu corturile care au fost pregatiti pentru ploaie, dar diferenta este ca cei cu rulote au facut o investitie iar cei cu cortu una mai mica... sa ne auzim cu bine. wt fish ()|

0

Link către postare

Mie nu mi-ar placea cum am vazut la top gear in Anglia.

Sa nu poti face nimic in camping, poi ori ma duc la relaxare, ori in armata.

La noi ca peste tot in turism abea acum incep sa vada ca nu mai merge asa.

Abea acum incep sa miste, sa imbunatateasca una alta.

0

Link către postare

Campingul de la Gilau este super ok :curent, apa calda, curatenie, piscina, internet, loc de joaca pentru copii, daca stai mai multe zile iti dau si detergent si masina de spalat rufe, toaletele sunt curate (noi am fost anul acesta cu cortul acolo dar erau si foarte multi straini cu rulote) si preturile sunt rezonabile in euro, din cate imi amintesc am dat in jur de 70 lei, 4 persoane, cort, masina plus curent.

0

Link către postare

Am trecut pe langa el saptamana trecuta, dar din sosea nu se vede mare lucru din cauza brazilor.

Am vazut ca aveau arborat si un steag olandez la poarta.

Oricat ar fi de curate toaletele si oricat ai spala la masina 70RON/noapte la cort este foarte mut.

Mult pentru noi , raportat la salariile noastre.

Daca am avea salariile din Olanda poate ca ar fi un pret decent , dar sa nu uitam ca muncim si suntem platiti aici in Romania. Asadar preturile ar trebui aliniate la nivelul de trai de aici.

Genul asta de camping este destinat cu precadere celor care vin din Europa si nu celor din Romania.

0

Link către postare

Poi asa mi se pare si normal, sa fie ascuns vederii din strada.

Pretul la noi ii va goni pe multi ca la 70 de lei se duc la o pensiune decenta cu toate necesare la botul calului.

Chiar ma batea gandul sa ma leg la cap cu ceva pamant sa fac un loc de popas pentru rulotistii nostri la preturi decente.

Dar finantele se duc pe altele...dar tot o sa o fac...in viata asta.

La noi este un domeniu nou si nu se stie cu ce se mananca, pacat ca nu arunca un ochi si pe aici.  waiting

0

Link către postare

Acum depinde poate si la rulota are acelasi pret ca si la cort. Eu la Balea Lac am platit 15 ron ca si cel cu cortul si pentru masina o suma modica. Daca vrei totusi ceva conditii omul trebuie sa investeasca si ceva bani si intretinerile se aduna la cheltuieli. Partea proasta este ca la noi cam marea majoritate nu stie sa recupereze in timp si nu judeca faptul ca multi clienti poate aduc mai mult profit decat cativa jefuiti care nu mai calca oricum pe la ei.

Chestia cu steagul Olandei este normala ca proprietarul din cate am auzit este de nationalitatea aia.

0

Link către postare

Bine v-am regasit,

Pt.a nu inarca forumul cu topicuri inutile, postez aici tarifele pt.2014 ale camping-ului MHT din Saturn Cazare

Daca nu se deschide un nou topic pe acest subiect, o sa postez tot aici informatii privind tarifele din 2014.

Va doresc multa sanatate si noroc.

0

Link către postare

Cred ca era mai interesant sa deschizi un topic nou unde sa posteze toata lumea preturi care le afla sa ajute si pe altii sa mai faca ceva economii.Bine asta este parerea mea tu faci ce crezi.Inca o informatie care pot sa o dau este ca la acel camping mai poti negocia putin la pret cu administratorul.

0

Link către postare

• Conţinut similar

• Doru Negru
        deDoru Negru
        Camping Alexandroupolis
        Adresă: Alexandroupolis , Makris str , GR- 681 00, Grecia   Telefon: +30 25510 26 055               +30 25510 28 735   e-mail : camping@ditea.gr
        Campingul Alexandropouli este situat chiar pe plaja , 216 locuri de campare , taverna ( mancare buna dupa gustul meu si preturi decente ) , magazin de incinta cu produse de larg consum  , avand plaja proprie cu umbrele sau umbrare , beneficiaze de locuri pentru campere si rulote individuale , delimitate de gard viu de leandri sau arbusti de begonia , avand o parte betonata pentru atelaj iar restul cu gazon , locuri mai mici ca suprafata cu gazona pentru corturi ( incape cu succes o rulota si cortul , plus spatiu de mese si alte acareturi ) , 80  % din locuri au umbra , grupurile sanitare foarte curate si deajuns ca numar  pentru a nu sta la coada pentru a fi utilizate .

Lista preturi 

Harta cu traseul destul de usor : Clic Aici

Plaja lata , dotata cu umbrare , apa curata si limpede cu intrare lina , cam 30 de metri pentru a ajunge unui adult la gat , nisip fin fara pietre .

Lidl la cca 600 m de poarta campingului , la 100 m magazin general alimentar , la 1 km pescarii ,  la 5-7 km Metro, Jumbo , Carrefour , Practiker .
      • Vizitator
        deVizitator
        Campingul Pefkari a fost o alegere norocoasă. Am făcut, de curiozitate, un tur şi pe la celelalte, dar mi s-au părut ba prea mari şi aglomerate, ba prea slab dotate, în timp ce Pefkari ne-a oferit acea necesară combinaţie de condiţii bune cu linişte, intimitate, umbră, apă limpede şi un cor de greieri căpiaţi, activi exact când ai fi tras un pui de somn la prânz – ei bine, de ultimii puteam să ne lipsim, dar erau şi ei incluşi în pachet.Treaba cu greierii a tinut vreo trei zile, asa ca nu va speriati.
        Campingul este dotat cu tot ce este nevoie:
        • Grupuri sanitare (duşuri, chiuvete, toatele) curate
        • Terasa cu gratar
        • Chiuvete pentru spălat vase si alimente
        • Maşini de spălat
        • Masa de calcat cu fier de calcat
        • Internet wireless
        • Electricitate
        Grupuri sanitare sunt decente si multe, se face des curăţenie, m-au amuzat dintotdeauna prezenţa odorizantelor, mai ales că spaţiul este cumva în aer liber, nefiind închis ermetic. Există nişte lăzi mari frigorifice si frigidere în care toată lumea pune mâncarea şi toată lumea o găseşte tot acolo (cel mult se mai schimbă locul dar nu dispare).
        Tot în camping aveţi acces la un minim necesar: o terasă restaurant de genul self-service cu preţuri decente şi mâncare grecească sau internationala, un magazin din care puteţi lua mancare de dimineaţă sau de gătit, îngheţaţă, bere…
        Plaja este curată şi înconjurată de pădure sau stânci. Iar apa, ca peste tot în Grecia, este limpede precum râsul unui copil. Apă in care peştii mici mişună nestingeriţi. Spre seară pe plajă se face sport, se joacă volei, badminton sau orice altceva aveţi în dotare. Nisipul este amestecat cu pietre, de aceea, pentru partea cu sportul poate că nu v-ar strica încălţările adecvate.
        Acest camping mi-a placut cel mai mult, daca voi mai merge in Thassos tot aici voi campa .Toti stateau la mese, cu lumanari, romantici, serveau cina si apoi un pahar de vin, ca si noi de altfel, liniste, nu manele si tarani, lumea te saluta respectuos, dar nu se uita la ce faci, ce mananci, se uita la tine doar cand te saluta. Iti este si jena sa faci galagie.
        Calitatea serviciilor din acest camping pur si simplu nu are comparatie cu unele campinguri de pe litoralul romanesc. E ca si cum ai compara un restaurant frantuzesc cu kebabu' de la colt.
        Despre locuri de vizitat in continuarea acestui topic.
        Preturile sunt pe :http://www.camping-pefkari.gr/prices
        Camping Pefkari Beach
        GPS: 40.615581, 24.599783
        Email:
        info@camping-pefkari.gr

Telefon:0030-25930-51190 ; 0030-25930-51595

Fax:0030-25930-51190

• Vizitator
        deVizitator
        Campingul este situat  la doar 15 minute de orasul Veliko Tarnovo, la est de satul Dragizhevo , care este la 4 km sud de drumul spre Makaza.Este un camping de tranzit pentru cei care  merg in Grecia.
        Este un camping luxos, curat , frumos si are o suprafata destul de mare. Campingul are si restaurant unde se mananca foarte bine preparate bulgaresti si internationale.
        Acest camping este dotat cu o mica bucatarie , loc de spalat vase , un grup sanitar cochet, alimentare cu energie electrica si apa pentru fiecare loc de campare, fosa septica.
        Tariful de campare este de 15 euro /zi/ echipaj 2 persoane+ curent 3 euro
        Despre locurile si obiectivele de vizitat in zona :
        Veliko Tarnovo cu cetatea, bisericile, centrul vechi: - Cetatea Tsarevets
        -  Galeria de Arta
        -  Monumentul Asenevtsi
        -  Casa Sarafkina si Muzeul Etnografic
        -  Catedrala din Veliko Tarnovo
        -  Biserica Fortificata a celor 40 de Sfinti Martiri
        -  Biserica Sfintiilor Petru si Pavel
        Arbanasi cu ale lui case pitoresti, manastiri si muzee -Satul este un adevarat muzeu in aer liber, case vech cu arhitectura specifica inconjurate de ziduri groase din piatra, ca niste mini fortarete.
        Localizare:
        Vasil Levski Street, No.70
        Dragizhevo 5145
        Lyaskovets
        Bulgaria
        Tel : 00 359 (0)619 42777
        Mob : 00 359 (0)886 877 244
        Website:campingvelikotarnovo

• Calin Creanga
        deCalin Creanga
        Daca ajungeti in Arieseni, va recomand cu drag Campingul Westkarpaten situat chiar la intrarea in Arieseni (dinspre Campeni).
        Nu este foarte mare asa ca incercati sa va programati din timp in sezon.
        Proprietarii sunt nemti foarte draguti, comunicativi si accepta "prieteni" in curtea lor. Se numesc Carmen si Erwin vorbesc si limba romana :-)
        Le plac musafirii linistiti asa ca aveti sanse sa aveti parte de liniste in concediul dumneavoastra.
        Exista bai cu dus apa calda (curate), curent, gratar si disc (are omul daca nu va duceti de acasa), Ariesul trece pe marginea curtii.
        Se pot vizita foarte usor din locatie: Ghetarul de la Scarisara, Cascada Varciorog, Groapa Ruginoasa ...
        Se poate lasa rulota in curte, daca doriti sa reveniti dupa o perioada de timp.
        Daca mai aveti prieteni care nu au rulota exista si doua cabanute din lemn pentru cazare.
        link
        Locatie GPS: N 46.472456     E 22.761185
        Tel.: 0785.185.786

• smaraiordache80
        desmaraiordache80
        Buna seara,  
        Intentionam sa mergem in august cu rulota intr-un camping in zona Venetia. Rezervarea este pentru perioada 30.07 - 11.08.
        Dar fiind distanta destul de mare, ne-a gandit sa cautam un camping in zona Slovenia unde sa o ducem pe la inceputul lunii iulie, urmand sa o luam la final de iulie si sa ne continuam drumul. 
        Ma poate ajuta cineva o informatie referitoare la parcuri de rulote? Sau zone unde se poate lasa pentru o perioada mai mare, iar costurile sa nu fie mari?
        Am tot cautat pe net si nu am gasit vreo informatie in acest sens.
        Am gasit de exemplu campercontact dar pentru autorulote, nu si pentru rulote. 
        Multumesc anticipat!
        Smaranda 
    • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.