Sign in to follow this  
Followers 0
.Vizitator...

Conditii si dotari camping

14 posts in this topic

Salutari tuturor, in acest nou subiect as dori sa cer si sa aud  pareri despre ce si-ar dori fiecare dintre noi sa gaseasca intr-un camping unde ar veni cu placere si bineinteles sa si ramana.

In primul rand consider ca pit-urile de amplasare a caravanelor ar trebui sa pastreze loc suficient pentru a nu deranja vecinii daca se poate chiar si cu ceva bariere de vegetatie intre ele, un spatiu separat pentru instalare corturi, apa curenta si ramificatiile de curent sunt la fel de importante. Dupa asta grupurile sanitare sa fie curate si destul de incapatoare pentru un numar de persoane, sa existe un spalator de vase, chiar si o masina de spalat rufe. Un mic magazin pentru cele stricte campingului: alimente, bauturi racoritoare si numai chiar si o sectiune de inchirieri diferite articole (biciclete, atv-uri, butelii cu gaz, scaune si mese, corturi, saltele, articole sportive, etc) consumabile pentru camping cum ar fi carbuni pentru foc sau lemne si multe alte lucruri la care nu te gandesti cand pleci de acasa sau pur si simplu uiti sa le iei.

Cred ca ar mai fi interesant o piscina, o balta pentru pescuit pentru amatori ceva terenuri de sport (tenis fotbal, volei, etc) si daca in zona sunt ceva posibilitati pentru ceva trasee turistice cred ca ar fi si mai interesant.

Acum ramane la aprecierea fiecaruia ce doreste sa mai gaseasca si speranta ca proprietarii sau viitori proprietari o sa traga ceva concluzii de aici si poate pun in practica ideile care apar.

0

Din experienta mea pot sa iti spun urmatoarele :

1. romanii nu prea se dau in vant dupa campinguri in Romania ; in schimb in strainatate le cauta,

2. daca se duc in camping in Romania au nevoie doar de strictul necesar , adica : un loc ( sau pit , daca vrei ) pentru amplasarea ruotei , masina sa fie in apropiere , o sursa de curent si un robinet cu apa.

In rest nimic nu mai conteaza , pentru ca mergand pe principiul "ieftin sa fie " ii cam doare'n "bigudiu" daca ai : magazin  , inchirieri de articole , uzuale sau consumabile pentru rulota si/sau cort , pentru ca oricum sunt pregatiti de acasa cam cu tot ce le trebuie,

3. se pune totusi accent pe : curatenie , loc de depozitare gunoaie , baie , WC , dus,

4. multi dintre cei care au campinguri in Romania cad in plasa comparatiilor cu ce este "afara" uitand de :

- faptul ca  noi nu avem salariile celor de "afara",

- recuperarea unei investitii nu se face in primul an de functionare,

- trebuie sa primeze bunul simt si multumirea clientului.

Un singur exemplu iti dau aici , exemplu aproape universal valabil la noi : Baile Felix - Oradea , camping , pret 60 RON/zi/rulota in conditiile in care abslut toate pensiunile aveau afisat tariful de 50 RON/zi/camera.

Ce zici de asta ? askc

Hai sa-ti mai dau unul : camping(uri) Navodari , pret intre 90 si 120 RON/ruota/zi in conditiile in care o camera la particular este pana in 100 RON ?

Fuck  ])], Nici asa nu iese socoteala.  askc

In conditiile astea te intrebi ca prostu' de ce mama dreaku ti-ai mai luat rulota ?  waiting

1

Sunt multi fraieri ( ca altfel nu pot sa le spun !) care din pacate pentru ei si din fericire pentru talharii aia de la camping platesc preturile alea nesimtite.

Din grandomanie sau din prostie , este alt subiect de discutie.

Crezi ca mai functionau campingurile alea daca lumea refuza sa mearga in ele macar un an ? ])]

Eu cred ca nici jumatate de an nu aveau portile deschise.

1

Salutare, as vrea ca in campinguri sa fie mai multi copaci pentru umbra.

Anul acesta chiar am alergat dupa umbra.

Eu am fost cu cortul mai multi ani la Tasnad, Satul Mare si m-am simtit foarte bine dar anul acesta a fost foarte cald.

Cand imi voi achizitiona o rulota sigur as dori sa aiba si aer conditionat. Conteaza foarte mult la confortul unei vacante. sn

adrian05ro

succes in achizitionarea rulotei

o sa vezi ca intre rulota si cort este o mare diferenta in ceea ce priveste confortul , mai ales din punct de vedere al temperaturii

aerul conditionat pe rulota este o problema in plus , care daca vrei o putem discuta intr-un topic separat

0

Conditii?

Un pom sa am umbra, o pajiste sa pot face plaje, inca un pom cam la 2-3 m de celalalt sa intind hamacul.

Munte minim 1000 m altitudine, toate adunate la o distanta cat mai mare de o zona po****ta de gratargii de duminica si un parau cu apa rece sa stea berea, sucurile si pepenii la rece.

Cer mult?  askc

xll

adrian05ro

nu ceri mult , dar ai grija la ce iti doresti pentru ca se poate indeplini

vezi ca a mai fost unul care ne omora cu paraul rece si in 3ani nu a iesit decat de 4ori cu rulota

0

Chiar daca mai arunca o privire pe aici niciunul dintre ei nu o sa invete nimic atata timp cat sunt fraieri sau sado-maso care le accepta conditiile proaste si preturile piperate.

Pana nu-i arzi la bani nu o sa imbunatatesca nimic si nesimtirea o sa fie in crestere exponentiala.

1

Salutare.... depinde ce vrei, daca esti in camping si platesti un pret trebuie sa fii si pretentios dar noi romanii nu suntem, am fost la sfarsitul lui august acum o saptamana cu rulota la Olanesti off camping in poiana spre Comana, este frumos, raul Olanesti trece pe langa poiana cost 0, se vede diferenta dintre o rulota si cort intr-o noapte a plouat si unii din corturi au scos apa dimineata din ele si au plecat eu cu rulota am ramas bine mersi si bieinteles si cei cu corturile care au fost pregatiti pentru ploaie, dar diferenta este ca cei cu rulote au facut o investitie iar cei cu cortu una mai mica... sa ne auzim cu bine. wt fish ()|

0

Mie nu mi-ar placea cum am vazut la top gear in Anglia.

Sa nu poti face nimic in camping, poi ori ma duc la relaxare, ori in armata.

La noi ca peste tot in turism abea acum incep sa vada ca nu mai merge asa.

Abea acum incep sa miste, sa imbunatateasca una alta.

0

Campingul de la Gilau este super ok :curent, apa calda, curatenie, piscina, internet, loc de joaca pentru copii, daca stai mai multe zile iti dau si detergent si masina de spalat rufe, toaletele sunt curate (noi am fost anul acesta cu cortul acolo dar erau si foarte multi straini cu rulote) si preturile sunt rezonabile in euro, din cate imi amintesc am dat in jur de 70 lei, 4 persoane, cort, masina plus curent.

0

Am trecut pe langa el saptamana trecuta, dar din sosea nu se vede mare lucru din cauza brazilor.

Am vazut ca aveau arborat si un steag olandez la poarta.

Oricat ar fi de curate toaletele si oricat ai spala la masina 70RON/noapte la cort este foarte mut.

Mult pentru noi , raportat la salariile noastre.

Daca am avea salariile din Olanda poate ca ar fi un pret decent , dar sa nu uitam ca muncim si suntem platiti aici in Romania. Asadar preturile ar trebui aliniate la nivelul de trai de aici.

Genul asta de camping este destinat cu precadere celor care vin din Europa si nu celor din Romania.

0

Poi asa mi se pare si normal, sa fie ascuns vederii din strada.

Pretul la noi ii va goni pe multi ca la 70 de lei se duc la o pensiune decenta cu toate necesare la botul calului.

Chiar ma batea gandul sa ma leg la cap cu ceva pamant sa fac un loc de popas pentru rulotistii nostri la preturi decente.

Dar finantele se duc pe altele...dar tot o sa o fac...in viata asta.

La noi este un domeniu nou si nu se stie cu ce se mananca, pacat ca nu arunca un ochi si pe aici.  waiting

0

Acum depinde poate si la rulota are acelasi pret ca si la cort. Eu la Balea Lac am platit 15 ron ca si cel cu cortul si pentru masina o suma modica. Daca vrei totusi ceva conditii omul trebuie sa investeasca si ceva bani si intretinerile se aduna la cheltuieli. Partea proasta este ca la noi cam marea majoritate nu stie sa recupereze in timp si nu judeca faptul ca multi clienti poate aduc mai mult profit decat cativa jefuiti care nu mai calca oricum pe la ei.

Chestia cu steagul Olandei este normala ca proprietarul din cate am auzit este de nationalitatea aia.

0

Bine v-am regasit,

Pt.a nu inarca forumul cu topicuri inutile, postez aici tarifele pt.2014 ale camping-ului MHT din Saturn Cazare

Daca nu se deschide un nou topic pe acest subiect, o sa postez tot aici informatii privind tarifele din 2014.

Va doresc multa sanatate si noroc.

0

Cred ca era mai interesant sa deschizi un topic nou unde sa posteze toata lumea preturi care le afla sa ajute si pe altii sa mai faca ceva economii.Bine asta este parerea mea tu faci ce crezi.Inca o informatie care pot sa o dau este ca la acel camping mai poti negocia putin la pret cu administratorul.

0

Sign in to follow this  
Followers 0

• Linkuri sponsorizate

• Similar Content

• Cristian A
      By Cristian A
      Pe malul lacului, la Zetea, in judetul Harghita.  Se poate si camping si off camping. 
      Avantaje: curat, frumos, peisaje super, izvor cu apa potabila rece si buna, toalete curate, o terasa cu bere rece si mancare (mici etc), acces usor, inchirieri barci sau caiace, pescuit (in 2016, taxa era de 30 lei). In timpul saptamanii doar doua corturi (nu aveam rulota inca). Preturi mici (nu mai tin minte, de aia am uitat)
      Dezavantaje: nu am vazut (nici nu m-am uitat atent fiind cu cortul) dupa prize de curent.

• Cristi A.
      By Cristi A.
      Urmeaza sa am cateva zile de treaba in Iasi.
      As fi interesat sa-mi inaugurez rulota mergand intr-un camping din zona Iasi.
      Daca cunoaste cineva vreo locatie va rog sa-mi spuneti si mie.
      Am citit pe forum dar nu am gasit referiri la un astfel de camping.
      Multumesc!
    • Guest antovetus
      By Guest antovetus
      Salutare,
      stie cineva in zona ardealului (Gheorgheni,Miercurea Ciuc....), camping sau off-camping ok?
      Multam anticipat!
    • Guest
      By Guest
      Localizare:
      Bulevardul Mamaia Nord, la 300 m iesire din Statiunea Mamaia spre Navodari. Se afla gard in gard cu camping GPM.
      Telefon: 0241 831 170
      Numele nu are nici o legatura cu locul. Poate cu multi ani in urma sa fi avut logica numele. Nu stiu... Campingul este mult mai bun la capitolul umbra. Este plin de copaci si iti poti pune cortul sau rulota sub ei. Ai umbra pe toata perioada zilei. Plaja este mare si aerisita. In schimb calitatea serviciilor este de tot ………,lasa de dorit.
      Tarife 2014 camping Pescaresc:
      rulota-30 lei(curent electric inclus,cam 170V)
      1 persoana-15 lei
      auto-10 lei
      Conditii...daca esti echipat cu tot ce iti trebuie ...repet absolut totul..este OK
      Baile lasa de dorit, spalatoarele pentru vase la fel. La corpurile cu toalete si dusuri ,cabinele sunt inghesuite, dar...[****] dupa aia te duceai la dus, dus care nu avea nici usa nici perdea, dar avea apa . N-am avut starea necesara pentru un dus, mai ales ca erau in aceeasi camera cu wc-urile alea oribile
      Curentul era inclus in pret, noroc cu un prelungitor de 100m care m-a salvat, deci aviz amatorilor, cumparati un prelungitor cat mai lung pentru camping, ca nu se stie unde este cutia unde va racordeaza.Pentru alimentarea cu apa a rulotei trebuie deasemeni furtune mai lungi.
          Curat, verdeata multa, predominant copaci mari care ofereau umbra multa. Chiar mi-a placut. Iti puteai bea berea linistit si sa privesti marea. Te simteai impacat cu tine si te cuprindea acea stare placuta cu furnicaturi in stomac care te facea sa spui "da dom'le, asta e un moment pe care am sa-l tin minte". Treaba asta cu momentul tinea... cateva momente... pentru ca apareau '''personajele'' care vand pe plaja din Mamaia, zmeura, mure si altele...ACESTEA SUNT CAZATE aici... 

• Guest
      By Guest
      Situat la 15Km de Sovata mergand in directia Reghin.
      Un camping dragut, curat la standarde europene. La spusele proprietarilor, campingul este destinat recreeri (petrecaretii in ritm de manele aici nu sunt bine veniti). Este un camping cum putine sunt in tara. Bine administrat de oameni tineri,gospodari,primitori,deschisi si inventivi. Incercati plimbarile cu Unimogul (camion militar) prin muntii Gurghiului,cu branza ceapa si palinka baute la marginea drumului de munte si veti intelege. Sau drumul cu mocanita pana la Sovata si inapoi.
      In fiecare an,ultimul weekend din luna septembrie,se organizeaza festivalul Baloanelor cu Aer Cald .
      Facilitatii: Grup sanitar modern si igienic cu dush cald gratuit; curent electric ;casute pentru 2 sau 3 persoane;bucatarie echipata cu aparate electrocasnice;foisor cu loc pentru gratar;masina de spalat; wireless gratuit
      Preturi: Adult - 11 lei, Copil - 6,5 lei, Rulota - 13 lei, Masina - 4,5 lei, Electricitate - 11 lei, Camper - 17 lei
      Contact Camping Mustang
      Campu Cetatii Nr.16/A;Jud. Mures;GPS: N: 460 40' 068'';E: 250 00' 437''
      Tel: 004-0265.347044
      Mobil: 004-0744.684121
      Email: mustangcamping@yahoo.com
      mustangcamping

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.