Viorel C.

Costuri achizitionare rulota Olanda

3 postări în acest subiect de discuţie despre Costuri achizitionare rulota Olanda

Costuri achizitionare rulota Olanda

Viorel C.

Deoarece se pare ca exista cat mai multi dintre cei care doresc sa achizitioneze o rulota din Olanda, iar altii chiar sunt curiosi care sunt costurile, am decis sa initiez acest topic.

In primul rand,  trebuie avut in vedere ca toate cele scrise referitoare la costuri, se calculeaza in functie de masina cu care se face deplasarea si bineinteles in functie de locatia fiecaruia.

Pentru mine, o deplasare din Craiova cu Passatul meu, ajunge undeva la 350-370 euro dus-intors, perioada fiind de trei zile jumatate, 22 de ore dus, 26-28 ore intors.
Inainte de a face deplasarea, realizez traseul de acasa pentru a nu face deplasari inutile,  de a nu pierde timpul si bineinteles,  rezolv prin email sau telefonic rezervarea pentru 2-3 rulote, fiindca niciodata nu am plecat doar pentru o singura rulota gasita.
Toate acestea le fac atunci cand exista dorinta cuiva de a achizitiona o rulota cu optiunile dorite.

In situatia in care nu este nicio rulota pe placul celui cu care fac deplasarea, incerc sa ajungem sa vizitam cateva parcuri de rulote pe care le-am descoperit de-a lungul drumurilor facute.
Cu alte cuvinte, niciodata nu m-am intors fara rulota.

Referitor la pret, pot scrie ca se negociaza, dar conteaza in mare masura caracterul celui care vinde.
Au fost situatii in care s-au negociat doar 50 de euro, dar au fost situatii in care negocierea a ajuns si la 900 euro. Poate de necrezut pentru unii, dar acesta este adevarul.
Mereu incerc sa fac cate o gluma, sa pot observa caracterul celui care vinde si astfel sa-mi pot permite sa discut asa cum consider ca este bine pentru mine.Nu pot scrie ca vorbesc fluent limba engleza, dar intotdeauna m-am descurcat.

Stiu ca multi sunt curiosi de comisionul meu, dar consider ca este ceva confidential si pot scrie ca nu este ceva standard. 
Ce este esential, este faptul ca am incercat si incerc intotdeauna ca persoana care doreste sa faca deplasarea cu mine, sa se intoarca fericita ca a realizat ce isi dorea.

Cam acestea sunt, dar bineinteles ca sunt deschis la orice nelamurire sau sfat pentru cei care doresc sa afle cat mai multe.
af9eteL.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mircea

Ca sa fie clar pentru toata lumea, te rog sa detaliezi ce cheltuieli sunt cuprinse in suma mentionata (motorina, taxa drum, cazare, masa, acte ptr. rulota, ...) Dorim sa stim care este toata cheltuiala, mai putin comisionul.
In al doilea rand, evident ca si comisionul e variabil . Comisionul standard, mi se pare corect sa fie corectat, in plus,  cu un procent din reducerea obtinuta prin negociere, meritul fiind exclusiv al tau Viorel.
 In al treilea rand, eu cred ca nici un olandez nu este atat de fraier sa vanda pe nimic un lucru bun.
Mai lasa el ceva, ca vrea sa vanda repede, dar moka , nu da nimeni.:laughing:
   In concluzie : daca doresti o rulota buna si la pret corect, este bine sa mergi in Olanda, cu un cunoscator si bun negociator si sa aduci ceea ce-ti place. Daca nu, cauti si  alegi din tara, dintre multele cotetze care ti se ofera, si trebuie sa ai multa, multa rabdare (eu am cautat 6 luni) pana gasesti si pe gustul tau, si calitate si la pret corect. biggrin
   Multi se intreaba: care este pretul corect? Este foarte simplu. Rasfoiesti site-urile de vanzari de afara si din tara, cauti un anumit tip de rulota, din acelasi an de fabricatie,  cu dotari standard si vezi care este pretul pietei in acel moment. De aceea topicul acesta deschis de Viorel este util, pentru a compara :  pretul de afara al unei rulote la care adaugam cheltuielile de aducere si comisionul,  si    pretul de vanzare din tara al unei rulote similare. Care e mai convenabil?biggrin
   Din cate mai stiu si eu, comisionul este intre 150 - 400E functie de persoana care il cere. Cine cunoaste lectia, cum este Viorel, va solicita un comision mai mic.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu pot scrie "ca sa fie clar pentru toata lumea", asa cum afirmi tu,  costurile exacte, fiindca aici apar cateva plusuri sau minusuri.
In suma pe care am specificat-o, intra motorina si vignetele la unguri 12 euro si cea de la austrieci de 8, 50 euro.
Totodata, trebuie avut in vedere, la suma postata de mine, ca alimentez intotdeauna din afara autostrazilor, fiind pretul mai mic la combustibil.
Despre mancare ce sa zic?! Fiecare stie cat si ce consuma si este liber sa faca cum pofteste.

Referitor la cazare, mereu incerc sa rezolv in ziua respectiva totul, plecarea organizand-o de asa natura sa se ajunga dimineata, la primele ore.
Intotdeauna m-a obsedat timpul avut la dispozitie, stiind faptul ca majoritatea firmelor au program pana la ora 17, cateva si pana la ora 18.
Orice distanta parcursa acolo nu o masor in kilometrii, ci in minute. Asta este!
Cateodata mai sunt si blocaje pe cate o autostrada si nimeni sa nu fie in pielea mea.
Cazarea nu este scumpa, daca sti unde sa cauti, de regula este 25 de euro patul la un hotel de 2 stele, dar eu sunt pe principiul ca plec de acasa sa rezolv treburile si nu sa caut cazare.
Pentru mine, acum nu mai este o problema atat de mare, deoarece am avut sansa sa cunosc o familie de olandezi si mereu ajung la ei cand am posibilitatea.

Despre actele pentru export, in care sunt incluse contractul olandez de vanzare-cumparare,  radierea (RDW), numar inmatriculare si asigurarea de 14 zile, trebuie stiut ca preturile fiind cuprinse intre 75 si 90 euro (in functie de primaria orasului respectiv) si ca sunt doua modalitati de rezolvare:
- cumpararea se face dintr-un parc de rulote si firma respectiva are dreptul de a rezolva cu totul actele pentru export;
- ori se face deplasarea la oricare centru Western Union (de regula amplasat in gari), cu actele rulotei si cu numarul de inmatriculare existent. Asta in situatia cand se cumpara de la particular, sau cand firma respectiva nu are dreptul de a executa aceste operatiuni.

Referitor la comisionul cerut de catre mine, se negociaza de acasa, nu este ceva standard, asa cum am mai afirmat, dar niciodata nu am ajuns la suma 400 euro tamp
Chiar am avut colegi din forum care s-au mirat de suma mica ceruta biggrin
Trebuie totusi luat in calcul si cu ce vehicul se face deplasarea, fiindca una este cu masina mea si un alt comision este cu masina celui in cauza. Mi se pare ceva firesc.

Nu cer niciun procent din negociere, fiindca nu mi se pare corect atunci cand vrei sa ajuti.
Nu am gandit niciodata sa fac o afacere din asta. Cei care gandesc altfel, sa fie sanatosi.
Acum sa nu se inteleaga ca am fost un fraier sa bag bani in buzunarul altuia care nu stia sa aprecieze aspectele unei negocieri, fiindca am facut si astfel de lucruri cu castigul din procent la negociere, dar numai cu persoane care meritau sa fie tratati astfel, ca doar sunt oameni si oameni.
Ce este esential pentru mine, este si va ramane totdeauna "locul de buna ziua" si nu banii. Asa m-am ghidat in viata si asa am sa raman.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.