Vizitator Anonim

Reglare antena satelit pentru Focus Sat

116 postări în acest subiect de discuţie despre Reglare antena satelit pentru Focus Sat

Reglare antena satelit pentru Focus Sat

Daniel P

Am aceeaşi antena si receptor Amico micro HD... receptorul mi l-a configurat când l-am achiziționat si unghiul de elevatie il găsești simplu: scazi 20 din cele 65 si rezulta 45 pe care le împărțit la numarul de intervale dintre gradații (Liniuțe) așa afli la fiecare gradație câte grade sunt...
Dacă mi-aduc bine aminte eu am fixat unghiul de elevatie între prima si a doua gradație, sau mai precis cam la un mm după prima... ia-le cu tine la munte dacă nu reusesti pana atunci si ii dam noi de cap, orientându-ne după antena mea..../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Ionita

Sorin S, i-a receptorul de satelit ce te-a chinuit zilele astea si vino cu el la mine.
Am sa-l setez ca sa iti functioneze doar cu programele de la Focus Sat si astfel iti va fi mult mai usor sa reglezi antena.
Chiar daca nimeresti satelitul si dai o cautare generala, te vei trezi cu o gramada de programe ce te vor bulversa.

Receptorul lor KAON stie singur sa citesca in tabele ce este pentru el si va ignora restul de programe ale altui operator DTH pe care nu le poate decripta. 
Si DIGI tot acolo se gaseste si nu vei mai sti care programe sunt pentru smart cardul tau.

Eu am bagat manual TP cu TP si nu am probleme. Inca ceva, este bine sa folosesti o antena de 0, 7m.
De regula cele speciale pentru rulota sunt la limita iar cand este inorat sau ploua nu mai prinzi nimic.
De regula te refugiezi in rulota si vrei sa te uiti la televizor exact cand ploua si nu ai ce face pe afara...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Coval

Stimati colegi, am nevoie de ajutor!!! Sunt pe balta la Murighiol si nu reusesc sa prind nimic la tv. Receptor focus sat, antena de 38 portabila. Am gasit informatiile pe forum despre cum se regleaza antena, am stat pe reglaje deja cateva ore si nimic... semnal si calitate 0. Gresesc undeva? 

IMG_3727.JPG

IMG_3728.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionel Uruc

Daca ai citit tot ce au scris colegii si tot nu reusesti, sfatul meu este sa cauti o antena fixata deja  pe THOR (la un coleg, vecin) instaleaza receptorul tau pe acea antena si dupa aceea mai incearca sa fixezi antena ta. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Coval

Am reusit! Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Si din punctul meu de vedere e cel mai bun program ..... recomand!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare , pentru a scapa de chinuiala cu receiver , tv fire , doua telecomenzi am achizitionat acum de Craciun la oferta ca doar a fost Mosu pe la majoritatea copiilor , un TV https://www.emag.ro/televizor-led-philips-60-cm-full-hd-24pft4022-12/pd/DCTBMNBBM/?ref=prod_CMP-2468_2070_23069 care are receiver HD si CI+ S2 . Ideea este daca acest TV merge pe focus sat cu antena de 40 cm exact cum au majoritatea pe la rulote , am bagat CI+ cu cartele de focus Sat in TV si o vede fara probleme dar nu am incercat inca conectarea cu antena (nu a fost timp doar este Craciunul).

Vreau sa intreb daca cine a incercat asa ceva fara receiver separat , cum se procedeaza , ce ar trebui sa setez , cum trebuie sa vad satelitul ? , exact ca si la receiver normal , sant putin in dubii daca merge sau nu , sper sa nu fi dat degeaba bani pe el ..

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.
în urmă cu 5 ore, Sorin S a scris:

am bagat CI+ cu cartele de focus Sat in TV

Spune-mi, te rog,  ce tip de slot ai folosit pentru cartela de la FocusSat? 
Deci:tipul, sursa de procurare si pretul, ca tare sunt "piparate''!!
Eu am cumparat pe cel de 22PFS4232/12, ptr. 12V, cartela o am, imi trebuie slotul!!

Daca are cineva/coleg un slot compatibil cu aceasta cartela si care nu o foloseste, eu o astept!!
(Sa stiti ca am fost f.cuminte!! (:default_109:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

@Costica V. Cauta pe olx cam ci+ si gasesti la un baiat din sector 5 este cam conax care merge pentru focus sat, free sat si tvr din cate stiu doar astea merg pe conax , digi si dolce merg pe alt sistem .

Pretul este de 100 ron si eu nu am putut negocia , mai avea 3 bucati.. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 7 ore, Ionescu T a scris:

 

De acolo am cumparat si eu unul dintre receptoare la 12v (Amiko).

205 lei a fost acum 4 ani, nu mi s-a părut a fi mult, cartela o luasem separat de la Focus Sat! Nu m-am uitat acum cat costa!

Băieți de treaba, mi-au schimbat receiverul ars in urma "problemei de la rulota, cu nepotelul"!

Era in garantie, normal ca eu "n-am cam spus" ce sa-ntamplat!

Problema "nasoala" cu receptoarele ce nu sunt achiziționate direct de la Focus Sat este ca nu sunt asezate canalele cursiv, ci aleatoriu prin cele 400 si ceva de canale, in schimb pe receptorul achiziționat de la ei direct este alta treaba, sunt aranjate de la 1 la 100 si ceva, depinde de ce oferta ai cumparat!

Am tot inceput si încercat sa asez canalele pe Amiko  la preferate, dupa cum vreau, insa n-am avut niciodata rabdarea s-o fac! :amuzat: Asa ca le-am memorat pe cele mai importante canale, daca vrea altceva, butonez, sotia mă tot "apostrofeaza" pentru asta! :tamp:

Cel de-al 2-lea receptor l-am primit in custodie, la cerere de la Focus Sat impreuna cu o a doua cartela pe acelasi abonament!

Le folosesc acasa pe 2 tv-uri, cand plec cu rulota iau unul cu mine!

Am fost personal in Popesti Leordeni pentru schimb, am "avut drum" am cumparat Tucsonul de la Constanta si "m-am abatut" pe acolo!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

@George M. si  @Eugen David  va rog sa nu mai postati offtopic, am sters ultimele postari ale voastre care erau in afara subiectului !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Gata dupa 2 ore de chin la rulota si 2 ore acasa i-am dat de cap , bine asta dupa ce mi-a cazut antena pe geam si am facut-o pilaf . M-am chinuit sa repar si antena , ideea este ca reglajul este exact ca si la un receiver normal cu mici modificari pe la tipul de lnb , alimentare restul este normal...

Tv foarte ok si foarte simplu este ideal pentru rulota / camper ...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Sorin S tv-ul tau, Philips 24PFT4022, are alimentarea si pe 12V, direct din baterie??
Sau pe cat functioneaza????

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu
La 12/26/2017 la 15:47, Sorin S a scris:

Gata dupa 2 ore de chin la rulota si 2 ore acasa i-am dat de cap , bine asta dupa ce mi-a cazut antena pe geam si am facut-o pilaf . M-am chinuit sa repar si antena , ideea este ca reglajul este exact ca si la un receiver normal cu mici modificari pe la tipul de lnb , alimentare restul este normal...

Tv foarte ok si foarte simplu este ideal pentru rulota / camper ...

Sa inteleg ca nu merge sa folosesti cardul CI+ la LNC clasic, decat daca se fac ceva modificari la alimentere si cautarea unui anumit LNC?:default_big_grin:

 Super tare! A cazut antena pe geam!:amuzat:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.