Vizitator Anonim

Reglare antena satelit pentru Focus Sat

116 postări în acest subiect de discuţie despre Reglare antena satelit pentru Focus Sat

Reglare antena satelit pentru Focus Sat

Vizitator Anonim

Pe ultima poza trage o linie unde e Sud. Trebuie sa înțelegi ca e mai complicat dacă nu ai programele scanate. Mai întâi scanezi de canale pe urma se mișcă alea. E un cerc vicios.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Costin2912

As vrea sa pot trage o linie pe poza, dar fiind pe un telefon mobil nu imi permite editarea si de aceea nu pot trage acea linie.Langa casa din stanga apare un copac mic si acolo imi arata ca este sudul(de fapt azimut 193, conform dishpoint), stiu ca este stupid sa ti dau indiciu un copac, dar n am alta solutie. Deci sa scanez inainte de canale si apoi sa misc antena+lnb ul? Multumesc! 1452422803639-158671183.jpg.ee2ce9130c5f

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Tu trebuie sa fii la dreapta fata de acel punct. Fa-mi o poza cu elevatia de pe antena, te rog.

Da, trebuie sa gasesti satelitul si sa scanezi canale, e pe dos la tine in acest moment, de aia am zis ca e mai usor sa te duci la cineva care are, dar in cazul tau, mai greu!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin2912

Am facut mai multe poze, iar ultima este de sub axul lnb ului pentru a i stii pozitia. Ce nu inteleg sunt pasii legati de  scanarea canalelor(sau mai bn spun cum se face). Din manulalul lor pot face doar hartie igienică. Scuze de gluma, dar manualul este decat o mica info. Multumesc! 

 

14524338265731723274655.jpg

14524338688291153889983.jpg

14524339132432144073311.jpg

14524339364181357792332.jpg

1452433984669838928247.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin2912

Problema la elevatie este ca imi spune sa fiu la 30.4 grade, dar in poza este mai sus pentru ca am tot miscat de antena.Exista nesansa ca si cartela sa nu fie imperecheata, sa fi uitat cei de la digi de ea? Pe contractul cu ei apar toate detaliile ok(serie receiver si serie card/cartela).Este mai bn sa las elevatia cat mai aproape de 30.4 si sa misc de antena stanga dreapta?Nu stiu daca ajuta sa ti dau adresa mea exacta de aici pentru a simulata pozitia fata de satelit. Daca da, te rog sa mi spui si o trimit prin email. Multumesc! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Nu e bine elevatia, e prea sus, cred ca trebuie ca in poza mea!

Pasii sunt in mod normal urmatorii: asezi antena pe satelit, dai scanare si gaseste canalele, apoi la o repozitionare dai pe un canal si iti arata calitatea semnalului.

 

sat.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Fixeaza elevatia la 30, 4, strange bine piulta si plimbi antena doar orizontal stanga-dreapta,  nu mai umbla la unghiul de elevatie si la inclinatia LNB-ului...Succes!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin2912

 Am fixat elevatie la 30, 4 si acum am prima linie dintre cele doua de jos cu semnal 100%.Da nu stiu ce inseamna asta.Sus in dreapta am doua linii mai mici si o pictograma cu un satelit.Deci nu stiu ce sa mai cred.Acum la ce pot sa umblu ca sa nu dereglez elevatia?

 

1452439324903-703876739.jpg

1452439355570-158671183.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Costin, ai gasit UN satelit, dar nu ce trebuie. Du-te pe SUD si misca inspre dreapta mm cu mm. Scaneaza, uita-te, scaneaza... etc...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin2912

Salut Cristian!

Am reușit până la urmă cu ajutorul cuiva care si-a montat si el antena acum câteva lunii. Asa cum ai spus tu, am scanat(cautat) satelitul prima data si apoi am cautat posturile.
Mulţumesc mult pentru ajutor si sfaturi!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare, am achizitonat si eu un receiver pe 12 v Amiko.

Si azi, cu o antena de camping de 38 cm m-am chinuit 2 ore si nu i-am dat de cap nici macar putin semnal. Nimic, mort tata .

Nu stiu exact de ce nu am primit putin semnal pentru ca antena a fost 210 grade sud, satelitul Thor 5 W.

Inclinatia aici am ceva.Beleaua este ca nu am gradatie din 10 in 10. Am decat 20...65.... max (ghici unde este 34 grade?) .

Cine ma poate ajuta sa fac sa functioneze sistemul .

Dau un coniac .

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

De ce ai luat antena de 38 daca producatorul o da de 65?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Antena a fost achizitionata anul trecut.

Am facut concediul cu ea merge, beton , chiar mai bine ca si cea de focus sat.

Problema este ca ori nu stiu eu sa fac ceva setari la receiver, ori la antena . 
Pana acum am folosit un receiver focus sat dar pe 220v si tot timpul trebuia sa folosesc invertorul si ma inmuia la baterie . Acesta pe 12v consuma max.1 Ah/H + 2 Ah/h tv-ul ete ok .

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Cind foloseai receptorul de la Focus cine orienta antena?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Eu , dupa ce am aruncat-o in ghena si noroc cu Viorel Pasol ca numai aveam azi antena biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Ok.Inseamna ca stii sa orientezi antena...probabil ca nu stii setarile de la noul receptor.Trebuie citita bine documentatia aparatului.Nu stiu despre Amiko ce si cum...vezi George parca avea un Amiko.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Sfatul meu ar fi urmatorul: 

Cel mai simplu,  te duci la cineva care are antena reglata pe Focus, selectezi din receptor satelitul Thor, dai o cautare, memorezi toate canalele, si dupa va fi mai usor.Momentan,  daca receptorul nu este folosit si setat, este mai complicat.

Modificat de Radu B.
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucianistrate

De ce nu te duci la ei?

Chiar acum, Sorin S a scris:

Am fost si eu acolo in decembrie pentru o achizitie si chiar mi s-a parut super profi omul de acolo. Mi-a dat ceva sfaturi, am plecat dezamagit ca nu am cumparat nimic, pentru ca omul m-a convins sa nu cumpar nimic si sa ma mai documentez (pentru ce vroiam eu). Sper ca saptamana viitoare sa fac achizitia si am sa ma duc tot acolo.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Conteaza si lungimea cablului, dar nu cred ca ai mai mult de 30 metri !
Mai conteaza si mufele daca sunt bine mufate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu am luat AMIKO MICRO HD RECEIVER si cartela freesat.

Pe loc a facut toate setarile la receiver si a memorat programele.

Tot ce mai am de facut, este sa imi reglez antena si este gata de treaba..superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Din postarea ta pare floare la ureche reglajul antenei. Asa e? :ascratch: 

Astept impresii dupa ce reusesti sa o pui pe Eutelsat 16A situat la 16.0°E. Ca la femei, este mai greu prima data. :laughing: 

Recunosc ca mi-am pierdut "virginitatea" prin 1990 cu una din fibra de sticla. Eu pentru rulota am FOCUS SAT cu receptor OPTICUM HD X560 conax/irdeto utilizabil la 12V/220v. Daca e sa campez in padure si nu am vizibilitate catre sud, pot folosi cu succes receptia DVB-T2 a televizorului LED SAMSUNG. Si el are optiunile 12V/220V... :default_big_grin:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Azi am incercat iar , dupa concertul de aseara Parazitii.

Va dati seama cata rabdare am.

Dupa cateva incercari fara reusita, am ajuns la concluzia ca nu merge LNB-ul , cred.

Am si cateva poze cu ceea ce am incercat sa fac.

Dar parca o reglez in baie , nu face nimic pe ecran o liniuta de semnal sau o intentie de ceva nimic ..

IMG_20160131_115846.jpg

IMG_20160131_115910.jpg

IMG_20160131_115916.jpg

IMG_20160131_115939.jpg

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Si eu cumparasem un asa receptor:  Receptor satelit Amiko Micro HD SE

Am relatat ca s-a ars in vara, practic din vina mea!

Am fost acum, cand adusesem masina de la Constanta, la firma respectiva, care l-a probat ,  l-a schimbat (receptorul)!

Are garantie pana-n aprilie 2017.

A facut proba in fata mea cu cel nou si este in regula!

Inca n-am avut cand sa fac probe si acasa cu el!

Un "baiat" tare de treaba si amabil,  mi-a vorbit frumos de cate ori am vorbit la telefon dar si la "fata locului"!

Cinste lui! hi  Merita tot respectul! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

@Sorin S, ai setat o frecventa din 3 GHz! Nu ai cum sa gasesti semnal acolo in vecii vecilor. Pune un TP cu una din frecventele de aici: 

Focus Sat on Thor 

Nu lua altele, pentru ca risti sa fie pe un fascicol alocat Europei de vest (K1) si in Bucuresti nu-l "mirosi" nici macar cu o antena de 3 m. Esti pe sud?

Nu stiu ce-i cu busola din poza, dar te orientezi si daca ai soare de dimineta pana pe la orele 15. 

Daca nu te descurci, da-mi un telefon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.