Mihail Vatav

Biciclisti amatori sau profesionisti

13 postări în acest subiect de discuţie despre Biciclisti amatori sau profesionisti

Biciclisti amatori sau profesionisti

Imi place sa ma plimb cu bicicleta la mare sau munte sau chiar in parc. Prin Bucuresti e mai greu. Cu motocicleta mai e cum mai e, mto dar cu bicicleta am impresia ca chiar vrea sa ma doboare vreun sofer.

Inainte tineam bicicleta in ruota, dar se deplasa in timpul mersului, asa ca mi-am pus pe masina un suport si pot merge si in Herastrau fara rulota :)

Asa pusa sus pe masina a facut si bicicleta mea kilometraj mai serios la activ  qq

O sa pun poze calare la topicul cu caluti.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou pe forum si nou proprietar de rulota.

Am gasit lucruri  comune : rulota ( Kip 49ts hy-line) unde sunt novice si bicicleta unde zic eu sunt expert (loc I 2013 si 2014 la Prima Evadare- Buc. cat.+50ani).

Un schimb de experienta ? :)

0

Link către postare

isor

Si eu ma numar printre ei biciclistii, amatori vorbesc! qq

Cu toate ca "merg mult pe jos" ajutat si de 2 bete, addams . Aproape zilnic cel putin 6 km!

Intr-o perioada postam zilnic pe facebook , dar am renutat de ceva vreme.

Traseul fiind cam acelasi, deja "plictiseam lumea"!  :)

Deci am o bicicleta , "asa de toata ziua"!

JQnuMji.jpg

Alte 2 in stationare in garaj, a sotiei si una asa "mai batraneasca" pentru mine! :)

A sotiei "coboara" de acolo atunci cand vine acasa!

[img width=251 height=400]http://i.imgur.com/YlFKjMg.jpg

Si cele 2 din "dotarea/inventarul" rulotei. Astea le "uzam"doar in iesirile cu rulota! aw

Stau "cuminti" in spatele rulotei acoperite cu o prelata dedicata!

[img width=300 height=400]http://i.imgur.com/D5oiJen.jpg

Nu suport ghidonul drept, asa ca la toate le-am schimbat cu modele mai vechii, curbe, de fapt si mai noi, fiindca am cumparat unul nou de la DHS!!

superok

0

Link către postare

Biciclist amator.

Posed o bicicleta Hercules City; am facut in ultimii 3 ani 1600km. Pregatit de drumetii.

Cu tot respectul.

0

Link către postare

Abia astept, mai ales ca am inteles ca la finis suntem asteptati cu ceva ........ xll

0

Link către postare

qq

0

Link către postare

@Marius N. Acum am dat peste rubrica asta si am vazut ca esti pasionat de biciclete (si ai si rulota, deci am ce invata de la tine). Eu nu concurez dar fac multi km pe an, aproape 10mii, deci cred ca pot fi un companion acceptabil, cel putin fizic. Daca si sotia ta are bicicleta putem face ture in perechi. Sotia mea are (iar de curand avem si un tandem). Sunt din Bucuresti, daca ai fost la prima evadare poate esti si tu de pe aici, desi stiu ca vin multi si din tara.

1

Link către postare

Salut, mă bucura mesajul tău. Pe scurt : sunt expert în biciclete (fac ciclism de 45 ani) și incepator în rulote (am 2 iesiri/concedii) .Cred că  ar fi interesant sa ne cunoaștem mai bine. 

0

Link către postare

Salut!

Si eu am o bicicleta, nu atat de performanta dar de  vreo doi ani ma bate gadul sa fac Trasagarasanul sau macar o parte din el.

Poate chiar vara asa daca reusesc!

2

Link către postare

Salutare dragi colegi , eu am o bicicleta de off cu care mă dau dar ca pentru cei de a doua tinerețe! :default_109: Mai încetuț, dar nu ne lăsăm, o duc cu mine tot timpul în concediu și mai am una care o folosește HER GHENERAL dar de doamne cu coșuleț.  Așa că suntem club și noi la categoria "tinerei" !:bike95:

3

Link către postare
în urmă cu 4 ore, Stefan P a scris:

Salut!

Si eu am o bicicleta, nu atat de performanta dar de  vreo doi ani ma bate gadul sa fac Trasagarasanul sau macar o parte din el.

Poate chiar vara asa daca reusesc!

Se poate face , nu e chiar foarte greu, important e raportul  (placa-pinion), folosit sa fie adaptat la condiția fizica a fiecăruia. 

0

Link către postare

Asta e...conditie nu prea am. Dar tre sa o scot la plimbare prin zona prin parc apoi spre munte!

0

Link către postare
în urmă cu 8 ore, Marius N. a scris:

Salut, mă bucura mesajul tău. Pe scurt : sunt expert în biciclete (fac ciclism de 45 ani) și incepator în rulote (am 2 iesiri/concedii) .Cred că  ar fi interesant sa ne cunoaștem mai bine. 

Ma bucur si multumesc pt raspuns. Din pacate nu prea (mai) ajungem la mare, nu ne mai atrage plaja. Am fost acum cativa ani mai mult pentru ture cu bicicletele, plaja putin, sa nu zicem ca nu ne-am balacit, insa nu am ramas prea impresionat nici de plimbari, aglomeratie, vant, praf. Cel mai mult mi-a placut ca mobilitatea cu bicicletele ne-a permis sa stam seara linistit, la odihna (in Techirghiol), departe de balamucul din statiuni. Cred ca mai degraba ai tu drumuri "inspre incoace", daca si timp da un semn si o punem de o tura.

în urmă cu 3 ore, Stefan P a scris:

Asta e...conditie nu prea am. Dar tre sa o scot la plimbare prin zona prin parc apoi spre munte!

Nu vreau sa te descurajez dar diferenta intre parc si transfagarasan e cam mare. Dar tot cu parcuri am inceput si eu, si treptat am marit distantele si dificultatea, a crescut si experienta (de fapt am reactivat-o, pe vremuri am facut si eu putin ciclism). Pe de alta parte, si daca iti alegi un traseu prea dificil, nu te obliga nimeni sa-ti scoti sufletul, nu esti la concurs.

Daca poti sa stai in sa trei ore fara probleme, da-mi un semn si te scot pe un traseu linistit si usor pe langa Buc.

1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.