Vizitator

La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

99 postări în acest subiect de discuţie despre La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

La mare cu rulota | Turcia | Discutii - Recomandari

.Vizitator..

Daca mananci de la Alimentara, ca si acasa, costurile nu sunt foarte diferite.

Hai sa iei o marja de 15% in plus fata de acasa.

In rest, depinde de zona.

Daca mananci la o crasma, cam dublu fata de acasa.

Daca stii sa gasesti un bufet/bodega pt localnici, e mai ieftin.

Daca te duci in port pe faleza, sau zona turistica, mai scump.

Unde am fost noi, in camping crasma era cam scumpa (pentru noi) si n-am luat de la ei decat inghetata.

In schimb, BAUTURILE ALCOOLICE SUNT EXTREM DE SCUMPE !

Si, atentie, turcii se uita dupa bauturi prin rulota !  Nu sapa, dar se uita.

Si bulgarii cotrobaie, iar rumanii la intoarcere, mai abitir!

Asta nu inseamna ca n-am carat 20de kile de vin, palinca, cateva baxuri de bere si alte bunatati.

Pe restul (apa plata, sucuri, inghetata, paine, pepeni, fructe) am platit cam ca si acasa.

Nu-mi mai amintesc preturi, dar atat la magazinul din sat cat si la Mall-ul de la cativa km, preturile erau comparabile cu ale noastre.

Sa zicem, costuri de weekend.

Deci, daca te comporti ca si acasa, platesti cam la fel.

Cum faci, asa platesti.

Motorina... aia este. Cat mergi, atat consumi.

Mai sunt vignetele la bulgari, taxele de autostrada, parcarile (scumpe) la obiective turistice, taxa de viza la turci, taxa de dezinfectie la intrarea in UE.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Mai sunt necesare pasapoartele pentru Turcia?

Asa cum a spus Ciprian , pasapoartele sunt obligatorii in vama . Viza turistica nu se mai plateste.

Atentie mare la RCA-ul care il aveti ca sa aibe acoperire pe Turcia , altfel platiti acolo in vama ceva peste dublu.

In ceea ce priveste costul pasapoartelor , nu trebuie sa-l raportezi la o singura iesire . Este o mare greseala , pentru ca un pasaport este valabil 10ani.

Asa ca , fa bine si recalculeaza .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

moderat Adrian V.

Mihai Rusu nu este membru al acestui forum , asa ca te rog sa i  te adresezi in alta parte

Inteleg ca din comoditate folosesti comenzile de acum consacrate de copy & paste , dar incearca pe viitor sa "personalizezi" mesajul.

Multumesc !  :-)

Da, intradevar am luat textul cu copy-paste din comoditate si repezeala. Imi cer scuze!  :*

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Alin, imi place traseul.Distante scurte intre campinguri.Daca n-as pleca in Croatia , cam in aceeasi perioada, mergeam si eu cu tine in Turcia.

Imi place Turcia, mai ales Istanbulul, oamenii sunt primitori iar mâncarea este pur și simplu DELICIOASĂ!

Eh, o sa-ti povestesc eu cat de delicioasa va fi mancarea  /ll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Daca mananci de la Alimentara, ca si acasa, costurile nu sunt foarte diferite.

Hai sa iei o marja de 15% in plus fata de acasa.

In rest, depinde de zona.

Daca mananci la o crasma, cam dublu fata de acasa.

Daca stii sa gasesti un bufet/bodega pt localnici, e mai ieftin.

Daca te duci in port pe faleza, sau zona turistica, mai scump.

Unde am fost noi, in camping crasma era cam scumpa (pentru noi) si n-am luat de la ei decat inghetata.

In schimb, BAUTURILE ALCOOLICE SUNT EXTREM DE SCUMPE !

Si, atentie, turcii se uita dupa bauturi prin rulota !  Nu sapa, dar se uita.

Si bulgarii cotrobaie, iar rumanii la intoarcere, mai abitir!

Asta nu inseamna ca n-am carat 20de kile de vin, palinca, cateva baxuri de bere si alte bunatati.

Pe restul (apa plata, sucuri, inghetata, paine, pepeni, fructe) am platit cam ca si acasa.

Nu-mi mai amintesc preturi, dar atat la magazinul din sat cat si la Mall-ul de la cativa km, preturile erau comparabile cu ale noastre.

Sa zicem, costuri de weekend.

Deci, daca te comporti ca si acasa, platesti cam la fel.

Cum faci, asa platesti.

Motorina... aia este. Cat mergi, atat consumi.

Mai sunt vignetele la bulgari, taxele de autostrada, parcarile (scumpe) la obiective turistice, taxa de viza la turci, taxa de dezinfectie la intrarea in UE.

Deci un buget zilnic de 45-50 euro/zi ar fi suficient

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mugurel Vap

Ai dreptate Adrian, m-am grabit si nu am vazut in viitor, am pus tot pretul doar pentru anul acesta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pentru mine nu-i nici o problema . Il cunosc personal pe Mihai si pe sotia lui Maria , dar ii bagi pe ceilalti in ceata.

Nu toti au cunostinte vaste in randu rulotistilor .

Bafta in organizarea concediului.

Eu unul am preferat sa stau 15zile intr-un camping , pe malul marii Marmara , cu 13.5EURO/noapte/echipaj .

Si am fost 3(TREI) ani la rand acolo. Vezi postarile mele de la "Intalniri si concedii".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ai dreptate Adrian, m-am grabit si nu am vazut in viitor, am pus tot pretul doar pentru anul acesta.

Nu-i suparare, stai linistit.

Pe de alta parte , eu prefer sa prezint pasaportul la vama si nu buletinul. Nu ma intreba "De ce?" pentru ca nu am un raspuns anume.

Am facut pasapoarte la toata lumea , inclusiv cainelui ( plus CIP-ul aferent de identificare)

In alta ordine de idei , Turcia , contrar a ceea ce se crede despre acesta tara, are un potential turistic foarte mare. Ce-i drept campingul in care eu am stat cate 14zile , trei ani la rand, nu este de 5stele , 5margarete , sau 5delfini , dar la pretul pe care l-am platit nu are concurenta in Romania.

Administratorul de acolo este un baiat de nota 10+ si mai ales de cuvant. In camping ne-am facut prieteni printre turcii de acolo cu care am iesit la pescuit cu barca pe mare , am stat la o bere , am facut clatite impreuna , intr-un cuvant ne-am simtit bine.

Mancarea turcesca este (dupa gustul meu ) BESTIALA , chiar daca am servit-o la lokanta (adica un fel de cantina cu mancare gatita).

Am cateva postari la "Intalniri si concedii" care merita citite ( pentru cei care au timp).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Iar eu cred ca voi merge si anul asta tot acolo.

De ne-om cupla careva, bine, de nu... poate ma duc si singur (in conditiile astea, depinde de ceea ce mai vad prin Bulgaria anul asta sau ce mai aflu despre greci)

E aproape, linistit si extrem de ieftin.

Iar eu anul asta mai am de amortizat si cealalta jumatate de rulota  biggrin

Ca daca ar fi sa cheltui 1000 de euro cu cazarea si masa, mai curand as mai pune 500 si m-as duce la un all inclusive de 5 stele pe cinste.  Nu m-as mai obosi cu teleguta pe drum, cu consum dublu, cu pirostriile la 40 de grade si 3 kilometri pt o paine si un pepene.

Poate ca veti zice ca nu sunt rulotist adevarat, poate ca nici nu sunt, dar mi se pare absurd sa cheltui cu rulota cat as cheltui la hotel sau doar o idee mai putin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Alin , uite aici , ca sa-ti incalzesti stomacul pana pleci.

Sunt niste poze si cu preturi din piata.

Un euro e cam 2, 6 TL.

gRD1nJJ.jpg

[img width=225 height=400]http://i.imgur.com/iAklDln.jpg

[img width=600 height=337]http://i.imgur.com/I2zP53v.jpg

[img width=600 height=337]http://i.imgur.com/q62zJzK.jpg

[img width=600 height=337]http://i.imgur.com/fzCHXmC.jpg

[img width=600 height=337]http://i.imgur.com/EPgzpV2.jpg

[img width=600 height=337]http://i.imgur.com/QzB3pgz.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cu toate ca am postat la vremea respectiva parerea mea , preturile , cheltuielile de drum , revin si va spun ca eu am cheltuit cu Nutzi si cu Diana in jur de 700EURO pentru 14zile pe malul marii Marmara , in camping.

Anul trecut , sa zic eu , parca Euro era la alt curs ; oricum , preturile sunt foarte apropiate de ale noastre si nu se merita sa iei din Romania decat bautura (tarie, bere, vin) si ceva "porcarii".

In rest aprovizionarea se poate face linistit de la ei , ba inca la magazinele lor merge sa platesti cu cardul fara probleme.

In Silivri gasisem o lokanta din aia cu mancare gatita si pentru o masa de pranz plateam in jur de 30-35TL. Pai la banii astia nu se mai merita sa stai si sa gatesti la rulota prea multe, mai ales ca eu unul ador, iubesc , mancarea turceasca.

Pentru mai multe detalii cititi postarile mele de la "Intalniri si concedii"  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

@George

Vis-avis de concediul de anul asta , sunt asa de "tlburi apele" incat imi este greu sa spun unde si cand o sa-l fac.

De aia nici nu vreau sa deschid prea mult gura la capitolul asta  :*

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Mihaila

Pfuuu!!! multumesc frumos pentru informatii oameni buni.

Despre campingul Sakar Hills din Biser(BG) stiti ceva? As vrea sa fac pauzele acolo si nu la Edirne unde am inteles ca e japca...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Bre, asa am tocat si eu spre mia de euro, dar cu tot cu goldeanu din bazar, cu toale pentru copchil, cu asternuturi noi pentru rulota si cadouri pentru neamuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Naghi

Mai sunt vignetele la bulgari, taxele de autostrada, parcarile (scumpe) la obiective turistice, taxa de viza la turci, taxa de dezinfectie la intrarea in UE.

@George, poti sa detaliezi te rog,

1) cat este taxa de viza la turci ??? per persoana ??

2) taxa de dezinfectie la intrarea in UE???  per persoana ??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Pașapoartele, trebuie la vama.

...

:*

Si in rest pe teritoriul lor cu ce te legitimezi? Cu CI, sau tot cu pasaport? askc

                                                                                                 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator..

Am spus prostii, taxa de viza s-a scos.

Dezinfectia era parca 2.5 euro.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pasaportul este obligatoriu la vama . Dar mare ATENTIE! pasaportul sa aibe valabilitate mai mare de 6luni.

Asta este ultima "gaselnita" a turcilor, si nu cunosc logica.

Viza NU se plateste.

La bulgari se plateste o taxa de dezinfectie in jur de vreo 2EURO/masina+rulota la intrarea dinspre Turcia.

Discutiile referitoare la obtinerea unui pasaport le gasiti aici : http://www.forum-rulote.com/index.php/topic, 2460.0.html

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Colegul Petre Valeriu , din Buzau  propune un concediu in Turcia , la sfarsitu lui august - inceputul lui septembrie 

Buna ziua tuturor forumistilor,

Sunt interesat pentru perioada 27.08-10.09. 2015 de concediu in una din locatiile Turcia poate Albania, cu rulota, chiar si off road.

Ma intereseaza taxe (de drum, asigurari, etc.), ruta stabilita, obiective turistice, preturi de intrare la obiective, pentru un calcul prealabil al bugetului.

Petre Valeriu

Buzau

 

Petre ,  

Daca "sapi" putin la sectiunea asta de intalniri si concedii o sa vezi ca eu unul am fost de 3ori in Turcia pana acum , si de fiecare data am descris cu lux de amanunte fiecare dintre iesiri.

Este o destinatie in primul rand ieftina , buna , nu foarte departe ( sau cel putin campingul unde am fost eu nu este decat la 580Km de Bucuresti) . Ca si buget , noi am fost 3persoane ( 2adulti si un copil de 15ani)  si pentru 2saptamani intreaga cheltuiala a fost undeva in jur de 700Euro ( insemnand : cazare , mancare , bautura,  motorina , taxe, o scurta croaziera cu vaporul pe Bosfor, ceva mici cumparaturi din bazarul de langa camping) .

Din cate stiu eu , un bun prieten de-al nostru ( al meu personal si al rulotistilor prin ceea ce a facut pentru miscarea rulotistica) vrea sa plece in perioada 23August - 7 Sept in campingul de la Semizkum - Silivri(TR). Eu unul nu pot emite nici un fel de pretentie de concediu pentru ca la job nu este foarte liniste in momentul asta.

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna Ziua

si eu sunt interesat de un sejur in Turcia exact in aceasi perioada si m-am gandit cam la aceasi zona

daca aveti referinte clare despre acel camping si se formeaza un grup va rog informare clara

Multumesc anticipat

Fam M Enache

Brasov +40773950604 marianenache21@yahoo.com

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Marian ,  

Am acelasi sfat ca si pentru Petre 

Daca "sapi" putin la sectiunea asta de intalniri si concedii o sa vezi ca eu unul am fost de 3ori in Turcia pana acum , si de fiecare data am descris cu lux de amanunte fiecare dintre iesiri.

Oricand aveti nevoie de detalii suplimentare va rog sa nu ezitati si sa ma intrebati . Multumesc , si lectura placuta .

Aveti link-ul aici  http://www.forum-rulote.ro/topic/1138-turcia-august-2014/

Fata de anul trecut nu cred ca nu se va mai putea inchiria frigider . Pretul este discutabil , in sensul ca cei care vor sa mearga acolo sa imi spuna si voi contacta direct administratorul pentru a ne face un discount .

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel Balcu

Salut,  

Vrem sa facem un tur al Turciei, cu oprire in Istambul , si cateva zile in Antalya, vreme superba 28-30 grade, nu conteaza daca merge cu rulota sau cu kamperul,  

Noi avem o autorulota, WV Lt 35,  sot si sotie 57, si 54 ani, sociabil, ne adaptam la orice situatie,  

Asteptam parteneri de drum, sau alt traseu

Stima , Viorel si Florina.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Sper ca si in acest an sa pot petrece macar 2 saptamani pe malul marii Marmara , in Turcia.
Din toata experienta mea de pana acum este destinatia cea mai accesibila din punct de vedere financiar , si de aceea nu ezit sa aleg.
Pentru acest an cel mai probabil voi pleca la sfarsitul lui august - asta insemnand 29 sau chiar 30 - si voi sta , asa cum am spus, minim 2 saptamani.
In momentul de fata nu pot sa va spun nimic despre pret , dar cu siguranta va fi sub jumatate din cat se plateste la campingurile din Mamaia-Navodari situate pe plaja . Eu sunt client (de acum vechi) al campingului si discut de pe alta pozitie cu administratorul.
Asadar , cei intersati ma pot contacta. Detalii gasiti "cu carul" la relatarile mele din anii anteriori , asa ca nu are rost sa le repet aici.
superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna seara Adrian.

Sper, mai ales ca o luam din timp ( chiar prea din timp ) sa pot sa ma alatur si eu anul acesta la un drum in Turcia .

Am aceasi problema , chiar si mai groasa cu bombele in Turcia , cu sotia mea, dar sper sa se mai linisteasca situatiile conflictuale acolo, ca prea au luat-o razna . Mizez doar pe faptul ca un camping nu cred ca  este tentant pentru vreo bomba ! ( glumesc biggrin ).

Daca se impute treaba in Grecia, Turcia ramane o alternativa la litoralul romanesc care este sub orice critica ( eu am avut mama nascuta in Constanta).Deci stiu si cunosc zona care din punct de vedere turistic este o tiganie 100%.
Ati auzit ca la Corbu,  Navodari si toata zona s-a scos din Rezervatia Delta Dunarii si se da liber la noua zona de litoral romanesc ( tocmai buna de betonat ).

Tinem legatura pentru sfarsitul lui august si sper sa fie totul OK pana atunci.

 

Salutari,

Marian Enache

0773 950 604

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.