Vizitator

Mastic pentru etansare

81 postări în acest subiect de discuţie despre Mastic pentru etansare

Mastic pentru etansare

.Vizitator...

Mihai nu este vorba de intarire in urmatoarea zi, este vorba de intarire in timp, cat si despre faptul ca trebuie sa ramana flexibil si la rece.

Nu confunda siliconul cu masticul sunt 2 lucruri total diferite, cei de la Sika sunt mai mult pe partea de silicon. Probabil daca era ok siliconul se folosea direct de constructori la fabricarea rulotelor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

Nu, 552 nu este silicon acetat (ceea ce numim noi generic "silicon") ci "adeziv poliuretanic". Am lipit cu asa ceva tabla pe casa acum 5 ani si este ok si acum ! 5 ani de veri toride si geruri si nu a crapat ! Am lipit dupa aceea (acum 2 ani) si acoperisul de protectie sub care sta masina (tabla aluminiu) si se comporta ireprosabil.  Preia foarte bine deformatiile, dilatarile, contractiile (deci este putin elastic) si rezista la UV.  Il foloseam la tot acoperisul daca ar fi fost mai ieftin. De aceea l-am utilizat si in rulota (in locul aratat !).

Dupa cum vedeti, ceea ce spun este experimentat de mine, acolo unde am utilizat (pe vremea cand nici nu ma gandeam la rulote !), nu este ceva din auzite.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut. @mario am  folosit initial Dekasil special pentru  trape, usi si alte accesorii ce necesita etansare. Nu am fost multumit deloc. Am purces la schimbarea acestuia, punand 2 randuri de banda de mastic iar de jur imprejurul trapei un cordon de Sika Lastomer 710.

Banda de mastic pentru etansari am achizitionat-o de pe OLX @Adrian V. Pretul a fost undeva la 60 lei. Nu am mai vazut anuntul :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Haideti ca am tot urmarit de la inceput acest topic si vreau sa elucidez acest lucru cu tot felul de silicoane si adezivi.

In Leroy Merlin Chitila gasiti asa ceva la pretul de 15ron sau 20 ron chiar nu-mi aduc aminte dar stiu ca nu era exagerat pretul.Eu l-am folosit la un geam dupa ce am dat chederul jos sa fac o reparatie si vreau sa spun ca este ce trebuie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

20160301_225450.thumb.jpg.8192b234e91026

Iar la cornierul de aluminiu de la panoul solar am folosit asta :

20160301_231915.thumb.jpg.f2ab9a8f0f1868

Bineinteles ca am smirghelit locurile unde veneau lipite dupa care am degresat nitel cu nitrodiluant.

O sa pun poze si cu lipitul panoului.

 

Modificat de Cristian Gutescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
On 29.02.2016 at 9:15, mario a scris:

Banda nu este foarte indicata mai bine foloseai mastic sau silicon (esti sigur?!) se aseaza mult mai bine. Am vazut multe rulote cu probleme grave care au ajuns la dezmembrari din cauza la trape schimbate.

Pentru cei interesati am  adus mastic original pentru rulote, Caraflex. Masticul este la tub normal se poate folosi cu pistolul clasic pentru silicon.

 

Te referi cumva la Carafax/Caraseal? M-ar interesa si pe mine sa-l testez, IDL 99 si IDL 101. La ce pret le vinzi?

caraseal.JPG

Modificat de Ionut C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Salut Ionut le am la 50 lei tubul., Este CARAFAX, CARASEAL IDL 99. Am sa fac ceva poze astazi ca ieri am facut si au iesit de 2 bani. O sa pun imaginile deseara sper.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

@Silviu Pascu eu am lucrat si lucrez cu SCUCHO FLEX. La etansari este foarte bun si nu are probleme in timp dar nu stiu daca se gaseste in tara, eu il am din Anglia.Eu am izolat trapa de la masina acum 3 ani cu Schuco si este afara pe cupeu nu s-a schimbat deloc nici de la soare nici de la inghet.

Se gaseste si in Anglia banda de mastic dar cum scriam mai sus am vazut  multe rulote distruse din cauza ei. Probabil cei care au montat nu aveau habar despre modul de lucru cu banda sau nu aveau habar de nimic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Sa inteleg ca Sikaflex 11FC nu este bun pentru etansat trape?:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut @mario, Dekasil-ul a fost problema, desi suprafata a fost degresata, trapa noua, nu stiu din ce motiv acesta nu a dat  rezultatele scontate.Norocul meu a fost ca am vazut la timp si am inlaturat problema. 

 

Modificat de Silviu Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Adi nu am lucrat niciodata cu Sika nu pot spune nimic despre el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Atentie mare la degresare!  Dupa ce stergeti cu diluant degresati bine cu alcool tehnic, altfel de pomana folositi cel mai tare mastic, silicon , etc.

Modificat de Adrian V.
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Eu folosesc SIKAFLEX 11FC (si) pentru montajul trapelor, il recomand cu incredere. Este bun adeziv si etanseizant. Nu recomand altceva la trape, am vazut Sikaflex 552 crapat, chiar daca era rezistent la ultraviolete, se intareste foarte tare in contact cu aerul. SIKAFLEX 11FC face o pelicula subtire in contact cu aerul, pe aceasta pelicula nu adera praful, se spala usor, insa in interior ramane o masa omogena, cu aderenta foarte buna. Il folosesc cu succes la trape, ferestre, imbinari de panouri, sine aluminiu etc. 

Din fisa tehnica: Rezistenta chimica: Rezistent la apa, apa sarata, solutii alcaline diluate, lapte de ciment si detergenti diluati in apa. Nu rezista la alcool, acizi organici, solutii alcaline concentrate , acizi concentrati, hidrocarburi.


@mario, CARAFAX la 50 lei / 300 ml nu ma mai intereseaza sa testez... Am vazut ca in UK se vinde la aproximativ 2 £ / tub, ma gandeam ca ai un pret apropiat si merita incercat. Sikaflex la tub de 300 ml este in jur de 30 lei. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Ionut nu este chiar 2 lire si este la 4oo ml din cate se spune pe internet. Cei care au pret mic in Anglia de obicei te ard la transport asa ca nu te arunca repede la ei, verifica mai intai taxele de transport. Cum spuneam mai inainte daca Sika ala era asa bun probabil fabricantii de rulote foloseau Sika in procesul de fabricatie. Dupa cum bine sti se foloseste ceva de genul Caraflex in acel domeniu, deci concluzia ar trebui sa fie alta. Daca verifici bine siliconul (nu conteaza fabricantul) are ceva probleme cu aderenta la anumite formule de plastic si mai are probleme la temperaturi foarte scazute tot din ce spune lumea pe anumite forumuri despre acest domeniu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

1) Siliconul este altceva decât masticul. S-a mai spus ca masticul siliconic nu este bun etanseizant și nici adeziv, deci nu se folosește la rulote. 

2) CARAFAX (repet,  nu Caraflex) nu este folosit de niciun producător de rulote,  nici in UK,  nici în altă țară. Sunt mai multe motive în afară de prețul de 2 lire si prezentarea la tub de 300 ml.

Sika este un producător de masticuri și adezivi poliuretanici cu bun renume în România. Eu am folosit si discutat cu constructori și instalatori și despre alte produse SIKA, în afară de 11FC. 

 

Mi-a plăcut "sfatul" cu arsura :D. Deci,  ar fi mai bine să plătesc la cineva de patru ori pretul, ca să nu mă ardă alții la transport? E de luat în calcul pe viitor.  

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Ai spus bine cu Sika, este folosit cu mandrie in Romania dovada ca sunt multe cunostinte in domeniu acesta. Probabil ar fi mult mai bun siliconul folosit la montarea parbrizelor ca este conceput special pentru miscare si vibratii care apar in timpul mersului nu crezi?

Ma bucur ca eu folosesc la anumite lucruri Schuco si nu a fost descoperit inca in Romania, deci nimeni nu poate spune multe despre el.

Asta este descrierea pe internet, te ajuta la ceva cu gramajul? `` Carafax IDL 99 Caravan Mastic Sealant - Popular non-setting bedding mastic in Cream, Carafax IDL99 comes in a 400ml Tube`` sau asa ``Carafax IDL 99 Cream Mastic Sealant 400ml``

Incearca si cumpara ceva din Anglia pe internet si vezi ca poate vine englezul la tine acasa si iti da si o bere sa accepti produsul, asta de doar pentru faptul ca vrea sa scape de el.

Nu prea am vazut silicon montat din fabrica pe rulote, dar probabil tu sti mai bine ce se monteaza la imbinari. Daca dai jos o trapa, o sina, un geam sau o usa de vizitare tot mastic de genul Carafax/Caraseal gasesti oricat ai cauta altecva acolo. Nu cred ca pretul face diferenta cat destinatia produsului. Dar aia care fabrica rulote cred ca nu au destui bani sa cumpere silicon scump de la Sika si trebuie sa puna mastic ieftin bietii de ei.

Un alt motiv pentru care se foloseste masticul este ca in caz de resigilare se poate curata mult mai usor in comparatie cu siliconul. Masticul se indeparteaza foarte usor prin incalzire cu un heath gun ( adica un uscator de par mai avansat) si stergere cu o carpa imbibata in petrol ( sau in engleza wite spirit). Siliconul probabil il freci cateva zile si tot mai ramane pe ici pe colo, fapt care lasa loc de interpretari cand pui la loc ce ai desfacut.

Poate ne spun colegii care au desfacut cate ceva la rulote pentru resigilare ce au gasit pe acolo, silicon sau mastic ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La Hobby este silicon de culoare gri, iar la usile de vizitare o banda dublu adeziva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Cornel este sigur silicon? Daca il incalzesti nu devine mai moale?

Probabil la usi a umblat cineva si a schimbat normal din fabrica nu am vazut sa vina cu banda.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu am incercat sa il incalzesc. Multumesc pentru pont, daca ma voi apuca preventiv si de sinele lungi voi incerca si metoda asta , ca de diluanti si benzina m-am saturat.

Nu cred ca s-a umblat la usi, fiindca nu erau suruburile zgariate, si la lampile de gabarit tot o banda dublu adeziva ca un burete era folosita.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

As vrea sa se inteleaga odata pentru totdeauna ca masticul siliconic (siliconul, cum il numesc unii) are cu totul si cu totul alte intrebuintari decat masticul poliuretanic.
La constructia de rulote (etansarea si lipirea chederelor ferestrelor, trapelor, imbinarile metalice etc.) NU SE FOLOSESC MASTICURI SILICONICE. Am mai spus ca motivul principal este lipsa de aderenta si de aici pierderea aderentei intre diferite suprafete.
Masticurile poliuretanice adera foarte bine la aproape orice suprafata si, ceea ce e cel mai important, nu se usuca (intaresc) in masa, in profunzime. In contact cu aerul formeaza o pelicula care izoleaza restul masei de mastic din interior de contactul cu aerul, prevenind intarirea. 

Masticurile siliconice se intaresc in profunzime mult mai repede dacat cele poliuretanice. In plus, devin foarte lucioase, cu aderenta scazuta la majoritatea suprafetelor.

Acum, sa vorbim putin despre poliuretanici. SIKA si CARAFAX sunt doi producatori destul de mari, ambii fac produse pentru producatorii de rulote. Atentie insa, nu toate aceste produse vor fi vandute publicului larg, poate doar in retele de service.

Am vazut filmulete cu Caraseal ID99, mi se pare sub SIKA 11FC, dar poate sunt subiectiv... Pana la urma, fiecare tigan isi lauda ciocanul.

Am folosit la schimbarea unor chedere DEKASEAL 8936, asta mi se pare cel mai apropiat de formulele constructorilor. Este singurul pe care l-am putut curata perfect de pe orice suprafata, fara a fi nevoie de solventi. Are aderenta maxima la el insusi, astfel il poti dezlipi cu o bila facuta din acelasi material, si cu multa rabdare, binenteles.

Aici o demonstratie edificatoare.


Incerc sa raspund pe scurt de ce cred eu ca nu se foloseste la rulote siliconul (vrei sa spui masticul-adeziv) utilizat la lipirea parbrizelor: este un adeziv foarte puternic, cu flexibilitate redusa (in caz de nevoie, va fi imposibil sa il cureti de pe table firava a rulotei fara deteriorarea acesteia). Un parbriz are cateva kg bune, iar o trapa nu depaseste 1kg. La parbriz, principalul rol este de aderenta (este singurul mod de fixare a parbrizului cu caroseria) la rulote principalul rol este de etanseizant, fixarea se face cu suruburi. Daca nu sunt suficiente argumentele prezentate, este si mult mai scump. :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

 

în urmă cu 5 ore, cornelsavu a scris:

Nu cred ca s-a umblat la usi, fiindca nu erau suruburile zgariate, si la lampile de gabarit tot o banda dublu adeziva ca un burete era folosita.

 

Uneori usile de vizitare se "vand" ca optionale de catre dealer, fiind montate de acesta si nu de fabrica. Asa s-ar putea explica folosirea benzii dublu adezive in loc de mastic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
.Vizitator...

Ionut masiticul adeziv sau cum vrei tu sa il cheme, cel pentru parbrize nu este asa scump la salam si rezistenta in timp este indelungata. Siliconul se indeparteaza foarte greu la fel cum se indeparteaza si masticul adeziv.

Orice mastic folosit de constructorii de rulote trebuie sa se stearga cu petrol daca este incalzit foarte bine in prealabil. Poti sa il incalzesti si cu flacara si stergi cu o carpa imbibata in petrol.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Apropos de petrol "lampant" (desuet ! - felinarele sunt acum cu LED superok). Se mai poate gasi pe undeva prin Romanica ? (eu nu am mai vazut nici cat sa mai aprind focul in soba, cum faceam in vremurile bune... - pret 1leu/L).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Salut,

Sunt incepator intr-ale rulotismului dar invat repede. 

Pe rulota mea, ca si pe multe altele vazute, la imbinarile laterale, frontale, geamuri, trape etc este un mastic negru cu un aspect nu prea grozav, sub forma de picaturi, probabi cum a iesit de sub rosturi, dupa presare si nu este prea estetic. Nu am probleme cu infiltratiile, dar imi sta pe piticii ascunsi dupa cerebel, chestia asta, din doua puncte de vedere: primul estetic si al doilea, nu stiu cand a fost facuta aceasta operatie de reetansare si daca este de incredere. Pot sa curat partea ce iese in exterior si sa aplic un mastic la culoarea caroseriei(gri) ? Urmarind clipuri pe youtube, am vazut ca se poate face foarte frumos cu banda de mascare, aplicare si apasarea cu degetul astfel incat sa intre cat mai bine dar sa fie si estetic.

Cat despre ce adeziv o sa folosesc, mai astept inca zece pagini de discutii ca nu m-am lamurit inca: sikaflex 11, 252, 552, 711, carafax, maclavais ??...bun sa fie.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

        Buna !

        Cu oarecare intarziere, vazand ca nimeni nu ti-a raspuns, o fac eu.  Pentru ceea ce vrei sa reetansezi (ai mentionat elemente cu precadere demontabile) se recomanda cauciucul sintetic butilic. Cel mai uzual este cel de la Sika - Sikalastomer 711. Se aplica cu pistolul folosit la tuburile cu silicon. Initial este o pasta moale care apoi (in prezenta umezelii) se intareste ca un mastic (masa plastica). Surplusul se poate curata cu mijloace mecanice gen spatula din lemn sau plastic (preferabil dupa cateva zile, cand a devenit ca o plastilina). Pentru curatare eu am folosit intotdeauna diluantul pentru vopsea D509 (nu compromite vopseaua rulotei daca este folosit cu moderatie).  Este disponibil in 3 culori (alb, gri si negru). Costa cca. 30 lei tubul.  Fiindca observ ca esti din Bucuresti, te poti aproviziona de la Doradi Ceramic (Valea Cascadelor),   tel.:  0747 482 431.  Recomand sa abordezi problema telefonic pentru a te informa despre stocul si sortimentele disponibile.

       Nota:  Rog a nu se interpreta a fi reclama. Dupa sondajele mele, preturile sunt cele mai avantajoase iar pentru colegii din Bucuresti este la indemana, fara costuri suplimentare de transport.

 

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.