Vizitator

Camping Laguna Albastra Murighiol,judetul Tulcea

29 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Laguna Albastra Murighiol,judetul Tulcea

Camping Laguna Albastra Murighiol,judetul Tulcea

Vizitator

Campingul este amplasat in incinta pensiunii Laguna Albastra.

Aceasta pensiune este  aflata in vecinatatea satului Murighiol, la 39km de municipiul Tulcea. Pensiunea Laguna Albastra este foarte usor de gasit in Murighiol, este amplasata langa "mai vechiul" Puflene Resort chiar pe malul canalului care face conexiunea cu Delta. Accesul catre pensiune este foarte usor cu masina, drumul pana acolo este nou si marcat(la capatul satului se face stanga) .

Curtea pensiunii are 11000m si poate primi circa 30 de rulote.

- taxa campare 40 lei/zi  de echipaj

- conectare curent  10 lei

- acces piscina 25 lei / persoana

Exista sursa de apa  si un grup sanitar care apartine turistilor din camping .Acest grup sanitar nu este prevazut cu dusuri.

Alte dotari: Piscina, bar piscina, biciclete pentru inchiriat cu ora, terasa cu leagane.

Cei de la Laguna Albastra Murighiol fac plimbari pe Dunare cu cele 6 barci numai cu turistii , nu le inchiriaza .

Pret 50 ron / pers grupuri de la 5-6 pana la 20 de locuri in cea mai mare barca .

Debarcaderul este foarte aproape (cca 75m) .

Bucataria de la pensiune e foarte buna. Borsul pescaresc si plachia de crap fac toti banii, chiar daca am avut ceva de asteptat.

Contact: Strada Lagunei numarul 1 in Murighiol, Tulcea .Numere de telefon 0766.37.1234 si 0240.545.742 (fax)

Daca e sa subliniez ceva este faptul ca in Romania noastra, unde multi sunt pusi pe jecmaneala, Campingul Laguna Albastra din Murighiol este un exemplu pentru alte campinguri din Delta Dunarii . Sincer nu ma asteptam, dotarile si conditiile sunt grozave, vom reveni si va vom recomanda si altora.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian G

Salutare! As vrea sa ajung aici la laguna albastra  la sf sapt. Imi spuneti si mie ceva despre locatie? Mai nou decat ce este deja postat, sau ramane valabila descrierea? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Tataru

Se poate sa pui si niste poze te rog?

Multumesc!

:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Intr'adevar buna ciorba de peste....a meritat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

poze ceva?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian G

Salutare tuturor,

am ajuns si eu in campingul acesta,  chiar la prima mea iesire cu rulota si vreau sa va impartasesc cate ceva despre acest camping 

Am plecat din Constanta pe la ora 18, am ajuns in camping pe la 20 30, drumul ca in palma, fara gropi, totul ok si cu masina si cu rulota, am ajuns pe o burnita mama mama (13 august).

Am campat si fiind foarte tarziu deja am mers la restaurant si am mancat ceva bun.

A doua zi vremea s-a schimbat,  am intins si cortul si relaxare fratilor.

Prizele, apa si canalizarea, sunt cam departe, deci trebuie neaparat un prelungitor rola in dotare, eu am avut noroc cu alti rulotisti binevoitori ca m-au lasat in prima seara sa ma bag in priza lor.

Campingul este foarte ok,  iarba verde, curatenie, liniste , loc de joaca si alergat pentru copii, piscina.

Am sa incerc sa pun cateva poze care vor spune mai mult decat cuvintele.

Nu pot, sau nu stiu sa le fac atat de mici 1.17.....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Confirm...a fost acolo:). Cat despre poze, există un programel(aplicație) "photo resizer" care ti le face cat de mici vrei. Ai grija la viteza. Toate cele bune!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian G

La intoarcere Cornel am lasat-o mai moale ca a fost mai mult deal decat la dus!

am cam gafait la doua dealuri la Tariverde si inca unu pe la jumatea dealului pana sus maxim 70 mai mergea.

Mi-a parut bine ca ne-am intalnit.Poate ne vedem la Corbu saptamana asta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Săptămâna asta nu pot, ți-am spus, în functie de vreme vrem să venim pe 3 septembrie...ținem legătura...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Din punctul meu de vedere,  este cea mai tare locatie din Ro! merita fiecare leut cheltuit si fiecare km facut pana acolo ! 

Modificat de Andrei Urucu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian G

IMG_20160813_104156 (Copy).jpg

IMG_20160813_110547 (Copy).jpg

IMG_20160813_104129 (Copy) (Copy).gif

IMG_20160813_110424 (Copy).jpg

Sa vada si lumea care nu a fost aici despre ce  este vorba.

IMG_20160813_110351 (Copy).jpg

  • Like 1
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Foarte frumos, multumim pentru postare, detalii si magini @cristian G! nay

Chiar se merita sa faci un drum pana acolo...superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Super super! Am fost si eu cu cativa ani la locatia respectiva dar nu era asa amenajat. Acum arata super super!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Locuri de pescuit sunt in zona? Ma intereseaza si pe mine o iesire la Dunare in toamna aceasta :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel

Salut Florine,

Buna intrebarea, daca nu's aici, atunci unde. Eu, desi's din zona, nu le am cu pescuitul, dar cu siguranta sunt. Daca ai nevoie de ajutor (mai putin legat de pescuit), ma poti suna oricand. Numai bine!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Salut,

 

Aceleasi conditii sunt si anul acesta, respectiv 50 ron / zi pe echipaj (nu conteaza nr de persoane), energia electrica inclusa.

Accesul la piscina 25 ron / zi / persoana.

 

Rog un moderator sa mute topicul la campinguri.

 

Sa auzim de bine!

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alinluca

Stiti cumva cam ce costuri sunt la meniul specific zonei,

mai exact ce contine muuult peste??

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Posibilitate de a sta cu rulota la umbra exista? Din poze, nu prea am vazut aceasta posibilitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian G

Sunt salcioare mai mici asa.Umbra rulotei e buna.

meniul de peste noi l-am facut in jurul rulotei, ca asa-i frumos la rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

:salutari: 
In camping Laguna Albastra am fost acum vreo...3 saptamani.
Umbra se gaseste cat de cat,  
Curentul electric si apa sunt cam departe chiar si...50 de m .
Dusuri nu au in interior ci numai cele de la piscina si sunt afara langa bazin in vazul tuturor celor de la piscina.
Wc-uri au tot la piscina 3 ptr barbati si 3 ptr femei.
Pretul 50 de lei totul inclus.
Ca si , , haleala " la terasa din incinta complexului au un meniu destul de bunicel in ale pescariei.
Recomand ciorba de peste la care iti aduce pestele separat pe un platou intr-o cantitate ...imensa.
Deasemenea au si plachie si saramura...ceva sturion , crap prajit. 
Excursie pe delta 50 lei persoana.

 

2017-05-30 09.42.00.jpg

2017-05-30 15.00.47.jpg

2017-05-30 15.18.00.jpg

2017-05-30 09.44.26.jpg

2017-05-30 14.41.26.jpeg

2017-05-30 19.09.30.jpg

2017-05-31 10.10.12.jpg

2017-05-31 10.33.39.jpg

2017-05-31 11.15.46.jpg

  • Upvote 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumi pentru detalii si imaginile care fie vorba intre noi,  s-au cam lasat asteptate@Cornel Mihailescu ! :laughing: :noroc:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Mulțumesc @Cornel Mihailescu pentru poze , să spunem despre trupa care am fost și de peripeții dar prima dată să adaug și eu o  poză, două :

20170601_095828-1328x747.jpg.075c397fee4ec2bfb2dc4c97142d37a3.jpg20170601_100056-1328x747.jpg.a55d17cecd9b1e2f7edf2a9f569b2fff.jpg

Am fost trei echipaje de pescari profesioniști @costica V. , @Cornel Mihailescu și subsemnatul. Nea Costică - Lulu s-a chinuit la venire cu o pană de cauciuc pe rulotă, care a venit la pachet cu un pic de insolație + distracția de la traversarea cu bacul.Eu am venit de la Zalău la Tulcea și aici am fost răpus de oboseală, parcand în benzinaria Mol peste noapte, dar una peste alta a fost frumos, petrecând cu oameni de pus la inimă! 

  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Multumim!

Ma gandesc ca adevarata delta se poate vedea cel mai bine dintr-o iesire cu barca, avand si un ghid pe langa tine!

Imi doresc si eu sa ajung sa o vad, dar teama cea mai mare sunt tantari!:default_big_grin:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Salutare Ovidiu

dacă te gândesti să faci un tur merită incercat la Murghiol -Laguna Albastră, dar cu  mențiunea specială ca să vă duceți cu ghid (sef de șalupă ) numai cu NEA NELU , e mai tare decât goagăl la descrieri și un fin cunoscător al Deltei .Noi am petrecut app.3 ore cu el și ne-a plimbat pe multe canale , ne-a arătat multe locuri frumoase de el știute , cunoaște toate păsările , animale ce-s în locurile de pe unde am fost, într-un cuvânt a meritat toți banii pâna la ultimul leu .Discutați cu cei de la receptia campingului unde se și plătește excursia, noi am rugat pe patron în mod expres să mergem noi cu el și să trimeată pe altul în locul lui la programarea care o avea .Dacă mai dorești detalii mă poți suna , altfel spus concediu plăcut să fie și vânt din spate !!!:salutare!:

  • Like 1
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Mihai

Buna tuturor! Am fost si eu in august 2017 la Laguna albastra si vreau sa va spun ca noi ne-am simtit ok pana ce baietelul meu cel mic a facut o raceala destul de urata (dar nu din cauza campingului). Un mare plus are aceasta locatie si anume ca este cea mai apropiata, din ce am putut eu constata, de Dunare. Mancarea de la restaurant este iarasi excelenta, la cate feluri de peste am mancat copii au zis ca ar trebui sa cerem si prajitura cu peste ca probabil ar face din asta, :) .  Umbra e un pic cam rara dar salciile alea cresc destul de repede. Proprietarii sunt iarasi niste oameni de nota 11! Am avut ceva probleme cu masina si au sarit imediat sa ma ajute lasand la o parte orice alta activitate, au venit cu masina lor sa ma duca la Dunavat sa caut mecanic etc... fara ca eu sa indraznesc sa cer acest lucru. Desi anul trecut am fost prima data acolo, de fapt anul trecut a fost prima data cand am fost cu rulota oriunde, :)  am sa merg si anul acesta tot acolo (Acuma n-o sa zic ca nu are nicio legatura si  pestele prins in zona...) Un singur minus dar si asta relativ il reprezinta dusurile care sunt cele de la piscina, sunt cu apa rece si nu iti ofera niciun fel de intimitate ... dar eu zic ca se poate trece peste asta avand in vedere alternativele care sunt in zona.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.