Vizitator

Gresu - Lepsa ,jud.Vrancea

9 postări în acest subiect de discuţie despre Gresu - Lepsa ,jud.Vrancea

Gresu - Lepsa ,jud.Vrancea

Vizitator

Drumul Focsani- Gresu este perfect .Peisaj de basm, spatiu generos, merita vazut. La iesire din Gresu, dupa indicator cca.30 m, pe partea stanga, este o iesire care duce pe pajiste unde poti campa off.Alimentarea cu apa se face din raul din apropiere.

Diferenta de nivel dintre pajiste si rau este de cca.10m dar accesul la apa este facil.Totusi platoul este cam denivelat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Doru Radu

Interesanta locatia.Pe viitor o am in vedere. :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Victor.S

suntem la Lepsa campați Off pe platoul din apropierea Mănăstirii Lepsa zona superba apa de izvor la 1km se poate vizita cascada Putnei , Cheile Tisitei, păstrăvăria . Drumul excepțional 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Multumim pentru informatii @Victor.S  hi
Poate pui si ceva poze ...te rugam.nay
Vacanta minunata va dorim.:cu-rulota:      superok

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Anul acesta in concediu am fost in ambele locatii pentru a vedea care este cel mai accesibil loc. Ne-am decis la Lepsa pe platoul de langa manastirea Lepsa. Eu nu am fost prea incantat de loc. Am stat 3 nopti si am plecat pe ruta Targul Secuiesc- Brasov pentru ca ploua tare inspre Focsani. Atentie la ploi ca se umple rapid poiana.

In fiecare Luni vine o masina care ia gunoiul dar in weekend este cam aglomerat. Pastravaria este inchisa.

 

La intoarcere inspre Targul Secuiesc inainte de a incepe coborarea spre Targul Secuiesc  in stanga am descoperit un platou mare pentru campat un loc superb dar cu izvor la 2 km pe sosea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 2 ore, Draghiciu Dumitru a scris:

La intoarcere inspre Targul Secuiesc inainte de a incepe coborarea spre Targul Secuiesc  in stanga am descoperit un platou mare pentru campat un loc superb dar cu izvor la 2 km pe sosea.

@Draghiciu Dumitru

Poti deschide topic nou si sa ne prezinti cu mai multe detalii si poate si imagini acest loc superb, in sectiunea Prezentari locatii off-camping ! :-)

în urmă cu 3 ore, Victor.S a scris:

suntem la Lepsa campați Off pe platoul din apropierea Mănăstirii Lepsa zona superba apa de izvor la 1km se poate vizita cascada Putnei , Cheile Tisitei, păstrăvăria . Drumul excepțional 

 @Victor.S

Te asteptam cu impresii si poze la intoarcere, concediu placut in continuare si vreme frumoasa! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Prodan

Vazand postarea am zis sa urc cateva poze din zona libera off camping Lepsa, drumul spre manastirea Lepsa. ( DN2L Tulnici Vrancea Lat:45.9644 / Long: 26.5684 )

Locul mie mi-a placut (exceptand  manelele unora cu statie si boxe la un cort ) e un râu chiar langa zona de camping, erau si cateva rulote si autorulote dar si cateva corturi. O zona frumoasa mai ales buna pentru un popas, cum a fost pt noi, venind din Delta si urmand sa ajungem in Odorheiul Secuiesc la Ruganesti. 

20190706_213310.jpg

IMG-20190714-WA0004.jpg

IMG-20190714-WA0003.jpg

20190706_203054.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Multumim pentru poze @Andrei Prodan. Distractie placuta in continuare:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Multumiri colegilor care ne-au prezentat aceasta locatie OFF si cu prima ocazie vom campa acolo.:multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Viorel C.
      de Viorel C.
      Am creat acest topic separat de cel care face referire la intalnirea din acest an, pentru a se putea vota in sondaj locatiile propuse fara a se suprapune cu sondajul fixarii datei.
       
      Deoarece nu s-au mai propus si sustinut de catre alti colegi si alte locatii, asa cum am scris intr-o postare din topicul Intalnirea nationala ForumRulote 2017, am decis sa realizez sondajul existent in acest topic cu locatiile care au fost propuse si despre care s-a discutat cel mai mult in topic.
       
      Insa, deoarece este suficienta vreme pana la data pe care o vom fixa prin votul majoritar, iar un coleg considera ca stie o alta locatie in afara de cele afisate in sondaj si locatia respectiva este sustinuta si de catre alti colegii, o pot trece in acest sondaj pentru a nu se interpreta ca s-a propus, dar nu a fost luata in seama propunerea.
    • Alexandru
      de Alexandru
      In weekendu-ul acesta am luat-o la sanatoasa prin Moldova si am gasit pe drumul dintre manastirea Agapia si Manastirea Sihla un loc de campare off camping super ok....
      O poienita pe malul unui rau deci aveai apa la discretie si la aproximativ 200 m aveai si un izvor de apa potabila.... zona este superba si linistita... erau alti rulotisti care stateau deja de 1 luna acolo si in toata perioada nu i-a deranjat nimeni sa vada care e treaba cu ei pe acolo... Ca idee chiar daca este foarte departe de Bucuresti totusi cred ca locatia merita drumul pana acolo... pana la Agapia mergi pe drum asfaltat si de la manastirea Agapia pana la aceasta locatie de campare mergi pe drum forestier insa destul de bun...
      NU redecorezi rulota pe el...
    • NESTOR
      de NESTOR
      Locatie offcamping la 25 km de Brasov. Coordonate GPS N 45.76892 E25.46627
      O padurice curata pentru cei pasionati de aer curat si un lac destul de mare pentru pasionatii de pescuit. Revin cu pozele cand ajungem acasa.
    • Emil Vinteler
      de Emil Vinteler
         Va salut din nou, prieteni rulotisti!
      Dat fiind faptul ca se apropie primavara (asa am auzit, ca de vazut pe termometru, nici vorba), am inceput din nou sa simtim  senzatia de mancarime " dor de duca".
      De aceea, vreau sa va prezint cateva locatii din zona noastra, in speranta ca ne vom intalni in aceste locuri.
       
      Deci, locatia nr. 1: 
      - Rimetea, judetul Alba.
      Localizare: muntii Trascaului, cam la 25 km de la Campia Turzii, ruta A, apoi cateva drumuri judetene nici prea-prea, nici foarte foarte (ma refer la starea lor). In momentul in care intri in zona muntelui, lasi la o parte grijile si te bucuri total de priveliste si liniste.
      Este o zona cu o vegetatie si flora bogata, alternand zonele cu foioase si brazii.
      De-a lungul drumului serpuieste un parau pe langa care gasesti zone de campare (dupa pretentii si rabdarea de a cauta).
      Nu este o zona foarte izolata, daca veniti cu prietenii se pot caza in pensiunile si cabanele din zona si pot vizita cele doua manastiri.
      Ca loc premium, unde ne campam noi cam intotdeauna, este o poienita in partea dreapta a drumului, dupa podul de pe paraul Nades,  cu acces e un drum pietruit  cam de 50m (fara probleme in caz de ploaie), care nu se vede de la drum.
      Cand ajungi acolo se deschide un spatiu verde  mare, flancat de doua  sipote de apa, cu muntele in spate.
      Atasez poze, nu vreau sa credeti ca exagerez.
      Este o zona deosebit de frumoasa, fara probleme deosebite de acces. 
       











    • Emil Vinteler
      de Emil Vinteler
      Buna seara din nou, colegi rulotisti. Continuand postarile anterioare va mai prezint inca o locatie, ultima din seara aceasta, dar  promit sa revin in zilele urmatoare cu alte locuri potentiale pentru intalnirile noastre rulotiste.
      Statiunea Muntel Baisorii se afla cam la 54km distanta fata de Campia Turzii. Drumul nu este dificil, se urca pe munte pe o panta destul de lina, dar luuuunga. 
      Daca mergi iarna, poti sa te instalezi pe platoul destul de mare din zona cabane-hotel si te trezesti intr-o baie de culori si alb sclipitor a zapezii. Partia de sanius este destul de scurta, partia de schi este destul de dificila( dar o zicem noi, care nu suntem fani ai sporturilor de iarna ). Va atasez si cateva poze ca sa judecati singuri daca merita sau nu sa veniti si in zona noastra. Va salut!









  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.