Drinovan Ovidiu

Butelia incarcata cu GPL

61 postări în acest subiect de discuţie despre Butelia incarcata cu GPL

Butelia incarcata cu GPL

M. Bunea

Domnule Catalin B, din fotografie pare a fi vorba de o butelie auto cu regulator de presiune pentru GPL sub forma de gaz. Nu rezulta daca instalatia are vreo modificare pentru a functiona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

Asa mi se pare si mie. Seamana perfect cu rezervorul instalatiilor auto. Este drept ca nu putem vedea in interior. Poate nu are acel sorb "ca la sifon". Daca este asa, gazul care iese va fi in stare gazoasa si se preteaza a ataca un reductor de constructie obisnuita (fara vaporizator), asa cum se vede in poza.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Ok, si pana la urma cu ce te ajuta in plus o astfel de instalatie fata de o butelie care o incarci cu gpl, cea din poza nu pare mai mare ca o butelie normala. Butelia o scoti si o pui in masina si te duci si o umplii, asa trebuie sa te misti cu rulota cu tot.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin B.

Functioneaza perfect. Sorbul este intors invers pentru a scoate gaz (asa am fost informat de catre montator). Este alimentata elctrovana la 12V pentru a comuta (un simplu intrerupator). Deci..... merge si e si super SAFE.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Singurul avantaj al acestei instalatii este ca in afara tarii poti sa alimentezi la orice satie GPL. In tara nu este nevoie iar daca ai 2 butelii este si mai usor de incarcat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin B.

Asa am considerat eu ca este mai avantajos - ca si spatiu si confort vis-a-vis de incarcare. Va fi folosita intens in Grecia deci.... ma ajuta alimentarea directa la statie. Este doar o optiune a mea si nimic mai mult :) 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Referitor la ce varianta sa adopti butelii sau instalatie fixa,   mi s-a parut mai practic cu butelie si am cumparat una de aluminiu, nemteasca, in termen de valabilitate, speciala pentru rulote. ( vezi poze in pagina a doua ) . Numai ca la mai multe statii GPL din Prahova m-au refuzat pe motiv ca nu au voie sa umple butelii . Vor doar instatlatii fixe ca la masini. Stiu ca rezolvi daca-i dai ceva lu' baiatu' , dar eu vreau o solutie acceptata ca sa nu ma rog de nimeni. De aceea as vrea sa-l mai intreb pe domnul Catalin B. daca cel care i-a montat instalatia s-a ocupat sa fie

trecuta in Cartea de identitate a Vahicolului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Catalin B.

Unde ai montat rezervorul si cu ce costuri? Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

M. Bunea daca poti sa bagi  butelii normale romanesti de ce nu te folosesti de ele. Daca nu poti sa le incarci cu GPL le schimbi la orice statie PECO simplu nu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
în urmă cu 15 ore, Catalin B. a scris:

Sorbul este intors invers pentru a scoate gaz (asa am fost informat de catre montator)

 

 Sorbul nu e "intors" invers, e scos definitiv ! Nici nu poate fi intors pentru ca n-are filet decat la un capat !

Sau, poate l-au indoit astfel incat capatul liber sa fie cat mai aproape de generatoarea superioara a buteliei si, in acest fel, sa colecteze doar gaz!

 

In rest, sunt de acord cu ceea ce ai spus tu!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Referitor la sugestia d-lui Radu Ghita; eu nu plec cu rulota in weekend, pentru ca stau la casa de vacanta aflata intr-o zona montana, pe malul lacului Paltinu. Plec cu rulota pe perioade de 2 - 4 saptamini si poate si prin tarile vecine. Deci trebuie sa adopt o solutie care sa nu-mi creeze surprize. Statii GPL sint peste tot in tara si in plus pot sa umplu un rezervor care nu este golit inca. Pe cind butelii nu se gasesc in zonele unde sint gaze.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.