Viorel C.

Presiunea in anvelope

32 postări în acest subiect de discuţie despre Presiunea in anvelope

Presiunea in anvelope

NRLaurentiu

In cazul meu, la RAR au trecut ceea ce era montat pe rulota, respectiv la marime si indici sarcina si viteza. In sistemul lor era deja modelul meu de rulota, asa ca nu stiu daca valorile au coincis.

Eu am pus anvelope cu marimea originala, dar cu indexul de sarcina cat mai mare. Insa fiind C-uri, ele deja au acest index mare, arhisuficient pentru MMA-ul rulotei.

Cauta C-uri pentru rulota ta, iar pe ele va fi trecuta si presiunea. Introduci valorile pe site-ul recomandat si afli cu cat le umfli in cazul tau particular. La mine, pentru anvelopele mele (165/R13 94/92R si max. 65 PSI) si MMA rulota de 1.000 Kg a reiesit o presiune de 3, 2 bar sau 49 PSI.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Calin Andritoiu

Cred ca ar fi timpul sa schimb si eu anvelopele. Dar (ca intotdeauna, exista un dar...), nu stiu ce sa fac.

In cartea de identitate e trecut 175/70R13 82T. Ma bate gandul sa le schimb cu 175/80R13. Cred ca C-uri. Diferenta intre razele celor doua e de aprox. 17, 5 mm, ceea ce inseamna ca as castiga 17, 5 mm la inaltimea rulotei in dreptul osiei, adica... aprozimativ 2 cm la spatele rulotei.

Pentru mine, pe malul Dunarii, cei 2 cm ar fi aur curat! Ar putea fi diferenta intre a lovi sau a nu lovi partea din spate a rulotei!

Dar! Credeti ca influenteaza cu ceva comportamentul rulotei in mers??? Parerea mea e ca diferenta nu e foarte mare, la lungimea rulotei 2-2, 5 cm mai inalta la partea din spate nu cred ca ar trebui sa fie o problema.  

Voi ce parere aveti?

Link către postare
Ionut Marian

Salutare, voiam să vă întreb legat de presiunea din anvelope. Pe rulota am anvelope dimensiune 175R13C. Câți bari sunt necesari pentru aceasta și daca este mai bun azotul in loc de oxigen atunci când se umfla. Va întreb pentru că pe rulota și nici pe anvelope nu sunt afișate aceste valori cu barii necesari. Mulțumesc!

Link către postare
NRLaurentiu

@Ionut Marian, ai citit prima pagina? Sau ai mai cautat pe forum?

Eu nu cred... Aici ai raspunsul.

Link către postare
Ionut Marian

Multumesc frumos! Daca ma puteti ajuta cu Max Tyre Pressure (PSI), am achizionat anvelope NANKANG CW-25 COMMERCIAL 175R13C 97/95Q si nu am observat sa scrie ceva pe acestea. 

Link către postare
NRLaurentiu

Pe orice anvelopa din ziua de azi sunt scrisi parametrii acesteia, fie pe fata vizibila a anvelopei fie pe partea nevazuta. In functie de acestia, precum si de greutatea rulotei (MMTA), calculati presiunea cu care trebuie sa le umflati.

• Upvote 1

Link către postare

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.