GeorgeDrumea

Autorulota noastra - CI - Horon 67XT - Ford Transit

23 postări în acest subiect de discuţie despre Autorulota noastra - CI - Horon 67XT - Ford Transit

Autorulota noastra - CI - Horon 67XT - Ford Transit

GeorgeDrumea

Salutare, tuturor!

 

De la sfârșitul lunii Septembrie 2022 suntem proprietari de autorulotă - am îndeplinit visul.

Modelul este Horon 67XT făcut de Caravan Internațional, pe șasiu de Ford Transit, an fabricație 2022, cu motor de 2.0L, 170CP, transmisie automată cu 6 trepte.

Lungime de 7, 45m și masă omologată la 3500kg. Este omologată pentru 4 persoane în centuri, 4 locuri de dormit. Noi oricum suntem 3 persoane + cățelul.

 

Tocmai am trecut de 650 de kilometri. Nu avem planuri să o dăm spre închiriere.

 

Dormitor matrimonial cu ușa spre restul autorulotei.

Aer condiționat mașină. Aer condiționat staționar, instalat în locul unei trape din tavan.
Pat cu lift motorizat deasupra mesei.
Bucătărie echipată cu frigider, aragaz, chiuvetă, apă caldă.
Loc de luat masa cu masă extensibilă.

Scaunele de la șofer și pasager pivotează spre spate, bancheta 2 locuri în stânga mesei, bancheta 2 locuri în dreapta mesei.
Trapă mare deasupra zonei din față, unde la autorulotele de 6 persoane este patul #3.
Parasolare magnetice la geamurile din față (parbriz, șofer, pasager).

Parasolare și plase de țânțari integrate în toate ferestrele autorulotei (plus ușa de acces).
Încălzire prin intermediul centralei termice pe diesel, adică conectată la rezervorul mașinii, produsă de Truma.

Încălzirea apei pentru duș și chiuvetă se efectuează tot prin centrala termică pe diesel, prin intermediul unui rezervor de 10 sau 12L incorporat.

Consumul de diesel menționat în manualul centralei termice este undeva între 0, 185L și 0, 4L pe oră, în funcție de temperatura selectată și cea exterioară, ȘI dacă se prioritizează încălzirea apei sau a habitaclului.
WC separat și ”peste drum” de duș. Rezervor de ape ”murdare” de 20L.
Smart TV, ruter, suport 3 biciclete, copertină (sau dacă folosim un nume mai extravagant, așa cum fac cei din vânzări: marchiză) extensibilă.
Spațiu depozitare mare. Adică portbagaj unde încap lejereanu un număr dubios de mare de cadavre.
Acumulator cu gel sub bancheta de 2 locuri, dar vrem să-l înlocuim cu litiu.
Rezervor de apa curată 120L și uzata (gri) tot de 120L.

 

Apropo: știe cineva unde se poate cântări vehiculul? Mă aștept să fie contra cost.

Știu că, în funcție de marfa transportată, unele ansambluri sunt cântărite înainte să plece pe drumurile publice, chiar în locul de preluare a mărfii. Însă știu ca acele cântare au marjă de eroare de până la 20kg, ceea ce nu ma ajută foarte mult. Adică 20kg pot să însemne ca iau roata de rezerva sau nu.

 

3e7a87a2-848d-4bea-b2e3-c9c2109fd236.jpg

4cc222a2-5dac-422f-b84a-451398cb6d3f.jpg

7a70561e-8830-4022-8dec-25f5d57261fd.jpg

b3aa70d5-74c6-46c3-acf2-f91927de611e.jpg

c6a5eabc-26dd-4c7c-bd39-1018539744f8.jpgca506908-1f84-42ed-81e2-a5341b542bbd.jpgd10f25de-cd72-4f1b-8e60-ed69a9358be3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de GeorgeDrumea
  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornelsavu

Bravo, sa o stapaniti sanatosi. La ceva asemanator vreau sa trec si eu ca sa scap de alcoven, dar nu pe ford. Eu l-am cantarit pe al meu la 2 statii itp si am avut o abatere de 100kg intre ele. Asa ca daca tu cunosti una doar cu 20kg e buna.

Poti pune te rog o poza cu garajul? Iti incap niste biciclete in el? Eu in ultima vreme le-am bagat direct in garaj ca sa nu mai stau cu grija lor afara.

Cum este izolatia peretilor cu spuma sau cu polistiren?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
GeorgeDrumea
12 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Bravo, sa o stapaniti sanatosi.

Mulțumim! :default_big_grin:

 

8 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Eu l-am cantarit pe al meu la 2 statii itp si am avut o abatere de 100kg intre ele. Asa ca daca tu cunosti una doar cu 20kg e buna.

100kg abatere? Cum este posibil? Să fi consumat 119 litri de motorină între cele 2 stații ITP (1L motorină = 0, 84kg)? :laughing: 

 

13 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

La ceva asemanator vreau sa trec si eu ca sa scap de alcoven, dar nu pe ford.

Spune-mi, te rog, de ce nu pe Ford?

Dacă vorbim despre probleme de fiabilitate, părerea mea personală este că fiecare marcă produce un utilaj care, dacă este întreținut cum scrie în manual (adică fără chestii din auzite, sau că merge și cu uleiul ăla, sau las' domne', că merge ș-așa), s-ar ajunge foarte rar la forumuri unde băieții care le știu pe toate dau sfaturi fără cauzalitate.

 

20 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Poti pune te rog o poza cu garajul? Iti incap niste biciclete in el? Eu in ultima vreme le-am bagat direct in garaj ca sa nu mai stau cu grija lor afara.

Desigur.

 

21 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Cum este izolatia peretilor cu spuma sau cu polistiren?

Cum aflu asta?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
GeorgeDrumea
51 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Poti pune te rog o poza cu garajul? Iti incap niste biciclete in el? Eu in ultima vreme le-am bagat direct in garaj ca sa nu mai stau cu grija lor afara.

IMG_0541.thumb.jpg.0a2f7a9e43fa7aceb4f474a90d35f714.jpgIMG_0544.thumb.jpg.d80ba723d01b16367a9ac07780aba48c.jpg

Patul este în poziția cea mai joasă.

 

IMG_0542.thumb.jpg.bd46c9db0c8110c39d4322b7335294f1.jpgIMG_02050.thumb.jpg.ab5abe26fb3bad4623396c35c701c17d.jpg

Cred că ar încăpea niște biciclete acolo, însă nu am încercat încă - ma bazam pe suportul exterior. Însă îmi dai de gândit. Ar trebui să fiu îngrijorat la adresa bicicletelor dacă sunt montate pe suportul lor?

Modificat de GeorgeDrumea
adăugare specificații

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu am nimic cu Ford, este doar o preferință personala. Îmi place mai mult Fiat ca si bord si parca imi dau mai multa siguranta cei 300 cmc in plus, desi un prieten care are acelasi motor ca si mine dar euro 6 spune ca este mai lenes decat euro 5.

La un moment dat cochetam cu Benimar si variantele pe Ford erau mai saracacioase la interior.

Am un prieten care si-a luat Benimar pe Ford si chiar admiram consumul mai bun si foile de la puntea spate ce par sa fie un fel de material compozit.

Legat de biciclete, noi suntem 4 si ma gandesc ca aproape 100kg agatate de peretele din spate sa nu fie prea mult pentru el. 

Legat de izolatie poti intreba vanzatorul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
GeorgeDrumea

Ceva poze în plus:

 

IMG_0206.jpg

IMG_0207.jpg

IMG_0208.jpg

IMG_0209.jpg

IMG_0214.jpg

IMG_0221.jpg

IMG_0224.jpg

IMG_0227.jpg

IMG_0228.jpg

IMG_0365.jpg

IMG_0366.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @GeorgeDrumea și felicitări pentru noua achiziție! Să aveți parte de ea! Multe ieșiri reușite și drumuri bune vă dorim! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Roland Stanciu

Salut. Faina jucăria, mai ales ca e noua. Dacă ajungi prin Campulung Moldovenesc, te pot ajuta cu cântărirea. Gratis, nu te costa nimic. Da-mi mesaj pe PM și îți spun ce și cum!

LE de curiozitate, cât a fost halatul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Deasemenea dacă ajungi in Sfântu Gheorghe te ajut cu cântărirea căsuței! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
GeorgeDrumea
în urmă cu 4 ore, Roland Stanciu a scris:

Salut. Faina jucăria, mai ales ca e noua. Dacă ajungi prin Campulung Moldovenesc, te pot ajuta cu cântărirea. Gratis, nu te costa nimic. Da-mi mesaj pe PM și îți spun ce și cum!

Mulțumim! :default_big_grin:

Încă stabilim itinerariile...

 

în urmă cu 4 ore, Roland Stanciu a scris:

LE de curiozitate, cât a fost halatul?

73K, cu TVA.

 

Totuși, aș avea o întrebare, și nu știu dacă topic-ul este ok: voi cum ați fost încadrați de cei de la taxe și impozite?

Adică, autorulota noastră este încadrată la numărul 8, din tabelul care se regăsește în Codul Fiscal Actualizat la Titlul IX, Capitolul IV, articolul 470, alineatul 2.

Link: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2018.htm#A470

 

Este corect?

Întreb asta pentru că am auzit din mai multe surse că ar trebui să fie încadrată la #3, ca un autoturism a cărui cilindree este de 1995cc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La numarul 8. Pe mine ma bagasera la 3 si m-am certat mult cu ei, ajungand cu cei de la clubrv sa le trimitem chemare la proces. Impreuna cu un alt coleg de suferinta ne-am certat cu cei de la Sectorul 3 si cand in sfarsit au inteles despre ce este vorba au chemat mai multe persoane si le-au recalculat taxa.

Cand ai motor de 2000 cmc nu e o diferenta asa mare, dar cand ai 2.3 sau 3litri diferenta la impozit este mare intre punctul 3 si 8.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Salutare George❗️

Foarte frumoasă căsuța voastră mobilă... să o stăpâniți și să o folosiți sănătoși, fără evenimente❗️:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
GeorgeDrumea
La 10/21/2022 la 7:36, Ovidiu-Betty a scris:

Salutare George❗️

Foarte frumoasă căsuța voastră mobilă... să o stăpâniți și să o folosiți sănătoși, fără evenimente❗️:noroc:

Mulțumim!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Foarte frumoasa!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
La 19/10/2022 la 22:06, Cornelsavu a scris:

Bravo, sa o stapaniti sanatosi. La ceva asemanator vreau sa trec si eu ca sa scap de alcoven, dar nu pe ford. Eu l-am cantarit pe al meu la 2 statii itp si am avut o abatere de 100kg intre ele. Asa ca daca tu cunosti una doar cu 20kg e buna.

Poti pune te rog o poza cu garajul? Iti incap niste biciclete in el? Eu in ultima vreme le-am bagat direct in garaj ca sa nu mai stau cu grija lor afara.

Cum este izolatia peretilor cu spuma sau cu polistiren?

Ai un motiv in particular pentru care vrei sa scapi de alcov? Intreb pt ca la o posibila mutare a mea pe autorulota ar trebui sa iau musai cu alcov pt ca am nevoie de 6 locuri.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu
în urmă cu 6 ore, Marius Viorel a scris:

Ai un motiv in particular pentru care vrei sa scapi de alcov? Intreb pt ca la o posibila mutare a mea pe autorulota ar trebui sa iau musai cu alcov pt ca am nevoie de 6 locuri.

Am mai multe, dar ii facem omului topicul varza.

1. Consum, 2-3 litri in plus fata de semi integrata

2. Viteza mai mica, tatal meu cu semi integrata zboara cu 120-130, eu cu alcoov ma chinui la 120km/h

3. Taxe mai mari, Grecii masurau inaltimea, eu cu 3, 2m plateam ca un  camion, ceilalti ca un turism

4. Grija crengilor sau a cablurilor care atarna

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
GeorgeDrumea
48 minute în urmă, Cornelsavu a scris:

Am mai multe, dar ii facem omului topicul varza.

Nicidecum! Orice întrebare și discuție care poate să ajute în vreun fel sau altul este binevenită pe oricare din postările mele!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty
în urmă cu 11 ore, Cornelsavu a scris:

1. Consum, 2-3 litri in plus fata de semi integrata

2. Viteza mai mica, tatal meu cu semi integrata zboara cu 120-130, eu cu alcoov ma chinui la 120km/h

3. Taxe mai mari, Grecii masurau inaltimea, eu cu 3, 2m plateam ca un  camion, ceilalti ca un turism

4. Grija crengilor sau a cablurilor care atarna

Și aș mai adăuga:

5. Vânturile laterale, care nu sunt deloc de neglijat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel
în urmă cu 16 ore, Cornelsavu a scris:

Am mai multe, dar ii facem omului topicul varza.

1. Consum, 2-3 litri in plus fata de semi integrata

2. Viteza mai mica, tatal meu cu semi integrata zboara cu 120-130, eu cu alcoov ma chinui la 120km/h

3. Taxe mai mari, Grecii masurau inaltimea, eu cu 3, 2m plateam ca un  camion, ceilalti ca un turism

4. Grija crengilor sau a cablurilor care atarna

 

 

Multumesc de info, bune puncte. Nu m-am gandit. Recomanzi altceva pentru 6 locuri?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

O semi integrata de 7, 4m cu pat electric in fata, care sa coboare peste locul de luat masa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Viorel

Bun, astea sunt 2 locuri + 2 in spate. Celelalte 2 unde sunt? Ar fi sub patul coborat dar nu mai e loc... Deci devine de 4.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Felicitări pentru achiziție, sa va poarte în locuri minunate

Inviato dal mio Lenovo TB-X606F utilizzando Tapatalk

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
GeorgeDrumea
acum o oră, Raul G a scris:

Felicitări pentru achiziție, sa va poarte în locuri minunate

Inviato dal mio Lenovo TB-X606F utilizzando Tapatalk
 

Mulțumim! :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Baltateanu Traian
      de Baltateanu Traian
      Autorulota Elnagh, motorizare Ford transit 2500cmc turbo diesel, fabricatie 1998
      Inmatriculata RO, taxa platita si nerecuperata, 151000km la bord. ITP in Aprilie 2017.
      Masina este preparat pentru a sta of-camping oricat, datorita alimentarii proprii cu 220V cu panouri fotovoltaice si invertor.
      A fost folosita in ultimii 5 ani cate 4-5 saptamani in Grecia, Croatia, Turcia, Italia, mai ales of camping.
      Dotari
      6 locuri pe sacune, 5 locuri de dormit (Noi am mers  4 adulti si 3 copii sau 2 adulti si 5 copii)
      Pat dublu deasupra cabinei (alcov) 210x210cm
      Pat fix o persoana langa baie, Acest pat se poate desfiinta si in locul lui exista o masa de 3 persoane, dar este foarte util pentru o persoana ponderala.
      Pat dublu montabil in locul mesei mari.
      Frigider pe gaz, 12V, 220V, mare (80litri), cu congelator separat in interior. Umplut cu carne, acest congelator ne-a asigurat carne pe 2-3 saptamani de la plecare. Merge excelent pe gaz, 4 saptamani cu o buleie.
      Cuptor pe gaz . Pizza, paine, friptura la cuptor ajuta mult diversificarea meselor.
      Chiuveta, aragaz 3 ochiuri, Boiler pe gaz.
      Soba incalzire pe gaz Truma
      Numeroase sertare si dulapuri speciale pentru vase, tacamuri.
      Sifonier cu 4 rafturi, si 5 dulapuri suspendate pentru haine
      Baie complet dotata cu dus, separat cu perdea si cadita proprie.
      Treapta de urcare in campar, electrica.
      Antena parabolica automata, OISTER, diametru 80cm, cu care am prins perfect si in Turcia unde colegii cu Glomex nu prindeau nimic.
      Panouri solare fotovoltaice, 3x 245W=735W
      6 baterii gel de cate 100A
      Invertor 1500-3000W
      Aer conditionat 220V Truma Saphir, care functioneaza pe invertor maxim 6 ore cu curentul inmagazinat in baterii. Bateriile se incarca pe zile insorite cu 8-16 A pe ora.
      Frigider exterior 50 litri, racit de instalatia de aer conditionat (excelent vara pentru bere, fructe, legume).
      Carlig de remorcare special legat pe prelungitoarele lonjeroanelor din fata.
      Suport de biciclete sau moped care se poate prinde in locul carligului, pe prelungirea de lonjeroane.
      Anvelope de vara noi montate in 2017, circulate 6000km, 6 la numar.
      Punte spate dubla (foarte utila pe strazi cu gropi sau neasfaltate)
      Plasa tantari si draperii opturatoare de soare, metalizate, la toate ferestrele.
      Plasa de tantari cu magneti la usa de intrare.
      Parasolar, veranda, OMNISTOR 450 (4, 50m)
      Lumina exterioara banda LED 3m
      Masina consuma intre 10 si 11 litri la 100km in functie de regimul de viteza si de directia vantului pe sosea.
      Clima pe motor, nefunctionala din motive electrice.







    • Bogdan Harea
      de Bogdan Harea
      De ani buni visez la o casuta pe roti. Am asteptat mult , dar asta iarna m-am intalnit cu ocazia perfecta.
      Parcata intr-un tarc,  un Ford Transit cu punte simpla si cutia cea mai mare, in stare foarte buna. 150000 km perfect functionala cu revizie completa la trenul de rulare si frane, baterii noi, curata, neindoita, cu aspect de nou.
      A fost folosita la transport mobila deci probabil fara greutate mare si marfa curata.
      Cam o luna au durat actele si in decembrie am ridicat-o. Schimbat ulei, filtre, mici reparati la manere si masina este gata pt transformare. 
      Am ales o varianta de dotare care sa-mi permita folosirea masinii tot anul pt transport marfa pt firma, dar in weekend sau concediu intr-o jumatate de ora sa poata fi configurata pt camping.
      Asta presupune mobilier usor demontabil si pe cat posibil modular. Primul lucru izolatia,  care va ramane permanent pe masina,  decuparea geamurilor si trapa.
      Am folosit tego 18 mm pt podea, folie Izoflex gold 10mm ( 4-7 straturi) si plastic de 4 mm.
      Geamurile noi pt usile spate si din dezmembrari pt laterale.
      Scaunele le-am dat la retapitat dupa ce am modificat bancheta pt a face posibil trecerea in spate fara a renunta la al treilea loc in fata.
      Am uitat sa spun ca vom calatori toata haita, eu sotia si Ralf labrador de 3 ani care adora sa admire peisajul.





    • Bogdan O
      de Bogdan O
      Salut! Intamplator am gasit o ...urata, veche dar dornica sa iasa la plimbare Si m am apucat de curatat, vopsit, schimbat, montat etc. A urmat Rar-ul , inmatricularea (fiind cu nr de Italia)...pana la urma am reusit. Este un Ford Transit fabricat 1987, motor 2.5 diesel aspirat, carosat LAIKA avand ca dotari: truma vent Trumatic 3200, frigider, boiler Truma pe gaz. I am montat panou fotovoltaic , baterie , regulator incarcare pe care le-am avut pe fosta rulota. De aranjat mai e loc mereu, dar momentan imi ajunge.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.