Ciprian Mirescu

Camping Montana-Herculane

3 postări în acest subiect de discuţie despre Camping Montana-Herculane

Camping Montana-Herculane

Ciprian Mirescu

Salutare,  

pentru cei care vor puțină liniste la Herculane recomand campingul Montana. Este un camping amenajat în curtea unui propietar, unde ai toate facilitățile necesare (apă, curent, grup sanitar, wc) și mai aleg o gazdă primitoare.  Nu este un loc foarte mare și este bine să suni înainte de merge pentru a îți rezerva un loc. Costul este de 40 lei /noapte. 

Am fost la Herculane în weekendul prelungit de 15 August si era foarte multă lume în stațiune, iar în campingurile 7 Izovoare și Mos Ilie  nu puteai să arunci un ac. Pe platou sus la Coronini era gol, nu era parcat nimeni! 

https://goo.gl/maps/AjUDTbmFZognrsbHA

 

Drumuri bune :salutare!:

 

 

 

20220813_110855.jpg

20220815_123534.jpg

20220815_130602.jpg

20220815_130624.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Lungu Marin

Multumim!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alin Opran
      de Alin Opran
      Pentru cei din vestul tarii si trecuti de o anumita varsta, Strandul termal de la Herculane, 7 Izvoare, este o amintire de neuitat. Eu unul am petrecut o mare parte din viata colindand acea zona. Dupa revolutie acest strand s-a inchis (litigiu cu terenul pe care era construit).
      Intamplator sotia mea a ajuns zilele trecute in zona si, cu surprindere, a vazut ca s-a redeschis strandul (cu apa geotermla la cca 33 grade) si ca au aparut 2 campinguri in imediata vecinatate.
      Unul dintre ele, situat chiar langa strand se numeste 7 Izvoare, in foto se pot vedea preturile. Al doilea este putin mai departe mergand in continuare pe drum, nu are nume si nici preturi afisate.
      Din cele relatate sunt foarte curate si ofera facilitati ca: curent electric, golire vas wc, apa menajera, mai multe gratare. Predomina corturile dar se pot vedea si rulote.
      Din pacate nu am multe poze dar daca sunt colegi care au fost pot completa descrierea mea si adauga poze.



    • Alexandru Marin
      de Alexandru Marin
      In sfarsit prima iesire la aer curat, cu rulota, din acest an.
      Locatia aleasa strandul 7 Izvoare din Baile Herculane, alaturi de sotie si cei 2 minunati nepoti, camping la aproximativ 300 m de strand, umbra, curent electric, apa potabila rece de munte,
            Prima intalnire cu un membru al forumului Eugen David a fost de bun augur, rulotist pasionat, meserias in ale rulotei, mi-a sugestionat mai multe idei in amenajare rulotei, am stabilit cu aceasta ocazie o a doua iesire din 30 iulie, un circuit de 7-8 zile prin tara, el urmand sa faca un traseu, fiind un rulotist senior.
      Costul unei zile de campare 25 lei (rulota, auto, curent, ), cred ca e un pret bun.Apa strandului desi termala nu a fost foarte calda, intrarea 10 lei , copii peste 7 ani 5 lei.
      Va indemn sa vizitati aceasta locatie.



    • Vizitator
      de Vizitator
      Pentru cei care ajung la Baile Herculane le recomand sa mearga la Tanti MARIA .
      De la Herculane se merge spre Baia de Arama , se trece de 7 Izvoare si la strandul termal se face la stanga .
      Se ocoleste strandul si undeva prin spate pe malul raului Cerna este intrarea in curte.
      Dotarile sunt minime , dar sunt cu strictul necesar, iar despre pret nu avem ce discuta.
      Am primit un mesaj pe facebook cu acest camping  si cateva poze
        Mesaj Facebook   
    • Vizitator
      de Vizitator
      Este un camping foarte fumos , pe langa Baile Herculane , pozitionat pe marginea raului CERNA..
      Locatia este linistita , si marele avantaj il reprezinta faptul ca este gard-in-gard cu un strand cu apa termala .
      Pentru mai multe detalii cat si pentru lista de preturi dati intrati pe pagina lor de facebook , sau dati click pe Camping Sapte Izvoare
      In anii de dinainte acest camping era cunoscut ca drept campingul de la Tanti Maria , dar se pare ca s-a schimbat denumirea , insa locatia este aceeasi .
      Daca sunt colegi din zona care sa fi fost pe acolo ii asteptam cu detalii .
      Din cate am vazut , in lista de preturi este trecut 30RO/rulota+masina+curent , adica un pret mai mult decat OK. 
    • Cristian Popa
      de Cristian Popa
      Jurnal de calatorie.
      Este vineri, sunt 22 de grade si este innorat. Am terminat de impachetat, agat rulota de masina, pun oglinzile si plecam. Suna telefonul, e Relu un prieten de al meu.
      Eu: alo
      El: baaa, veniti anu’ asta?
      Eu: da venim, suntem pe drum.
      El: miscati-va c…ru odata! Ati intarziat! Mai stam mult dupa voi?..........
      Iesim din Timisoara pe E70. La iesirea din Timisoara, intrarea in Remetea, in parcare la “Privighetoarea” ne asteapta trei echipaje. Incruntati  ne masoara din cap pana-n picioare, dau usor din buze, se urca in masini si plecam cu totii catre campingul “7 Izvoare” de langa Herculane. Ruta este Timisoara-Lugoj-Caransebes-Domasnea-Mehadia-Herculane-Camping. Pana in Herculane am mers pe E70, drumul este foarte bun, uscat, dar a fost blindat de echipaje de politie. Din Herculane tinem directia catre Baia de Arama, drumul este ok, mai facem 10 minute pana la camping.


      Intrarea in camping e un pic mai dificila pentru ca Dorel a uitat in mijlocul drumului un stalp de tensiune. Acolo ne mai astepta un echipaj care ajunsese inaintea noastra. Inainte de a pune rulotele pe pozitii mai avem de facut un lucru foarte foarte important: sa inchinam una/doua/trei beri , fiecare dupa cat il tin balamalele.

      Pana la lasarea intunericului, au mai sosit alte doua echipaje, astfel incat eram aproape in efectiv complet. Dupa ce fiecare si-a luat cina, am aflat ca avem un sarbatorit printer noi. Am savurat cate o felie de tort, dupa care ne-am adunat sa povestim. A inceput sesiunea de “teleshopping” in care fiecare a inceput sa zica ce si-a mai cumparat: unul si-a luat scaune, altul si-a luat cadac ( inca unul cu cadac J ), altul si-a montat zeci de leduri pe rulota…
      Si uite asa s-a facut ora doua si incet incet ne-am retras catre cuibusoarele nostre incalzite cu brio de truma, nu de alta, dar afara nu erau mai mult de 12 grade.
      Ziua de sambata a inceput la 8 si 10 minute cand un tovaras rulotist cu vuvuzeaua din dotare anunta ca este ora la care se bea cafeaua. Dupa  cafeaua si masa de dimineata a urmat o sedinta de brainstorming, in care am stabilit programul pentru aceasta zi. Trupa (o parte din ea) a plecat catre cascada Vanturatoarea.  Traseul desi se anunta a fi unul usor, nu toata lumea a ajuns sa poata sa-l parcurga in intregime (nici eu).





      Intorsi in camping am fost intampinati cu doua ceaune mari pline cu fasole cu ciolan. Mmmmmmm, ce bunatate !!!




      Buuuun

      Dupa masa o parte din gasca a plecat spre Herculane, altii am ramas pe langa rulote sa mai mesterim cate ceva. A pluat 15 -20 de minute, dupa care vremea a fost ok, innorat dar ok, Seara a urmat o noua sesiune de povestiri, baietii cu berea in mana, povestind despre masini, motoare, supape, senzori…., iar fetele cu pungile de seminte depanau amintiri de la alte iesiri.

      Seara s-a incheiat destul de devreme, fiecare s-a retras in coltisorul sau. Probabil aerul de munte si oboseala unei zile incarcate si-au pus amprenta pe noi.
      Duminica a inceput mult mai linistita (fara vuvuzela), micul dejun a fost urmat de o scurta drumetie, si incetul cu incetul am inceput sa strangem lucrurile cu care ne laudam cu putin timp in urma, sa adunam cortul si sa agatam rulota de cuiul masinii. In jur de ora 3 convoiul era pregatit sa plece. La intoarcere am venit pe E70 pana in Lugoj, dupa care am luat-o pe national prin Buzias. Aici am facut o oprire de o tigara

      Cam asta afost pentru acest sfarsit de saptamana.
       
      Epilog
      Imi place
      -          Drumul Timisoara – Herculane este foarte bun. De la Herculane pana la Camping 7 izvoare este ok, se face in 10 minute cu rulota agatata.
      -          Campingul este micut, intim, foarte curat, toalete curate (toalete turcesti). Tot aici se poate goli toaleta rulotei, exista furtun cu apa rece pentru spalat recipientul. Locuri amenajate pentru gratar, pentru spalat vase (apa rece). Campingul are prize pentru current, apa potabila.
      -          Pret campare masina + rulota + current = 30 lei / noapte
      -          Tanti Maria (cea care se ocupa de camping) este o femeie de nota 20. Dumnezeu sa-I dea sanatate
      Nu-mi place
      -          Nu exista semnal gsm/net pe nici o retea, pe o raza de cel putin doi km
      -          Vor sa construiasca casute in camping
      -          Strandurile din vecinatate sunt lasate in paragina (nu au legatura cu campingul)
      -          La fel arata si statiunea Herculane, multa indiferenta, arata ca si cum ar fi un oras parasit,
      Concluzie
      M-am bucurat de un loc frumos, curat, intim, de peisaje de poveste, alaturi de niste oameni cu suflet mare.
      Restul e can-can… 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.